The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Apr 18, 2024 11:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: program de calculat incinta si specificatiile difurilor
MesajScris: Lun Noi 21, 2005 5:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 21, 2005 12:05 am
Mesaje: 104
Localitate: Arad
salutare...sunt nou in domeniu...:D, si as vrea sa-mi fac un subwoofer pt casa cu un JBL GT4-15...am un program care-mi calculeaza volumul incintei(Win ISD alpha) dar pentru a baga acest dif in baza de date imi cere o groaza de specificatii despre el care nu sunt afisate...si pe lanaga asta sunt si in engleza...ma poate ajuta cineva sa reusesc sa fac incinta cat mai bine?


P.S. As vrea sa va intreb cat sunt de bune,de performante difurile .?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 21, 2005 5:54 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
difuzoarele . sunt difuzoare de import China cu performante foarte proaste

difuzoarele acelea costa in realitate in jur de 2-3 $ bucata

Winisd cere parametrii t/s ai difuzorului.

parametrii aceia ii gasesti pe situl producatorului

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: program de calculat incinta si specificatiile difurilor
MesajScris: Lun Noi 21, 2005 7:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 21, 2005 12:05 am
Mesaje: 104
Localitate: Arad
pai winsd am si eu si imi cere niste parametrii despre dif (jbl gt4-12) care nu i-am gasit nici pe jbl.com...
Alte marci de difuri performante(inafara de jbl si pioneer) se gasesc in romania? difuri pt boxe nu neaparat pt tuburi...
de LEAP5 pot face rost de undeva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 21, 2005 7:16 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
pai , in caz ca nu ai observat deja, te aflii pe un forum al unui magazin de difuzoare :wink: www.poweraudio.ro

pt difuzoarele cumparate de pe acest magazin primesti incinta gata proiectata de noi.

LEAP 5 este un program comercial.

il iei de la www.linearx.com si costa 1495 $

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: program de calculat incinta si specificatiile difurilor
MesajScris: Lun Noi 21, 2005 8:43 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 21, 2005 12:05 am
Mesaje: 104
Localitate: Arad
stiu pe ce forum sunt dar eu as vrea sa-mi fac singur incinta si cu dif cu membrana de cauciuc...ce aveti aici sunt toate profi...si ceea ce vreau nu este chiar atat de pretentios..

mersi pentru ajutor oricum...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 21, 2005 9:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 29, 2005 2:00 pm
Mesaje: 36
Localitate: navodari
hai sa iti zic un secret :idea:

nu tot ceea ce se numeste PROFI neapart trebuie sa fie si scump :wink:

diferente foarte mici ba chiar am nimerit sa fie un dif made china mai scump cu 100mii ca unul profi iar ca si calitate incomparabil

acu tu sti cea ce vrei sa faci dar mai intaai "lumineazate" :idea:


bafta si succes in proiectu tau


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 2:10 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
asa e...

sunt alte difuzoare care sunt mai scume decat unele decat astea, si nu se aud asa de tare ...

de ex am vazut difuzoare SAL, MNC, si alte chinezarii de prin piete care erau la 10" pe la 110-130 lei, si la 12" care erau la 120-180 lei, si nici nu se puteau compara cu E10-150S sau cu hp-12W sau G-1250 nici la cat de tare se auzeau, nici la cat de frumos se auzeau...

totusi.. multi vor sa auda basul acela lung..din care nu intelegi nimic.. care iti infunda urechile si nu iti dai seama ce fel de bas este..dar stii ca e ceva pe acolo..

la tipul asta de bas nu prea sunt bune difurile astea de bas, pt ca astea au basul cam rapid si precis, exact..dar se poate lungi basul electronic, dar nu cred ca f multi care vor bas lung si sa nu intelegi nik din el o sa isi ia asa ceva....

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 11:59 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 29, 2005 2:00 pm
Mesaje: 36
Localitate: navodari
sunt total de acord cu csl1131 de exemplu daca va uitati in posturile mele unde e kestia cu primu meu proiect cu galene ...... alea sunt facute cu difuri de la ... se auzeau foarte bine undeva la 20-30W in skimb daca dadeam mai tare in ele deja nu mai sunau a boxe. asta cu toate ca am cumparat filtre meseriase din iasi care sunteti pe acolo tre sa stiti e un mag la subsol :D tare fain e. am ajuns la pretu final cu acelasi care am facut de curand ceva profi. iar ca sound incomparabil.

PROFI is the NEXT GENERATION X :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 12:13 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
csl1131 scrie:
totusi.. multi vor sa auda basul acela lung..din care nu intelegi nimic.. care iti infunda urechile si nu iti dai seama ce fel de bas este..dar stii ca e ceva pe acolo..


de fapt ala nici nu este basul real pe care cel ce canta melodia a vrut sa il puna in piesa lui
ala este o modificare artificiala facuta de difuzoare sau prin constructia incintei :?
difuzoarele pro... pe langa spl-ul ridicat au capacitatea de a reda cat mai real materialul sonor asa cum l-a perceput artistul
singura problema de rezolvat este conceptia filtrelor astfel incat sa uniformizam raspunsul in frecventza pt a avea un raspuns cat mai liniar
oricum... pt uniii care cauta difuzoare cu membrana de cauciuc... nu mai cautati... ca nu exista... aia care e de "cauciuc" se cheama suspensie superioara sau simplu suspensie... dar nu mai folositi fratilor vb asta cu membrana de cauciuc ca sunteti pe un forum de specialitate :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 12:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 29, 2005 2:00 pm
Mesaje: 36
Localitate: navodari
aceeasi kestie vreau sa o spun despre chestia cu membrana metalica dar defapt ea e de plastic cum ar fi alea de la . albastre. nu de altceva dar cand am avut prima pereke de boxe erau cu acel model si ma laudau toti ca sunt belea, defapt treaba nu sta asa, sa vedeti acum ce ma lauda si se mirã ca inca a ramas ``CARTONU`` la putere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: program de calculat incinta si specificatiile difurilor
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 4:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 21, 2005 12:05 am
Mesaje: 104
Localitate: Arad
mersi mult pentru sfaturi si pareri...ce vreau sa va intreb acuma...nu stiu daca am calculat bine volumul unei incinte pentru hp-10w..am bagat parametrii in winisd si imi rezulta un volum al incintei de 115 litri si ceva...am gresit eu undeva sau atata tre sa fie? am facut sa fie doar cu o aerisire...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 4:50 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
ai apsat butonul optimum.

o incinta pt hp10W are in jur de 30litri cam asta este volumul optim cu un F3 de 55Hz

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: program de calculat incinta si specificatiile difurilor
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 5:47 pm 
n-am gasit nicaieri in winisd "optimum" cum ai zis tu...unde-l gasesc?
e posibil sa fi bagat gresit un parametru si de acolo sa rezulte eroarea?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 6:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
nu mai tin minte cum se numeste butonul, dar din moment ce ai o cutie calculata de program sigur ai ales acea optiune

recomandarea mea este sa alegi o incinta de 30-35 de litri la care sa te joci cu acordajul din tubul de reflex pana ai un raspuns multumitor :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: program de calculat incinta si specificatiile difurilor
MesajScris: Mar Noi 22, 2005 7:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
ovidel86 scrie:
am facut sa fie doar cu o aerisire...


vad ca esti la capitolul incepator...
alea nu sunt aerisiri... se numesc tuburi de rezonantza, rezonatoare sau tuburi pt bas reflex
nu au de a face de loc cu aerisirea (ma rog ca poate fac si ele ceva aerisire dar nu asta e scopul lor acolo)
aerisirea o are difuzorul pe el daca este cazul... poate fi o gaura in magnet... sau magnet cu radiator la puteri foarte mari si probabil ca mai sunt metode :wink:
ceea ce face acest tub... este sa ridice raspunsul in frecventza pe care este acordat... acelas tub in 2 incinte de volum diferit va avea frecventza de acordare diferita :wink:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România