The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:21 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 2:22 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
As vrea sa va intreb dragi colegi ce boxe ati folosit pt lautari si le-au placut .Ma refer cu inalteee +5db-10db de la 10-20khz.Eu unul am 2 boxe cu e15 si d220ti care au bass au medii dar inalte nu au si imi este frica sa le dau din procesor +10db de la 10khz pana la 20khz si sa imi faca microfonie. Mai am 2 boxe abs care sunt dotate cu e12 si comp44 care au inalte prin zona aia si le place la lautari dar nu pot sa le tin mult la maxim la fel mi-e putin frica sa nu le ard .Amplificarea este un ep2500 care nu ajunge niciodata pe rosu fiind limitata din procesor si procesorul de sunet este de la thomann t.rack.....cva .Mixerul este berry dar cred ca va fi schimbat .Eu m-am gandit sa imi fac 2 boxe speciale pt ei si m-am gandit la 2 e12-250n si ceva driver de 2'' si un horn de neam prost cu inca un super tuwiter de neam prost la care sa mai adaug 2 basi pe 18 pwh cu ew18hn care ii am si isi fac foarte bine treaba.Acum astept si parerile voastre.Poate o sa schimb si puterea daca este nevoie.Ma intereseaza sa le rup cap-ul cu inalte si medii.Scuzati expresia.Dar inebunesc cu lautarii cand zic ca nu am inalte .


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 3:02 pm 
Carpen Andrei scrie:
As vrea sa va intreb dragi colegi ce boxe ati folosit pt lautari si le-au placut .Ma refer cu inalteee +5db-10db de la 10-20khz.Eu unul am 2 boxe cu e15 si d220ti care au bass au medii dar inalte nu au si imi este frica sa le dau din procesor +10db de la 10khz pana la 20khz si sa imi faca microfonie. Mai am 2 boxe abs care sunt dotate cu e12 si comp44 care au inalte prin zona aia si le place la lautari dar nu pot sa le tin mult la maxim la fel mi-e putin frica sa nu le ard .Amplificarea este un ep2500 care nu ajunge niciodata pe rosu fiind limitata din procesor si procesorul de sunet este de la thomann t.rack.....cva .Mixerul este berry dar cred ca va fi schimbat .Eu m-am gandit sa imi fac 2 boxe speciale pt ei si m-am gandit la 2 e12-250n si ceva driver de 2'' si un horn de neam prost cu inca un super tuwiter de neam prost la care sa mai adaug 2 basi pe 18 pwh cu ew18hn care ii am si isi fac foarte bine treaba.Acum astept si parerile voastre.Poate o sa schimb si puterea daca este nevoie.Ma intereseaza sa le rup cap-ul cu inalte si medii.Scuzati expresia.Dar inebunesc cu lautarii cand zic ca nu am inalte .

n-ai ce sa le faci, sunt retardati. Niciodata nu le ajunge, indiferent de sistemul de sunet.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 3:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
:))) sincer la raspunsul asta nu ma asteptam.
Mai sunt pe forum persoane de genul si nu ar fi bine sa ii jicnesti.dar fiecare cu gusturile lor .
Eu unul ii inteleg sincer,ca asa le place lor .
Mai departe ca nu au nici o treaba cu sunetul si nu stiu nimic asta e altcva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 3:29 pm 
Carpen Andrei scrie:
:))) sincer la raspunsul asta nu ma asteptam.Mai sunt pe forum persoane de genul si nu ar fi bine sa ii jicnesti.dar fiecare cu gusturile lor .Eu unul ii inteleg sincer,ca asa le place lor .Mai departe ca nu au nici o treaba cu sunetul si nu stiu nimic asta e altcva.

la cat sunt de retardati nu inteleg ca cu cat dai mai tare, cu atat, sensibilitatea urechii se diminueaza, deci, dupa cateva secunde percepi la fel sunetul
Oricum, Selenium D220 sa nu aiba inalte peste 12k, asta e tare, inca n-am auzit-o. Numai ca vezi tu, lautarii, cand spun inalte, se refera la frecventele intre 2 si 8 KHz, alea le percep ei ca inalte, asta si datorita faptului ca ei nu au instrumente care sa urce mai sus in frecventa


Ultima oară modificat de Ovidiu Gherasim pe Mie Aug 29, 2012 3:31 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 3:30 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
fa doi vectori cu driver de 2"

faci un crossover cu inaltele 4 db in fata si totul va fi OK

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 3:47 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ovidiu Gherasim scrie:
Numai ca vezi tu, lautarii, cand spun inalte, se refera la frecventele intre 2 si 8 KHz, alea le percep ei ca inalte, asta si datorita faptului ca ei nu au instrumente care sa urce mai sus in frecventa

Leco a definit acel sunet cu inalte specific lautarilor ca fiind niste nenorocite de " medii guitatoare " ...
Cred ca este cea mai buna defintie a sunetului pe placul lautarilor !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 3:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
M-am lovit si eu de treaba asta cu un "solist vocal" care dupa 20 minute de cantat live vine si imi repsoseaza ca se aude prost, nu mai are inalte pe voce in conditiile in care la probe si in primele minute de cantat totul era OK iar eu cu un monitor in creier nu simteam vre-o diferenta. I-am aratat ca toate corectiile sunt asa cum le stabilisem dar pana la urma ce sa ii explici unuia de sensibilitatea urechii din moment ce el bea acidulat,baga tarie cu gheata si fumeaza in draci ...mai pe scurt , nu isi intretine vocea.

Mircea, vectorul sa fie cu 2 x E12-250N ?

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 4:13 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
poate fi si cu E12, fara probleme

as avea o pereche facute gata, insa sunt cu WN-D72 iar driverul acela este foarte scump pe lista noua de pret (1508 lei cu TVA cu tot)...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 4:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
La mine e la fel ,dupa 20 min de cantat nimic nu mai este ok. Plus ca toate corectiile ii las sa le faca singuri ca altfel m-as enerva toata seara si asa i-am limitat din procesor si sa faca ei tot ce vor ,toata seara umbla ei acolo ,le seteaza de 20 de ori pe ora.Eu unul nu inteleg cum de dau ei +12db pe inalte cand ai 4 inalte cu hornuri mari la 2,3 m maxim de ureche .Si la sfarsit zic ca nu e bun microfonul ca face microfonie. Am sa fac si o aroganta din asta cu un driver de 2'' cu 2 dif de 12'' pt ei special ,mai schimb si mixerul cu cva dynacord si un microfon shure si deja am treaba un sezon cu ei (adica de dormit in masina). Mircea wn d72 ,15 mil buc. ???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 8:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 13, 2009 4:06 pm
Mesaje: 248
Localitate: carei
mai ai si varianta de a lipi o sigla cu ev sau dynacord.se va schimba radical sunetul :lol:

_________________
http://pro-audio.myforum.ro/index.php


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 10:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 21, 2009 4:14 am
Mesaje: 46
Localitate: Bistrita
Carpen Andrei scrie:
Eu unul am 2 boxe cu e15 si d220ti care au bass au medii dar inalte nu au

Strict obiectiv: d220ti, filtrat cum trebuie are inalte cum multe drivere nu au si suna ...fenomenal;
am avut, le-am dat; parca mi dor de sunetul ala fin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 10:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Pai asa am facut cu boxele cu e12 si comp44.Suna frate . Dar sincer si mie imi place cum suna ,chiar le-am nimerit .Sunt FBT maxx4 .:D
Imagine
Imagine
Imagine
Mie sincer mai mult imi place combinatia e12 cu comp44 decat e15 cu d220ti.Am avut 3 perechi de filtre si ultima a fost cea mai reusita la boxele cu e15 .Suna ff bine ,are sunetul ala de care zici tu rafinat dar e12 cu comp44 e pt galagie.Acum depinde si ce melodii asculti ,daca asculti populara ai nevoie de medii inalte la greu,daca vrei muzica din anii 80-90 nu ai nev de medii inalte la greu.Cand am chef de populara pun e12 cand am chef de muzica buna ascult pe e15 cu d220Ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Joi Aug 30, 2012 7:52 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 05, 2010 8:08 pm
Mesaje: 448
Localitate: Sibiu
eu am e 12 cu d 220 si suna in draci,nu inteleg chestia ca nu au inalte..........pfff si cand treci prin fata boxei iti crapa timpanul..........medie si inalata cat cuprinde,daca am vazut bine ai mixer bery,eu l-as schimba mai degraba,dar nu boxele!!! eu merg cu ele taiate din cross la 60-80 hz cand am lautari si nu comenteaza nimic,ba mai degraba zic mai taie inalta. ce chestie mai poti face este sa incerci si alte amplificatoare pe boxe,poate vor suna altfel. si din partea mea le-as da doua suturi in fund lautarilor,au crescut cu Vermona si alte stifturi si acum fac figuri :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Joi Aug 30, 2012 11:06 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
Am incercat pe ma600 si suna urat si l-am pus pe basi pe t-amp la fel suna urat si acum pe ep2500 suna mult mai ok.Eu prin inalte inteleg zona 14,16khz.Asa medii inalte are ,nu pot sa zic ,dar acea bataie de tabla nu o are .Suna ff bine d220ti nu zic ,dar nu e chiar pe gustul meu.Imi plac mediile si mediile superioare dar inaltele .... .Acum bine ca eu pot sa le fac din procesor sa sune cum vreau ,nu e o tragedie.Si cat tine de lautari eu ii dau dracu ,dar cand am 10 sonorizari cu ei si stau si dorm in masina si nu fac nimic parca suna mai bine decat sa ma frece un prost la o nunta cu melodia lui din tinerete cand se iubea cu marcica in fan si imi arata tatuajul din razboi si ma scuipa tot prin ureche cand ma apropii de el.Munca de dj prin zona mea nu prea e rasplatita ,doar daca induri multe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boxe pt lautari
MesajScris: Joi Aug 30, 2012 11:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
o mica precizare:exista si "lautari" cu studii,experiente in domeniul sonorizarii,cei mai buni sonorizatori din zona Brasov-Covasna sunt fosti muzicanti,"lautari"cu scule profesionale. un "lautar" care se respecta are sculele lui,dupa placul lui,urechi,buzunar etc si nu merge pe mana/urechea butonatorului care peste noapte a devenit sonorizator cu niste boxe .,mixer bruce lee,putere jackie chan,si invata meserie din mers de la forumisti mai experimentati.retardat mi se pare cam mult de la cineva care probabil nu a vazut un instrument muzical fie si un banal fluier de aproape,habar nu are cum trebuie amplificat diferite instrumente.un muzicant cu 10-12 ani de scoala,studii superioare,20 de anii vechime nu cred ca foloseste serviciile de sonorizatori amatori cu gura mare,ara "sculele"lui.o ultima idee,ati auzit"CLIENTUL NOSTRU-STAPANUL NOSTRU"de la retardati luati banii,nu muscati mana care va da o coaja de paine......


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România