The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:47 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 7:23 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 25, 2011 7:22 am
Mesaje: 6
Localitate: Negomir
As dori sa stiu ce difuzoare pot sa aplic la aceste incinte.
acestea sunt informatiile despre cele 2 perechi de boxe deci cele mici care necesita difuri de 8 inch sunt asa de tip incinta inchisa si au lungimea 50 cm latime 30 cm grosime 25 cm pfl are grosimea satandard de 2cm restu calculati dvs.
celalalte necesita fiecare cate 2 difuri de 10 inch pe fiecare incinta si au lungimea de 95.5cm latimea de 30 cm grosimea de 25cm si au tuburile acelea de bass reflex exact pe spatele carcasei in mijlocul difuzorului cate unu ptr fiecare difuzorsi au lungimea de 10 cm si diametrul de 4,5 cm sunt achizitionate de la firma SAL de alfel au fiecare in mijloc intre cele difuri un twter tot de la SAL .
va atasez niste poze cu ele si astept parerea dvs cu interes
am gasit si specificatiile twterului:http://publicphoto.org/technology/tweeter-horn/
http://www.shopmania.ro/echipament-dj-a ... 6-23408573
PMax / PNominal: 150 / 80 W ; Speaker Impedance: 8 Ohm ; Speaker frequency response.: 2 - 18 Khz / SPL(1W/1m): 95 dB / Cone: 1,75", kapton / Speakers Membrane: TITANIUM
Tweeter horn SAL, DPH 1416 gata acum aveti detalii mult mai bogate!stima!
carcasele nu le mai fac nimic la ele ca si asa de abia le-am facut.
eu aveam in minte ptr cele de 8 inchi
P-audio E8-150S
iar ptr cele de 10 inchi
P-audio E10-200S
nu sunt nici incepator dar nici avansat de aceea intreb ca sa iau cea mai buna decizie va atasez si o poza cu respectivele carcase


Fişiere ataşate:
boxa...jpg
boxa...jpg [ 285.71 KiB | Vizualizat de 6931 ori ]
Comentariu fişier: cea de 8inch
boxa 8.jpg
boxa 8.jpg [ 224.66 KiB | Vizualizat de 6931 ori ]
Comentariu fişier: boxe
boxa 10.jpg
boxa 10.jpg [ 144.51 KiB | Vizualizat de 6931 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 7:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Mai 19, 2011 6:50 pm
Mesaje: 136
Localitate: Italia
boxele sunt facute...la ochi?

_________________
In lupta cu Hodgkin!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 9:55 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 25, 2011 7:22 am
Mesaje: 6
Localitate: Negomir
da.nu sunt calculate nu stiu in ce fel sigurul lucru de care am tinut cont a fost niste indrumari din agenda electronistului din 1985cam cat sa fie carcasa in functie de dimensiunea difuzorului.in rest ...adevarul este ca se auzeau foarte ok si aveam niste difuri clarion 2 de 250w asa scria pe ele da nu stiu sigur ce putere aveau si cele de 8inchi scria 150w tot clarion se prezentau ok am si poze cu ele cand erau functionale.se auzeau destul de bine pana cand la un eveniment eu m-am restras si a ramas cumnatu la "pupitru" nu a mai ramas nimic din ele filtrle au zburat condesatorii din ele difurile de basi a sarit conurile din ele a ramas si eu uimit dimineata cand le-am vazut twterele arse mediile la fel de 2 ani ma caznesc sa le fac si nu mai reusesc repet fara calcule stricte se auzea ok si basi si inalte totul daca lasai amplificatoru la un nivel rezonabil era un amplificator cu finali mj nu mai stiu cum de 400w ideea e ca s-a ars si amplificatoru.......parca nu imi vine sa cred nici acum s-au imbatat si l-au lasat in blana pana a iesit fum din tot!asa ceva nu am mai patit.am reusit sa imi fac un aplificator nou cu kituri de la dorin protopopescu acelea de 120w pe 4 ohmi si 100w pe 8ohmi nu le-am mai alimentat la tensiunea maxima 65v si sunt undeva la 45v ca e mai bine asa nu se streseaza prea mult finaliiam am cumparat si kitu cu protectii ptr boxe ca m-am invatat minte.....


Fişiere ataşate:
Camera mea.jpg
Camera mea.jpg [ 288.92 KiB | Vizualizat de 6886 ori ]
inainte.jpg
inainte.jpg [ 152.45 KiB | Vizualizat de 6886 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 10:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 25, 2011 7:22 am
Mesaje: 6
Localitate: Negomir
eu nu zic ca nu e bine sa calcuzi boxele si tot restu tacamului dar cateodata nu prea se impaca teoria cu practica citeam de exemplu intr-o revista de specialitate ca unele firme ca de exemplu alpine au renuntat la filtre se referea la cele pasive eu filtre complexe nu mai cumpar fiabili mi s-au parut niste condesatori de 4microfrad rusesti la 250v alternativ din niste boxe kastan am avut niste prafuri de la SAL si s-a ales prafu de ele mai ales ca si :"cantau bobinele" si stresau si amplificatoru inutil.eu stiu ca nu le stiu pe toate dar o parere am si eu si vorbesc din experienta boxe am mai facut discoteca pe la tara am dat vre-o 5 ani si era ok.daca va zic ca statia era facuta din celebrele kituri de 15w de pe timpu lu ceusescu cu solidele 2n3055 modificata de mine dublati finalii schimbata tensiunea de alimentare condesatorii de tensiuni mai mari si prefinalii schimbati statia a mers si cu 4 difuri pe canal adica 2 ohmi se mai ardea cate un dif da ea nu !!culmea ca dupa ce m-am stabilit si eu la locu meu am daruit-o fratelui meu si igrasia de la el din garsoniera i-a venit de hac!!!ce ziceti de asta?:))nu s-a ars ea in blana si putin praf si umezeala a scos fum din ea apropo am refactu-o o sa va arat o alta poza mi-a palcut prea mult trafu din ea era un si este 650w 2 ori 25 alternativ sarma de 2.5 bobinat de mine si lacuit il puneai la ureche si nu se auzea.anu acesta am pus si eu o bruma de bani deoparte si vreau sa le refac boxele amplifurile amandoua le-am facut anu trecut o sa pun si poze sa le vedeti.am mai multe statii spre exemplu se a 909 technics 2 bucati sa ex 140 o bucata ma bate gandu sa iau si una ecler 7000am vazut ca o tot laudati.in rest am multe amplificatoare de puteri micii si medii facute de mine cred ca peste 23 la nr mi-a placut sa le construiesc si sa le fac cu alimentare supradimensionata sa aiba rezerva de exemplu asta are traf de 2kv filtraj 100.000micro la 63v si amplifurile sunt de 240w amandoua.......testu meu este cand basu rupe ledu de control pe tensiune sa nu palpaie....in fine intodeauna sunt dispus sa invat de la oameni mai destepti decat mine!astept cu interes raspunsurile dvs ptr cele de 8inchi am vorbit cu domnu bartic si mi le trimite pe 26 luna aceasta e8 150 de la p audio restu de 4 difuri de 10inchi astept idei sper ca se vor auzi mai bine decat clarionurile care au fost pe ele credeti-ma ca se auzeau ok. ca daca dau o gramada de bani si se aud la fel e jale cu SAL pot sa le fac cu 800ron toate da sa dau 500numai pe cele mici....sunt atre curios...


Fişiere ataşate:
SDC10241.jpg
SDC10241.jpg [ 498 KiB | Vizualizat de 6879 ori ]
SDC10238.jpg
SDC10238.jpg [ 459.39 KiB | Vizualizat de 6879 ori ]
SDC10110.jpg
SDC10110.jpg [ 407.68 KiB | Vizualizat de 6879 ori ]
SDC10109.jpg
SDC10109.jpg [ 449.49 KiB | Vizualizat de 6879 ori ]
SDC10105.jpg
SDC10105.jpg [ 515.23 KiB | Vizualizat de 6879 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Dum Aug 11, 2013 5:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 25, 2011 7:22 am
Mesaje: 6
Localitate: Negomir
cele de 8 inchi s-a rezolvat am cumparat P-audio E8-150S si le-am montat si am pus si niste fonoabsorbant inauntru se aud ok medii fruomoase si ceva bass nu pot sa spun ca sunt full range cat despre cele de 10 inchi ma bate gandu sa fac astfel nu ma pot hotara ori sa pun 2 P-audio E10-200S care impreuna cu twteru duce de la 50hz la 18khz iar mai in jos ma gandeam la acestea Subwoofer auto 250mm JBL GTO1014
Difuzor Subwoofer
Serie JBL GTO
Diametru 250mm
Diametru 10 inch
Putere maxima 1400 W
Putere RMS 350 W
Adancime 148 mm
SPL 88 dB
Frecventa de raspuns 25 Hz -400HZ
Impedanta 4 ohmi
ce ziceti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Dum Aug 11, 2013 6:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 25, 2011 7:22 am
Mesaje: 6
Localitate: Negomir
adica 2 paudio si 2 jbl si cu sal tweter ar fi full range as avea 25hz-18khz suficent paentru o auditie decenta.astept pareri sunwooferu l-as monta jos p audio sus la ambele boxe.e bine asa sau sa folosec 2 p audio la fiecare boxa dar asa nu as avea decat de la 50hz in sus....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Lun Aug 12, 2013 9:22 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
si cu E10 vei avea nevoie de subwoofer

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect Boxe DIY
MesajScris: Lun Aug 12, 2013 8:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 25, 2011 7:22 am
Mesaje: 6
Localitate: Negomir
pai asta era si ideea sa folosesc in fiecare boxa un e10 si un jbl si cu twteru ala ar fi ful range subwooferu de la jbl coboara jos 25hz dar nu are medii e 10 are si de aceea combinate ar iesi ceva bun zic eu....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România