The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 7:38 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: constructie boxe
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 4:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 26, 2008 5:50 pm
Mesaje: 28
Localitate: Iasi
Putin ajutor daca se poate. Am intentia de a confectiona o pereche de boxe bassreflex si m-am oprit la urmatoarele difuzoare: tweeter=HT-30; medii=SP-6/100PA; bass=SPA-10PA.
Nu stiu daca combinatia este cea mai fericita de aceea va cer ajutorul. Daca se poate un calcul al volumului interior si filtru. Ca si filtru ma gandeam la varianta 3 way 12dB Butterworth. Puterea maxima cam 100W.


Fişiere ataşate:
Difuzoare.rar [186.53 KiB]
Descărcat de 326 ori
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: constructie boxe
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 6:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 02, 2009 4:31 pm
Mesaje: 58
Localitate: Braşov
Probabil acelaşi răspuns îl vei primi şi de la ceilalţi : renunţă la 2 căi şi axează-te pe combinaţia 10-12" difuzor mid-bass şi un driver 1 - 1.5" .

Este mai uşor de nimerit o variantă care să sune bine, în comparaţie cu soluţia pe 3 căi. Se simplifică şi incinta, şi filtrul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: constructie boxe
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 6:41 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 26, 2008 5:50 pm
Mesaje: 28
Localitate: Iasi
Atunci combimatia SPA-10PA sau (SP-6/100PA) cu HT-30 ar merge? Si daca da, se poate o simulare daca nu cer prea mult?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: constructie boxe
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 7:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 02, 2009 4:31 pm
Mesaje: 58
Localitate: Braşov
Difuzoarele pe care doreşti să le achiziţionezi văd că sunt comercializate sub brandul Stage Line, cunoscut ca având produse de o calitate mediocră, menite să ia ochii posibililor clienţi fără experienţă prin specificaţii eronate.

Chiar dacă ar fi adevărate măcar graficele de răspuns a difuzorului de 10" + tweeter, tot ar fi la limita limitelor împerecherea acestora pentru a obţine un sunet ce tinde spre liniaritate.

îţi recomand să mai cercetezi piaţa, vei găsi cu siguranţă modalităţi mai bune de investire a banilor. Îţi las şi un PM cu ceva repere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: constructie boxe
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 9:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 26, 2008 5:50 pm
Mesaje: 28
Localitate: Iasi
Referitor la cele trei tipuri de difuzoare mi-a simulat un individ si a iesit urmatoarele. Cum nu sunt suficient de convins cer o parere avizata, pertinenta, etc.
Daca sunt sugestii, pareri pro sau contra nu ezitati, avem de invatat cu totii.
Ce date au fost introduse in acel program "Caad 4.2" nu am de unde sa stiu. Am dat toate detaliile cunoscute sperand sa fie o simulare reala, ceea ce si cred ca este.
Multumesc


Fişiere ataşate:
Detalii.rar [442.5 KiB]
Descărcat de 293 ori
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: constructie boxe
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 11:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 02, 2009 4:31 pm
Mesaje: 58
Localitate: Braşov
Incinta este cam mare pentru 10" iar grafice şi ce-or mai fi pe acolo, nu reprezintă simularea unei incinte pe 3 căi.
A afişat o combinaţie de valori pentru filtrare, dar cam atât.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: constructie boxe
MesajScris: Joi Mar 22, 2012 7:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 26, 2008 5:50 pm
Mesaje: 28
Localitate: Iasi
Revin cu o nelamurire. Exista vreo regula de "imperechere" de difuzoare? Am citit multe posturi si vad ca se recomanda folosirea unui dif x cu tweter y. Sincer nu ma prind unde este regula. Ce ar trebui sa stiu ca sa fiu sigur ca combinatia de 2 difuzoare este ok?
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România