The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:31 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Sâm Sep 24, 2011 11:17 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
Salut.Am un subwoofer compact br cu hp18s.Indoor,cam peste tot pe unde am fost,jos palaria,bas cat incape,chiar si in sali mai maricele.Dar am ajuns sa am vreo 2 party-uri outdoor si basul era slab.Se simtea lipsa de spl.Ce ma intereseaza,e un proiect,chiar horn,sau cu influente,sa am ceva spl mai bun si sa fie aproximativ omnidirectional.Am rastalmacit forumul in toate directiile,dar nu pot sustine ca am o parere exacta ptr ce as vrea sa fac.Am ramas intre sb18 si cyclops.Si acum intrebarile.Se preteaza hp-ul in vreo incinta?Ar mai fi alte proiecte pentru hp sa fie cat de cat satisfacatoare?Stima

Poate veti rade,dar intreb si eu.Va rezista hp mecanic in 186?Va avea spl mai bun?Asta in conditiile in care nu va papa mai mult de 500 watti la borne,probabil nici atat.

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Dum Sep 25, 2011 8:50 am 
Pentru 186 ,sau "cyclops",iti trebuie alt gen de difuzor :arrow: In 186 ,sunt sanse mari sa parlesti difuzoru repede.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Dum Sep 25, 2011 1:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
Da,e adevarat,dar nu ma gandeam sa-l amplific cu puteri mari.Undeva pe la 300 de wati.Asa nu va rezista?In sb18 ar rezista?

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Dum Sep 25, 2011 3:18 pm 
Sb18 e alta mancare de peste!Acolo merge fara probleme!186 sau 1850 sunt hornuri mai pretentioase,care necesita un difuzor mai "avansat"ca sa reziste in timp.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Dum Sep 25, 2011 3:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
Sa zicem ca as modifica proiectul 186 si as lasa o gaura de aerisire a camerei de compresie,devenind astfel camera ca o incinta br.Asa banuiesc ca ar trebui sa reziste.Oricum in hp nu trebuie putere mare,deoarece are sensibilitate buna si nu vad rostul sa dau in el cu puteri mari pentru a obtine 3,4 db in plus.Sb18 ce caracteristici are?E directionala?

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Dum Sep 25, 2011 6:37 pm 
Nu cred ca merge modificat 186... :!: Legat de sb18...cauta si u pe "google"si vezi ce si cum.Sau sa spuna cineva care a avut ,cum suna!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Lun Sep 26, 2011 4:40 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
Posibil sa incerc un cubo18.Am facut proiectul pe 12 si nu a sunat rau deloc.Eventual daca a mai incercat cineva proiectul pe 18 sa isi dea cu parerea.Orice propunere e binevenita in continuare.

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Mar Ian 31, 2012 5:13 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 03, 2012 9:45 pm
Mesaje: 16
decat un subwoofer cu hp18s sar auzi mai bine 2 mth30 cu lw12 sau e12-250n


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri subwoofer hp18s
MesajScris: Mar Ian 31, 2012 5:37 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
probabil ca s-ar auzi :lol:
am renuntat la idee iar subul l-am vandut.acum mi-am facut tot de 18 si tot br.am ajuns la concluzia ca br-ul este cel mai practic.mth si cubo suna de kko fara procesare calumea,minim un dcx de la berry.si suna bine cu difuzoarele pentru care a fost proiectat.degeaba bagam noi ce ne pica la mana.trebe difuri coioase de vrei sa sune serios :wink:

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România