The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:05 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mar Aug 06, 2013 1:49 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 09, 2010 5:04 am
Mesaje: 16
Localitate: IASI
Urmeaza sa realizez un proiect de incinta acustica pe 3 cai pentru un prieten. Proiectul e ceva mai neobisnuit , din cauza faptului ca persoana si-a achizitionat 3 difuri de 10" pentru joase , 1 dif de 8" pentru medii si 1 dif goarna piezzo de 1" pentru inalte (H=100mm x L=263mm ). Evident , per boxa. Asadar, totul se inmulteste cu 2.
I-am cumparat si 2 filtre audio pe 3 cai de la firma SAL de 200W/8ohm.
Intai va afisez detalii tehnice si apoi nelamurirea :

Dif. 10" . = Putere garantata 100 W/8ohm, SPL 91 db , Frecventa 51-6000 Hz
http://www...ro/difuzor-blue- ... 7d1e42267b

Dif. 8" . = Putere garantata 50W/8ohm, SPL 91 db , Frecventa 64-6000 Hz
http://www...ro/difuzor-blue- ... 7d1e42267b

Dif. 1" SAL KHS 120 Piezzo = 150W/8ohm ; 300W/4ohm
http://www.reclama.ro/tweeter-piezo-p-1021.html

Filtru audio SAL HV 328 = Putere maxima 200W / Frecventa incrucisare : 500hz/3000hz / taiere : 12db/octava
http://www.shopmania.ro/echipament-dj-a ... 28-7185011

Urmeaza sa-i fac o incinta cu 3 bassi de 10" , o medie de 8" si o goarna piezzo pe inalte. Nelamurirea mea e la bassi. Separarea intre basi si restul se face, asadar nu se pune problema. Problema ar fi ce fac cu cele 3 difuzoare. Le separ apoi fiecare una de cealalta sau le las pe toate 3 libere eliberand presiunea din boxa prin gaurile de bass-reflex ? Mentionez ca incinta va fi de tip coloana , dupa calculele mele ar fi inalta de 1413 mm (placa ce sustine difuzoarele e pe interior , asadar va avea dimensiunea de 1375 mm) , adancimea de 350 mm si latimea de 320 mm. Cand am cumparat filtrul , mi s-a spus ca e cam eronat cu 3 bassi , ar fi trebuit sa fie ori cu 2 ori cu 4. Legati 2 basi in serie si ultimul in paralel cu acestea as scoate cam 12 ohmi. La 4 difuri de 10 ar fi de 8ohmi (2 in serie in paralel cu celelalte 2 in serie), dar inca omul se mai gandeste daca mai baga bani sau se opreste aici.
Cum fac cu acele 3 difuri de 10" , le separ sau le las libere ? Avand in vedere ca difurile sunt pe membrana de carton , bass-ul reflex va fi in fata. Ar fi o idee buna sa le fac pe toate in spate ? Sau cel putin 2 gauri in spate de bass-reflex la un dif si celelalte in fata ? Si cam cate bass-uri reflex sa fac ? Dupa mine , ar fi 8 gauri.
Opinii , sfaturi ... astept. Ce pareri aveti de dimensiuni ? Sunt ok , ar trebui sa mai adaug , sa mai scad ? Elemente de acustica ?
Mentionez ca am mai realizat incinte acustice pe 2 cai si pe 3 cai , care se auzeau bine , facute din ochi, dupa ureche si apoi dupa unele calcule minime. Niciodata nu vor iesi ca cele din comert, cele profesionale, dar la un nivel acustic bun si o rezonanta ok - merita sa le faci cu mana ta. Persoanelor carora le-am realizat incintele pana acum au fost multumite , le-am mentionat aproximativ cat e garantata puterea si durata de viata. Multi inca mai au boxele fara a fi pocnit ceva din ele. Dar acest proiect e cam neobisnuit. Si persoana careia urmeaza sa-i fac boxele e cam... cu capul in nori :shock: .
Urmeaza sa-i fac cele 2 incinte undeva la sfarsitul lunii august sau inceputul lui septembrie.
Astep parerii. Multumesc !

_________________
[url]soundcloud.com/dj-weedn-k[/url]
Basically, we're tired of hearing about being in love or falling out, tired of the R&B system, so a new progressive sound has emerged. We call it Techno!
-- Juan Atkins, 1988 --


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Lun Aug 12, 2013 2:13 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Pune-i la om difuzoarele in brate si recomanda-i sa-si rezolve singur problema.

Daca a fost atat de destept incat sa cumpere coctail-ul de mizerii care si l-a cumparat atunci ar trebui sa fie problema lui cum o scoate la capat.

Unul din motivele pentru care nu fac boxe cu piesele clientului este chiar acesta. Nu pot fi eu pus in situatia in care ma dau peste cap sa-i fac omului , din cacat bici si apoi sa mai si puste. Daca se crede mai priceput decat mine la alegerea pieselor, atunci nu are nevoie de ajutorul meu nici cand o sa trebuiasca facute boxele. Mi se pare logic. :lol:

Toate componentele mentionate nu au grafice pe care sa ne putem baza , sau specificatii corect masurate. Filtrele sal sunt niste glume.

Tot ce poti face este sa traforezi doua sifoniere in care sa dai gauri si sa pui componentele in timp ce aprinzi o lumanare si te rogi sa nu sune ca un hipopotam schingiuit la final.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Lun Aug 12, 2013 4:10 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Mircea Bartic scrie:
Tot ce poti face este sa traforezi doua sifoniere in care sa dai gauri si sa pui componentele in timp ce aprinzi o lumanare si te rogi sa nu sune ca un hipopotam schingiuit la final.

:mrgreen:

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mar Aug 13, 2013 1:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 03, 2012 1:44 pm
Mesaje: 47
Localitate: bucuresti
Dumnezeule, nu am mai auzit de astfel de proiecte.
Ultima fraza a domnului Mircea este geniala :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 12:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 09, 2010 5:04 am
Mesaje: 16
Localitate: IASI
Mircea Bartic scrie:
Pune-i la om difuzoarele in brate si recomanda-i sa-si rezolve singur problema.

Daca a fost atat de destept incat sa cumpere coctail-ul de mizerii care si l-a cumparat atunci ar trebui sa fie problema lui cum o scoate la capat.

Unul din motivele pentru care nu fac boxe cu piesele clientului este chiar acesta. Nu pot fi eu pus in situatia in care ma dau peste cap sa-i fac omului , din cacat bici si apoi sa mai si puste. Daca se crede mai priceput decat mine la alegerea pieselor, atunci nu are nevoie de ajutorul meu nici cand o sa trebuiasca facute boxele. Mi se pare logic. :lol:

Toate componentele mentionate nu au grafice pe care sa ne putem baza , sau specificatii corect masurate. Filtrele sal sunt niste glume.

Tot ce poti face este sa traforezi doua sifoniere in care sa dai gauri si sa pui componentele in timp ce aprinzi o lumanare si te rogi sa nu sune ca un hipopotam schingiuit la final.

..............................
El a cerut niste difuzoare mai ok, nici profesionale dar nici ultimele chinezarii. Cele de la . ELECTRONIC sunt destul de bunicele si rezista in timp daca sunt folositi la niste parametri normali (nu de dat nunti :D ). Asta i-am recomandat eu, i-am zis si cele de la Power Audio cat altele gen Monacor, Celestion, Behringer - dar nu prea a fost incantat de pretul ridicat.
I-am zis ca in domeniul audio , daca dai un ban - si te orientezi sa fie si dat bine - ai o aparatura buna, de fidelitate si durabila in timp. In fine...
Eu am acasa 4 incinte pe 3 cai , 2 mai mici si 2 mai mari. Diferenta e ca eu am 3 difuzoare de toate , nu 3 doar de joase. Cum am mentionat mai sus , chiar el zicea ca e un proiect care nimeni nu l-a facut. Si radea ca un fraier.
Banii lui sunt banii lui ; bineinteles - am pus si eu capac la difuzoare , ca doar nu face nimeni nimic moca in tara asta.
Parametrii difuzoarelor eu ii am , pe cele de 8" si 10". La goarne nu am nimic, eu le-am achizitionat direct din Iasi.
O sa fac un fisier text care il voi atasa data viitoare toti parametrii.
Omului i-a placut cum suna incintele mele , si a vrut si el la fel. Apoi a zis daca poate pune 2 difuzoare pe bassi , sa aiba putere mai buna, eventual un pic mai mare. Am vb cu un prieten si mi-a zis ca se poate , nu e mare bai. Apoi s-a dilit omu' , si m-a chemat la o bere si mi-a pus banii pe masa ca mai vrea inca 2 difuri de 10". I-am zis ca s-ar putea sa nu fie ok din p.d.v.d. acustic, da' el tot sustinea sus si tare ca mai vrea inca 2 si eventual sa-i maresc un pic volumul in spate , si credea el - se va auzi mai bine. Mie mi-a convenit ca imi ieseau si mie niste bani pe langa acele difuzoare. Dar acum ma confrunt cu aceasta problema din cauza ca nu stiu cum sa fac cu incadrarea in pal , sa separ fiecare difuzor de bass ori sa las gol. Nu stiu cum ar suna , daca s-ar auzi bine, daca n-ar suna ca-ntru-un butoi de tabla. Ca omu' e cam redus , si sa nu zica apoi ca-s difuzoarele proaste si ca i-as fi tras vreo teapa. Am mai facut la cineva 2 incinte pe 2 cai cu 2 bassi de carton de 10" si o goarna cu magnet si o incinta ducea bine 100 W. Poate chiar 150 W. Dar era pe 2 cai.
Acum nah , sa vad cum o scot la capat.
Va voi afisa si parametrii la urmatoarea postare.
Alte pareri ?

_________________
[url]soundcloud.com/dj-weedn-k[/url]
Basically, we're tired of hearing about being in love or falling out, tired of the R&B system, so a new progressive sound has emerged. We call it Techno!
-- Juan Atkins, 1988 --


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 3:56 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Noi avem pareri , dar trebuie sa punem si noi un " capac " ca nu munceste nimeni moka :) in tara asta .
Altfel ramane sa se aleaga praful si sa dai " capacul " inapoi clientului si in plus si berea aia la care te-a invitat la discutie ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 7:38 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 25, 2010 9:49 pm
Mesaje: 129
Localitate: Bucuresti
Fa o constructie dupa modelul din imagine cu urmatoarele dimensiuni interioare: inaltime 100 cm ; latime 30 cm ; adancime 35 cm , pentru difuzorul de 8" fa o camera separata care va avea urmatoarele dimensiuni interioare: latime 30 cm ; inaltime 22 cm ; adancime 20cm . camera formata se umple cu vatelina ( o pliezi ) Trebuie sa tii seama ca intre marginea difuzorului de 8" si marginea hornului sa nu ai mai mult de 2cm practic trebuie sa fie marimea peretelul de jos al camerei de " medii". Nu face porturi bassreflex. La partea de filtraj nu te pot ajuta, ai sanse de 150% sa o dai in bara mai ales ca difuzoarele alese nu se incadreaza deloc in ce ar trebui sa faca in aceasta incinta.
Difuzoarele ramase le tine pt piese de schimb.....


Fişiere ataşate:
Untitled.jpg
Untitled.jpg [ 24.89 KiB | Vizualizat de 9188 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 11:16 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Imi pare rau, nu-mi pot asocia numele cu porcaria asta de proiect.

Esti pe cont propriu.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 12:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 25, 2010 9:49 pm
Mesaje: 129
Localitate: Bucuresti
Mircea, asta nu este un proiect... omu a aruncat 650 ron ... i-am dat o idee sa nu arunce alti bani la gunoi, oricum sunt sanse mici sa nimereasca ceva bun , am incercat acum cateva luni sa fac din rahat bici si nu a mers....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Mie Aug 14, 2013 1:12 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Nu ma refeream la tine, ci la tot topic in general. Este bine ca incerci sa ajuti, dar cateodata nu exista rezolvare :roll: , cel putin nu una fundamentata stiintific.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Sâm Sep 07, 2013 10:45 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 09, 2010 5:04 am
Mesaje: 16
Localitate: IASI
Gabriel T. dj4you scrie:
Mircea, asta nu este un proiect... omu a aruncat 650 ron ... i-am dat o idee sa nu arunce alti bani la gunoi, oricum sunt sanse mici sa nimereasca ceva bun , am incercat acum cateva luni sa fac din rahat bici si nu a mers....


Pana la urma omu' meu va mai arunca inca niste bani pe inca doua difuri de 10" , astfel ca incinta va avea 4 bassi de 10" , o medie de 8" si o goarna piezzo. Si sunt in comert incinte de acest gen. Am intalnit in revista celor de la Behringer. Astfel, tipul va avea 8 ohmi pe bassi (2 in serie in paralel cu celelalte 2 in serie) si 8 ohmi total pe incinta. Dupa parerea mea , va dezvolta o putere de cel putin 250 W per incinta. Si cred ca constructia incintei va fi ceva de genul : latime 60 cm , inaltime 86~90 cm , adancime 40~42~45 cm ; cu separare intre basi si restul.
Ar mai fi ceva de rectificat, adaugat ?

_________________
[url]soundcloud.com/dj-weedn-k[/url]
Basically, we're tired of hearing about being in love or falling out, tired of the R&B system, so a new progressive sound has emerged. We call it Techno!
-- Juan Atkins, 1988 --


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Sâm Sep 07, 2013 7:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 05, 2012 2:28 pm
Mesaje: 113
Localitate: Arad
Mi se pare aberant ce incearca el sa faca ... mai bine abandoneaza proiectul sincer. Ma indoiesc ca va realiza el un filtru bun pentru 4 x 10" , 1 x 8" si un tweeter. Poate o sa iasa cu scantei la urma urmei :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Dum Sep 08, 2013 1:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 09, 2010 5:04 am
Mesaje: 16
Localitate: IASI
Rus Cristian scrie:
Mi se pare aberant ce incearca el sa faca ... mai bine abandoneaza proiectul sincer. Ma indoiesc ca va realiza el un filtru bun pentru 4 x 10" , 1 x 8" si un tweeter. Poate o sa iasa cu scantei la urma urmei :lol:


Investesti milioane in difuzoare ca apoi sa abandonezi "proiecul" :)))))))))
E ca si cum mi-as face o casa cu 2 etaje si apoi lumea iti spune ca ori iti faci cu 4 etaje (bloc) ori la sol .... ori abandonezi . Da' miile de euro i-ai dat.
Sincer , te-ai bagat in seama cu japca si degeaba. Lasa expertii sa se dea cu parerea.

_________________
[url]soundcloud.com/dj-weedn-k[/url]
Basically, we're tired of hearing about being in love or falling out, tired of the R&B system, so a new progressive sound has emerged. We call it Techno!
-- Juan Atkins, 1988 --


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Dum Sep 08, 2013 2:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 05, 2012 2:28 pm
Mesaje: 113
Localitate: Arad
Ce comparatie fara sens ... compari difuzoare de cateva sute de lei cu o vila care costa sute de mii de lei ? :lol:
Prin abandonare m-am referit la vanzarea acestora , nu sa le tina pe post de bibelou si sa isi ia altceva mai bun. In fine , nu o sa mai intervin , dar o faceti pe propria raspundere si nu stiu daca veti fi multumiti. De ce zic asta ? Pentru ca in trecut am avut si eu in cap astfel de "rachete" dar m-am potolit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Lun Sep 09, 2013 2:13 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Laurentiu M.G. scrie:
Rus Cristian scrie:
Mi se pare aberant ce incearca el sa faca ... mai bine abandoneaza proiectul sincer. Ma indoiesc ca va realiza el un filtru bun pentru 4 x 10" , 1 x 8" si un tweeter. Poate o sa iasa cu scantei la urma urmei :lol:


Investesti milioane in difuzoare ca apoi sa abandonezi "proiecul" :)))))))))
E ca si cum mi-as face o casa cu 2 etaje si apoi lumea iti spune ca ori iti faci cu 4 etaje (bloc) ori la sol .... ori abandonezi . Da' miile de euro i-ai dat.
Sincer , te-ai bagat in seama cu japca si degeaba. Lasa expertii sa se dea cu parerea.


Oricata vointa ai avea, nu poti sa faci din gunoaie puse la gramada nimic altceva decat un sifonier cu difuzoare.

Daca exista vreo solutie tehnica o dadeam, dar cazul acesta este fara speranta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România