The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:54 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 10:15 am 
ICEMAN scrie:
placa se rigidizeaza o data ce se prinde diful pe ea si este dine sustinuta din toate partile...


te inseli, eu iti spun cum a reactionat bph-ul cu hp18 S. Acea placa dupa parerea mea trebuie sa fie rigida si intarita.

Uite daca nu ma crezi, poate spune Nexuse sau DNA ceva in legatura cu acea placa :roll: . Dar daca ai zis ca ii da maxim 350w muzica, cred ca 4mm daca o sa se miste difuzorul, o sa fie bine

ICEMAN scrie:
omu il vrea pt casa :roll: sa simta basul...


Cred ca are probleme de sanatate. Lucreaza cu picamerul si nu mai aude bine? :lol: Ne spui si ce muzica asculta sa vedem daca chiar merita X1-ul acesta cu sd18el ? Iti dai seama ce sec ar fii sa te terorizeze unul cu manele cu un sd18 in bloc? :lol: , Cred ca de aia nu oricine isi cumpara un Ferrari nou de la fabrica, trebuie sa te inscrii pe lista si sa te "analizeze".

In fine, parerea mea e ca putea sa aibe acelasi rezultat si cu alte difuzoare :roll:


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 12:03 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
adircf scrie:
Ne spui si ce muzica asculta sa vedem daca chiar merita X1-ul acesta cu sd18el ? Iti dai seama ce sec ar fii sa te terorizeze unul cu manele cu un sd18 in bloc? :lol:



pai intai sa zic ca nu asculta la bloc...

pai ce sa asculte... tiesto vanghelis... jare... etc... in nici un caz manele... poate una la 6 luni :lol:
nu asi fi facut asa ceva daca omul asculta manele

omul are rafinamente mari in casa...
sateliti facuti tot de mine cu eminence integral... un onkyo de 2x200W cu dac incorporat...
un eq behringer digital de 2x31 benzi cu tot tacamu pe el... limitatoate, delay... etc...

adica chiar merita... e drept... i-am zis si eu ca nu era nevoie sa dea 10 mil pe un dif de bas, dar a zis ca vrea absolutul... ca nu a fost multumit de ce a gasit pana acum... a zis "daca nici cu asta nu se aude cum vreau... inseamna ca basul pe care mi-l imaginez eu, nu s-a inventat" :lol:

oricum... a ramas fara cuvinte cand l-a auzit... ca si mine de altfel :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 8:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
X1 in CASA? Cmon guys sa fim seriosi....si eu sunt obsedat de SPL si bass...dar am ascultat in casa un BR facut cu HP-18S...si deja la 300w simteam cum ma DEZINTEGREZ la propriu :lol: (am camera de 17mp)
Are cumva camera de peste 35mp??? Ca altfel nu imi explic ce face cu imensitatea aia in casa.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 8:58 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19815
Localitate: La sediu
nu mi se pare atat de aberant....

eu chiar am vrut sa ma inchid in baie cu 4 suburi de 600W Horn loaded din sistemul PRAXIS :twisted:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 9:14 pm 
oameni buni, daca vreti bass si stati in apartament faceti asa cum am facut eu, wtf ? :lol:

Dai muzica tare cu basonc cacalau si mergi in baie si iti pui capul in masina de spalat. o sa ai o panta de taiere de 12 db per octava de la 150 de hz in sus si un gain de vreo 9 db in zona de bass.

Vorbesc cat se poate de serios

Cred ca toate experimentele posibile le-am testat. Eu in clasa a 9-a am facut primul meu planar cu 2 x 12" care prima oara a vrut sa fie un bandpass 4 (am vazut eu o schema pe net si cica mi-a placut cum arata) dar nu a sunat bine, apoi l-am transformat in bandpass 6. nici asa, si apoi am scos capacul si s-a transformat in planar cu rezultate devastatoare.
Nu imi pasa daca nu ma crede careva :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 9:15 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
Citat:
eu am o intrebare...in poze erau 2 namile?


este unul singur :roll: ... era culmea sa vrea sa isi faca 2... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


..... OOOOPS... :oops: :oops: :oops: in loc sa apas quote am apasat edit :roll: :oops: (iceman)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 9:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Eu sper ca la sfarsitul lunii asteia sa imi iau 2 SD-18EL-uri care vor fii bagate in incinte planare , cand nu sonorizez , unde crezi ca am sa ascult muzica? :twisted: :twisted: :twisted: in casa evident , in camera mea 8)deja simt bass-ul :lol: :lol: :lol:
Nexus , trebuie sa recunosc ca ma pufnit un ras cand am vazut postul tau :lol: :lol: esti tare omule 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 9:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Apr 24, 2006 3:49 pm
Mesaje: 858
Localitate: onesti
salut

mi-a mi se pare foarte misto sa ai ceva asa in camera , asculti o piesa misto si dai volum si vezi cum creste spl , iti vine sa nu te mai opresti , mi se pare ceva normal si eu rar prind o sonorizare , insa ascult la un bph cu hp18s si un satelit cu win15s + pad52+ph220 in fiecare zi

ti-au iesit foarte bine, apropo cate kg are unul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 9:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 01, 2005 5:49 pm
Mesaje: 561
Localitate: oradea
pacat de splul la care ajungi in casa // dupa un anumit prag sonor pierzi sensibil din calitate si unde mai pui ca majoritatea camerelor au acustica extrem de proasta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 11:35 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 5:43 pm
Mesaje: 708
Localitate: Oradea
FIXVID scrie:
pacat de splul la care ajungi in casa // dupa un anumit prag sonor pierzi sensibil din calitate si unde mai pui ca majoritatea camerelor au acustica extrem de proasta



Foarte bine spus.
Toate au o anumita limita! Deja de la un anumit volum ...parca incepe sa distornioneze camera...acustica proasta..

_________________
www.mallpoint.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 10, 2007 11:52 pm 
poate ii intra in rezonanta acoperisul si mai pica niste placi, grinzi, ziduri :lol: :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 11, 2007 1:31 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 29, 2006 8:12 am
Mesaje: 381
Localitate: Bucharest
Putin offtopic:
Cine a fost anul asta de 1mai la Mania(mamaia), STIE ce inseamna bass aberant :lol:
Pur si simplu iti ia privirea razna de la basii aia Dynacord Alpha...cred ca ala e singurul club din Romania unde pot sa spun ca muzica este EXAGERAT de tare. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 11, 2007 6:00 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Bogdi16 scrie:
FIXVID scrie:
pacat de splul la care ajungi in casa // dupa un anumit prag sonor pierzi sensibil din calitate si unde mai pui ca majoritatea camerelor au acustica extrem de proasta



Foarte bine spus.
Toate au o anumita limita! Deja de la un anumit volum ...parca incepe sa distornioneze camera...acustica proasta..


se numeste de fapt poluare fonica de la un anumit nivel in sus... adica ca in orice incapere chiar daca este amenajata...
cat sa tina si urechile...
oricum omu l-a luat ca sa asculte frumos basul nu sa darame casa...
adica un amplif care sa nu incalzeasca camera... si un dif care sa nu se strice toata viata la cat este el folosit...
sper ca ati inteles ideea...

in loc sa dea 30 mil pe cine stie ce sub de la sony... mai bine 15 pe un X1

si cu asta inchei explicatiile pt care omu isi pune X1 in casa

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 12, 2007 10:00 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 13, 2006 7:22 am
Mesaje: 804
Localitate: cluj-napoca romania
@iceman"" in loc sa dea 30 mil pe cine stie ce sub de la sony... mai bine 15 pe un X1 "
se poate ca un sub de marca sa sune mai frumos decat un x1 la volum mic ....DAR... NICI un sub home cinema nu va putea creea efecte precum poate X1 sa creeze la un film de exemplu.
Am ascultat sisteme destul de scumpe gen logitech z5500 sau ce model o fii care e renumit pt subul lui foarte puternic.. mie mi s-a parut o gluma.. am facut eu personal sub de12" cu dif auto pentru cineva si cand am vizionat Lord off the rings partea 1 si 2 au fost momente in care ti se taia respiratia de uimire cum suna.Simteai cum se cutremura totul cand sarea un calaretz de pe cal,cand dadeau cu berbecul in poarta sau cand a suflat piticul in goarna accea care la sfarsit se termina cu niste tonalitatzi care zguduiau tot.
E simplu sa ma gandesc ce poate face un dif de18" intr-un X1...
Daca folosesti pe langa el boxe facute cu difuri PRO eminence la ce frecventza te-ai gandit sa le separi?. ..eu unul as lasa x1 pana in 70-80 hz sa dea doar bass omnidirectional..
Pentru filme ar fii pacat sa tai frecventele sun 45HZ deoarece sunt sigur ca sunt pasaje in care ai nevoie de frecventze care coboara pana la 30-35 hz... asta desigur la filme si auditii nu exagerat de puternice sa nu aiba o cursa enorma difu.
Spor la treaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 12, 2007 10:27 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
urechea umana nu sesizeaza directia la frecvente sub 200Hz
oricum basul va fi pana la 150Hz de la cat poate duce el...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România