The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:41 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 30, 2010 11:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 24, 2010 7:01 pm
Mesaje: 23
Localitate: anina
nu exista posibilitatea sa afum boxele hi-fi dupa cateva bairamuri puternice?
ma gandeam ca astea sunt ceva mai rezistente http://www.poweraudio.ro/?p=productsMore& ... r-300-1510 si daca merge facut update cum spune doco ar fii sooper nu ma intereseaza neaparat claritatea sunetului am si un sistem 5.1 e-boda b-50 suna extraordinar deci as merge si pe hi-fi dar mi-e frica ca nu or sa faca fata la atatea bairamuri credeti ca o sa reziste si varianta hi-fi ?
va multumesc cu stima livi

_________________
dcf


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 30, 2010 11:14 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Daca le folosesti corespunzator, de ce nu ar rezista? Regula e valabila si pentru boxele profesionale. Poti arde boxe profesionale de 300 W si cu 100 W, daca sunetul e distorsionat :| Tine cont ca tu vrei sa le folosesti in casa... unde avantajul mai mare il au boxele hi-fi, daca te gandesti si la sali mai mari sau exterior atunci cumpara boxele profesionale..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 30, 2010 1:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 15, 2010 4:30 pm
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
Livi, gandeste-te bine inainte sa le cumperi ca odata le cumperi. Tu ai chef sa iei boxele in spinare sa mergi la un bairam cu ele? Nu mai zic ca la astfel de boxe iti trebuie laptop, amplificator, mixer, procesor, cabluri...eventual stative..bla bla. Daca tu o sa dai petreceri doar in 24 de metri patrati recomand boxele hi-fi. 1. Nu cred ca ai tu cu ce sa bagi atata curent in ele incat sa le afumi (cat timp dai in ele cu muzica compresata...tot tacamu)
2. Arata mai frumos (la nevoie si mai romantic :lol: )
3. Daca ne gandim un pic (cel putin pe hartie) arzi mai greu boxele hi-fi cu 2PA-800K decat alea din link


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 30, 2010 6:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 24, 2010 7:01 pm
Mesaje: 23
Localitate: anina
pai un mixer stereo am ceva made in italy scrie davoli pe el

_________________
dcf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 30, 2010 8:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 24, 2010 7:01 pm
Mesaje: 23
Localitate: anina
va salut.
m-am hotarat ce o sa fac , o sa merg pe varianta hi-fi 2xPA-800k si PCT-300 sper sa iasa bine :D mi-ati putea spune ce filtre mi-ar trebui sa stiu exact ce sa cer cand ma duc la magazin nu ma prea stiu cu chestiile astea imi cam trebuie "mura'n gura " si mai spuneti-mi va rog , trebuie material fono-absorbant ? daca da... cat si pe care pereti ai incintei ?dimensiunile gaurilor pentru dif-uri, lungime tub rezonator + diametrul cam tot ce ar trebui sa stiu cred ca de maine o sa ma apuc de treaba :D
stima si va multumesc

_________________
dcf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Aug 30, 2010 9:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 15, 2010 4:30 pm
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
uite AICI http://forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?t=3665 proiectul. Ai doua variante de filtre. Primu e ar trebuii sa sune cu mai mult bass si mai multe inalte, si o mica lipsa pe voce, Iar al doilea ar trebuii sune aproape perfect liniar. Restul intreaba-l si tu pe PM pe mircea sau pe DNA cat fonoabsorbant trebuie sa pui si ce mai trebuie ca si eu trebuie sa-l intreb asta cand ma apuc de treaba. Daca le termini te rog pune si tu poze :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2010 1:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 24, 2010 7:01 pm
Mesaje: 23
Localitate: anina
o sa postez poze cu toata evolutia proiectului promit

_________________
dcf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2010 5:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 24, 2010 7:01 pm
Mesaje: 23
Localitate: anina
as mai avea o intrebare gasec de cumparat filtrele sau trebuie sa fac eu ?

_________________
dcf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2010 7:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 15, 2010 4:30 pm
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
pentru filtre vorbesti cu domnul SHAMBALA, ti le face el ok gata de functionare, idul lui e ambalhsa , sau cauti tu pe forum numarul lui. Trebuie sa imi iau si eu o varianta de filtre d-astea de la el, si l-am intrebat cat fac. Prima viarianta e 165 de ron un filtru iar a doua varianta e 175 ron un filtru.
Bafta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2010 8:42 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 24, 2010 7:01 pm
Mesaje: 23
Localitate: anina
multumesc mult petru

_________________
dcf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 31, 2010 10:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Apr 15, 2010 4:30 pm
Mesaje: 112
Localitate: Bucuresti
n-ai pentru ce. astept sa vad cum iti ies, eventual pareri etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 07, 2010 11:15 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Aug 24, 2010 7:01 pm
Mesaje: 23
Localitate: anina
va salut din nou, am vazut la un prieten o pereche de boxe eltax concept 400. suna extraordinar ma gandeam sa imi cumpar si eu o pereche si nu mai am atata bataie de cap cu constrit incinte si atatea calcule... ce parere aveti despre aceste boxe ? pretul este in jur de 500 ron
va multumesc

_________________
dcf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 07, 2010 11:20 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
o pereche de boxe din comert nu se vor apropia niciodata de ceva realizat in mod DIY, in special la acel pret.

trebuie sa realizezi ca la orice produs finit din comert 50-60% din pret il reprezinta adaosuri si comisioane

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 07, 2010 11:27 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 27, 2008 7:49 pm
Mesaje: 1097
Localitate: Sogndal
Eu am stat o perioada pe o pereche de Concept 600. Na, nu prea impresioneaza cu nimic. Coboara ele in frecventa, din cate imi amintesc, dar la putere mare (vorbesc de Hi-Fi nu de Pro) e ceva fortat acolo. Da in ele cu macar un aplificator de 80W, sa ai headroom si tat ii bun.

Sunt facute din MDF de 15, cel putin astea asa erau. Filtrele sunt de parca nu-s.

Au un pret bun oricum, nu stiu de gasesti mai bine. Ia-le cu incredere daca doar de suma asta dispui.

_________________
I am spirit, I am stone; and I am IMMORTAL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 07, 2010 5:08 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Depinde foarte mult de tine... Ce vrei mai exact. Cu 600 de ron gasesti si boxe hi-fi de 80 W RMS Pioneer, insa nu te astepta la mare lucru. Si eu eram in cautarea unei solutii hi-fi strict pentru casa. Chiar vorbeam cu, cineva de aici de pe forum despre aceast subiect. Mi-am pus pe lista, intrebarile, mi-am clarificat nevoile si primind si o oferta, am ales... un amplificator Pioneer A-777 si 4 boxe, jvc pe 3 cai, 60 w rms bucata. Sunt foarte multumit de calitatea si puterea sistemului SH. Personal nu am nevoie de mai mult in casa, mai ales ca am si un sistem audio profesional, pentru nevoi mai mari.
Acum sincer ma astept ca 2 boxe hi-fi facute cu 2 pa-800k sa sune mult mai tare, difuzoarele avand sensibilitatea mai buna plus puterea suportata, mai mare. In plus daca le construiesti tu, ai o satisfactie si tot o siguranta.
Eu iti recomand aceste variante:

1. Cumperi niste boxe de calitate SH mai vechi, gen pioneer, jvc, technics, etc(sunt destule) plus un amplificator hi-fi clasa A de calitate gen Pioneer, Denon, Marantz etc;
2. Iti construiesti tu 2 boxe hi-fi cu difuzoare de calitate.

Si o mica specificare... persoana care mi-a vandut amplificatorul, si-a cumparat ceva mai puternic, tot SH iar pe langa cele 2 boxe pioneer vechi, alte 2 boxe, tot pioneer, noi din magazin. Surpriza!!! Suna mult mai rafinat si tare boxele vechi decat cele noi, la fel si jvc-urie. In concluzie nu se compara produsele de pe piata cu, cele vechi. Chiar credeam la un moment dat ca pe unii useri de pe forum i-a apucat melancolia adolescentei, cautand anumite modele de amplificatoare si boxe vechi.


Ultima oară modificat de Fabian David pe Mie Sep 08, 2010 2:02 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România