The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:00 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor - constructie boxe 5.1
MesajScris: Sâm Dec 03, 2005 10:56 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 10:21 am
Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Va spun de la inceput ca nu m-am ocupat pana acum de astefl de bricolaje. cu alte cuvinte sunt incepator.

Am un DVD player Eboda si niste difuzoare 5.1 Provision. Difuzoarele imi dau dureri de cap. Ce iese din ele este departe de a fi acceptabil. Am vazut prin magazine niste boxe Infinity 5.1 care mi-au placut cum suna dar costa 27 mil (cca) si nu prea sunt pregatit.

Intentionez sa-mi cumpar un AV Amplituner Sony STR-DE 598 la cca 9 mil (o parere despre acesta sau recomandari despre un altul ar fi bine venite) pentru ca mai am pe acasa un deck Sony si un video. Le-as baga pe toate in Amplituner. Ca urmare m-as baga sa-mi fac eu niste boxe dar nu am experienta (sunetistica). Nu-mi este frica de precizia executiei. Camera in care ascult boxele este de 24 mp si 4,6 m inaltime. Nu-mi place sa le ascult la maximum dar imi place un sunet clar, plin, cu acute fara distorsiuni si bas exact, puternic si fara bolboroselile pe care le scoate sub-ul Provision.

Daca va lasa inima si aveti ceva planuri de boxe de camera (am cam vazut planurile postate dar mai toate sunt boxe pentru sonorizari) cu schemele de filtre, cu difuzoarele recomandate (desigur PO) tare v-as multumi. Si un raspuns negativ e bun ca sa nu astept degeaba.

Satelitii ar fi bine sa fie cat mai mici posibil cu 2 sau 3 cai.
Cat priveste sub-ul mi-ar place unul de pana-n 30 ltr. Am o parere preconceputa nu prea buna legata de bass-reflex (Provision are reflex si lungeste sunetele grave), mi-ar place o incinta inchisa cu difuzorul montat pe panoul dinspre podea, dar parerea voastra ma intereseaza.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 03, 2005 11:22 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
tinand cont ca ai o camra destul de mare, ar trebui sa ai un subwoofer ceva mai capabil...

in prima faza as recomanda proiectul de bandpass cu hp-15W si sateliti cu E10-150S sau Hp-10W + tweeter Pht 405

daca acel bandpass ti se pare prea mare, putem folosi un alt difuzor care permite o incinta inchisa si cu un volum mai mic (selenium 15SW5-SLF)

eu zic sa amani cumpararea amplificatporului pana in ultimul moment pt a fi sigur ca iei ceva ce se va potrivi perfect cu restul sistemului, poate chiar sa faci tot sistemul activ, cu kit-uri de la www.elprod.ro :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 03, 2005 1:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Dec 03, 2005 10:21 am
Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Am vazut proiectul de bandpass cu hp-15W. Cam mare dupa gustul meu. Daca exista si un proiect de incinta inchisa cu selenium 155W5-SLF ar fi bine. Exista retineri la incintele inchise? Este bandpass o alternativa mai buna decat incinta inchisa? Stiam de pe vremuri ca cea mai buna incinta este un panou plan infinit.

Satelitii mi se par insa mari pentru ca eu ma gandeam sa-i montez pe niste suporti din teava de aluminiu de 70 mm diametru la cca 1,2 m de la podea pentru ca prin colturile camerei sunt fotolii si alte obiecte care, ma gandesc, ar impiedica auditia. Exista proiecte cu incinte mai mici dar cu minimum 2 cai?

Am ales amplificatorul Sony STR-DE 598 (sau altceva echivalent - voi stiti mai bine) pentru ca ma gandeam ca din pick-up, deck, TV si video vine semnal stereo si voiam sa-l transform in 5.1. Am inteles ca treaba asta o face Prologic-ul din amplificator. Totodata ma gandeam ca am corectii de ton, fade si balance plus toate celelalte facilitati date de Prologic. Orice comentariu sau sugestie sunt bine venite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 03, 2005 5:41 pm 
satelitii is cam mari pt un sistem 5.1 "de casa"
problema e ca nu prea gasesti difuri pa cu diametru mic
ar trebui sa cauti ceva difuri hifi pt sateliti de 5"-6" si subu sa fie bandpassu ala. in caz ca nu gasesti difuri hifi pt sateliti cu diametru mic ar fi o alternmativa sa cumperi ceva chinezarii mai serioase daca gasesti .. la fel si cu tw-ul


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 03, 2005 5:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
cam asta se intampla cand reinstalezi windowsu :lol:
acuma vad ca e mare bandpasu cu hp15 .. mai is si alte proiecte cu difuri de 12" cred ca este unu cu e12-100s
totusi cati bani vrei sa oferi pt sistem ? ca 15sw5 ii scump ca dreq (iei 4 hpuri in banii aia :lol: )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 03, 2005 6:13 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
fiecare tip de incinta are avantajele si dezavantajele sale.

15SW5 are un proiect chiar pe pdf-ul de pe site de la noi :wink:
sa stii fizvid ca acel difuzor merita toti banii, daca l-ai vedea in realitate te-ai speria de cat este de masiv :twisted:

cei de la Selenium au facut un difuzor auto bazat pe sasiunl si sistemul motor de la un difuzor profi (motorul este acelasi de pe wpu1807, care este un difuzor de 18") 8)
la cerere se poate proiecta o alta incinta luand in calcul dimensiunile dorite de tine.

partea de satelit, nu stiu ce sa spun, mai mic decat 17 litri cu 10" + twt , cu piese de la noi nu se poate face...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 03, 2005 6:19 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
dimensiunile pt subwoofer

44x44x35cm incinta inchisa :wink:

viata ta nu va mai fi la fel :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 11, 2005 3:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Dec 06, 2005 6:56 pm
Mesaje: 150
Localitate: Bucuresti sau Pitesti?
bomby scrie:
Am ales amplificatorul Sony STR-DE 598 (sau altceva echivalent - voi stiti mai bine) pentru ca ma gandeam ca din pick-up, deck, TV si video vine semnal stereo si voiam sa-l transform in 5.1. Am inteles ca treaba asta o face Prologic-ul din amplificator. Totodata ma gandeam ca am corectii de ton, fade si balance plus toate celelalte facilitati date de Prologic.


M-as mira sa faca toate astea un amplituner. Am si eu unul acasa (dar nu aceeasi marca, deci ma mot insela) care ma lasa in modul stereo sa controlez bassul si treble-ul doar atat si in celalalte moduri (Prologic, Dolby Digital) nu pot sa controlez nimic ca zice ca toate controlurile le faci de la DVD player. Repet eu am un amplituner Kenwood deci nu neaparat Sony-ul tau trebuie sa faca lafel.

Sistemul Prologic nu poate sa transforme semnal stereo in semnal 5.1, pur si simplu trimite semnal stereo pe toate cele 6 boxe.

_________________
Nu stiu dar nici nu mi-e frica sa imi dau cu parerea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 11, 2005 12:13 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
depinde si cati bani vrei sa investesti,dar cel mai bine, pr camera, adica daca nu vrei sa te duci cu ele si pe la sonorizari, sa iei ceva de 6-8" pt sateliti , si niste tw, iar subul sa il faci ori cu un band pass ori un bas reflex sau inchis in functie de dif...

de ex mie personal imi place cum de aude hp15 pe o incinta inchisa decat intr-una bas reflex..parca suna mai ..natural..asta la vol mic, ca la vol mare nu prea iti dai seama...

iar difurile pro,ca si orice alt dif,daca sunt la vol ff mic(sub 0.5W cam) atunci ele nu suna asa de bine fata cum ar suna la un vol mai tare, (peste 3-4-5W), iar la 4W ai deja 101dB cu hp 15 :shock: un vol destul de tare pt un ascultat normal, adica nu o sa asculti la volumul asta tot timpul...

din cauza asta difurile care vor sa fie hi-0fi adevarat au un spl destul de mic,sau f min, din asta si din cauza ca incearca sa scoata cat mai joase frecvante cu diamentre mini,si scade spl-ul...

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România