The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:09 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Mar Feb 11, 2020 12:42 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Motanel05 scrie:
Va salut!
In primul rand, multumesc pentru raspuns!
Despre difuzoarele alese de mine:
Eminence Beta-8 stiu din multe recenzii ca este bun si pentru bas, dar numai in incinta inchisa. In restul incintelor este bun pentru medii. L-am ales in mod special pentru a putea face o incinta cat mai mica posibil, volumul lui de doar 10 L ajutandu-ma in acest sens.
Si bineinteles, si pentru calitatile pe care le are.
Despre medii Visaton BG17, recunosc ca l-am ales doar dupa recenzii, multi laudandul pentru acest rol. Daca aveti o sugestie mai buna in comparatie cu el, va rog mult spuneti! Nu conteaza ca le am deja, la o adica vreau ceva cat mai bun! Astept parerea dmv.!
Despre tweetere, le-am cumparat prin 1991 si au stat uitate printr-un dulap pana acum. In cutia originala, sigilate!
In acest moment, pe tot netul NU am gasit absolut nici o pagina cu modelul respectiv, cu exceptia uneia singure:
https://picclick.com/New-PMT-1-Textile-Soft-Dome-Speaker-Tweeter-264396294607.html
Pe un forum strain se pomeneste de el ca fiind foarte bun ca inalte in sistem de 3 cai, dar atat...
Deci, subliniez ca vreau boxe inchise cu 3 cai, pentru auditii in camera de bloc.
La capitolul filtre, puteti va rog sa-mi sugerati ceva?


De asemenea tweterul este prea slab pentru aceste difuzoare: are doar 90dB, iar difuzorul de bass are 95! Nu se vor auzi inaltele...

One new (old stock) PMT 1" Textile Soft Dome Speaker Tweeter PT-25 for sale. Sounds excellent. Rated 50W, 8 Ohm.

PMT PT-25 1" soft dome tweeter. (4.5 inch diameter in size).

Response 2000-20KHZ. 8 ohm impedance. Sensitivity 90db 1W/1M. 8oz magnet, power handling 50W @ 5KHZ..


Care este motivul pentru care doresti neparat 3 cai? Deoarece te complici degeaba.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: confectionare filtre boxe-mic tutorial
MesajScris: Mie Feb 12, 2020 10:14 am 
Eminence Beta 8 este medie si chiar daca in pdf arata bine graficul pana la 4khz in afara axei 0 o sa scada puternic.

Visaton BG17 am in masina si suna fain, insa are nevoie de tw si nu are rost langa Beta 8.

Sugestia mea este sa pastrezi visatonul si sa cauti altceva pentru bas de minim 10 inch si nu pro pt ca nu o sa aibe bas.

Apoi inalta aia nu are spl indeajuns sa tina pasul cu Visatonul, deci trebuie altceva si aici.

Ai putea folosi PCT-300 cu waveguide, suna decent, are spl de ajuns si poate fi taiat acustic la 1.8 khz fara probleme.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România