The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:01 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Proiect amplificator audio
MesajScris: Sâm Apr 02, 2011 1:44 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ce parere aveti despre realizarea unui amplificator de putere , pentru utilizari semiprofesionale , gen sonorizari de majorate , petreceri in spatii restranse cu formatii ce interpreteaza live sau play-back ( discoteca ) sau alte aplicatii la care nu se pot obtine bani suficienti pentru a putea cumpara sau inchiria echipament din gama PRO ?
Atasez o schema de etaj final de buna calitate , care este ieftina , foarte stabila , permite obtinerea unei puteri mari ( 500 W / 8 ohmi , 800 W / 4 ohmi , 1000 W / 2 ohmi ) intrare simetrica si protectie la scurt circuit .
Cum comentati ?


Fişiere ataşate:
602 module.pdf [1.2 MiB]
Descărcat de 1496 ori
marshall valvestate vs100r.pdf [309.03 KiB]
Descărcat de 1027 ori
SR Series Power Amp {Scheme rev.D}.pdf [532.32 KiB]
Descărcat de 1063 ori
swr 550x 750x amp.pdf [387.03 KiB]
Descărcat de 950 ori
Hi-power Lichan Gwen 2x1000W .pdf [109.05 KiB]
Descărcat de 1916 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Dum Apr 03, 2011 4:45 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Sugestii , propuneri ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Joi Apr 14, 2011 2:07 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Idei pentru realizarea unui amplificator in clasa D de foarte buna calitate audio , de la Philips . Reprezinta etajul final de la o minicombina audio Philips MCM11 . Pentru a vizualiza tot caietul service de la MCM 11 este strict necesar sa descarcati toate trei partile arhivate !


Fişiere ataşate:
Mackie-PPM mix.zip [3.65 MiB]
Descărcat de 842 ori
MCM11.part1.rar [4.77 MiB]
Descărcat de 1035 ori
MCM11.part2.rar [4.77 MiB]
Descărcat de 784 ori
MCM11.part3.rar [2.14 MiB]
Descărcat de 795 ori
Philips D class.rar [2.02 MiB]
Descărcat de 2285 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Joi Apr 14, 2011 3:31 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Tot clasa D :


Fişiere ataşate:
D-Amp Model 1200.zip [685.27 KiB]
Descărcat de 642 ori
1kW Buffered To220 IRS2092 Class D Amp using modified IRAUDAMP5 rev2d.pdf [1.69 MiB]
Descărcat de 1535 ori
irs2092.pdf [409.15 KiB]
Descărcat de 755 ori
iraudamp7d amp clasa D..pdf [601.58 KiB]
Descărcat de 771 ori

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Mar Apr 26, 2011 2:31 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ce parere aveti de urmatorul proiect ? Prin marirea numarului de finali si alimentarea la o tensiune mai mare , puteti obtine o puterea dorita , ceea ce la AV400 este imposibil , datorita limitarilor schemei AV........
Aici aveti o mica descriere a acestui amplificator http://interlavka.narod.ru/nabor/nabmosfit.htm
Consider ca este simplu , ieftin si performant . Cum comentati ?


Fişiere ataşate:
Speaker Protect DC .png
Speaker Protect DC .png [ 101.75 KiB | Vizualizat de 19918 ori ]
Mos Fet Image .jpg
Mos Fet Image .jpg [ 136.1 KiB | Vizualizat de 19919 ori ]
Mos Fet Schematic.jpg
Mos Fet Schematic.jpg [ 133.32 KiB | Vizualizat de 19919 ori ]
Mos Fet PCB .jpg
Mos Fet PCB .jpg [ 204.58 KiB | Vizualizat de 19919 ori ]

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Mar Apr 26, 2011 12:05 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
P Victor / hpavictor scrie:
Cum comentati ?


Cred ca ai ceva cu AV... mno, asta e !

Ma intreb doar cate din amplificatoarele propuse de tine le-ai si pus in practica... :roll:
Ai fi inlocuit cu siguranta TL cu NE ca un prim pas spre "audio perfection" :wink:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Mie Apr 27, 2011 8:11 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nici nu stiu daca sa-ti mai raspund vreodata .... se pare ca ai un fix cu AV400 , crezi cumva ca este cel mai performant amplificator ?.........
Pai atunci Crest , Crown , Dynacord , Ecler , QSC , atunci ce or fi ?..........
Oare esti doar ignorant sau superficial in realitate ori esti doar rauvoitor ?
Topologia VAS-ului schemei de genul AV nu poate functiona acceptabil la frecvente mari datorita sarcinii capacitive mari ( capacitatea foarte mare a grilei IRFPurilor ) , si se impun masuri de descarcare fortata a sarcinilor stocate pe capacitatea parazita a grilei , pentru a nu intra in conductie simultana finalii .......................
Doar Ecler si Hafler au rezolvat aceasta problema intr-un mod absolut performant , chiar recunoscut pe glob ca fiind singurii care pot controla acest gen de finali , iar schema de mai sus este o prelucrare reusita dupa Rolls si QSC , care are performante bune , pentru ca nu foloseste KKTul de topologie AVxxx ! De altfel , daca la etajul de intrare la AV se adauga un etaj final cu tranzistori bipolari ( in locul finalilor MOS FET ) , dintr-o data schema devine foarte performanta , deoarece tranzistorii bipolari nu prezinta deficientele mentionate mai sus . Dar nu va mai fi AVxxx , ci o alta schema !!!
Este unul dintre motivele pentru care tranzistorii MOS FET verticali folositi ca finali sunt foarte putin raspanditi in industria constructoare de amplificatoare in domeniul PRO , daca era o solutie simpla , crezi cumva ca China & co nu o foloseau deja ? Toata lumea cunoaste faptul ca finalii MOS FET sunt mai ieftini decat cei bipolari , dar nu este suficient , mai trebuie si o schema care sa ii puna in valoare , deoarece acesti finali sunt totusi performanti .....
Dar tu si ceilalti entuziasti constructori DIY cand ati vazut o schema mediocra ati reactionat exact precum cateaua lui Pavlov la auzul cuvintelor magice MOS FET , si ati sarit repede sa construiti acel amplificator , exact cum altii si-au luat teapa construind dupa planuri gresite clona de QSC........
Daca tot esti convins ca posezi un amplificator cu certe calitati PRO construit conform schemei AVxxx , pastreaza-l sanatos si bucura-te de munca ta , fii fericit ! Dar daca ai fi inteles vreodata fenomenele ce se petrec atunci cand " curg " electronii prin fire , cu siguranta ai fi mult mai retinut cu privire la performantele unui asemenea amplificator cu finali MOS FET !
Merita sa soliciti si parerea lui Leco in aceasta privinta fiind si moderator la aceasta sectiune , consider ca este un arbitru total neutru , pentru lamurirea totala a colegilor de forum ! Iar solutia tehnica mai buna va avea de castigat !
Sper sa nu conduci discutia pe un drum inchis , asa cum fac majoritatea analfabetilor in electronica constipati mintal sau cocalaro-manelistii cu pretentii de vedeta in stil " turbo " fara alt argument decat ca ei vorbesc mai mult si tipa mai tare................
Dar in afara de asta , descoper cu uimire ca esti si clarvazator !!! Deja ma invinovatesti ca as fi inlocuit TL cu NE.........
Daca nu mai ai nimic de spus , te rog sa nu mai intervii in acest subiect , aproape mereu esti offtopic , iar aici nu este bodega ! Ar mai putea exista un motiv , acela de a vana un mare numar de posturi , pentru invartirea contoarului.........nu pot stii........eu nu sunt clarvazator !!!


Fişiere ataşate:
APEX HV250 Sch.jpg
APEX HV250 Sch.jpg [ 96.72 KiB | Vizualizat de 19855 ori ]

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Joi Apr 28, 2011 5:48 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
P Victor / hpavictor scrie:
Ar mai putea exista un motiv , acela de a vana un mare numar de posturi , pentru invartirea contoarului.........nu pot stii........eu nu sunt clarvazator !!!

Ai postat in mai putin de un an mai mult de jumate din cat am postat eu in aproape 6 ani... ce te face sa crezi asta ? :lol:
Nu te-am invinovatit de nimic... am zis ca daca il puneai in practica, ar fi indicat...

Spor la treaba... :wink: astept in continuare primul tau amplif diy pro.

Multumesc pentru complimentele "analfabetilor in electronica constipati mintal sau cocalaro-manelistii cu pretentii de vedeta in stil turbo ".

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Vin Apr 29, 2011 6:57 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nu mai este nevoie sa astepti......


Fişiere ataşate:
HPA 9002 mk3.pdf [75.33 KiB]
Descărcat de 1169 ori
HPA 3502mk2.pdf [112.38 KiB]
Descărcat de 967 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Vin Apr 29, 2011 7:39 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Aici ai cateva scheme ale unor amplificatoare de mare putere de uz profesional ( la nivelul 1995-2000 ) care sunt rodul creatiei unui colectiv din care am facut parte si eu .........este vorba de grupul de firme Menadi ( Menadi Electronic , Menvox , Menadi Profesional , Intelligent Tools , Optima Lighting Europe , Light Art Systems )


Fişiere ataşate:
PA1200-PA1600 .pdf [42.38 KiB]
Descărcat de 1205 ori
protectie seria PA.pdf [48.96 KiB]
Descărcat de 938 ori
PA600-PA800-PA1000.pdf [38.97 KiB]
Descărcat de 1007 ori
MA1300.pdf [76.5 KiB]
Descărcat de 987 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Vin Apr 29, 2011 7:46 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Iordache Ionut scrie:

Spor la treaba... astept in continuare primul tau amplif diy pro.

Te invit sa colaboram , pe tine si pe oricine este doritor , pentru a lansa un proiect comun de amplificator de mare putere DIY ! Nu conteaza orgoliile , doar solutia tehnica ! Poate gasim sprijinul si al lui Mircea Bartic sau Dan Nita , pentru executarea unor module kit ..........folositoare tuturor entuziastilor amatori de mici sonorizari

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Vin Apr 29, 2011 2:27 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Am un frate (prieten foarte bun) care e inginer electronist, in cursul doctoratului, deci viitor doctor inginer.
Eu nu ma pot exprima asa academic dar el a vrut sa iti explice mai pe indelete, citat:

O sa incep cum bine spuneau cei de la "Parazitii" si anume
"nu putem socializa cu tomberoanele" dar in tara asta nu mai trebuie sa ne mire nimic.

first :

AV 400/800/1000 nu este cel mai performant amplificator,
nu a afirmat nimeni asta iar daca a facut-o ar trebui sa-si retraga cuvintele.

Cine doreste calitate nu are nevoie de 400w pentru casa, iar cine asculta la 400w
cu siguranta nu e interesat de performantele amplificatorului care oricum vor fi mult
mai bune decat cele ale sistemului electroacustic!
Se pare ca multi "haudiofili" cu urechile lor de matase uita sa ia in calcul faptul
ca la puterea aceea performantele difuzoarelor nu sunt chiar hi-fi.
Scurt pe doi este un amplificator pentru sonorizari, chestie la care se descurca admirabil.
Compromisurile care tin de realizarea oricarui amplificator de putere mare se aplica si aici.
In plus pentru domeniul PRO se doreste ceva care sa nu aiba probleme
de stabilitate termica, oscilatii, radiofrecventa.

second :

De la firmele enumerate am reparat destul de multe statii
si pot sa afirm ca nu orice model reprezinta calitatea firmei.
Unele sunt facute cu picioarele din punct de vedere ingineresc,
evident pentru reducerea costurilor de productie.
Bagarea in fata a unei anumite firme sau a alteia e o chestie stupida
fiindca spre exemplu JBL face niste boxe de toata jena in clasa de preturi medii
insa de asemenea fac si niste drivere superbe cu bobine de 4 toli samd.
Dar alea nu se mai situeaza in aceeasi clasa de pret atentie!

number three :

Configuratia VAS utilizata in seria AV functioneaza de fapt foarte bine la frecvente inalte,
bineinteles ar putea fi argumentat ca prezinta o impedanta de iesire destul de maricica
insa in prezenta NFB-ului acest lucru devine putin important per total.
Capacitate parazita??? Poate te referi la Ciss ... hello ... aia se numeste
capacitate de intrare si nu e deloc parazita ci tine de tehnologia de fabricatie a
tranzistoarelor Metal-Oxid-Semiconductor.
Presupun ca nu ai masurat niciodata capacitatea de intrare a unui tranzistor bipolar de putere
care este de asemenea destul de importanta. Daca ai cunoaste cum functioneaza un etaj VAS si
ai intelege conceptul de stabilitate ti-ai da seama ca un etaj VAS nu poate functiona fara compensare.
Aceasta poate fi regasita sub multe forme pentru aprofundarea carora o sa il citez pe Douglas Self.

number four :

Conductie simultana deci? Scuze am trecut cumva de la un banal amplificator
in clasa AB la unul in clasa D si eu nu mi-am dat seama?
Sau lucrai la vreun SMPs si ti-ai incurcat ideile? In primul rand la 20khz
nu poate fi vorba de asa ceva nici macar utilizand cele mai jalnice tranzistoare.
Poate la 100khz dar aia deja nu mai e muzica pentru oameni e muzica pentru lilieci!
Totodata si un etaj final cu tranzistoare bipolare are probleme de conductie
simultana la frecvente mari insa nu a impiedicat pe nimeni sa construiasca amplificatoare.

number five:

Seria TL de la Texas instruments este o mizerie depasita care a fost introdusa acum 1000 ani
si nu are ce cauta in domeniul audio in anul 2011 !!! poate pentru filtre active de subbass
ar putea fi folosita, in nici un caz pentru ceva fullrange (20-20000hz).
Seria NE, desi e cam de aceeasi varsta comparativ cu Burr-Brown-urile si alte minunatii
ale tehnicii moderne, a fost si in anumite situatii continua sa fie o serie foarte buna,
de vina pentru asta fiind si multiplele bucle de Nested Feedback pe care le incorporeaza.
Foarte multa muzica a fost facuta pe baza acestor NE-uri... daca nu ma crezi mai citeste

number six:

In mod Open Loop etajele finale cu tranzistoare bipolare au tendinta sa manifeste ceva mai putine
distorsiuni decat cele cu tranzistoare de tip mosfet. Singura configuratie care reprezinta o exceptie
este cea hibrida postata de tine INSA in acest caz stabilitatea este compromisa, iar daca reusesti
sa faci bucla de reactie minora stabila, ajungi de unde ai plecat deci iar distorsiuni.
Ar putea fi argumentata o mai buna stabilitate termica insa a fost demonstrat ca etajele finale de tip
Colector comun/Drena comuna au o stabilitate termica mai buna decat cele de tip Sziklai/CFP/Hibride.
De asemenea tranzitoarele mosfet nu prezinta SECOND BREAKDOWN care la tensiuni mari incepe sa isi
arate coltii afectand fiabilitatea amplificatorului in contextul sarcinilor reactive.

number seven :

Daca tot ai atata boala pe Anthony Holton de ce nu-i trimiti un mail?
Sunt sigur ca te-ar pune la punct cu cateva vorbe. Aici e un fenomen ciudat in
sensul ca : oamenii care nu cunosc ar trebui sa invete de la cei buni, iar cei buni
ar trebui sa asculte ca poate mai invata ceva de la vecinul, dar la romani nu
la romani trebuie sa se bata Tarzan de Bucuresti cu caramida in piept ca el e mare
si tare si le stie pe toate. Putina modestie nu ar strica, nimeni nu e
buricul stiintei pe lumea asta si daca ar fi cu siguranta nu ar trai IN TARA ASTA !
Am vazut deja o groaza de useri romani pe forumurile diyaudio intrebau chestii de baza
care ar trebui sa le stie tot omul si apoi apar pe forumurile din romania si se
dau in spectacol cu stiinta lor care da pe afara.

number eight :

Mi-ar fi rusine cu pcb-ul ala dar ma rog asta e parerea mea. Si
nu, n-o sa ma dau mare spunandu-ti cati ani de proiectat cablaje am,
e pur si simplu irelevant pentru tine oricum.

number nine:

Daca tot vrei sa propui un proiect comun incearca sa nu mai copiezi de la altii.
ia niste carti, citeste, proiecteaza-ti o schema, simuleaza, construieste-o practic,
testeaza performantele, eventual fa un tuning (c-uri cu ulei de sarpe), impinge-o la limita
si dupa ce esti sigur ca nu iti bubuie nimic in fata poti sa te lauzi cu ea.
E recomandabil sa nu te lauzi cu munca altora si nici sa comentezi ce nu intelegi.
Recomand Douglas Self, Randy Sloane (stiu sunt scumpe cartile dar stiinta e intodeauna scumpa)...

Number ten :

Electronii nu "curg" .... berea curge... apa curge... vinul curge ... electroni doar circula.
Aberatiile cu clarviziunea nu isi au rostul pe un forum de audio (chiar daca este din Rrom-ania)!

Incheiat citatul... iar din partea mea ai cuvantul ca nu te mai contrazic si nu te mai invinuiesc de nimic.
Nu e orgoliu, nu e rautate, nu e nimic... sunt ochelarii tai care nu te lasa sa vezi in stanga si dreapta,
si nu vrei sa intelegi punctul de vedere al altora, eventual intelegi invers...
Spor la proiect, nu te mai deranjez aici...

Confirm ca amplificatorul in clasa D de mai sus, este contruit un canal de 250W si unu de 500W
urmand a se realiza si perechile.
S-a facut intai cate un canal pentru test, ajustari si masuratori...

Oricum 2x250W+2x500W din 4 perechi de finali pentru PA si cu niste radiatoare mai mici decat cele necesare la AV400... arata bine :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Sâm Apr 30, 2011 4:37 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Iordache Ionut scrie:
AV 400/800/1000 nu este cel mai performant amplificator,
nu a afirmat nimeni asta iar daca a facut-o ar trebui sa-si retraga cuvintele.
Seria TL de la Texas instruments este o mizerie depasita care a fost introdusa acum 1000 ani
si nu are ce cauta in domeniul audio in anul 2011 !!! poate pentru filtre active de subbass
ar putea fi folosita, in nici un caz pentru ceva fullrange (20-20000hz).
Seria NE, desi e cam de aceeasi varsta comparativ cu Burr-Brown-urile si alte minunatii
ale tehnicii moderne, a fost si in anumite situatii continua sa fie o serie foarte buna,
de vina pentru asta fiind si multiplele bucle de Nested Feedback pe care le incorporeaza.
Foarte multa muzica a fost facuta pe baza acestor NE-uri... daca nu ma crezi mai citeste
Recomand Douglas Self, Randy Sloane (stiu sunt scumpe cartile dar stiinta e intodeauna scumpa)...
Spor la proiect, nu te mai deranjez aici...


Nu ma mai mira nimic din ceea ce ai scris mai sus........AVxxx ramane un gunoi , chiar daca iti place sau nu......
Una dintre firmele renumite pe lumea asta in materie de calitatea redarii audio , QUAD , a avut un preamplificator , modelul QUAD34 cu TL072 ca element activ , referinta pe glob ! Daca era necesar , cu siguranta nu faceau compromisuri , montau direct NE5532 & etc , pentru a nu mai da motiv de carcoteala , la 35 de ani dupa , unor " audiofili " mari mesteri DIY , care se lasa usor manipulati de diverse curente mai mult sau mai putin progresiste , pute net-ul de modificari audiofile..........atasez schema de la QUAD34 , pentru a te lamuri mai bine , si nu uita , QUAD era in epoca echivalent cu Studer Revox !
TLul , implementat corect , poate da rezultate cel putin bune , dar nu poate depasi NEul , nimeni nu are pretentia asta ......Majoritatea instrumentelor muzicale , mixerelor de studio , sau eq / compresoare / limiter , pedalelor etc au integrate de genul 4558 sau 072 , foarte rar au 5532 ! Mai studiaza.......
Cartile autorilor de mai sus se gasesc extrem de usor , doritorii le pot achizitiona de pe net pe suport hartie sau in format electronic , respectand drepturile de autor legale .
Dar nu stiu cat le va folosi colegilor de forum , care nu prea au aratat interes in sensul constructiv........
Cunosc destui ingineri electronisti si nu numai electronisti , care si-au luat doctoratul in Google Search dupa ce au absolvit la Universitatea spiru haret ( ȘPILU HAMLET ) cursuri online !!! Doar unii merita respect conform rezultatelor , nu datorita faptului ca sunt doctoranzi.....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pentru a intra in posesia cartii lui Randy Sloane este strict necesar sa descarcati amandoua arhivele .
Sper ca stii de gluma .......


Fişiere ataşate:
QUAD 34.pdf [274.37 KiB]
Descărcat de 901 ori
Audio power amplifier design handbook.pdf [4.71 MiB]
Descărcat de 960 ori
High power audio amplifier costruction manual.part2.rar [4.67 MiB]
Descărcat de 1005 ori
High power audio amplifier costruction manual.part1.rar [7.15 MiB]
Descărcat de 1020 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Sâm Apr 30, 2011 8:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Iordache Ionut scrie:
Am un frate (prieten foarte bun) care e inginer electronist, in cursul doctoratului, deci viitor doctor inginer.
Eu nu ma pot exprima asa academic dar el a vrut sa iti explice mai pe indelete, citat:

O sa incep cum bine spuneau cei de la "Parazitii" si anume
"nu putem socializa cu tomberoanele" dar in tara asta nu mai trebuie sa ne mire nimic.

Cu tot respectul Ioane, dar prietenul tau are o serioasa problema de atitudine, incearca sa nu-l copii, spre binele comunitatii ar fi bine sa ramai in echilibru...
Cred ca nu-ti imaginezi cati asemenea doctoranzi cunosc, care confunda de la mare distanta marfa de ambalaj. Dealtfel majoritatea se exprima academic, nereusind decat sa conexeze acele cateva expresii academice, dar cu mare bagare de seama la mentinerea privirii inteligente, restul e tacere...

Iordache Ionut scrie:
In plus pentru domeniul PRO se doreste ceva care sa nu aiba probleme
de stabilitate termica, oscilatii, radiofrecventa.

Brrrrrrrrr, doar atat ? Se alege praful de meseria asta...

Iordache Ionut scrie:
De la firmele enumerate am reparat destul de multe statii
si pot sa afirm ca nu orice model reprezinta calitatea firmei.
Unele sunt facute cu picioarele din punct de vedere ingineresc,
evident pentru reducerea costurilor de productie.

Vezi Ioane, asta face diferenta, prietenul tau e doar Inginer...
Nu inteleg de ce trebuie ca cineva sa-si afiseze vadit titulatura si intr-un fel sau altul sa-l transforme implicit in "miez"...
Victor e la fel de inginer ca prietenul tau, dar spre deorebile de prietenul tau Victor a si prestat, mai mult de atat Victor studiaza in profunzime acest fenomen de mai bine de 20 de ani si probabilitatea de a pune stop cunoasterii e nula la nula precum spun vecinii nostri Bulgari...
Statii din alea de firma reparam cu to(n)tii, putini insa ajung sa le si studieze, motivul e atat de simplu Ioane, cartile din carti se scriu si daca nu ai acces la ele canci studiu :))
Sper sa fi remarcat ca nu-i un pusti si cunoscand varsta ce o ai si deasemenea varsta baiatului lui Victor, as putea spune ca-ti e intr-un fel parinte...
Ai remarcat mai sus ca Victor mai are putin si iti depaseste postarile de 6 ani in doar cele cateva luni de activitate pe forum, eu cred ca ar fi trebuit sa remarci si cele cateva sute de manuale service care le-a pus pe forum si care fara sa faca el asta probabil mai scriai inca 6000 de posturi pana te-ai fi intersectat cu 10% din acele manuale si asta in situatia in care nici 1% din ce detine nu a etalat...

Iordache Ionut scrie:
Daca tot ai atata boala pe Anthony Holton de ce nu-i trimiti un mail?
Sunt sigur ca te-ar pune la punct cu cateva vorbe. Aici e un fenomen ciudat in
sensul ca : oamenii care nu cunosc ar trebui sa invete de la cei buni, iar cei buni
ar trebui sa asculte ca poate mai invata ceva de la vecinul, dar la romani nu
la romani trebuie sa se bata Tarzan de Bucuresti cu caramida in piept ca el e mare
si tare si le stie pe toate. Putina modestie nu ar strica, nimeni nu e
buricul stiintei pe lumea asta si daca ar fi cu siguranta nu ar trai IN TARA ASTA !
Am vazut deja o groaza de useri romani pe forumurile diyaudio intrebau chestii de baza
care ar trebui sa le stie tot omul si apoi apar pe forumurile din romania si se
dau in spectacol cu stiinta lor care da pe afara.

Aici deja iti copii prietenul doctor, sper sa ai incredere in ce-ti spun. Nu judeca oamenii dupa aparente, nu esti primul si nici ultimul, dar de la tine am pretentii in mod special.
Proiectele oferite spre studiu sunt doar niste materiale de la care se pornesc discutiile. Viziunea lui Victor despre cum trebuie sa fie un amplificator profesional e cu totul alta si iti garantez ca te-ai speria de ce are in cap. Discut zilnic minim 5 ore la telefon cu el si subiectul discutiilor sunt materiale PRO ce abia prin reviste le poti mirosi. Uneori ma dezgusta genul de colegi care in loc sa vina cu solutii, in loc sa-si etaleze cunostintele sau preferintele tehnice, ei carcotesc in cel mai neconstructiv mod cu putinta.
Initial nu am fost de acord cand Victor a etalat aceste solutii, dar vad ca nici macar acesta nu-i nivelul tehnic al colegilor de pe forum, se pare ca Romanii sunt inclusiv in criza de exprimare, nu numai de bani.

Iordache Ionut scrie:
Daca tot vrei sa propui un proiect comun incearca sa nu mai copiezi de la altii.
ia niste carti, citeste, proiecteaza-ti o schema, simuleaza, construieste-o practic,
testeaza performantele, eventual fa un tuning (c-uri cu ulei de sarpe), impinge-o la limita
si dupa ce esti sigur ca nu iti bubuie nimic in fata poti sa te lauzi cu ea.
E recomandabil sa nu te lauzi cu munca altora si nici sa comentezi ce nu intelegi.
Recomand Douglas Self, Randy Sloane (stiu sunt scumpe cartile dar stiinta e intodeauna scumpa)...

Sper ca nu esti cu capul, dar de la atata bass e posibil sa ai intreruperi la sinapse. Proiectul comun nu trebuie propus de o persoana, altfel nu se mai cheama proiect comun... Toti vor solutii complete, la cheie, sa faca cineva totul si voi decat sa-l incasetati si apoi sa va dati de rotunzi ca un titirez...

Iordache Ionut scrie:
Incheiat citatul... iar din partea mea ai cuvantul ca nu te mai contrazic si nu te mai invinuiesc de nimic.
Nu e orgoliu, nu e rautate, nu e nimic... sunt ochelarii tai care nu te lasa sa vezi in stanga si dreapta,
si nu vrei sa intelegi punctul de vedere al altora, eventual intelegi invers...
Spor la proiect, nu te mai deranjez aici...

Vaia Con Dios... Ai dreptate, doar atat ai facut, ai deranjat.

_________________
www.hiendaudio.ro


Ultima oară modificat de HiEndAudio-S.Sorin pe Sâm Apr 30, 2011 8:39 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Proiect comun amplificator DIY de mare putere
MesajScris: Sâm Apr 30, 2011 8:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Am uitat sa comentez clasa D postat :)
Acel integrat nu-i altceva decat o solutie comerciala fara nici un fel de pretentii de calitate. Nu exista clasa D PRO cu acel integrat ci numai aplicatii Hobby sau destinatii dedicate echipamentelor de larg consum...
Ai fi surprins sa constati ca un clasa D de foarte mare calitate poate fi realizat cu componente discrete mult mai ieftine decat acel integrat.
Deasemenea ai fi putut incerca sa intelegi mai degraba clasa TD care are aproximativ acelasi ramdament, dar la o calitate a sunetului echivalenta cu clasa AB, abia atunci ati putea emite pretentii de "mieji" si tu si prietenul tau doctor(in priviri inteligente)...

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România