The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:19 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 11:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
Buna ziua dragilor. Am sa va spun o scurta povestioara.
In urma cu ceva timp la insistentele unor cunostinte m-am apucat sa traforez niste boxe, mai exact 2 basi fx20 si un top fx12.
Dupa ce am terminat, am predat marfa.
Astazi primesc poza de mai jos. Domne! nu suna bine nu era inalta in "linie" cu media si am inversat ceva fire... mai multe detalii nu am si nu imi pot imagina cum un filtru poate ajunge in halul acesta, in poza nu se vede dar au picat si becurile de pe el, si cand ma refer la picat , au cazut pur si simplu. In ciuda faptului ca boxa a trecut prin o gramada de teste si nu a avut nici cea mai mica problema.
Acu.. nu mai suna nici basii pt ca Oberton e de cacat. Spre rusinea mea am aflat ca in bas trebuie un difuzor de banda larga... ca sa scoata dupuitu ala e manele :?: eu avea alta definitie dar acuma am mai invatat ceva...
Care vrei 2 oberton sunt la vanzare pe olx sau le schimba cu b&c de 700w !!
Ar mai fi multe de spuns dar ma opresc aici.
Sper sa nu deranjez cu acest topic daca da imi cer scuze.


Fişiere ataşate:
received_2244647715752562.jpeg
received_2244647715752562.jpeg [ 250.18 KiB | Vizualizat de 5312 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 1:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Este magazinul ala AudioShop din galati si braila la care am mers eu pentru ceva cabluri si mufe.. vazand toata nebunia pe acolo intreb : Cine construieste aceste boxe ? la care un reprezentat al magazinului spune: Noi le facem si folosim doar difuzoare de calitate gen faital, eminence. Mai trec 2-3 propozitii si aduc in discutie OBERTON la care sare seful magazinul : Sunt difuzoare china de proasta calitate raspandite de poweraudio. Ba esti prost? Sunt zeci de firme de top ce folosesc oberton, printre care daca stiu eu bine electr voice are difuzoare de la ei. Langa mine mai aveam 2 prieteni care au bagat la cap ce le-a zis ala.. in fine mai trece o saptmana si unul dintre prieteni se decide sa-si faca 2 bucati fx20 si ma intreaba ce sa bage in ele, eu i-am spus sa mearga pe 18XB1300 la care el a sarit: pai n ai vazut ce a zis ala, ca nu-s, bune ca-s china. Acum si-a luat behringer 1800hd parca.
Velicu Claudiu, lasa-i frate sa tranteasca si sa dea in boxe cat ii tine. In poza se vede clar ca au dat in boxa pana s-a topit textolitul. SN-ul e in stare buna ?
Mircea se pare ca ti-ai facut dusmani cu Obertoanele :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 1:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
SNicu27 scrie:
Este magazinul ala AudioShop din galati si braila la care am mers eu pentru ceva cabluri si mufe.. vazand toata nebunia pe acolo intreb : Cine construieste aceste boxe ? la care un reprezentat al magazinului spune: Noi le facem si folosim doar difuzoare de calitate gen faital, eminence. Mai trec 2-3 propozitii si aduc in discutie OBERTON la care sare seful magazinul : Sunt difuzoare china de proasta calitate raspandite de poweraudio. Ba esti prost? Sunt zeci de firme de top ce folosesc oberton, printre care daca stiu eu bine electr voice are difuzoare de la ei. Langa mine mai aveam 2 prieteni care au bagat la cap ce le-a zis ala.. in fine mai trece o saptmana si unul dintre prieteni se decide sa-si faca 2 bucati fx20 si ma intreaba ce sa bage in ele, eu i-am spus sa mearga pe 18XB1300 la care el a sarit: pai n ai vazut ce a zis ala, ca nu-s, bune ca-s china. Acum si-a luat behringer 1800hd parca.
Velicu Claudiu, lasa-i frate sa tranteasca si sa dea in boxe cat ii tine. In poza se vede clar ca au dat in boxa pana s-a topit textolitul. SN-ul e in stare buna ?
Mircea se pare ca ti-ai facut dusmani cu Obertoanele :))



SN-UL este ok. Inalta nu mai zice nimic. Presupun ca din cauza ca au macelarit filtrul.
NU imi bat capu absolut deloc, dar cu oameni de genu este foarte foarte greu de lucrat,nu vreti sa stiti prin ce am trecut dealungul lucrarii... care dupa spun ca a facut treaba proasta ca si-a batut joc etc... Este ultima oara cand mai fac asa ceva ca este cunoscut sau strain


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 1:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Explica-ne povestea sa stim sa ne ferim si noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 2:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Mar 19, 2019 4:21 pm
Mesaje: 72
Localitate: Targoviste
Scuzati ca ma bag si eu in discutie.
Este o vorba " facerea de bine, f....e de mama", valabila in multe cazuri si situatii, nu doar cea de fata.
Deci cand vrei sa faci un bine, sa ajuti cu ceva pe cineva ,gandeste-te de doua ori inainte.
Am patit si eu acest lucru de multe ori, si m am lecuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 2:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
SNicu27 scrie:
Explica-ne povestea sa stim sa ne ferim si noi.

Din luna ianuarie si pana in momentul de fata am trecut numai prin neintelegeri si certuri.
Beneficiarul final fiind tatal baiatului cu care ma cunosc. Dealungul anilor am tot efectuat reparatii pt ei. am schimbat inalte si am cositorit cabluri si la 1 noaptea.
In prima instanta m-am apucat toate ok. Am propus configuratia de difuzoare si a fost ok, dupa care eu "le-am bagat pe gat" difuzoare de 1300 de w care nu sunt bune si toata lumea pune de 600.
Dupa care media nu mai era buna el imi garanteaza ca pica la prima cantare si vrea b&c. Cu multa rabdare am trecut si peste asta si i-am convins. Dupa care le-am furat banii si le-am dat boxe de 2 lei si tiganii de genu... toate costurile fabricatiei si cheltuileile aferente pana la ultimul surub fiin puse pe foaie.
Ultima contraversa a fost urmatoarea: Eu i-am spus ca basii trebuie dotati cu ceva ok si facuti bine ca sa sune bine si raspunsu a fost : Suna ca **** bai prostule... presupun ca o sa sune mai bine cu b&c..
Asta fiind povestea in linii mari..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 2:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Mie imi pare ca celui caruia i-ai facut boxele e rrom... Nu te mai incurca cu asa ceva. Boxele au iesit foarte bine si pun pariu ca ei nu au utilizat sistemul corespunzator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 2:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
SNicu27 scrie:
Mie imi pare ca celui caruia i-ai facut boxele e rrom... Nu te mai incurca cu asa ceva. Boxele au iesit foarte bine si pun pariu ca ei nu au utilizat sistemul corespunzator.


Nu era rrom dar nici roman nu este, dar din comportament este aproape rrom :)) NU situ ce mama naibi au facut acolo dar am avut de invatat din asta..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 2:54 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Ma mira faptul ca nu te-au pus sa platesti ce s-a ars :))
Bine.. inca nu e tarziu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 3:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
SNicu27 scrie:
Ma mira faptul ca nu te-au pus sa platesti ce s-a ars :))
Bine.. inca nu e tarziu

Eeee na si tu acuma.. cum sa ma puna sa platesc ce s-a ars din moment ce ma dau in judecata sa platesc nu doar ce s-a ars ci tot arsenalul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 3:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
E groasa treaba


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 3:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
SNicu27 scrie:
E groasa treaba

Nu ma agit deloc. Daca povestea degenereaza de asa natura, le voi plati, si le voi lua. Vama veche are nevoie de boxe vara asta. Vor produce ceva banuti pana isi vor scoate investitia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 4:00 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Treci tu si peste asta, dar as dorii ca cei care construiesc clone dynaciori pardon ,dynacord sa inteleaga carui sector/nisa de pe piata le sunt adresate. Pe scurt ,cand spune vreau doua VL-uri xxx sa-i dai imediat reject. Si daca are parul blond si cu ochii albastrii .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 4:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Ian 30, 2018 6:13 pm
Mesaje: 115
Localitate: Constanta
C.Stoica scrie:
Treci tu si peste asta, dar as dorii ca cei care construiesc clone dynaciori pardon ,dynacord sa inteleaga carui sector/nisa de pe piata le sunt adresate. Pe scurt ,cand spune vreau doua VL-uri xxx sa-i dai imediat reject. Si daca are parul blond si cu ochii albastrii .

Este domeniul care mi-a placut de mic. In putinul timp liber pe care il am studiez, citesc, impart pareri si respect acest forum, toti utilizatorii lui si pe cei care il administreaza. Voi face in continuare treaba asta da doar pt mine, pt a experimenta si studia. Nu ca as fi facut o afacere din traforat boxe, doar am raspuns la rugamintinsi apeluri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: De luat aminte
MesajScris: Vin Mai 17, 2019 5:06 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Se zvarcolesc multi de ciuda ca difuzoarele Oberton chiar fac treaba ;)

Si prin “multi” ma refer la fel de fel de comercianti de duzina de difuzoare mai mult sau mai putin pe sub mana.

Sunt facute mai aproape decat cred multi. Doar 800 de Km pana la fabrica lor din Plovdiv;)

P.S.
bine ai venit in lumea mea.
Asta este motivul pentru care suntem foarte slectivi cu clientii. Nu facem boxe decat ce consideram noi ca fiind PRO si nu facem pentru oricine.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România