The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:31 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: AJUTOR acordaj incinta fr 45l ew-10ep
MesajScris: Mie Iun 20, 2012 1:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 12, 2012 12:11 pm
Mesaje: 23
Localitate: Dumbrava
edit by bogdan.citescu : Ti-am unit postarile succesive, invata pe viitor sa folosesti si functia de edit in caz ca ai uitat ceva

la ce frecventa de acordaj ar trebui sa multumeasca din punct de vedere al sunetului doua incinte fullrange cu ew-10ep + pht-408?
aceste incinte vor servi la foarte mici si mici sonorizari de exterior, cu un numar mai mic de 50 de persoane, zilnic.


de aceasta am optat pentru o varianta mai ieftina si dispun de avantajul priceperii in a prelucra lemnul.

vreau sa am si un pic de bass destul de multumitor din aceste boxe.

ma intereseaza porturile ce dimensiuni ar trebui sa aiba (diametru si lungime-in caz de cerc)(lungimea catetelor si adancimea portului in caz de triunghi)

este mai bine ca porturile de bass sa fie situate langa PHT in lateral?
tin sa spun ca deja am o incinta trapezoidala, cu unghiuri de 10 grade (80) construita, nu dispun de posibilitate de a face fotografii sa va arat, dar incinta are urmatoarele lungimi (cm): inaltime-50 adancime-30 latime-30.


p.s: daca se poate, rog sa aud parerea domnului Mircea Bartic. pentru dumnealui toata stima!


multumesc

aici am parametrii thiele/small pentru ew-10ep:
Fs 56
Re 5.5
Qes 1.36
Qms 3.35
Qts 0.97
Vas 44.75
Sd 346
Xmax +-2
Mms 27.4
Bl 6.5
Le @1k 1.1
Mmd 25.5
Cms 0.26
Rms 3.2

va rog putin ajutor duminica sper sa fie gata, pentru prima sonorizare, revin cu poze si pareri


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR acordaj incinta fr 45l ew-10ep
MesajScris: Joi Iun 21, 2012 8:42 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
De ce soliciti sfaturi despre realizarea unor incinte cu difuzoare care nu sunt distribuite de sponsorii acestui forum ?
Sectiunea aceasta se numeste " Proiecte de incinte recomandate pt difuzoarele comercializate de noi " ......asa ca va trebui sa cauti sprijin in alta parte....
Asa este firesc , cumparand difuzoare distribuite de sponsorii forumului , participi la efortul de intretinere a forumului si in acest fel poti beneficia de solutii tehnice competente si in viitor .
Intra pe forumul celor de la BMW si intreaba-i cum sa reglezi franele la Logan.....sa vezi ce raspunsuri primesti !
Poti citi si invata din materialele acumulate in timp pe forum absolut gratis , dar daca soliciti sprijin pentru alte marci de difuzoare consider ca este o lipsa de loialitate din partea ta......parerea mea !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR acordaj incinta fr 45l ew-10ep
MesajScris: Joi Iun 21, 2012 9:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Iun 12, 2012 12:11 pm
Mesaje: 23
Localitate: Dumbrava
P Victor / hpavictor scrie:
De ce soliciti sfaturi despre realizarea unor incinte cu difuzoare care nu sunt distribuite de sponsorii acestui forum ?
Sectiunea aceasta se numeste " Proiecte de incinte recomandate pt difuzoarele comercializate de noi " ......asa ca va trebui sa cauti sprijin in alta parte....
Asa este firesc , cumparand difuzoare distribuite de sponsorii forumului , participi la efortul de intretinere a forumului si in acest fel poti beneficia de solutii tehnice competente si in viitor .
Intra pe forumul celor de la BMW si intreaba-i cum sa reglezi franele la Logan.....sa vezi ce raspunsuri primesti !
Poti citi si invata din materialele acumulate in timp pe forum absolut gratis , dar daca soliciti sprijin pentru alte marci de difuzoare consider ca este o lipsa de loialitate din partea ta......parerea mea !


ai dreptate si ma conformez, si chiar daca folosesc acel PHT de la voi, nu gasesc sprijin absolut nicaieri :|.
ati fi singura comunitate care m-ar putea ajuta. pentru treaba cu difuzorul pe care nu il comercializati chiar imi
cer scuze.

voi cauta sprijin in alta parte, dar am cautat degeaba si sunt absolut sigur ca nu voi gasi,
dar pe viitor va promit ca voi achizitiona produse de la voi cand voi avea o sursa de venit mai consistenta.
sunt un incepator, nu am banii sa cumpar produsele voastre !!inca!!, deoarece sunt putin mai scumpe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR acordaj incinta fr 45l ew-10ep
MesajScris: Vin Iun 22, 2012 1:35 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Vezi aici , poate te va multumi ceva....viewtopic.php?f=27&t=85

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR acordaj incinta fr 45l ew-10ep
MesajScris: Vin Iun 22, 2012 6:37 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
difuzorul acela nu va merge in full-range,doar in satelit.este incinta recomandata ptr acest difuzor pe forumul vecin care le si comercializeaza.trebuie doar sa arunci o privire.acum eu inteleg ca si lenea e mare :lol:

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: AJUTOR acordaj incinta fr 45l ew-10ep
MesajScris: Vin Iun 22, 2012 7:46 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Toata discutia se va muta la sectiunea potrivita.......

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România