The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 3:39 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 2:19 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 10:16 pm
Mesaje: 66
Localitate: Bucharest
Cum putem obtine niste incinte care sa arate precum Crafty Beluga ?
http://www.crafty.nl/assets/images/Belu ... %20450.jpg
Adica ce trebuie sa pui peste lemn ? Ce chit, ce vopsea, ce lac, ce cum cat in ce fel 8)

Multumesc !

_________________
:: Powered by P-Audio ::


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 10:23 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Daca doresti asa ceva contact me! Linga scule PRO ma ocup si cu HI-FI , realizam incinte ,vand-cumpar saptamanal cva scula. :mrgreen:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 10:26 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Acesta este un forum DIY nu unul de promovare a altor firme sau a mesterilor locali.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 4:58 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Milan Ladislau scrie:
Daca doresti asa ceva contact me!


Ceri ceva pt reteta? Sau vrei sa i-o dai doar lui?
Vreau si eu sa stiu...
Adica puii mei, omu a intrebat cum se face, la care tu vi si zici, eu fac dar mno nu vreau sa zic, platesti si iti fac... cam asta e ideea.
Pai cum a zis si Mircea "Acesta este un forum DIY"...
Deci te rog daca oferi ceva servicii punele la sectiunea corespunzatoare viewforum.php?f=51
Aici explica omului cum sa faca ce a intrebat, te rog.

Aaa si... era tva parca nu cva :roll:

marius scrie:
Cum putem obtine niste incinte care sa arate precum Crafty Beluga ?
http://www.crafty.nl/assets/images/Belu ... %20450.jpg
Adica ce trebuie sa pui peste lemn ? Ce chit, ce vopsea, ce lac, ce cum cat in ce fel 8)


Man, banuiesc ca etapa pregatitoare este aceeasi... kit, jminghel...
Din cate imi amintesc, sunt vopseluri mate si vopseluri lucioase...
Dai o mana (la pistol), vezi ce iese, daca efectul nu este inca, mai dai o mana si tot asa (bineinteles ca nu iese dintr-o singura mana)...
Apoi tot ce se poate sa poti da cu lac pt accentuarea luciului...
Este foarte simplu sa iei o bucata de 20/30 cm de ex, din acelasi material din care faci incintele si sa aplici procedeul doar acolo sa vezi daca iese, daca da treci la treaba :wink:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 5:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
finisaju respectiv se obtine prin kituire, vopsire si smirgheluire repetata pana cand toate imperfectiunile dispar - ai nevoie cam de 5-7 straturi....

dupa ce se termina aceasta etapa se dau cateva straturi de lac iar apoi se polisheaza

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 5:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Incintele preferabil sa le faci din MDF daca vrei sa arate ca si alea si sa ai mai putin de munca.
Iei chit de fibra auto, aplici la toate imbinarile, canturile si suruburi. Slefuiesti bine de tot astfel incat sa nu ai denivelari si alte imperfectiuni, apoi aplici pe toata incinta un strat de spritz chit mai gros (nu foarte diluat). Se aplica cu acelasi pistol cu care se aplica si vopseaua, si de fapt arata ca si vopseaua, doar ca de obicei e gri.
Dupa ce s-a uscat il matuiesti cu apa si smirghel de cel putin 600.
Dupa operatiunea asta degresezi cu diluant, nu foarte puternic sau benzina, pe o carpa, sau ceva servetele de hartie.
Urmeaza un strat sau doua de vopsea, apoi unul de lac.

Aceeasi pasi se folosesc si in domeniul auto si nu cred ca ai cum sa gresesti. Atentie mare la matuirea cu apa, tinand cont ca incintele sunt de lemn.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 6:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 10:16 pm
Mesaje: 66
Localitate: Bucharest
Mda banuiam... cred ca cel mai bine trebuie sa incerc pe o bucata de material sa vad ce iese, e o idee buna. Am emotii - ce am construit pana acum au fost mochetate toate.
Am mai vb cu cineva care a facut ceva asemanator a folosit peste mdf un amestec 1:1 apa cu aracet, dupa care a slefuit. Nu stiu cat de mult aracet a pus.
Dupa care a aplicat primer auto in 3 straturi, cu slefuire intre fiecare dupa uscare, apoi cu vopsea auto tot in 3 straturi & slefuire.
Diferenta ar fi ca eu ar mai trebui sa dau si lac in cateva straturi.
El a folosit toate produsele de la Baumax, probabil daca ma apuc voi folosi la fel.

De fapt, cel mai mult ma intrebam ce se foloseste peste lemn, acel prim strat... din ce inteleg merge si cu aracet, si cu spritz-chit...

"Atentie mare la matuirea cu apa, tinand cont ca incintele sunt de lemn." nu cred ca absoarbe asa repede, sper ? :lol:

Multumesc mult pt raspunsuri tuturor !

_________________
:: Powered by P-Audio ::


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 9:36 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Succes ! :wink:
Si nu in ultimul rand nu uita sa ne destainui si noua secretul daca iti iese ca in poza :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 9:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Feb 10, 2011 7:52 pm
Mesaje: 1
in regim DIY niciodata nu iti va iesi asa clar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 10:29 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Deci daca mai apar inca 2 posturi dinastea in seara asta... primesc ban !
Citat:
in regim DIY niciodata nu iti va iesi asa clar


O sti pe asta: "Baaaai inteligentule !" ???

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 10:31 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Ghiury este unul din "trupa vesela" de la Cluj (se stiu ei care) si se simte amentintat de cei care vin si fac sonorizari cu echipamente DIY.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 10:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Dupa ce ai construit incinta, ai rotunjit colturile, slefuiesti toata incinta de la cap la coada, apoi te apuci de chituit, apoi te mai apuci odata de slefuit. La ultima slefuire nu recomand smirghel sub 120 ca o sa ramana niste urme oribile.
Daca sprit chitul il dai in strat gros nu cred ca o sa iti absoarba incinta apa, pt ca nu are cum sa ajunga la lemn, doar prin intermediul gaurilor care le ai facute deja (pentru difuzoare,mufe).
Daca sprit chitul e aplicat corect si il slefuiesti bine, restul e jucarie. Trebuie doar sa ai grija sa nu iti curga vopseaua, sau sa nu bagi prea mult diluant in ea si sa iti inmoaie primul strat. Daca respecti chestiile astea nu ai nevoie de mai mult de 2 straturi de vopsea si una de lac.

Nu stiu ce e primer-ul, sau probabil il stiu sub alta denumire.

LE: Apa se foloseste pentru a nu se infunda smirghelul care il folosesti la matuit. Acel smirghel e foarte fin, altfel vor ramane zgarieturi si trebuie sa dai 5 straturi de vopsea ca prietenul tau. Matuirea, eventual treci pe la un service sa vezi cum se face. Nu razi tot sprit-ul de pe incinta :lol:

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 11:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Mircea Bartic scrie:
Ghiury este unul din "trupa vesela" de la Cluj (se stiu ei care) si se simte amentintat de cei care vin si fac sonorizari cu echipamente DIY.

Nu ma intereseaza aspectul asta... activez si acolo si aici, si am vazut ca unii sunt reticenti la DIY...

Uite carcasa asta care traieste si azi cu acelasi amp in ea si scoate bani cati poate si ea:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Este tabla taiata la pendular, inclusiv decupajele care se vad...
Prinsa intre placi de PAL si indoita cu mana, si are in ea nopti de stat si gandit cum sa fac asa ceva cu uneltele din dotare...
Nu stiu daca iti imaginezi dar tre sa ti cont de ex de faptul ca vrei sa ai o distanta din fata pana in spate,
iar curbura rezultata in urma indoirii adauga + raza la indoirea din fara si spate...
Faci niste probe, si tre sa iasa la fel si cand faci la prototip... sunt niste emotii pe care cumpararea de echipament de-a gata nu le da...
Eu poate candva imi voi permite sa cumpar echipament de-a gata, dar tu cand nu vei mai avea bani nu vei sti sa faci...
Crede-ma ca nu a fost economie de bani aici cat a fost satisfactia lucrului facut de mine...
Economie nu a fost deloc... am luat o foaie de tabla sa folosesc mai putin de jumate din ea... restul zace si acum in curte, ruginita dea binelea.

Asa ca nu imi vorbi de DIY... cu acea costructie am dat un impuls multora de pe acest forum (unii care acum imi critica haspeurile :lol: dar asta e )...
Si sa sti ca sunt mandru chiar daca tie nu iti place... Domnule Giury

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Vin Feb 18, 2011 12:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 18, 2008 7:48 am
Mesaje: 1989
Localitate: Odorheiu(Hr)
Sa trec la subiect:

Am realizat asa ceva, a iesit bine, am vrut sa dau omului niste sfaturi .. "contact me & iti fac eu" NOT!

Daca doriti , fac niste poze cu proiectul urmator, boxa hi -fi ,3 cai !

Plac ft . mult si boxele hi-fi , frumoase-elegante ,am mai realizat ft . multe, lucrez pt. mine :) ..CUM E si SISTEMUL MEU DE SONORIZARE pe care am prezentat!

Daca mai doresc clienti, fac un web cu forum si asa mai departe.. :wink: ..si fac reclama pe acolo!

Inca un lucru: nici asta nu e ieftin!Sculele hi-fi bune, costa..chiar si boxele unicate :wink:

A vazut cineva pe forum,dintre voi ca fac reclame ca realizam boxe la comanda? :roll:

Pt. Marius : din pacate n-am alte poze(am sters) in realitate arata mult mai bine!


Fişiere ataşate:
3way hi fi Eastech 006.jpg
3way hi fi Eastech 006.jpg [ 84.04 KiB | Vizualizat de 6976 ori ]
3way hi fi Eastech 005.jpg
3way hi fi Eastech 005.jpg [ 75.66 KiB | Vizualizat de 6976 ori ]

_________________
Imagine
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Finish glossy incinte
MesajScris: Vin Feb 18, 2011 1:17 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 10:16 pm
Mesaje: 66
Localitate: Bucharest
Nu-i nimic, eu unul nu m-am suparat, cine stie pana la urma poate le fac eu sau poate mi le face cineva mai priceput ca mine (cum este dl. Ladislau) contra cost, desi satisfactia de a crea ceva merita efortul. Mai intai sa ma hotarasc la proiect, finisajul e finisaj.
Din fericire boxele hi-fi nu sunt doar "frumoase-elegante" :lol: unele se aud si binisor
Ionut felicitari pt ceva atat de reusit avand in vedere sculele folosite, asa ceva poate da curaj DIY-erilor
@Darius primer-ul este ala care se vede cand iti sare vopseaua la masina si vezi ceva alb acolo (sincer nu-ti doresc) :lol:
Din ce stiu regula este sa incepi cu un smirghel nesimtit apoi din ce in ce mai fin (insa nu stiu categoriile de smirghel pe numere) :(

(ps sper ca am scris pe romaneste ca am baut niscai vin si nu mai vad clar prin vizor :lol:

_________________
:: Powered by P-Audio ::


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România