The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Mie Apr 24, 2024 11:43 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 12:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Merci pt planurile satelitilor! :D

As avea cateva intrebari legate de planuri. Sper ca nu sunt prea pisalog dar am asteptat f mult timp pentru sistemul asta si as vrea sa iasa cum trebuie din prima. :wink: Daca nu ai timpul necesar pt lamuriri nu este nici o suparare.

1 Am folosit datele postate in planuri si la vent in loc de Lv de 18 mm mie mi-a dat exact 15 mm pentru un acordaj de 88,75 Hz. Imi poti spune te rog unde gresesc?

2 Ma ingrijoreaza putin graficul de Vent air velocity, din cate am citit pentru mai mult de 18m/sec se aude zgomot prin port. Graficul din proiect arata probleme de la 35m/s si din simularile mele se ajunge aici pe la 50W. Stiu ca sub-ul preia la 100 Hz dar din cate am vazut se depasesc 35m/s la peste 100Hz. Crezi ca vor fi probleme in acest sens?

3 Imi poti recomanda un tweeter sau imi poti spune ce avantaje dezavantaje au cele recomandate?

Citat:
Cu incinta inchisa pe sateliti raspunsul tranzistoriu va fi mult mai bun.
Partea proasta e ca nu vor scoate bas mai deloc, adica de pe la 150-200Hz va scadea cu 12dB/oct raspunsul.


Preferam o incinta inchisa tocmai pentru raspunsul tranzitoriu mai bun dar nu mai putem sa folosesc un subwoofer la o frecventa de taiere asa mare asa ca a trebuit sa fac un compromis. :(


Citat:
Nu stiu daca cei 20kHz sunt esentiali, tot ce stiu e ca pe mine ma sacaie frecventele de peste 18kHz. E ca si cand cineva mi-ar infige un ac in ureche si asta la 1V aplicat pe bornele tweeterului, mai tare nu am dat.


N-am incercat sa ascult pana acum numai frecvente de peste 18kHz (poate ar trebui) dar stiam din teorie ca e bine sa ai un raspuns cat mai liniar in banda 20Hz - 20 kHz. Practic stiam ca sub 40 Hz nu merita efortul sa cobori pentru ca nu prea exista material in muzica dar limita superioara nu stiam pe unde este.

Citat:
Daca tot vrei incinte axate mai mult pe calitate decat pe spl ai putea sa incerci niste TQWT


Nu stiu f multe despre incintele TQWT, am citit cate ceva prin Tehnium de ele. Am sa ma mai interesez, merci pt pont.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 12:49 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
satelitul postat acolo a fost construit de mine

diferenta de acordaj, poate fi cauzata de faptul ca nu ai simulat cu acelasi volum ca si mine....aca introduci aceleasi date in bass box ca si cele din pdf trebuie sa dea exact acelasi rezultat

satelitul prezentat a functionat taiat intre 100 si 150 Hz

daca vei studia putin filtrele, vei observa ca raspunsul nu e taiat exact la 100hz, ci incepe sa cada cu o panta anume mai devreme

viteza aerului in realitate va fi mult mai mica la acea frecventa :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 1:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Am refacut simularile cu datele din pdf si tot 15mm imi da. :(
Tot nu-mi dau seama unde gresesc, dar o sa merg pe mana ta.

Pana la urma ce parere ai de tw, care din cele trei variante sa-l aleg? Pentru incinta construita ce ai folosit?

Unde as putea sa vad si filtrele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 1:30 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
eu am folosit pht-411 ( atentie in cazul acesta , deoarece spatiul liber intre componete este 0 mm ! nu exista loc pt greseli )

satelitul aproape finalizat arata asa:

Imagine

filtrul folosit de mine intre midbass si inalta este acesta:

http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=36

spor la munca

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 2:48 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
am facut un subiect nou pentru aceasta discutie :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 4:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
E ok un nou topic pt ca deja vb despre sateliti in topicul pt sub. :wink:

Nu pot sa ma hotarasc la filtru pt sateliti.
Am facut o simulare la filtrul postat aici : http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=48
pentru sateliti cu e10-150s si pht111 si mi-a dat urmatorul raspuns:

Imagine

numai ca pt acest raspuns a trebuit sa schimb polarizarea tweeterului (fata de filtrul initial !??)
Este ok raspunsul pe care l-am obtinut sau iarasi gresesc pe undeva?
In caz ca nu gresesc n-ar trebui o atenuare mai mica a tw pentru un raspuns mai liniar?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 4:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
aoleu, ceva nu e in regula cu acel plot

1. eu am masurat modelul de satelit construit de mine, si este liniar intre 90 si 17 Khz cu acel filtru, si implicit cu acel L-pad

2. Bass box nu este un program recomandat pt simulat altceva decat partea de bass dintr-un sistem, el nu stie sa ia in considerare comportamentul real al difuzorului, mai sus in frecventa. caderea simulata acolo este calculata strict in functie de inductanta bobinei care este introdusa in program :idea:

un program recomandat pt simularea raspunsului acestui satelit ar fi L.E.A.P., dar acesta nu este la indemana constructorului amator de incinte :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 5:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Gata, ma las de simulari. :(

Pt plot-ul de mai sus am folosit programul x-ovr in care am introdus parametri dif-urilor, si exact filtrul mentionat mai sus cu val sale.

Totusi in legatura cu polarizarea cred ca am avut dreptate pt ca in schema de aici http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=84 apare tw polarizat invers.

Daca zici ca este ok, cred ca o sa construiesc filtrul mentionat mai sus. Un plus important este faptul ca a fost testat cu succes. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 11:33 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
nexus3 scrie:
pai nu cred ca vei putea compara cantitatea de bass obtinuta cu un hp15W cu cea obtinuta cu acea incinta TWQT.

totul in acest domeniu se bazeaza pe compromisuri :wink:


Ma gandeam mai mult la calitate decat la cantitate. Omul a spus ca nu vrea ceva sa ii darame casa. Din ce am citit despre proiectele alea am dedus ca s-ar descurca bine de la 60Hz in sus.
Daca nu ii ajunge basul poate sa inghesuie si un sub pe langa ele care sa ii umfle plamanii. :evil:

Cred ca solutia ar fi sa le construiasca niste tqwt si niste sateliti dupa proiectele tale si ce nu ii place sa arunce la gunoi. :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 16, 2005 9:53 am 
ceva nu este in regula la simularea ta ai gresit ceva aclo trebuia sa iti rezulte ceva de genul:

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 16, 2005 4:16 pm 
Ce-i drept graficul de mai sus arata mult mai bine. :D

Stiam ca pe partea de joase dif-ul nu va avea caderea din graficul meu pentru ca simularea mea nu ia in considerare influenta incintei asupra raspunsului dar in partea de inalta incinta nu mai are influenta asupra raspunsului si graficul ar fi trebuit sa fie corect. Oricum sunt convins ca am gresit undeva si o sa merg pe proiectul propus.

Nexus: Imi poti spune te rog parametri carui dif i-ai folosit pentru sateliti? Am verificat parametri din proiectul satelitului cu cei din pdf-ul dif-urilor si nu corespund cu e10-200s, e10-150s sau s19-64w.

Citat:
Cred ca solutia ar fi sa le construiasca niste tqwt si niste sateliti dupa proiectele tale si ce nu ii place sa arunce la gunoi. Laughing Laughing Laughing


Am mai citit despre incinta tqwt si am vazut ca este laudata de toti cei care au construit-o, mai ales ca proiectele sunt realizate si de un expert in astfel de incinte. Totusi cred ca este prea complexa pentru nivelul meu de experienta si in plus pentru rezultate bune iese o incinta destul de mare (comparativ cu satelitii din proiectul lui Nexus).

La gunoi nu cred ca or sa ajunga decat simularile mele. :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 16, 2005 4:42 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
in acea simulare au ramas parametrii de pe importurile vechi, dar nu-ti face probleme, pentru ca modificarile aduse de P-audio nu influenteaza raspunsul final. (am observat greseala si am facut o noua simulare , care arata identic cu ceea postata)

E f important raspunsul real al incintei construite.
cea testata de mine este dotata cu difuzoare cu parametrii care apar pe site la noi, deci nu cu cei din importurile trecute.

P.S.

Eu zic sa te apuci de taiat pt ca mai sunt doar 4 difuzoare e10-150S in tara si doar 6 PHT-411 si 3 PHT-408 :(

si impotul urmator vine in 2 luni :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 17, 2005 10:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Citat:
Eu zic sa te apuci de taiat pt ca mai sunt doar 4 difuzoare e10-150S in tara si doar 6 PHT-411 si 3 PHT-408


La asta chiar nu ma asteptam. :(
Am sa ma grabesc cat pot sa le comand, daca nu le fac acum nu stiu dc o sa mai pot peste 2 luni.

Planurile sunt ok si filtrele.
Imi poti da te rog un sfat pentru amplificare, m-am gandit ca o posibilitate ar fi ipa 400.
Protectia realizata de Dj Dna cu un polyswitch si un bec este eficienta si pentru curent continuu (ex:se ard finalii la amp) sau este necesara o protectie separata?

Sper totusi sa mai prind dif-urile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 17, 2005 10:52 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
amplificare gasesti pe www.elprod.ro

poti lua un modul de 2x100 in 4 ohmi si sa-l pui in punte, daca ti se pare complicat sa construiesti un IPA400 :wink:

fii linistit ca avem inca si alte alternative la acele difuzoare in cel mai rau caz, in care se termina stocurile

mai putin la hp15w.....
:roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 21, 2005 8:47 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Cred ca pentru sub am sa incerc sa folosesc un ipa 400 dar pentru sateliti inca n-am gasit un amp. As vrea oricum ceva pe tranzistori.

Amp-ul de la www.elprod.ro este de calitate dar mi se pare de putere cam mica pentru sateliti (80W in 8 ohm). :(
In caz ca nu gasesc nimic si imi iese ipa-ul pt sub poate mai construiesc doua module cu finali mai putini si subalimentate.

As vrea si o protectie la cc pt incinte (mai ales dc o sa construiesc eu amp-urile) ;). Am gasit un kit la conexelectronic si as vrea o parere daca este eficienta protectia, merita investitia si cam cat este influentat sunetul de o asemenea protectie.

Incintele din proiect (sateliti + sub) mai trebuiesc intarite sau sunt suficient de rigide?

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România