The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:13 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Lun Sep 08, 2014 9:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 08, 2014 8:53 pm
Mesaje: 6
salut...am nevoie de cateva sfaturi de la niste oameni mai experimentati. Vreau sa imi fac o incinta pe 3 cai, cu 2 difuzoare de bass dintre care unul de midd bass de 10 inch,care pleaca de la 51 hz in sus, un sub-bass de 8 inch care sa-mi redea bassul intre 30 hz si 50 hz. cu inaltele inca nu m-am hotarat,dar nu asta e problema mea acum.


-cel de 8 inch este un alien an0708
-cel de 10 inch este un . ew 10

Intrebarea mea,in legatura cu incinta,este daca trebuiesc separate difuzoarele in interiorul incintei,sau pot pune un port comun de bass reflex,in functie de specificatii


Ultima oară modificat de cretzu81 pe Mar Sep 09, 2014 3:25 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Mar Sep 09, 2014 2:45 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu prea avem ce sfatui sa-ti dam, ai luat cele mai mizerabile difuzoare de pe piata.

poti sa incerci pe forumul firmei care le comercializeaza, poate-ti recomanda ei ceva :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Mar Sep 09, 2014 3:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 08, 2014 8:53 pm
Mesaje: 6
ca sunt ele mizerii sau nu,asta e irelevant in intrebarea pe care am pus-o. ar trebui sa ma astept ca daca editez si sterg modelele difuzoarelor,sa primesc mai multe sfaturi? Intrebarea e simpla,am 2 difuzoare,unu de 25 cm midd-bass,unu de 20 cm cu extensie de cauciuc, pt sub-bass. cum e cel mai bine sa procedez cu interiorul incintei?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Mie Sep 10, 2014 10:10 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 26, 2012 8:06 am
Mesaje: 83
Localitate: Suceava
Salut!
Nu sunt cel mai în masură să-ți dea sfaturi,dar dacă rasfoiești forumul vei observa că:
-Pentu un subbas ai nevoie de o incinta dedicată si un difuzor mult mai potent decât cel ales de tine.
-Incintele pe trei căi sunt o provocare chiar și pentru cei experimentați,unde difuzoarele alese merg mână în mână cu proiectarea și construcția filtrului
-Ca o regula nescrisă,difuzorul de joase este mai mare în diametru decât cel de medii,astfel încât incinta să aibă un răspuns cât mai liniar(fără medii stridente și extensie slabă in frecvențele joase și invers). Vei obține ușor 98 db în plaja 500-2000 hz dar ai nevoie de difuri serioase pentru 98 db in plaja 45-150 hz.
- Difuzorul de medii este separat de restul incintei,astfel încât sa nu fie afectat de vibrațiile celui de joase care i-ar modifica raspunsul ba chiar îl va distruge mecanic
Desigur ,vei încerca cu difuzoarele pe care le ai,dar rezultatul va fi dezamăgitor
Ce am menționat mai sus este o parere proprie,nu sunt expert
Spor și ține-ne la curent cu evoluția proiectului!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Mie Sep 10, 2014 10:13 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
e foarte simplu

difuzoarele alese de tine nu au fise tehnice din care sa reiasa graficele de raspuns si parametrii T/S
Fara aceste specificatii NU se poate proiecta nimic.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Joi Sep 11, 2014 3:16 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
cretzu81 scrie:
ca sunt ele mizerii sau nu,asta e irelevant in intrebarea pe care am pus-o. ar trebui sa ma astept ca daca editez si sterg modelele difuzoarelor,sa primesc mai multe sfaturi? Intrebarea e simpla,am 2 difuzoare,unu de 25 cm midd-bass,unu de 20 cm cu extensie de cauciuc, pt sub-bass. cum e cel mai bine sa procedez cu interiorul incintei?

Simpla ?
Pai chiar si cele mai tari firme nu reusesc sa multumeasca pe toata lumea cu incinte pe trei cai ... iti trebuie informatii , cunostiinte tehnice , echipamente de calibrare , multa rabdare si bani , deoarece experimentele sunt pe bani .
E foarte simplu ... garbage in , garbage out !
Pe romaneste inseamna ca daca bagi gunoi , doar gunoi iese .
La tara se spune ca daca ai o bucata de carne stricata , poti gati mancare , dar nu o poti manca .
Sper ca ai inteles :) !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Sâm Sep 13, 2014 9:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 08, 2014 8:53 pm
Mesaje: 6
deocamdata pentru difuzoarele de 10 inch am niste incinte provizorii mai mici decat trebuiesc si pot spune ca se aud destul de bine,se duc sub 55 hz,daca dau 60w in ele zguduie peretii,dar stiu la fel de bine ca daca le schimb incintele si mai adaug cel putin 10 litri la incinta,o sa am un randament mult mai mare de la acest difuzor . pe site-ul producatorului este clasificat ca difuzor de joase,dar urca in frecventa pana peste 2000 hz. in concluzie,am suficient bass de la acest difuzor,si ma salveaza intr-o masura si pe partea cu mediile. Dif-ul de 8 inch,intr-adevar,nu pot spune ca este ceva profi,dar isi face treaba foarte bine. l-am avut acum cativa ani intr-o incinta facuta dupa specificatii si se auzea exceptional,cobora lejer sub 35 hz si vibra totul in camera cu un singur subwoofer de genu'. pana le urma le voi pune in incinte separate,ca sa nu ma risc aiurea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Dum Sep 14, 2014 8:15 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
eu nu zgudui peretii nici cu 800 rms in casa si u zgudui pereti cu 60w. ce fel de pereti ai din carton?

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Dum Sep 14, 2014 8:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 08, 2014 8:53 pm
Mesaje: 6
@ mihai : cred ca nu stii ce-s aia wati,amice...te cam dai mare degeaba. mai intreaba lumea in stanga si in dreapta,dar iti zic eu ca la 250-300 w nu mai stai in casa,daramite sa verifici peretii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Dum Sep 14, 2014 11:26 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Al naibii treaba..eu dau in doi sateliti de 15 inch+bass de 18 inch(esw1018 cu mag1881) dintr-un Behringer ep4000 ma duc pana sub clip..si surpriza...Chiar stau in casa...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Dum Sep 14, 2014 12:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
uite ca eu stau in casa cu 300w pe sateliti si 800w pe subwoofer de 18".

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Dum Sep 14, 2014 9:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 08, 2014 8:53 pm
Mesaje: 6
daca ma iau dupa watii vostri,inseamna ca am si eu in masina vreo 10000


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Dum Sep 14, 2014 9:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Sep 08, 2014 8:53 pm
Mesaje: 6
subiectul se poate inchide,am venit cer un sfat,nu sa aruncati voi cu cacat,desteptilor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Lun Sep 15, 2014 10:39 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
plimba ursu'!

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: proiect incinta 3 cai 2 bassi
MesajScris: Lun Sep 15, 2014 12:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Cretule , inca nu te-a jignit nimeni , asa ca ar trebui sa incepi sa inveti sa-i asculti pe ceilati .
Vei ramane in castig .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România