The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:01 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 2:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Salut!

As vrea sa construiesc un sistem de doi sateliti si un subwoofer ce va fi folosit initial pentru muzica la volum decent si la cateva petreceri pe an si apoi pentru home cinema intr-un sistem 4.1.
Sistemul trebuie sa fie destul de compact (cu subwoofer-ul nu mult peste 100l) pt ca nu prea mai este loc in camera unde va fi folosit si va fi mutat in alt oras de cateva ori pe an. La nevoie as accepta si un cuplaj izobaric pt dimensiuni mai mici dar sper ca nu va fi nevoie.

Sunt dispus sa renunt la SPL pentru calitatea sunetului si as vrea neaparat un raspuns tranzitoriu bun. Nu trebuie sa coboare foarte jos, cred ca un raspuns "liniar" pana pe la 40Hz ar fi ok.

As avea nevoie de putin ajutor pentru a alege configuratia cea mai potrivita. Orice sfat sau sugestie este binevenita.

Am postat aici pt ca subwooferul pare sa indeplineasca conditiile dpdv al dimensiunilor si al Fs-ului si m-am gandit ca o sugestie pt sateliti in cadrul postului ar fi binevenita. Daca este vreo problema o sa deschid un post nou.

dj_tymy: Din cate am inteles ai construit subwoofer-ul. Imi poti da cateva detalii despre cum suna, raspuns tranzitoriu (stiu ca unele incinte bandpass au un raspuns tranzitoriu slab) si despre filtrul trece-sus de la 35 hz?

Cat despre sateliti cred ca ar fi potrivit ceva intr-o incinta inchisa dar astept orice sugestie.

Merci anticipat pt orice ajutor.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 3:04 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Nu stiu daca sunt exact ceea ce cauti dar pe aici este un proiect de satelit cu 10" + 1" cu E10
Succes


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 4:01 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
deocamdata discutia va ramane aici, dar pe masura ce va evolua va avea un topic separat :wink:

satelitii ideali pentru ce vrei tu sa faci ar fi o combinatie de E10-150S + tweeter din seria PHT (411, 405, 408, etc)

incinta satelitului va fi bassreflex de 17 litri acordat la 80 Hz

astfel vei avea un minisistem perfect pt petreceri sau nunti mai mici 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 5:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Am vazut proiectul "SatelitE10" dar nu mi-a placut faptul ca ca are -6db la 18kHz. Nu stiu cat de mare este influenta asupra calitatii sunetului dar cred ca se poate si mai bine. Merci oricum.

As vrea sa mentionez ca sistemul nu va fi folosit pentru sonorizari ci pentru auditie la volume rezonabile (poate avea si o sensibilitate mai mica) dar as vrea sa aiba o rezerva de putere si pentru cateva petreceri pe an. :wink:

Nexus: Satelitii bassreflex de 17l cu un dif de 10'' acordati la 80 Hz suna foarte bine. :D
As vrea, cand ai putin timp, mai multe detalii despre proiect.

Cateva intrebari cu raspuns optional :wink:
Nu vor fi probleme cu inaltele? Din cate am vazut in raspunsul tweterelor toate au o cadere brusca de SPL pe la 15 kHz.
Subwoofer-ul bandpass este ok?
De ce nu este potrivita o incinta inchisa pt sateliti? Din cate stiu calitatea sunetului este mai buna la o incinta inchisa dar are un SPL mai mic.

Merci pt ajutor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 5:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Sa sti ca multe twetere din boxele pentru casa se opresc pe la 18 kHz, sau chiar sub 15kHz cu toate ca producatorul sugereaza ca ele urca pana in 20 kHz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 5:59 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
Trebuie sa mentionez inainte de toate ca eu am o ureche antrenata destul de bine dupa 4 ani de pian. :wink:

deci:

1. inaltele din seria PHT urca extraordinar de bine in frecventa, si au -10dB la 20Khz .

de retinut, ca o diferenta de 3 dB este aproape imperceptibila pentru urechea umana.

Din testele de auditie pe care le-am facut am constatat ca nu exista nici un fel de atenuare sesizabila la frecventele foarte inalte.
Si mai este o chestiune: cu cat inaintam in varsta , gama de frecventa la care auzim nu mai este 20Hz-20Khz ci , mai degraba 20Hz - 16-17Hz in cazurile bune :cry:

2. Satelitii de care vorbeam sunt satelitii care sunt utilizati in sistemul expander 2.1, voi pune curand planul pentru ei.

3. Am ales incinta bassreflex pt satelit deoarece asa am obtinut raspunsul cel mai liniar in frecventa intr-o incinta cat mai compacta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Ultima oară modificat de Mircea Bartic pe Joi Noi 10, 2005 6:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 5:59 pm 
Salut

1 legat de subwooferul cu HP 15W facut de mine vreau sa iti spun ca nu ma asteptam la un sound asa bun pt un dif atat de ieftin si o incinta asa de mica eu il folosesc cu un amplificator de 300W rms si nu am nisi un fel de pb sunetul reprodus este clar si basul este o tenta cam lung ( nu exagerat) insa pt interior aceasta treaba da foarte bine dand si impresia de putere mare ; filtrul acela trece sus la 53 hz este menit a controla deplasarea membranei ( membrana nu va falfai ca o ventuza si astfel diful va avea o viata mai lunga si nici nu vei avea distorsiuni)

2 satelitii sunt excelenti si ca performante , dimensiuni si pret , caderea de care vb pe inalte de la 15 khz eu zic ca nu este un capat de tara nu stiu ce TW la un pret decent ueca liniar pana la 20 khz cu adevarat pana acum din cate pers au ascultat la sistemul asta nu au comentat nimic negativ in privinta inaltelor( o mare imp in claritatea si performantele sistemuli o are si sursa de semnal si nu in ultimul rad amplificatorul care conduce boxele)
am mai precizat si o sa o spun defiecaredata ca satelitii facuti de mine cu E10 150S suna mullltttt mai bine decat sateliti similari cu difuzoare eminence comercializati de &ROOL


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 10, 2005 9:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
chiar radeam cu tymy de faptul ca amandoi avem cam aceeasi sateliti , referitor la difuzoare... fara sa ne fi vb dinainte :lol:
E10-150S+PHT408 suna impecabil... culmea ca avem si aceleasi filtre facute daca nu ma insel

asa cum spuneam unora care se chinuie sa faca suburi de 30Hz si basul care il vroiau era de fapt pe la 50-60-70Hz... la fel este si cu inaltele... inaltele care iti taie rasuflarea sunt pe la 12KHz (mai exact intre 10 si 14KHz)... nu va chinuiti sa ascultati 20KHz ca o faceti degeaba :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 11, 2005 10:20 pm 
In legatura cu inaltele o sa merg pe mana voastra, sunt convins ca ati construit mai multe boxe decat am ascultat eu pana acum si in plus parerea unui pianist cantareste greu. :)

Nexus: O sa merg pe varianta propusa dar as vrea sa arunc o privire si pe raspunsul in frecventa al satelitului (daca este la indemana) si cateva pareri despre cum suna.
Din cate am vazut tw din seria pht au in mare cam aceleasi caracteristici(?), care crezi ca ar fi mai potrivit pt sistemul meu?

dj_tymy: Nu ma indoiesc ca satelitii suna bine, concluzia am tras-o numai din grafic, n-am ascultat pana acu tweeterele (sau am ascultat si n-am stiut ca sunt ele). Din cauza asta cer pareri de la cei cu urechea antrenata. :)
Filtrul la 35 Hz cred ca este binevenit mai ales ca nu prea se pot sesiza distorsiunile difuzoarelor in incintele bandpass (decat mult prea tarziu :) ).

Citat:
Sa sti ca multe twetere din boxele pentru casa se opresc pe la 18 kHz, sau chiar sub 15kHz cu toate ca producatorul sugereaza ca ele urca pana in 20 kHz.


Avand in vadere ca parametrii trec si prin departamentul de marketing inainte sa fie trecuti pe boxa fenomenul este de inteles. Oricum nu am nevoie ca satelitii sa urce pana la 20kHz, am vazut sateliti cu tw din seria pht care ajung la 18,5kHz la -3db, ceea ce mi se pare rezonabil.

Oricum, merci tuturor pentru lamuriri si Weekend placut!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 11, 2005 11:04 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
raspunsul satelitutlui propus de mine este identic cu cel postat pe site, doar cu mentiunea ca raspunsul in frecvente joase este modificat (cade de la 80 Hz), ceea ce nu este o problema, deoarece vei avea separare intre subbass si satelit pe la 100Hz :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 13, 2005 10:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 09, 2005 11:40 pm
Mesaje: 12
Am incercat sa simulez sub-ul cu mai multe programe si apar mici diferente fata de raspunsul in frecventa din proiect, sub-ul din proiect foloseste noul dif hp-15w sau pe cel vechi?
Pentru simulari am folosit vol 1 de 55 l si vol 2 de 33,5 l .

Citat:
raspunsul satelitutlui propus de mine este identic cu cel postat pe site, doar cu mentiunea ca raspunsul in frecvente joase este modificat (cade de la 80 Hz)


Avand in vedere ca o sa folosesc tot timpul sub-ul nu cred ca o sa fie o pb fs la 80 hz. Sa inteleg ca satelitul de 17 l are -3db la 80 Hz si -6db la 18kHz?

Sper sa poti sa pui pe site si proiectul pt sateliti cat mai curand. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 14, 2005 8:58 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
1. subul reactioneaza ca si un plot-ul din proiect, nu are rost sa mai faci simulari pentru ca deja este testat (proiectul este pt parametrii noi)

2. am sa pun proiectul pt sateliti :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 14, 2005 8:25 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?p=532#532

ai aici proiectul pt satelit :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 14, 2005 11:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Cu incinta inchisa pe sateliti raspunsul tranzistoriu va fi mult mai bun.
Partea proasta e ca nu vor scoate bas mai deloc, adica de pe la 150-200Hz va scadea cu 12dB/oct raspunsul.

Scaderea brusca de la 15kHz e din cauza goarnei care o caracteristica de tip trece banda. Nu stiu daca cei 20kHz sunt esentiali, tot ce stiu e ca pe mine ma sacaie frecventele de peste 18kHz. E ca si cand cineva mi-ar infige un ac in ureche si asta la 1V aplicat pe bornele tweeterului, mai tare nu am dat.

Daca tot vrei incinte axate mai mult pe calitate decat pe spl ai putea sa incerci niste TQWT. Vezi pe forumul high-end sunt ceva planuri cu niste selenium-uri de 8". Nu pot lauda sunetul lor ca nu am ascultat asa ceva pana acum, dar banuiesc ca basul e asemanator ca si cel scos de un horn, despre care pot sa spun ca e in top.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2005 10:14 am 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
pai nu cred ca vei putea compara cantitatea de bass obtinuta cu un hp15W cu cea obtinuta cu acea incinta TWQT.

totul in acest domeniu se bazeaza pe compromisuri :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România