The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 12:08 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Lun Dec 24, 2012 8:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Eu inteleg ca esti moderator ...ai cunostinte superioare si te respect , dar nu poti vorbi despre difuzoare de 24" respectiv 30" ca si cum inca s-ar mai folosi si astea de 15 ar fi proaste... SI sa nu uitam ca Mircea,in basii aia TX1000 are difuzoare de 12 care echivaleaza cu basii de 2x18"!!! asa ca nu ne spune noua ca numai difuri de 15 avem in cap...IN CONCLUZIE NU REACTIONA LA NERVI ca unu si altu isi lauda marfa ....


Iar daca imi aratzi difuzoare de 30" 24" si 21" care se folosesc mai des decat cele de 15 si 18...si nu imi spune mie ca produce ev si nu mai stiu cine ..arata-mi concret ca alea de 24" si 30" sunt mai folosite decat cele de 15"..sa fim seriosi daca ai numele scris cu verde nu inseamna ca ai intodeauna dreptate!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Lun Dec 24, 2012 9:40 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Doar atat poti ?
Credeam ca o sa cauti pe net lamuriri suplimentare...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Lun Dec 24, 2012 9:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Oct 18, 2010 12:13 pm
Mesaje: 74
Localitate: Rosiori de vede
fiecare boxa are rolul ei. nu putem sa ne ducem la o nunta cu tirul cu 2-4 suburi de 30'' s-au cu array.
Ne facem si noi treaba cu ce putem si este disponibil pentru noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Lun Dec 24, 2012 11:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
P Victor / hpavictor scrie:
Doar atat poti ?
Credeam ca o sa cauti pe net lamuriri suplimentare...


:lol: nu era nevoie sa ma documentez ca sa imi pot da seama ca basii cu difuzoare de 30" si 24" nu se prea folosesc in secolul XXI...mai exact nu se folosesc deloc in zilele noastre!
nu era mai simplu daca recunosteai ca ai reactionat la nervi si evitam toata discutia asta contradictorie din care niciunul dintre noi nu are nimic bun de castigat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 4:41 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
http://www.fullcompass.com/common/files ... 0specs.pdf
subwoofer de 24 e inch aflat in exploatare in acest moment

motivul pt care nu prea intalnim astfel de subwoofere este destul de simplu: pretul enorm.

un difuzor gol de 24 de inch costa cat 3-4 difuzoaare de 18 inch de calitate.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 9:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Ideea era sa ne arate ca acele difuzoare(24" 30") sunt mai folosite decat clasicile 15" si12"....asta vrut sa spuna Domnul Victor!
Cu discutia asta nu o sa ajungem nicaieri ...nu are rost sa o continuam.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 10:16 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Se pare ca ai probleme de intelegere .
Eu am intrebat ceva legat de o anumita apreciere referitoare la o amarata de boxa full range , iar tu insisti cu basmele de Craciun .
Atentie , daca nu intelegi ce inseamna 30Hz / 90 dB la 1W / 1m si crezi ca se pot obtine din altceva decat din difuzoare specializate , te rog sa renunti la legende urbane .
Din respect pentru interventia lui Mircea si userii forumului am continuat aceasta discutie , dar este clar ca nu ai habar la ce ma refer si nu esti dispus sa inveti singur folosind documentele atasate pe forum de mine sau de pe net...
Datorita lipsei evidente de respect fata de mine te rog sa nu mai continui aceasta discutie pe acest ton .
Orice asa zis drept la replica al tau care va depasi limita bunului simt il voi sterge fara remuscari !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 11:45 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Craciun Fericit si La Multi ani !
Nu este nici problema , doar ca as fi dorit o discutie constructiva despre cum trebuie alese difuzoarele in functie de ce dorim de la ele .
Din pacate , cele de 21" sau mai mari sunt prea scumpe pentru buzunarele romanilor...in schimb au un bas adevarat .
Oare ce diametru are toba mare sau alte tobe ?
De ce nu au facut-o mai mica ca sa intre in portbagajul de la Dacia , ca sa fie pe placul lautarilor ?
De ce nu au pus-o la inaltime pe un stativ ?
Crezi ca se poate reda corect un sunet produs de toba mare cu o boxa avand 2x12" sau 15" ?
Astea erau genul de intrebari la care ar fi trebuit sa gasim raspunsuri , pe forum , cu ajutorul tuturor userilor .
Pacat ca ai transformat discutia intr-un atac impotriva mea...eu nu sunt suparat , dar ai frustrat restul userilor de anumite clarificari despre boxe si despre redarea basului cu boxe mici , in general .
Asta e viata ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 1:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
Crezi ca se poate reda corect un sunet produs de toba mare cu o boxa avand 2x12" sau 15" ? da si cu 5".ce zici de boxele de studio,de referinta,,de camera mai rasarite?cum au spus si alti totul depinde unde vrei sa folosesti,pentru ce gen de muzica aer liber,spatiu inchis,cort.pentru o nunta,concert de jazz,populara ajunge perfect si basul de 6,5" de la Bose sistemul L1 (de care nu vreti sa auziti )mai nou am fost la un concert de muzica usoara intr-o sala full de 500-700 de oameni,cantau refrenurile de bubuiau si peretii si muream de ciuda:2 boxe de 15" basi, 2 panouri,"stalpuri" de 2-2,5 m inaltime latime cat o palma marca FOHHN.m-am documentat si am aflat ca aveau 5000 de w 1 bas+i medii-inalte deci total 10000 w!totul incapea intr-un microbus cu muzicanti,scule,minim de lumini si instalau totul in 1- 2 ore.de la Woodstock incoace nu mai e la moda difuzorul de 24-30 "peretele de 1000 boxe.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 1:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
nu mai jigniti lautarii,fara munca lor nu existati,nu mai aveti obiectul munci.cine a fost primul:oul sau gaina? lautarul sau butonatorul/sonorizatorul DJ surdu?ce talent aveti voi ?de ce nu cantati daca aveti talent?orice maimuta poate sa regleze un mixer,sa umble la butoane, sa bea sa manance pana dimineata si sa astepte banii in timp ce lautarul lucreaza in locul lui.daca lautarul nu face "piese"ce mai "cantati"voi?un pic de respect nu strica fata de lautari,de bine de rau traiti dupa munca lor......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 2:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 21, 2009 4:14 am
Mesaje: 46
Localitate: Bistrita
Classic gandind, in domeniul pro-audio, diametrul difuzoarelor este direct proportionala oarecum cu capacitatea de a cobori in frecventa; intr-o alta ordine de idei, daca ai un difuzor mai mare in diametru( cazul uzual de 18"), ai acces la spectrul de joase mult mai usor decat cu un difuzor de 12" sau 15" ( de altfel folosite in majoritatea cazurilor in aplicatii de satelit).
Gandind mai modern, tehnologia a avansat foarte mult, astfel incat un difuzor specializat, de 12" sau 15", intr-o incinta proiectata bine, sa se bata de la egal la egal cu un 18" sau chiar 21"; in acest caz nu se justifica folosirea unui 21" sau chiar 18", in special in domeniul sonorizarilor mobile. Insa....niciodata nu va suna mai bine un 12" bine proiectat, decat un 18" bine proiectat, in alicatii de spl mare, sa nu mai vorbim de 21" sau 24". E exact ca si cum ai spune ca un Audi A4 quatro poate sa echivaleze cu un Jeep Wrangler pe teren accidentat, ca doar ambele sunt 4x4. Insa pe asfalt, audi A4 e mai ok decat Wrangler, tot asa cum intr-un studio, de exemplu, un subwoofer de 10"-12" este mai ok decat un 24"
In calitate de sonorizator mobil, trebuie sa gandesti modern; ai nevoie de un sistem compact, bine gandit, cu o presiune sonora adecvata tipului de sonorizari pe care le practici. Un procent mai mare de 95% dintre cei de pe forum si nu numai, sonorizeaza evenimente mici care nu implica folosirea unor subwoofere de 24", poate nici macar 18"
In calitate de sonorizator fara compromisuri , daca vrei extremul, imbini clasicul cu modernul si apelezi la variante extreme sa obtii 30 hz/90+ dB/1w/1m si asta nu obtii cu "subwoofere de 12" sau 15".
Sarbatori faine tuturor! Sa v-aduca mosu' difuzoare bune :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 6:36 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
In lumea proiectantilor de sisteme de sonorizare exista o expresie:

There's no replacement for displacement.

mai pe larg: Daca vrei extensie cu spl mare ai neaparat nevoie de suprafata radianta mare. Niciodata nu vei face cu un 12" ceea ce faci cu un 18" oricat de mult marketing ar fi in fisa tehnica.

In spatii mici te mai ajuta peretii dar in aer liber este pierdut fara suprafata radianta mare. Aceasta suprafata o vei obtine ori folosind cateva difuzoare de 21-24" ori cu multe difuzoare de diametru mic.
Singura metoda prin care mai poti indoi putin regulile este hornul exponential insa si acolo nu se ia in calcul diametrul pistonului ci suprafata de iesire a acestuia.

am auzit atat subwoofere de 24 de inch cat si clustere de cateva sute de difuzoare de 8". Ambele pot suna ok, insa prefer sunetul difuzoarelor mari in aer liber. E o chestiune de gusturi.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mar Dec 25, 2012 8:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Kisgyorgy Miklos scrie:
nu mai jigniti lautarii,fara munca lor nu existati,nu mai aveti obiectul munci.cine a fost primul:oul sau gaina? lautarul sau butonatorul/sonorizatorul DJ surdu?ce talent aveti voi ?de ce nu cantati daca aveti talent?orice maimuta poate sa regleze un mixer,sa umble la butoane, sa bea sa manance pana dimineata si sa astepte banii in timp ce lautarul lucreaza in locul lui.daca lautarul nu face "piese"ce mai "cantati"voi?un pic de respect nu strica fata de lautari,de bine de rau traiti dupa munca lor......

Este absolut exclus ca eu sa-i respect vreodata pe lautarii pe care ii cunosc , cel mai probabil ei ar trebui sa inteleaga cum sta treaba cu respectul....pana atunci eu ii respect fix si exact cum tot asa cum ne respecta si ei pe noi .
Sunt si ei niste bieti si simpli instrumentisti ( majoritatea semianalfabeti si sfertodocti ) , care fara BUTONATORI vor muri de foame pe soseaua de centura exact ca si curvele , care total intamplator ( exact ca si ei ) distreaza poporul pentru bani !
Sper ca intelegeti la ce ma refer si ca ar trebui excluse definitiv acest gen de discutii...din lumea muzicii sunt exclusi intotdeuna doar cei fara valoare !
Pacat ca exista exceptii care incalca aceasta regula !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 8:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 12, 2011 12:17 pm
Mesaje: 221
Localitate: Sf Gheorghe
vad,ca tot o sa ne intelegem laurma urmei.un lautar care se respecta,are "scule"bune,profi,si nu e la mila nimanui cu doua boxe . si un mixer Behringer, la astia ma refer cand scriu butonatori,dj e mult spus.de la un om cu experienta,studii in domeniul sonorizari,aparatura profesionala ai numai de invatat(pentru asta e minunat ca exista forumul Paudio)iar cei care se cred mari dj,si rad,ca lucreaza lautarul prost,in timp ce ei dorm in masina,sau mananca si beau,dimineata numara banii sunt tot la fel ca si lautari:ratati,semianalfabeti cum vreti sa-i numiti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clone dynacord VL152
MesajScris: Joi Dec 27, 2012 2:49 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Calitatea umana nu are legatura cu profesia !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România