The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 2:58 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mar Dec 04, 2012 11:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Ai lasat sa urce un difuzor de 15'' pana la cer. Practic e aproape ca si cum ar merge fara filtru.
Cred ca ai o dispersie de invidiat. Cat despre driver vb lui Mircea suna ca o tabla rupta.

P.S. As prefera sa nu imi spui si mie ca sunt infatuat, e clar ca acum l-ai descoperit dar folosit abuziv nu da bine. :twisted:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mar Dec 04, 2012 11:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
doar s-au brodit 2 sa ii caracterizez cu acelasi cuvant, habar nu am ce inseamna infatuat l-am citit pe o felicitare :lol:

NU cred ca esti infatuat !

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mie Dec 05, 2012 12:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Lasand gluma sau rautatea(poate putin din amandoua).
Parerea mea e ca seria de drivere Comp de la tehnologie albastra suna mai slab decat pad52 care nu era nici el prea ok dar isi facea treaba.
Iar despre WN, el suna ok dar lasat pe liber sau nah taiat foarte sus va suna murdar pe medii(valabil pentru mai toate difuzoarele de 15.
Plus ca onaxis vor fi medii cu gramada si cum iesi din axa dispar.
Fenomenul de beaming apare la difuzoarele de 15'' in jurul fregventei de 1500 Hz indiferent de producator sau de clasa difuzoarelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mie Dec 05, 2012 1:31 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Am ajuns la filtrul asta experimentand, special am ales 12 Db Bt pentru WN si 18 db LR pentru driver, in timpul " experimentelor " il stresam cu intrebari pe domnul Dan Nita , m-a ajutat destul de mult , si consider ca asa cum este acum , asa cum se aude mai bine zis, este cel mai bun compromis .Beaming-ul , in cazul meu, poate fi sesizat cu aparate de masura, urechiometric slabe sanse, am testat ! Am cautat prin filtrele multor boxe de pe piata si , cum spunea domnul Dan, in specificatii au anumite frecvente de taiere dar conform schemei electrice rezulta altceva . Chiar o sa postez cateva scheme din boxe . Spre exemplu JBL JRX au pe inalte un condensator de 4 micro serie si o bobina de 0.15 mHr paralel, ce frecventa de taiere au , conform acestei scheme ? In filtrul meu, pe inalte al 2-lea condensator are aproape 13 micro iar bobina 27.9 Mhr . Am facut desenul in repezeala si l-am postat asa ... Oricat as privi logic problema asta , practic sunt multumit cum suna boxele . o pereche boxe MAG , au pe inalte o rezistenta de 2.8 Ohmi serie urmata de un condensator de 1.8 micro, iar bobina paralel cu driverul are 0.3 mHr, in specificatiile boxei taierea este la 2 K, conform schemei spuneti voi care este taierea ! SAMD mai am schema si de la FBT max 6 , nu mai stiu pe unde este acum dar o sa postez !

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mie Dec 05, 2012 3:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Sunt de acord cu tot ceea ce e scris mai sus ( si poate din pricina lipsei amanuntelor crezi ca fac confuzii , de fapt exact exemplele pe care le-ai dat mai sus le folosesc si eu in discutiile cu prietenii, lautarii sau pasionatii de audio.
Ii spuneam unui amic care a avut 2 JRX 125, ca desi sunt dotate cu difuzoare low cost , totusi filtrul, hornul driverului, incinta, prin felul in care au fost construite de fabricant scot tot ceea ce este mai bun din acele difuzoare , lucru pe care cu greu l-ar obtine unul ca mine in regim DIY.
El vroia sa schimbe driverele cu D 220TI dar sa pastreze acelasi filtru si acelasi horn, i-am spus ca rezultatul poate fi dezastruos chiar daca driverul de la selenium este mult mai bun decat cel original din JRX-uri ) .
Cunosc toate problemele legate de proiectarea unor filtre separatoare, le-am luat si eu in calcul atunci cand am construit aceste incinte , altfel copiam un filtru din FBT-uri sau din JBL , piesa cu piesa si nu imi bateam capul . Asta am si vrut sa spun cand am afirmat ca " In general tragem concluzii mult prea repede, asa am facut si eu cu WN-urile dar m-am gandit sa le mai dau o sansa, greseala era la mine nu la ele " . Analizand situatia, in conditiile mele ( WN 15 S si Comp 44 , Horn, Incinta ) , ajungeti cel mai probabil la o schema asemanatoare pentru filtru .
Exact asta vroiam sa spun mai sus cand am pomenit de filtrele altor boxe , schema electrica nu are corespondent in raspunsul acustic care la randul lui depinde foarte mult de driverele si difuzoarele folosite. Raspunsul acustic poate fi corect dar schema electrica nu ( despre asta am discutat cu domnul Dan Nita ) si cred, ca cei care spun ca boxele astea nu au cum sa sune bine, probabil uita de acest aspect .
O sa postez si schema de la FBT max 6 filtru in care , dupa schema s-ar spune ca driverul este taiat sus dar in nici un caz la 2 k Hz sau mai jos .
Ceea ce nu am putut lamuri in cazul meu este valoarea polyswitch-ului, RXE 075 este ok ?
Am un program numit pinguin audiometer pe care il folosesc ( referitor la programe ... )

Asta am afirmat si eu pe un forum alatuat ( deoarece ei cu o mare usurinta denigreaza difuzoare de top de la p -audio datorita faptului ca ei nu au nimerit filtrul si incinta care trebuie ) , dar am facut-o cu ocolis, iar oamenii de acolo s-au autosesizat si inca fierb din pricina aluziilor mele .
Nu am nimic cu ei , eu nu vand difuzoare, nu sustin in mod special vreo marca de boxe si nici posed cunostintele unora dintre ei , dar afirmatiile facute de ei sunt potrivite atunci cand vin din partea unor novici in domeniu nicidecum de la niste oameni care au cunostinte solide in domeniu .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mar Dec 11, 2012 11:07 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Acesta este filtrul din SX 300 , electrovoice ( low pass la acest filtru este 950 Hz LR ? ) .Eu folosesc incintele astea ca sateliti niciodata sub 60 Hz, si de regula taiate la 70 Hz. Singura modificare pe care as face-o filtrului daca le-as folosi fullrange, ar fi sa maresc valoarea inductantei bobinei de pe bass, dar in acest caz va trebui sa schimb si difuzorul daca doresc ceva extensie pe joase. Cu siguranta nu am urechea si experienta dvs, dar felul in care suna ele acum se potriveste perfect aplicatiilor pentru care eu le-am conceput . Cunosc fenomenul de beaming si desi cu siguranta unghiul dispersiei nu depaseste 30 grade, nu ma derajeaza deloc .
FBT max 6
Imagine
JBL JRX 125
Imagine
MAG
Imagine

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mar Dec 11, 2012 4:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Printre altele un factor destul de important pentru mine este si protectia in timp a driverului, motiv pentru care ma incapatanez sa nu cobor sub 3 kHz , indiferent de marca si modelul driverului . NU intentionez sa imi mai construiesc filtre, in general ce tine de audio pentru mine ca si pentru 90 % din forumisti este pasiune pentru muzica si consider ca este o pasiune destul de costisitoare, ar trebui lasat in sarcina altora constructia lor. Ca si in domeniul auto soferul este sofer iar mecanicul mecanic .

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Mie Dec 12, 2012 10:52 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 26, 2009 1:41 pm
Mesaje: 699
Localitate: Braila
Eu daca mi-as construi un fullrange menit sa " aiba de toate " ,sa nu imi fie necesar si subwoofer, l-as construi pe 3 cai , dar mai corect spus daca starea materiala mi-ar permite as cumpara gata facute cele mai smechere boxe si as fi cel mai multumit . Apreciez cu sinceritate si in mod deosebit toate sfaturile primite, acele notiuni care sunt enumerate mai sus imi sunt cunoscute, le-am invatat in cei ctiva ani de cant bantui pe forumuri de profil, dar asa cum am mai spus, am ales acest filtru pentru a mari fiabilitatea driverului nu pentru a obtine perfectiunea suprema in sunet , din punctul meu de vedere este un compromis foarte bun .
Sa copii un filtru consacrat este cea mai simpla metoda , daca as folosi doar eu boxele pe care le am , dar in diferite situatii le dau cu imprumut .
Microfoniile plus chinul la care sunt supuse din momentul in care parasesc locatia unde le montez, imi pot distruge driverele foarte usor mai ales in conditiile in care eu depasesc cu mult puterea acestei incinte ( le folosesc cu ~ 900 w, curat fara distorsiuni, in fiecare incinta ) . repet , multumesc pentru stradanii, sincerele mele aprecieri dar e ca si cum as avea o masina pe care ovopsesc neagra si toti imi spun ca mai frumos si mai bine da ... galben, stiu ca galbenul este mai frumos, darrr ! - negrul tine la tavaleala , exact asa si in cazul boxelor mele .
Sunt constient ca exista pe lumea asta echipamente mult superioare fata de ceea ce avem noi, majoritatea amaratilor de pe forum , dar in cazul nostru , daca un om cere un sfat pentru constructia unor boxe ieftine sa poata asculta in apartament nu inseamna ca doreste varf de gama, in acest caz nu ar mai fi ieftine , doreste mai degraba sa scoata tot ce-i mai bun din low cost-uri !

Va multumesc !

_________________
PROGRESUL OMENIRII SE DATOREAZA OAMENILOR DE STIINTA, FILOZOFILOR SI NU CELOR CARE BAT MATANII PRIN BISERICI , CELOR CARE BAZAIE LA ZIDUL PLANGERII SI NICI CELOR CARE TAIE FRUNZA LA CAINI
Honda The power of dreams
esentele tari se tin in sticle mici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 10:18 am 
Eu folosesc Kappa 15LF in fullrange, cu driver mare, taiat pe la 1Khz.
Poti spune ce vrei, insa difuzorul asta pentru asa ceva a fost facut.
Terminatia LF a fost introdusa pe vremea cand nu se cerea prea mult de la un subwoofer, X-max 5,5 mm nu e pentru sub, de asemenea nici masa ansamblului nu e exagerat de mare, mai arunca si tu cate o privire la beyma de ex, 15G40 care e un woofer, desi cred ca cel mai bun exemplu este 15NW76 de la B&C, exista chiar si un proiect de fullrange pentru acest difuzor, explica ultimul exemplu te rog, fara suparare dar 15NW76 din parametri este un subwoofer 100%, cum de e folosit in fullrange?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 10:38 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Nu stiu daca ati observat , dar in muzica electronica din ziua de azi cam lipsesc mediile.
In special la genul minimal, atat de intalnit in cluburi.

Se pot face boxe chiar si cu difuzoare de subwoofer, insa nu sunt configuratiile cele mai corecte.

Se fac tot felul de compromisuri, intotdeauna s-au facut.

difuzoare de subwoofer cu conuri ranforsate ( Mms mare ) ca sa reziste la fortele rezultate din sistemele magnetice supradimensionate necesare pentru a putea cobora in incinte mici.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 11:00 am 
Mircea Bartic scrie:
Nu stiu daca ati observat , dar in muzica electronica din ziua de azi cam lipsesc mediile.
In special la genul minimal, atat de intalnit in cluburi.

Se pot face boxe chiar si cu difuzoare de subwoofer, insa nu sunt configuratiile cele mai corecte.

Se fac tot felul de compromisuri, intotdeauna s-au facut.

difuzoare de subwoofer cu conuri ranforsate ( Mms mare ) ca sa reziste la fortele rezultate din sistemele magnetice supradimensionate necesare pentru a putea cobora in incinte mici.


ai dreptate intr-o oarecare masura, insa 100 g pentru un con nu e exagerat de mult, se pot obtine FR-uri bune chiar si cu astfel de difuzoare, dar numai combinate cu drivere mari, uite proiectul pentru difuzorul B&C http://www.bcspeakers.com/PDF/SUGG/SGG_40.pdf . Desi nu arata raspunsul spatial, sunt convins ca nu-l recomandau ca si proiect daca nu ar suna corect


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 11:58 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Pai, stai putin

15NW76 este un midbass. Nu este nici pe departe un difuzor de subwoofer. Ce parametrii ai studiat tu care te-au dus cu gandul la asa ceva?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 12:37 pm 
Mircea Bartic scrie:
Pai, stai putin

15NW76 este un midbass. Nu este nici pe departe un difuzor de subwoofer. Ce parametrii ai studiat tu care te-au dus cu gandul la asa ceva?

mid bas cu un con atat de greu? asemeni Kappa 15LF - aprox 105 g
Xmax - 8 mm, plus ca are dublu spider. Daca nici asta nu e bun pentru subwoofer atunci care? Da explica-mi de unde pana unde ai tras tu concluzia ca e midbas?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 2:06 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Experienta in primul rand

Daca te uiti la sensibilitate si la grafic , vezi ca se invarte in jurul 100dB/1W

NU pot fi produse difuzoare de subwoofer cu astfel de sensibilitate. Este o chestiune de fizica elementara.


Te-ai uitat direct a X-max exact cum am banuit. 8)
Te-au pacalit cei de la departamentul de marketing, ceea ce inseamna ca isi merita salariile. :mrgreen:

X-max-ul matematic la acel difuzor este de 4mm 8)


BTW, am acest difuzor in stoc. Comportamentul este aproape identic cu cel al lui WN-15R.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fullrange-uri cu WN 15 S
MesajScris: Joi Dec 13, 2012 4:54 pm 
Mircea Bartic scrie:
Experienta in primul rand

Daca te uiti la sensibilitate si la grafic , vezi ca se invarte in jurul 100dB/1W

NU pot fi produse difuzoare de subwoofer cu astfel de sensibilitate. Este o chestiune de fizica elementara.


Te-ai uitat direct a X-max exact cum am banuit. 8)
Te-au pacalit cei de la departamentul de marketing, ceea ce inseamna ca isi merita salariile. :mrgreen:

X-max-ul matematic la acel difuzor este de 4mm 8)


BTW, am acest difuzor in stoc. Comportamentul este aproape identic cu cel al lui WN-15R.


fix pix ceea ce spui tu, iti arat difuzoare de 18 care au raspunsul asta in grafic, s-au dat atatea exemple, cum poti sa te uiti doar la grafic mai mircea, sau dupa grafic alegi tu difuzoarele pentru subwoofer? Ideea este ca multe din difuzoarele "woofer" merg foarte bine si pe post de subwoofer si pe post de fullrange combinate cu un driver cu bobina mare, asta e ideea, in fond si la urma urmei totul e un compromis. Personal am filtrat activ de nenumarate ori Kappa 15LF si se comporta bine pana spre 1,3, chiar 1,4 Khz. Nu am microfon de test, dar banuiesc ca sensibilitatea scade destul de mult la 45 grade de axa, insa la ce difuzor nu cade raspunsul? sau mai bine zis la ce boxa nu sccade? pai daca am vedea raspunsurile de la EV (de ex) la un unghi de 45 de grade, am zice ca boxa aia e facuta de amatori, asta e realitatea, ceea ce vedem noi pe grafice e = 0 (ZERO)


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România