The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mar Apr 16, 2024 1:31 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 5:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Aici vorbim de B&C 15NW76 , nu despre alt difuzor.

Fa subwoofer cu el si ai sa vezi ce iese.

Te poti incapatana cat vrei pe banii tai. Eu sunt aici sa-ti impartasesc din experienta mea. Poti sa inveti ceva din ceea ce-ti spun sau poti sa ignori. Pana la urma faci exact ce doresti.

Eu nu castig si nici nu pierd nimic. 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 10:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
on topic
Am facut o simpla si minora modificare a filtrului pentru Wn dupa cum Domnul Dan Nita m-a sfatuit, a fost un sfat pertinent venit de la cineva a carui experienta empirica si neempirica este evidenta ( de fapt nu a fost un sfat direct , mi-a povestit despre filtrul folosit in mod uzual de catre dumnealui pentru a filtra Wn 15 -ele ) . Acum nu mai exista dubii ca am exces de medii . Modificarea despre care este vorba o voi dezvalui doar cu acordul dumnealui , nu e o inventie de ultima ora dar nu vreau sa folosesc numele dumnealui pentru ca modificarea sa fie aprobata de carcotasi .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 9:47 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Am dorit o schema ,mai intai o schema care sa imi menajeze driverul mai mult dar sa sune si bine .
Desi toate teoriile acustice sunt arhicunoscute de catre toti producatorii de boxe , totusi sunt nonconformisti si de multe ori fac exceptii de la ele, sau cel putin asa credem noi studiind schemele filtrelor din boxele lor .
Am postat scheme nonconformiste, cu taieri electrice care nu se incadreaza in reguli, mai postez inca una mai jos .
De cat ori trebuie sa scriu si cum , ca eu cunosc teoriile , am si facut asa , DAR , un mare DAR, am nevoie sa dorm linistit cand boxele mele vor fi chinuite de altii, motiv pentru care am taiat driverul mai sus decat este normal si am completat cu mediile din woofer, au facut si altii asa si nu sunt constructori DYI ca mine ci sunt firme in toata regula, si EV, si FBT si multi altii . In functie de aplicatie toti incercam sa alegem constructia potrivita ,corect ?



Imagine

iar asa arata graficul taierii electrice la mine acum, am taiat cu 6 db / octava, la 2 k , initial diferenta, urechiometric fata de 3250 12 db / oct butt era aproape insesizabila , practic ascultat per total am domolit un pic mediile care oricum nu ma deranjau . Daca as fi dorit un sfat unu ca schema de mai sus as fi dorit, cred ca schema se potriveste foarte bine WN-ului meu .
Imagine

Va multumesc pentru simularile imaginare , daca aveti drum la braila , ( sau eu cu boxele la bucuresti ) va invit sa facem o auditie , veti descoperi ca omul cat traieste invata ) .
App merci Leco, dupa teoriile batute in cuie probabil satelitii tai suna urat ( cred ca intelegi ce vreau sa spun ) !

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Ultima oară modificat de popamariusgabriel pe Sâm Dec 15, 2012 4:34 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 9:59 am 
de la EV SX300 este schema filtrului? cred ca da, desi sunt multe versiuni de filtru pt acea serie, mi se pare absurd sa declari 1,5Khz frecventa de taiere. Totusi, boxa suna bine.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 10:06 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Schema de la Sx 300 , pe woofer, are taierea electrica la 950 Hz 12 db oct.
Schema postata de mine adineaori este de la T52, tot EV, si are taierea la 1530 Hz, 6 Db/octava . Practic , in cazul filtrului T52 mediile urca mai mult cu 6 db spre spectrul superior, comparativ cu 3250 Hz 12 Db/oct cum aveam eu .
Imagine

cam asa arat diferentiat
Imagine

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Ultima oară modificat de popamariusgabriel pe Sâm Dec 15, 2012 4:30 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 2:41 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Păcat că WN15 nu se mai poate importa la un preț rezonabil.
A fost unul dintre cele mai bune difuzoare din clasa lui. Rezistent și performant.
Dacă aș putea să-l import și să-l vând în maxim 600 lei, 30 de bucăți ar pleca în primele 24 de ore de la intrarea în depozit.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 2:50 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Ovidiu Gherasim scrie:
de la EV SX300 este schema filtrului? .... mi se pare absurd sa declari 1,5Khz frecventa de taiere.



Este vorba despre punctul de inflexiune acustică.
Dacă se trasează graficele răspunsului celor două difuzoare și se suprapun, punctul de tăiere (acustică) este acea zonă de pe grafic unde răspunsul însumat trece relativ liniar de la joase la înalte.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Sâm Dec 15, 2012 3:59 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
popamariusgabriel scrie:
on topic
Am facut o simpla si minora modificare a filtrului pentru Wn dupa cum Domnul Dan Nita m-a sfatuit, a fost un sfat pertinent venit de la cineva a carui experienta empirica si neempirica este evidenta ( de fapt nu a fost un sfat direct , mi-a povestit despre filtrul folosit in mod uzual de catre dumnealui pentru a filtra Wn 15 -ele ) . Acum nu mai exista dubii ca am exces de medii . Modificarea despre care este vorba o voi dezvalui doar cu acordul dumnealui , nu e o inventie de ultima ora dar nu vreau sa folosesc numele dumnealui pentru ca modificarea sa fie aprobata de carcotasi .


Nu am nicio problemă și nici nu este vreun secret.
În domeniul audio sunt multe căi bătute sau nebătute. Important este să alegi calea care te duce acolo unde vrei să ajungi.


Puțin offtopic ...

Marius, nu am vreo problemă referitoare la cârcotași. Este firesc ca la un moment dat să îți faci dușmani.
Uneori îți faci dușmani fără să vrei, dar odată ce ți i-ai făcut și nu ai cum să scapi de ei, va trebui să trăiești pe aceeași planetă cu ei.
Coalizarea spontană în ură funcționează mai bine decât cea provenită din sentimente pozitive.
Asta este. Lumea nu se schimbă și este greșit să încerci a schimba lumea.

De mult timp nu am mai reușit să citesc aiurelile debitate pe forumuri.
În general, evit să citesc pentru că descopăr porcării și mă enervez inutil. Iar timpul meu este mult prea scurt ca să îmi permit a mă enerva. Însă cu ocazia aceasta am mai dat un tur pe la ”prietenii” mei. Am descoperit că s-a schimbat clasamentul CDS.

Credeam că doar Nooby e cocalar și că restul găștii manifestă doar solidaritate.
Văd că lui Nub parcă i-a mai trecut. Am mai descoperit că vine tare din urmă Sharky. Nu că nu ar fi dat semne ...

Îl tot văd cum bagă strâmbe pe tema SR-ului, de parcă mie mi-ar păsa de chestia asta. Cred că în mintea lui se vede un fel de fridăm faităr.
Un haiduc modern. Whatever.
Mie îmi provoacă doar repulsie acest gen de oameni. Sunt agresivi inutil, precum maneliștii din trafic. Accelerază inutil, apoi se opresc peste 150 metri la primul semafor. Fac tot felul de chestii ofensive, căutând să provoace.

Păcat de el.
Are fond bun, înțelege niște chestii, dar ce păcat că are un caracter infect!

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Lun Dec 17, 2012 3:23 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Consider ca , probabil majoritatea celor care au ramas cu o parere proasta despre Wn 15 , nu l-au folosit in aplicatia corecta sau mai rau in ideea ca va cobora mai bine si mai mult au folosit incinte cu volum mare, la mine in cei ~ 55 litri , sincer m-a uimit . De ~ 2 ani de cand le am , le-am avut in incinte cu volume diferite , mai intai 90 litri, apoi 70 litri si acum 55 litri, cred ca cel mai bine se comporta in ultima dintre ele .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Lun Dec 17, 2012 3:49 pm 
Mie sincer nu mi-a placut WN15 ! Sper sa nu se supere lumea pe mine dar asta e adevarul .

Am ascultat boxele lui Parakiosu cu WN15 si BMD450 in vreo 90 de litri si nu pot sa zic ca m-au dat pe spate la cat de bine suna. Sunau ok si atat . In combinatie cu wnd72 sunau ceva mai bine cand le-am ascultat la Alexandru Budescu , dar fata de cele pe 3 cai erau degeaba . Ambele boxe facute de DNA , deci nu cred ca le-a facut doar de dragul de a le face .


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Lun Dec 17, 2012 9:57 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Depinde de aplicație, Mihai.
Pentru scopul căruia i-a fost destinat, era mai mult decât ok. A fost un ”best buy” în clasa lui.
Și acum mă sună zeci de oameni (nu exagerez deloc) în fiecare an ca să-mi ceară acest difuzor. Nu altul!
Nu mai puternic, nu mai bun. WN15 îl vor, pentru că sună ”deschis”, este ușor și sensibil. Toți sunt deținători de wn15.
Sunt dezamăgiți când le spun că prețul a devenit prohibitiv și că nu mai e rentabil de importat acest model.
Lor le-a plăcut.

Nu cred că este vorba ca cineva să se supere pentru că ție ți-a plăcut sau nu un difuzor. Eu unul nu mă supăr, mai ales când omul cu care vorbesc este sincer și fair play în exprimare. Fiecare dintre noi avem gusturi și auzim diferit. Nici mie nu-mi plac multe difuzoare și de aceea înțeleg că nu putem judeca gusturile cuiva, nici în bine, nici în rău.

Referitor la boxele de care pomenești trebuie să îți spun că au fost făcute să sune liniar.
Cât mai liniar cu putință. Eu așa îmi aduc aminte.

On topic.
(fără legătură cu reply-ul de mai sus)
Am observat că discuția referitoare la boxele lui Marius s-a centrat pe chestiuni mai mult teoretice.
Fiind mai mult absent de pe forum, nu am urmarit acest topic pana cand nu am aflat că boxele lui Marius au devenit subiect de discuție pe PAudio Hate Forum. După aceea am citit tot topicul, am reușit să-mi fac o imagine mai clară.

Despre ce este vorba, în fond?
Un user are niște difuzoare pe care vrea să le folosească. Comp 44 și WN15.
Acestea sunt, le are și asta este, vrea să le pună la treabă. Nu vrea să investească bani suplimentari, nu vrea să spargă avioane.
Vrea să-și facă și el două boxe și solicită în mod modest un feedback unei comunități de forumiști.

Pentru mine a fost simplu.
Încerc să ajut, ori să scot tot ce se poate din combinația respectivă.
În cazul lui Marius, el a încercat să se descurce singur. Când s-a poticnit, sau i-a fost neclar, m-a sunat, am răspuns și eu cum am putut.
Cu Comp 44 nu am știut ce să-i spun, pentru că nu am lucrat cu acest driver.
Cert este că după un timp Marius a reușit să-și facă un filtru de care să fie mulțumit.

Întâmplător sau nu, a ajuns la ceva foarte apropiat ca schema cu FBT Maxx 6.
Sunet foarte deschis, filtrare foarte sus ...etc

Eu am înțeles punctele de vedere ale tuturor care au participat la discuție. Unii au fost bine intenționați, încercând să-l îndrume către o soluție mai bună, explicându-i argumentat. Din păcate, Marius nu avea alternative. El trebuia să se încadreze în componentele deținute.
Și mai ales, trebuia să facă ceva care să-i reziste condițiilor de folosire pentru închirieri.
Cei care au vrut să-l ajute cu un sfat, e posbil să se fi supărat, pentru că atunci când vrei să ajuți pe cineva, iar acel cineva nu ”te ascultă”, ai tendința de a te supăra pe el.

Este cam ca la bucătărie.
Cineva are la dispoziție doar pește, mălai, făină, sare, piper, usturoi și ulei.
Omul întreabă de o rețetă de saramură și cere detalii despre cum se face mujdeiul.
În loc să i se spună concret, e trimis din nou la piață. Altul îi spune că saramura e o porcărie, altul că sarea face rău sistemului circulator. Altul spune că lui îi vine să râgâie după saramură și că preferă ciupercile la grătar. Opiniile sunt ok, sunt pertinente, dar pe omul nostru nu-l ajută.

În sfârșit, brodește Marius al nostru cum bordește și îi iese saramura pe plac.
Gustă, îi place și spune că e ok pentru ceea ce dorea să obțină.
Sfârșit.

Oare?
Asta e tot?
Nope!
Acum trebuie certat pentru că nu a urmat sfaturile și a mâncat sărat. Nu are cum să-i iasă saramura aceea .... Nu are cum.
E imposibil. Iar dacă lui i-a plăcut, atunci e ceva în neregulă cu el, e posibil să aibă gusturi nașpa. :lol:


Evident, am exagerat puțin cu exemplul de mai sus și sper să realizați că e doar o figură de stil schițată în tușe mai groase (pentru contrast). Bănuiesc că ați înțeles despre ce e vorba.

Am spus în repetate rânduri că mie nu-mi place cum sună DH3, de exemplu. Prima oară le-am detestat când au apărut Eliminatoarele. Să tot fi fost acum vreo 15 ani, adică pe vremea când Noob și Sharky erau țânci și nu puteau da sfaturi prețioase.
Sună țâțâit, fără microdetalii, fără muzicalitate. Ce procărie mai e și asta, mi-am spus atunci. Ce dobitoc a fost ăla care pune lindicul ăsta de 1,3” la două difuri de 15” . Când m-am mai deșteptat am priceput că Eliminatoarele erau boxe pentru uz general și pentru că erau ieftine, față de adevăratele boxe EV, ajungeau și pe piața noastră. Whatever, am rămas cu o părere proastă despre această înaltă.

Însă sunt perfect conștient că e doar opinia mea și gustul meu.

Sunt sigur că altor oameni le place așa cum sună.
Altora nu le place, dar au nevoie de acea înaltă hidoasă forțată de acel phase plug strocoșit în plane wave tube-ul acela, pentru că așa i se cere. Sunt țâșpe motivații în spatele gusturilor cuiva. E foarte greu să judeci gustul cuiva dacă nu ești în pielea lui.

Dacă cineva mă întrebă ce părere sinceră am despre DH3, o să-i spun fără ezitare că mie nu-mi place.
Dacă mă întreabă de ce, îi explic și de ce.
Dacă vrea să-i fac un filtru pentru el, îi fac unul și îmi dau toată silința de a-l face astfel încât să-i placă. Este adevărat că lucrez cu nodul în gât (vorba unui amic) dar asta este.
Dacă vrea liniaritate, îl castrez și îi slobozesc din medii. Dacă vrea sunet pentru muzicanți, îi iau medii și-i dau drumul la înalte cât poate să ducă.
Dacă după toate astea omul e mulțumit, apoi sunt și eu mulțumit și nu mă supăr că lui îi place un difuzor pe care eu nu îl sufăr.

Însă ce dracu să mă fac cu cei care îmi cer să sune liniar, dar ei înțeleg prin sunet liniar un sound pe gustul lor (precum ar fi un puternic loudness, cu -7dB în banda 0,8 ---- 4Khz)? Cu cât mă chinui eu să scot mai liniar sunetul, cu atât ei vor fi mai nemulțumiți.

Sau viceversa.
Apoi se plâng că nu au medii.

E grele cu gusturile, dragii mei.
:roll:

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Sâm Ian 12, 2013 6:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Nu am mai avut timp sa mai postez ... frica de microfonii m-a facut sa recurg din nou la becuri ca elemente de protectie a driverului ( am renuntat la poliswitch-uri care au ceva intarzieri ) , numai ca de urat ( sau lene ) ce mi-a fost, sa desfac boxa de fiecare data cand banuiam ca s-a ars cate un bec, am recurs la o solutie de care sunt foarte multumit . Halogen de 12 V/ 20 W pe care l-am montat pe panoul din fata al incintei, undeva in colt langa Woofer sub tabla perforata. Acum daca va fi nevoie sa schimb halogenul , demontez doar tabla perforata .

Imagine

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Dum Ian 13, 2013 12:50 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 05, 2007 11:08 pm
Mesaje: 953
Localitate: Alba Iulia/Cluj Napoca
Nu era mai simplu sa il montezi pe interiorul panoului conector?

_________________
http://www.Midnight-Events.ro
@ex pitbull_bog


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Dum Ian 13, 2013 6:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
acolo nu am suficient spatiu , aici pe panoul frontal se aseaza exact la fix si este ferit de eventuale lovituri in timpul transportului . Fasungul are ~ 20 mm diametru , exact cat am lasat eu distanta pana la tabla perforata .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România