The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:49 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Lun Sep 09, 2013 2:24 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 09, 2010 5:04 am
Mesaje: 16
Localitate: IASI
Rus Cristian scrie:
Ce comparatie fara sens ... compari difuzoare de cateva sute de lei cu o vila care costa sute de mii de lei ? :lol:
Prin abandonare m-am referit la vanzarea acestora , nu sa le tina pe post de bibelou si sa isi ia altceva mai bun. In fine , nu o sa mai intervin , dar o faceti pe propria raspundere si nu stiu daca veti fi multumiti. De ce zic asta ? Pentru ca in trecut am avut si eu in cap astfel de "rachete" dar m-am potolit.


"Rachete" = daca te referi la incinte, mie-mi convine atat timp cat omul sare cu banul. Sa nu-ti imaginezi ca pretul afisat pe site e si pretul comunicat persoanei ce face comanda. Traim in Romania si ... banul ... ne preocupa tot timpul. Eu pun adaos de cel putin 100% la difuzoarele alea, iar la altele de 300%-500%. Goarna aceea care costa 20 de lei , pentru el costa 120 de lei.
Si nu vreau sa intru in polemica financiara a acestor "proiecte tip racheta" :D.
"Rachete" = daca te referi la oameni (eu le zic "copaci" ) , din-astia sunt peste tot.

_________________
[url]soundcloud.com/dj-weedn-k[/url]
Basically, we're tired of hearing about being in love or falling out, tired of the R&B system, so a new progressive sound has emerged. We call it Techno!
-- Juan Atkins, 1988 --


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: NELAMURIRI - Proiect incinta acustica pe 3 cai
MesajScris: Lun Sep 09, 2013 3:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 09, 2010 5:04 am
Mesaje: 16
Localitate: IASI
Mircea Bartic scrie:
Laurentiu M.G. scrie:
Rus Cristian scrie:
Mi se pare aberant ce incearca el sa faca ... mai bine abandoneaza proiectul sincer. Ma indoiesc ca va realiza el un filtru bun pentru 4 x 10" , 1 x 8" si un tweeter. Poate o sa iasa cu scantei la urma urmei :lol:


Investesti milioane in difuzoare ca apoi sa abandonezi "proiecul" :)))))))))
E ca si cum mi-as face o casa cu 2 etaje si apoi lumea iti spune ca ori iti faci cu 4 etaje (bloc) ori la sol .... ori abandonezi . Da' miile de euro i-ai dat.
Sincer , te-ai bagat in seama cu japca si degeaba. Lasa expertii sa se dea cu parerea.


Oricata vointa ai avea, nu poti sa faci din gunoaie puse la gramada nimic altceva decat un sifonier cu difuzoare.

Daca exista vreo solutie tehnica o dadeam, dar cazul acesta este fara speranta.


Eu oricum nu am incotro decat sa-i duc omului proiectul lui maret pana la capat. Am sa le fac si poze la incinte si eu zic ca de auzit o sa se auda. Imi fac probleme cu amplificarea. Nu stiu cat anume o sa duca. Ma gandesc daca o sa merg pe kituri de mosfet de la e-psc sau integrate de la adelaida. Dar stiu sigur , la 4 difuri de 10" ca ar fi cam imposibil sa nu debiteze 200 W/ incinta.
Si daca se aude bine , cine da berea ? :D

_________________
[url]soundcloud.com/dj-weedn-k[/url]
Basically, we're tired of hearing about being in love or falling out, tired of the R&B system, so a new progressive sound has emerged. We call it Techno!
-- Juan Atkins, 1988 --


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România