The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 23, 2024 3:25 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 4:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 02, 2016 1:04 am
Mesaje: 22
Mie sincer imi pare rau ca am ales sa deschid topicul asta pe un forum din romania... chestiile astea necivilizate predominant numai la noi apar cand vine cate unu care le stie pe toate.

@Daraban Radu: ai o atitudine care lasa de dorit, iar daca ai fi vorbit asa cu un moderator de pe un forum mai matur, ai fi stat pe tusa 10 zile minim. Iar faptul ca tu iti justifici argumentele prin a spune ca-l stii pe X si ai 10 mailuri de la el, asta spune cat de mult valorezi tu de unul singur. Sunt sigur ca si pe acest forum sunt unii cu diplome intr-un domeniu unde tu n-ai trece de semestrul 1 dar nu simte nimeni nevoia sa le fluture zicand: fa asa ca stiu io ce zic.

Citat:
Dute si fa nanica ca nu ai nici o treaba cu ceea ce inseamna diy!!!

Daca tu intelegi macar 40% din ce ai dat copy paste acolo... imi iau boxe sh. stai, nu imi iau..

A, si vezi ca mai ai si alte greseli gramaticale care sigur nu sunt din cauza tastelor apasate gresit.

Din partea mea, topicul se poate inchide.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 5:45 pm 
Pace!


Ultima oară modificat de Daraban Radu pe Lun Ian 04, 2016 3:18 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 6:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 02, 2016 1:04 am
Mesaje: 22
Eu ziceam de greseli gramaticale care nu tin de taste... gen... pretentii cu 2 i... si parametrii cu un i.

Citat:
Imi pare rau ca am intervenit, poti sa iti faci ce doresti tu. Dar nu te va putea ajuta cineva sa iti faci boxe, eventual doar niste cotete fara pretenti!

Iti dai seama ca voi face ceea ce doresc, sau credeai ca nu mai manc azi? Si am sa gasesc persoane care sa ma ajute stai linistit. oameni care au ceva in cap si care stiu sa dea o explicatie pentru ca inteleg informatia pe care o transmit nu doar o mentioneaza in niste discutii cu noobi asa ca mine.

Citat:
-Sper sa te ajute userii!

Acum ca nu mai dai tu argumente si sfaturi, cred ca nici D-zeu nu ma mai poate ajuta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 6:32 pm 
-Chiar asa! Se vede ce mult respecti acest forum. Nu ai avut bunul simt sa iti treci numele real.

-Argumente in fata ta nu am. ( Am incercat sa iti explic ca nu poti sa faci incinte /filtre fara niste parametri si punct.. Am sa urmaresc cu mare atentie acest subiect sa vad cine te ajuta sa iti faci boxe pe 5 cai cu difuzoare no name!


- Bafta!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 6:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 02, 2016 1:04 am
Mesaje: 22
Ai sa urmaresti... unde?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 6:37 pm 
Deja esti nesimtit! Hai pa!!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 10:25 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Lăsați orgoliile ... Pe acest forum nu se accepta asemenea comportament .
O incintă acustica pe 5 cai , cu pretenții , nu e greu de construit , dar este exagerat de greu de pus la punct .
Asta in cazul fericit in care am fi ales soluția optima de difuzoare , frecvente de taiere si panta filtrelor pasive etc .
Foarte puține firme se mai hazardează in alegerea unor asemenea soluții constructive .
Eu am avut sansa să ascult doua asemenea bijuterii , de la Carver , fabricate in anii 80 , intr-o serie foarte mica .
Majoritatea firmelor din prezent folosesc DSP la greu si amplificatoare multicanal , cu rezultate controversate , pentru monitorizarea studiourilor .
Genelec este unul dintre exemple ...
In anii de aur ai HiFi-ului , Pioneer aveau o asemenea oferta , adică incinte cu 5 cai , doar la capetele de serie .
Nu erau deloc ieftine , iar acea linia de produse , in prezent , se numește TAD Pioneer .
Cunoscătorii deja zâmbesc pe sub mustață când citesc numele acestei legende audio , și deja stiu ca o soluție asemănătoare este imposibil de realizat in condiții de DIY .
Părerea mea ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 10:39 pm 
- In mintea mea sau creat niste confuzii, in lagatura cu userul VictorP ( De aceea imi cer scuze)


Ultima oară modificat de Daraban Radu pe Lun Ian 04, 2016 3:22 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Dum Ian 03, 2016 11:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 02, 2016 1:04 am
Mesaje: 22
Citat:
stiu ca o soluție asemănătoare este imposibil de realizat in condiții de DIY .


ok, fuck it, haideti sa o numim cercetare.

Adica ai avea nevoie de o camera anecoica sau semianecoica (Cu un zgomot ambiental de sub 25dB(A) sa zicem ca ar fi suficient). Ceea ce nu e chiar DIY dar am spus ca dispun de asa ceva. + micofon pentru masuratori cu un soft aferent cu licenta bla bla bla.

Astfel, se poate masura raspunsul difuzorului pe un segment de frecventa. Sa zicem ca e gata cutia si prima masuratoare este la cea de bass intre 20 - 80Hz. In functie de grafic se calculeaza si se construieste filtrul.


Sa zicem ca am ales difuzoarele... si am facut deja boxa cu forma pe care am vrut-o eu. Se ia boxa, se duce in laborator si se urmareste curba de raspuns a boxei din difuzoare chinezesti. Aceasta curba nu va reprezenta difuzorul in sine ci ceea ce produce tot sistemul (adica tot ansamblul gata montat).

Se fac masuratori pe fiecare difuzor si se urmareste curba optima a acestora. Dupa ce se obtin cele 5 grafice se pot calcula filtrele care sa corecteze curba difuzorului si a incintei. DECI, corectia se face pe raspunsul dat de INCINTA + DIFUZOR + REZONANTE etc.

Eu asta vreau sa fac, sa obtin acea curba "la ureche" nu prin calcule si grafice teoretice ci prin MASURATORILE FINALE.

Ce ziceti, putem discuta pe subiect?


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Putem face si o spectrograma :D
12038579_1051698634854602_7494921743861214615_o.jpg
12038579_1051698634854602_7494921743861214615_o.jpg [ 62.1 KiB | Vizualizat de 4298 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 3:26 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Cred că nu te mai poate ajuta niciun sfat , din moment ce ai construit deja incinta și ai ales deja difuzoarele .
Dintre toate soluțiile posibile , varianta tip tower este , de departe , cea mai dezavantajoasă .
Dimensiunile unei incinte sunt esențiale pentru funcționarea la frecvente joase , iar montarea asimetrică a difuzorului de joase precum și folosirea unui anume raport optim între dimensiunile înălțime / lățime / adâncime foloseste la micșorarea vârfului de impedanță în apropierea frecvenței de rezonanță a difuzorului de joase și la obținerea unei incinte la care undele staționare să nu coloreze excesiv sunetul .
Mai multe detalii poți găsi singur in linkul anterior .
Din motive pur comerciale ( încadrarea într-o anumită dimensiune a colii de material cu pierderi tehnologice minime , dimensiune cât mai compactă pentru costuri cât mai mici pentru ambalare și transport , integrarea " plăcută pentru ochii nevestelor " in spații de audiție cu dimensiuni limitate , etc ) a fost intens popularizată varianta de incintă tip tower .
Conține exagerat de multe compromisuri , încât nu se justifică să mai pierd vremea cu analiza acestei variante .

Ca să nu mai torn gaz pe foc , nu te mai întreb ce criterii au stat la baza selecționării difuzoarelor pe care intenționezi să le folosești în acest proiect ...
Eu îți urez succes !
Vei avea mare nevoie .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 8:45 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 02, 2016 1:04 am
Mesaje: 22
nu am construit. Eu ziceam doar de metoda de masura a curbei de raspuns. Si nici difuzoarele nu le-am ales. Iar singurele chinezisme care vor fi in boxe sunt domotec-urile pentru frecvente de pana la 80-100Hz.

Daca fac boxele in format tower vor avea volumul (cel putin cel pt bass) asemanator cu kenwood-urile numai ca pozitionarea celor 4 dif-uri pt freccventele de peste 100Hz vor fi pe latura mai ingusta. Am zis ca nu ma grabesc inca :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 10:46 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
ekosekthor scrie:
...Sa zicem ca e gata cutia si prima masuratoare este la cea de bass intre 20 - 80Hz. In functie de grafic se calculeaza si se construieste filtrul.


Sa zicem ca am ales difuzoarele... si am facut deja boxa cu forma pe care am vrut-o eu. Se ia boxa, se duce in laborator si se urmareste curba de raspuns a boxei din difuzoare chinezesti...

Cred ca ne pierdem vremea , e greu de inteles ce e adevarat si ce e fictiune in cele scrise de tine mai sus .
Imi rezerv dreptul de a nu mai interveni in acest subiect .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 11:53 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 02, 2016 1:04 am
Mesaje: 22
Deci... poze din laborator nu pot pune... cu echipament si setup de masura. De asemenea nici unde lucrez si in ce consta munca mea nu pot zice.

Dar ok... o putem numi fictiune si gata...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 3:12 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Baieti terminati cu circul !

Daraban Radu, te contrazici permanent. Te rog revizuieste-ti atitudinea !
E ok sa vrei sa te afirmi dar, fa-o intr-un mod placut sau macar cu bun simt !

Multumesc !

P.S. - Hi-Fi inseamna redarea cu maxima fidelitate posibila a semnalului original !
Adica modificarea acestuia cat mai putin posibil, ideal ar fi deloc !
Daca urechile tale nu suporta semnalul liniar (hi-fi), nu e treaba noastra !
Cat despre diy... mai bine nu spuneai nimic !
Ai experienta pentru ca ai ascultat ? Toata lumea asculta !
Sotia mea cand am cunoscut-o nu facea diferenta intre sunetul radioului din bucatarie
si un sistem hi-fi, acum injura cand aude sunetul radioului de bucatarie !
Totusi cand am intrebat-o ce parerea are intre doua versiuni ale aceluiasi cantec,
nu a reusit sa diferentieze nuante destul de evidente ! Ciudat ca are experienta, asculta de mult !
Cat despre auditiile facute de tine pana acum, daca nu au fost intr-un spatiu tratat acustic corespunzator,
pentru mine sunt fix egale cu zero, pentru ca nu ai ascultat cum trebuie !

;) - Las-o mai moale da ?

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect boxe - Tower sau alta forma?
MesajScris: Lun Ian 04, 2016 3:17 pm 
- Da ma contrazic. Am avut motivele mele!
-Stai linistit! Fac difernta de sunet intre 2 cabluri, intre 2 condesatori, intre 2 difuzoare acelasi model si acelasi lot..pe care fac pariu ca tu nu o faci....hai sa nu intram in amanunte!
-Pentru asta lucrez unde lucrez, si fac ceea ce fac!


IAR HI-FI NU INSEAMNA SUNET LINIAR!!!!! ESTE DOAR UN SUNET DE INALTA FIDELITATE, CARE ESTE FOARTE APROAPE DE ORIGINAL.....NICIDECUM "LINIAR"
-In pare rau ca am intervenit in gluma asta!

-pace!


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Marin Radu şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România