The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:46 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sub activ Cu hp15 sau hp12
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 3:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:45 pm
Mesaje: 11
M-am hotarat si o sa fac un sub cu hp 15-12 dar as avea nevoie de niste planuri sau ceva pentru a vedea cum sta treaba.
Ma gandeam sa-l fac activ, in care va trebui sa intre 2 trafuri de 250 w +2 amplifuri cu tda7294 pentru sateliti si inca unu pe tranzistoori pentru sub ( asta nu il am dar cred ca o sa fie de la c&s elprod )
Ampliful as vrea sa aiba o forma finala de cub sau apropiata pentru ca va trebui sa ia locul unui suport de flori :lol: .Pentru ca din cate am observat eu o incinta cubica este cea mai dezavantajoasa ma gandeam ca daca este pus in aceeasi cutie si ampul respectiv atunci se va putea schimba forma efectiva a subului , am vrut sa pun si o schita dar nu stiu cum.
De retinut este ca va trebui sa fac totul pentru sub : amplif+filtru +incinta+restul de componente pe care leam uitat[/img]


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 4:41 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
foloseste planul de subwoofer bandpass de ordinul 4 cu HP-15W din aceasta sectiune.

in incinta subwooferului vei monta amplificatoarele si transformatoarele. volumul ocupat de componente este neglijabil.

spor la munca, ideea este f buna :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 4:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:45 pm
Mesaje: 11
Problema este ca io-s un pic mai " capos " si vreau sa pun partea de amplificare intr-un compartiment separat la care sa pot ajunge in caz ca se intampla ceva ca sa nu fiu nevoit sa iau securea la intreg subu.
Si ma gandeam sa fie bass reflex incinta, iar acel band pass nu stiu cum suna, dar asta nu inseamna ca as stiu cum suna bass reflexu cu hp.
Daca aveti si ceva schema de crossover mai buna cu tot cu canlaj si cu toate cele sa stiti ca este bine venita :)

Va multumesc pentru rabdare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 5:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:45 pm
Mesaje: 11
http://img186.imageshack.us/my.php?image=sub8tk.png
scuzatima daca nu va apare poza pentru ca este prima dat cand postez o poza asa :oops:
Cam ceva de genu acesta as vrea sa fie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 5:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
am construit ambele incinte si pot sa spun ca bandpass-ul suna mult mai bine decat bass-reflex-ul, iar acest lucru se observa si din simulari

daca te uiti cu atentie , vei observa ca bandpass-ul are o trapa prin care poti avea acces la componente.

recomandarea mea ar fi sa faci amplificatorul pe un panou plasat pe partea din spate a subwooferului, iar transdformatoarele sa le pui in interiorul incintei.

nu-ti face griji in privinta vibratiilor, putin silicon rezolva orice problema.

noi am mai construit boxe active , si nu am avut probleme pana acum din cauza vibratiilor

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 5:09 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=41

asta este proiectul de bandpass

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 5:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 1:25 am
Mesaje: 414
Localitate: Iashington
nexus3 scrie:
recomandarea mea ar fi sa faci amplificatorul pe un panou plasat pe partea din spate a subwooferului, iar transdformatoarele sa le pui in interiorul incintei


si pe partea din afara a subwooferului sa montezi radiatoarele :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 12, 2005 11:51 pm 
Mie nu mi se pare ca acest tip de incinta valorifica pe deplin calitatile acestor difuzoare, chiar nexus a zis ca aceste incinte sunt facute pentru bass reflex, daca nu ma insel.

Daca da imi cer scuze


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 12:06 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 5:43 pm
Mesaje: 708
Localitate: Oradea
Hp15 merge bine si in BR dar merge mult mai bine in Band pass. Uitate mai sus ca si Nexus a zis asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 12:07 am 
Are rost sa pun in subwoofer kitul acesta de la adelaida ca si filtru activ http://www.adelaida.ro/product_info.php ... cts_id=220 .
Daca stie cineva ca este de cacao sau ca nu-i de treaba si aveti niste scheme de filtre serioase datimi-le ca atunci imi construiesc eu dar parca mi un pic lene sa-l fac si pe asta :oops: .
Astept pareri


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 12:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:45 pm
Mesaje: 11
Nu voiam sa fac acest tip de incinta pentru ca si cel care a construit-o zicea ca are un bass mai lung un pic ( daca pot zice asa ). Eu voiam un bas mai precis si mai rapid , daca ma intelegeti .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 12:00 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
1. Calin, filtrul acela pe care l-ai postat mai sus are o deficienta majora

nu are filtru highpass, adica lasa tot spectrul de frecvente sa treaca prin el, inclusiv cele infrasonice.

recomandarea mea este sa incerci sa construiesti schema postata de mine la sectiunea "filtre active", contine chiar si cablajul si amplasarea componentelor.

2. Este adevarat ca acest tip de subwoofer are un bass putin mai "lenes", dar oricum, este MULT mai rapid decat subwooferele din sistemele de pc sau cele cu difuzoare chnezesti sau auto.

problema se pune asa:

bandpass-ul are aprox 100 de litri
bassreflex-ul pentru a ajunge la performantele bandpass-ului, trebuie sa aiba in jur de 140-150 litri
trebuie sa alegi in functie de volumul care esti dispus sa-l sacrifici pentru acest subwoofer


:wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 12:17 pm 
nexus are dreptate uitati de toate porcariile de la adelaida si puneti mana si faceti acest filtru de subwoofer este mai mult decat compet
eu folosesc aceasta schema intr-un processor audio pt partea de subwoofer mai am ceva de lucru la cablaj si am sa postez proiectul cand va fi 100% gata si testat
cam asa va arata:

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 2:03 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
Anonymous scrie:
Are rost sa pun in subwoofer kitul acesta de la adelaida ca si filtru activ http://www.adelaida.ro/product_info.php ... cts_id=220 .
Daca stie cineva ca este de cacao sau ca nu-i de treaba si aveti niste scheme de filtre serioase datimi-le ca atunci imi construiesc eu dar parca mi un pic lene sa-l fac si pe asta :oops: .
Astept pareri



am auzit un dinala si are zgomot de fnde nu mare, ci URIAS...

daca dadeam la maxim, si fara sa bag nici o mufa la intrare, si dadeam la max si un amplificator, atunci aproape mi se misca geamuzile de la zgomotul care il facea kitul asta de la adelaida....

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 2:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
csl ai pus la masa intrarea de la filtru?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România