The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:48 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 5:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Salut colegi...
Acum putin timp in urma am achizitionat 6 difuzoare Selenium 10MB1P pentru a face 2 sateliti foarte nervosi...
Dupa ceva simulari in bassbox am ajuns la urmatoarele "setari" zic eu ideale...
BR 85 litri acordaj la 85Hz cu F3 la 78Hz cu urmatorul grafic:
Imagine
Am atasat mai jos si peakurile si gropile care apar in grafic:
Imagine
Imagine
Satelitii vor fi folositi ca si sateliti...cel mai probabil de la 90-100hz in sus...
Ce parere aveti?pun aceasta intrebare deoarece nu am mai vazut proiecte 3x10inch..si ar fi pacat sa dau gres :))...
Ca si driver cred ca voi merge pe BM-D740 cu horn de pe thomann(TP15/500ND)265x265mm(altceva de 1.4 sa se incadreze in dimensiunile unui difuzor de 10 inch nu am gasit la un pret accesibil)
Astept pareri cu privire la incinta cu pricina...


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 5:41 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Simularile arata Ok

recomand un amplasament de tip MDMM cu doua medii sub horn si una deasupra

in general nu vezi boxe cu 3 difuzoare de midbass deoarece nu sunt scalabile

In general obtii o impedanta finala de 2.66 Ohmi ceea ce le face imposibil de utilizat pe majoritatea amplificatoarelor si le elimina posibilitatea de a fi conectate vreodata in paralel cu alte boxe identice.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 6:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Dupa cum ai zis si tu..si cum am vb si prin Mesaje Private acum ceva timp boxele vor vi de forma MHMM iar ca si amplificare le voi face active(cate doua module clasa D in bridge pe fiecare difuzor Clasa AB pe driver(clona LEACHamp) cu crossover activ si ce mai trebuie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 9:53 pm 
Iti dai seama ca o sa-ti trebuiasca minim 2 basi sub un top de genu asta! :mrgreen:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 12:53 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
stiu cum sta treaba...Ma astept ca sa trebuiasca chiar si 3 basi pe top ca sa sune echilibrat...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mar Noi 05, 2013 11:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Interesant proiect ! Imi doresc sa reusesti sa-l duci la bun sfarsit fara mari probleme.
Am si eu o recomandare pentru acest curajos proiect ,mai ales ca vrei sa-l faci activ si anume : gandeste ca ai o boxa formata dintrun 10" + 1,4"la care adaugi inca doua difuri identice de 10".
Daca luam in calcul ca diful nr 1 e cel de sus atunci cea mai ok configuratie e M1-TW-M2-M3 .Acum privesti pe TW si M2 ca pe un sistem clasic ,iar pe M1 si M3 ca pe cele ajutatoare . Taierea intre TW si M2 o faci cum crezi ca trebuie sa fie normal pentru cele doua .
Masori distanta intre centrele difurilor M1 si M3 ,care reprezinta jumatate din lungimea de unda a frecventei maxime la care vor lucra acestea si acolo va taia filtrul trece jos .
Vei avea un cross din doua filtre trece jos si unul trece sus.

Daca sunt nelamuriri intreaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 3:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
E o varianta performanta si cea care ai zis-o tu...eu in principiu m-am gandit la o solutie mai simpla:
1.Driverul(TW):
Filtru activ(highpass reglabil cel mai probabil cu 24db/octava,gain reglabil)->modul amplificare clasa AB(leachAMP)->protectii difuzoare->driver
2.Woofere(W1,W2 si W3):
Filtru activ(highpass reglabil<60-150Hz> 24db pe octava cu low pass care va fi imperecheat cu cel de la inalte)->module de amplificare clasa D(cate doua module puse in bridge pe fiecare difuzor, deci 6 module;acestea<modulele> Clasa D autooscilanta cu IRS2092)->protectii difuzoare->difuzoare
Inainte de toate acestea voi avea un circuit pentru limitarea semnalului pe intrare, pentru a nu putea duce amplificatoarele in clip si a mentine liniaritatea(aici mai am de lucrat cate ceva)...
Toate vor fi alimentate de o sursa in comutatie cu etd49 si pwm controller IR2153(ceva cat mai simplu)...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 4:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Te costa doar un modul de filtru trece jos si rezultatul e mai " muzical " vei avea zona de medii mai curata si o mai mare forta in zona de joase ( 60-300 hz) , Mai usor de echilibrat ,o faci din volumele de iesire al crossoverului .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 5:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Sa stii ca e o varianta ok si chiar am luat-o in calcul...nu e exclus sa fac chiar pentru fiecare difuzor filtru...Vedem dupa ce pun cablajele de la smps si de la amplificatoarele in clasa D la punct(mai am cate ceva de retusat)...
Proiectul se va desfasura dupa deviza "Piano piano, si arriva lontano"..ca si termen de finalizare...ar fi in primavara...
Cu ocazia acestui sistem poate reusesc sa ajung si la CBI(sau alta persoana care poate face masuratori cat de cat precise) pentru un reglaj cat mai precis al filtrelor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 6:53 pm 
mi se pare o porcarie ceea ce vrei tu sa faci, mult mai simplu ai putea face un horn pt cate 1 difuzor/boxa sau maxim 2, cu un driver sanatos si aia e. De ce iti place sa te complici nu pot intelege. Parca vad ca va fi un fail, boxele vor suna mult mai prost decat un satelit de firma, clasa medie si in primavara vom vedea componentele la rubrica vanzari


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 7:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Mersi frumos de "incurajare".Promit ca, daca (scuzati cacofonia) le voi vinde tu vei fi primu pe care il voi anunta sa le cumpere...Totusi sa nu fim rautaciosi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 7:58 pm 
osiac ionut scrie:
Mersi frumos de "incurajare".Promit ca, daca (scuzati cacofonia) le voi vinde tu vei fi primu pe care il voi anunta sa le cumpere...Totusi sa nu fim rautaciosi...

nu sunt rautacios, am incercat sa te trezesc la realitate, difurile au parametri pt horn. De cumparat, nu mai cumpar componente, decat pt distractie, nu pentru sonorizari.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Mie Noi 06, 2013 10:46 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
"bine ba ca esti tu destept"

nu crezi ca te-ai trezit aiurea in papusoi sa comentezi? Esti pe un forum DIY. Lasa omul sa experimenteze.
Tu n-ai decat sa dai banii la contabili si actionari.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 12:00 am 
Si eu sunt de parere ca 80% o sa iasa FAIL :!:
Daca mergi bi-amp poate ar iesi ceva dar pasiv,e foarte greu!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sateliti 3x10"+1.4"
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 12:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Fac pariu cu oricine ca va fi un top de invidiat ! Chiar nu ganditi ? Omul a spus ca e activ ,de unde stiti voi ca e "fail" , aveti un glob de cristal?
Prietene daca ai nevoie de ajutor sunt aici , eu chiar folosesc un sistem filtrat ( pasiv ) asa cum ti-am spus ,doar ca e dual 15" + 2".

Nu te mai lua dupa urechile altora , daca sunteti asa buni veniti cu argumente cat de cat tehnice ,nu vorbe de strada.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România