The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:55 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Dum Aug 18, 2013 4:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 18, 2013 4:05 pm
Mesaje: 6
sunt nou pe acest forum,si trebuie sa recunosc ca nu sunt vreo autoritate in domeniul hi fi...am o curiozitate si va rog sa ma lamuriti,am un subwoofer activ canton as 20sc 120w raspunde de la 33hz...incinta bandpass..diametru dif 20cm,l-am desfacut de curiozitate,are doua camere,iar fata difuzorului se afla in camera din fata unde este si tubul bass reflex...el se aude foarte bine,sunt destul de incantat de el,insa....chiar ma pasioneaza bass-ul,si cred ca unii dintre voi ma intelegeti cand spun ca niciodata nu e prea mult :)) as vrea sa-mi cumpar un alt sub mai puternic si cu dif mai mare in diametru,undeva la 30 cm..si de preferinta as merge tot pe canton,din ce am vazut,sunt cu mult peste petardele de pe piata gen sony,samsung,logitech ,lg,etc..insa,as vrea sa ma joc putin cu actualul,am inteles ca daca-i izolez peretii interiori cu vatelina ,pot obtine un bass mai infundat,sa-mi dea senzatia ca poate cobora si mai mult in frecventa...este adevarat?se aplica regula asta si in cazul bandpass-ului?credeti ca voi obtine un rezultat sau pierdere de timp?mentionez faptul ca din cauza constructiei,ii pot izola doar peretii camerei unde se afla si amplificatorul,deoarece n-am acces in camera din fata.va multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Dum Aug 18, 2013 10:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
e cu doua taisuri situatia:

punand vatelina posibil sa faci subul sa coboare mai bine dar scade si eficienta

deci se va auzi mai incet

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Mie Sep 04, 2013 11:57 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Iul 01, 2013 11:55 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bumbesti Pitic jud Gorj
Tot in legatura cu aplicarea vatelinei in interiorul subwooferelor.
Cum se face corect aceasta operatiune?
Se aplica doar pe peretii subwooferului un strat de o anumita grosime sau se umple incinta subwooferului astfel incat aceasta sta si in dreptul portului dr bass reflex,practic atenuand fluxul de aer prin acesta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Joi Sep 05, 2013 11:28 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
theionutzradu scrie:
Tot in legatura cu aplicarea vatelinei in interiorul subwooferelor.
Cum se face corect aceasta operatiune?
Se aplica doar pe peretii subwooferului un strat de o anumita grosime sau se umple incinta subwooferului astfel incat aceasta sta si in dreptul portului dr bass reflex,practic atenuand fluxul de aer prin acesta?

Se foloseste in toate situatile de mai sus, in functie de ce se doreste.
Minim este sa pui cel putin pe unul din laturile paralele.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Vin Oct 18, 2013 8:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 18, 2013 4:05 pm
Mesaje: 6
m-am uitat pe net si am gasit un subwoofer activ de la magnat, magnat omega 300 cu dif de 30cm diametru,plaja de frecventa 18hz-140hz....teoretic ar suna foarte bine,insa problema consta in faptul ca nu-l pot asculta,dat fiind faptul ca respectiva firma se afla in cluj,iar eu stau in ploiesti.totusi....are cineva vreo idee despre acest model?si in general despre divizia de home audio a firmei magnat?este ceva de capul lor sau nu isi merita banii?ca si pret,costa 600lei,nici mult nici putin,totusi..si as vrea sa imi dati sfaturi referitoare la acest model daca se merita sa-l achizitionez,deoarece la banii astia as putea lua si un logitech z5500 cu difuzor de 25 cm,desi nu agreez eu astfel de firme,se aude chiar bine modelul...sau un teufel concept e magnum power edition..firma nemteasca,dif tot de 25 cm...pare solid....insa eu vreau dif de 30 cm si acel magnat imi cam face cu ochiul..ce ma sfatuiti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Vin Oct 18, 2013 9:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Aug 18, 2013 4:05 pm
Mesaje: 6
mentionez faptul ca am un receiver technics sa ax530 5.1 cu iesire pt subwoofer activ....si doua boxe coloana magnat 150w 30-20000hz. pe langa acel magnat omega 300 am mai gasit un boston acoustics asw 250 cu aceste specificatii:

frequency response 35-150 Hz (±3dB)
100 watts RMS amplifier (250 watts peak)
BassTrac® circuitry eliminates distortion
10" ceramic/glass fiber polymer woofer
Deep Channel® Design for more bass from less amplifier power
bass-reflex (ported) design
continuously variable 40-180 Hz crossover
phase switch
auto on/off
LFE and line-level inputs
scratch-resistant high-gloss side panels with contrasting textured top panel
14-11/16"W x 14"H x 17-5/8"D
weight: 32 lbs. ce sa aleg?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: salut
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 2:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Cel mai bine este sa mergi si sa le asculti. Dupa parametrii comerciali, fiecare fabricant lauda marfa lui; asadar nu te poti lua.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România