The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: 120W - Bipolari
MesajScris: Dum Noi 27, 2005 10:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Va prezentam Kit-ul C&S-0002(Vers.1), amplificator 120W/4Ohm :arrow: http://www.elprod.ro/power_amplifier.html
Caracteristici :arrow: http://www.elprod.ro/cs0002.html
Imagine
Imagine

----------------------------------------------------------------------------
Mai jos puteti cere detalii si informatii despre Kit.

_________________
www.hiendaudio.ro


Ultima oară modificat de HiEndAudio-S.Sorin pe Lun Noi 28, 2005 1:06 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 27, 2005 11:11 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
recomandam aceste kit-uri enuziastilor DIY

calitatea lor este mult peste cea a kiturilor prezente in acest moment pe piata din Romania :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: rE
MesajScris: Lun Noi 28, 2005 7:48 pm 
120W in 4 omi ...bun, draga nexus hai sa vorbim frumos da? buuun... compara-mi asa kitu asta cu: http://eurotekmarketing.com/omnitronic/p250.html ...man,oricat de proasta o fi marca aia... totusi ampu ala are 8 finali pe un canal si asta are 2 sau 4 pe tot cum sa poata duce atat? ...daca e sa facem reclama adevarata nu mincinoasa, nu ziceati voi asa? daca sustii ideea nu sterge mesaju si da raspuns.... sau da-mi un raspuns care sa demonstreze k nu e ca mine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 28, 2005 8:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 05, 2005 10:04 pm
Mesaje: 41
Esti sigur ca Omnitronic P250 are 8 finali pe canal?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 28, 2005 8:05 pm 
tensiune de alimentare diferita supradimnsionare a etajului final ( cei de la QSC folosesc dublu finali pt a scoate o putere pe care eu am scos-o cu 8 finali) asta in cazul in care se foloseste acelasi tip de finali , legat de omitronic acestia folosesc pt toate amplificatoarele aceeasi schema acelesi componente diferind doar tensiunea alimentarii si marimea trafului ( schema folosita este una clasica cu doua ramuri ) iar acel amplificator nu cred ca are mai mult de 4 cel mult 6 finali


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: rE
MesajScris: Lun Noi 28, 2005 8:35 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
DJTwister scrie:
120W in 4 omi ...bun, draga nexus hai sa vorbim frumos da? buuun... compara-mi asa kitu asta cu: http://eurotekmarketing.com/omnitronic/p250.html ...man,oricat de proasta o fi marca aia... totusi ampu ala are 8 finali pe un canal si asta are 2 sau 4 pe tot cum sa poata duce atat? ...daca e sa facem reclama adevarata nu mincinoasa, nu ziceati voi asa? daca sustii ideea nu sterge mesaju si da raspuns.... sau da-mi un raspuns care sa demonstreze k nu e ca mine


omnitronic-ul ala pe care il tot scoti tu in fata este O PORCARIE

Behringer este la ani lumina in fata lor in materie de scheme, si behringer nu sunt tocmai amplificatoare grozave....

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rE
MesajScris: Lun Noi 28, 2005 8:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
DJTwister scrie:
120W in 4 omi ...bun, draga nexus hai sa vorbim frumos da? buuun... compara-mi asa kitu asta cu: http://eurotekmarketing.com/omnitronic/p250.html ...man,oricat de proasta o fi marca aia... totusi ampu ala are 8 finali pe un canal si asta are 2 sau 4 pe tot cum sa poata duce atat? ...daca e sa facem reclama adevarata nu mincinoasa, nu ziceati voi asa? daca sustii ideea nu sterge mesaju si da raspuns.... sau da-mi un raspuns care sa demonstreze k nu e ca mine

1) Nexus nu cred ca-ti stergea postul daca ai fi avut aceiasi atitudine ca acum.
2) Cred ca cel mai in masura sa-ti ofere explicatii sunt eu.

In primul rand comparatia celor doua produse(P250/C&S-0002) este irelevanta d.p.d.v. al conceptiei, proiectari, realizari si chiar al pretului.

P250 este un produs care se doreste a face parte din categoria PRO, C&S-0002 fiind destinat aplicatiilor hobby/diy.

Sunt sigur ca P250 nu are in paralel mai mult de doi finali de 80W s-au 100W, in principiu caracteristicile pe 4R puteai fi mai mari, dar deoarece producatorul a dorit sa ofere caracteristici si pe 2R, a presupus ca tensiunea de alimentare sa nu depaseasca 50-55V, teoretic acest P250 trebuia pe 4R sa scoata mai mult, dar insemna o tensiune de alimentare mai mare si implicit imposibilitatea de a mai conecta sarcini de 2R datorita incapabilitati in curent pe iesire si a disipatiei prea mari de caldura.

Inca un lucru foarte important este sa vezi ce putere de supraincarcare are P250(Momentary Music Peak Power at 1 KHz: 400 W / 4 Ohms), lucru care eu nu pot spune despre C&S-0002, asta datorita incapabilitati in curent la iesire, P250 are tranzistori finali de 2x10A(2x12A) iar C&S-0002 are 1x15A.

In conditii de calitate superioara C&S-0002 scoate 105-110W, iar puterea maxima la testele facute de noi a fost de 130W(presupune o sursa de alimentare cu riplu foarte mic), deoarece nici una din aceste doua valori nu suna foarte bine :) a trebui sa "mediem" alegand puterea de 120W.

Sper ca am raspuns destul de bine la intrebarile si nedumeririle tale, in cazul in care mai doresti si alte informatii, poti intreba fara rezerve, important este sa se pastreze un ton serios si obiectiv.

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 28, 2005 9:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 29, 2005 2:00 pm
Mesaje: 36
Localitate: navodari
din punct de vedere al amplificatoarelor de la omitronic fata de cele behringer nu pot sa ma pronunt dar pe partea mixerelor si al pitch playere care am lucrat in discoteca e incomparabil OMINTRONIC is a KaKa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 29, 2005 9:32 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 9:21 am
Mesaje: 138
Localitate: iasi
amplificatoarele OMINTRONIC au sursele de alimentare multttt subdimensionate...
adica la un amplificator care trebuia sa scoata puterea totala de vreo 500W rms, avea in primar sarma de...0.5-0.6mm si in secundar de 1mm !!!!!!! :shock:


pai ce putere sa scoata traful ala saracu daca el e asa de subdimensionat...

nici nu e de mirare ca traful s-a ars complet....

_________________
120 dB intr-o camera de 4x4m


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 29, 2005 9:51 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Hai sa studiem problema cu calm.

Daca vom studia graficul SOA al finalilor 2SC/2SA vom vedea ca la 120w vom avea suficiente virfuri care intra in zona periculoasa . Folosit intr-o statie profesionala , acest modul nu va rezista unor sarcini complexe cmbinat cu clipping .

Fabricantul a spus clar ca nu este un modul conceput pentru astfel de utilizari si nu cred ca este cazul sa fie acuzati de publicitate mincinoasa .
Este doar o mica neintelegere ( asa o vad eu ).

Modulul poate sa functioneze fara probleme la 120w daca este utilizat in aplicatii domestice , pentru un amplificator de auditie sau home theatre.
La pretul acesta , este un Best Buy .
Calitatea executiei este foarte buna si pare a fi cea mai buna de pe piata romaneasca ( in domeniul kiturilor audio ).

Piesele sint adevarate ( 2SA/2SC de la Toshiba ).

O aplicatie unde cred ca acest amplificator ar straluci este constructi in regim DiY a unui amplificator multicanal ( HT ) sau folosit in boxe active de auditie ( eventual pentru medii sau inalte , in boxe pro ).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 29, 2005 2:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
D.p.d.v. al SOA, producatori recomanda acest tranzistor la puterea de 105-110W.
In rest pot sa-ti multumesc DNA, pentru modul echilibrat in care ai abordat discutia, ai perfecta dreptate in cele zise de tine.

D.p.d.v. al calitati componentelor, niciodata nu voi folosi componente "no name" s-au componente de provenienta indoielnica.

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 29, 2005 11:12 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
DiyAudio scrie:
D.p.d.v. al calitati componentelor, niciodata nu voi folosi componente "no name" s-au componente de provenienta indoielnica.


Este cea mai buna metoda pentru a avea succes in afaceri pe termen lung.

In lumea noastra ( a internetului ) informatia circula asa de repede incit nu poti sa supravietuiesti decit daca nu iti pacalesti clientii .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 30, 2005 12:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
DNA scrie:
Este cea mai buna metoda pentru a avea succes in afaceri pe termen lung.

Bine ai grait, si pot spune ca si eu mizez pe asta.
Nu este o lauda daca spun ca doar capacitori de la conis(calitate buna) si cele doua rezistente china imi fac de "ras" kit-ul, pe viitor voi face tot posibilu sa scap de ele :).
In rest acolo sunt numai firme.
Rezistente: Panasonic 1%metal / 5% de putere metal, Noble (usa) cea de putere.
Capacitori: Panasonic, Nichicon cel verde bipolar pentru reactie, Epcos cei la 100V de la alimentari.
Zener: NEC
4148: Philips
Trimer: Panasonic
Tranzistori: Toshiba, Fairchild.
Pana si soclurile de sigurante sunt Richco, aveam de ales intre clipsuri de KKT de pe piata si clipruri Richco, asa am ales clipsuri cu suport.

Foarte multe componente din cele de pe placa nici macar nu se gasesc in comertul din RO.
Evident ca ma astept la comentarii "acide" care vor spune ca "ce conteaza ce piese pui, important este sa mearga" .... da da da, dar cum sa mearga nu prea mai conteaza la acestia.
Apropo .... nici macar piesele nu pot fi cumparate de pe piata din RO cu pretul unui KIT, ma refer la acele piese nu la altele similare.

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rE
MesajScris: Joi Dec 01, 2005 12:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 07, 2005 11:36 am
Mesaje: 24
DJTwister scrie:
120W in 4 omi ...bun, draga nexus hai sa vorbim frumos da? buuun... compara-mi asa kitu asta cu: http://eurotekmarketing.com/omnitronic/p250.html ...man,oricat de proasta o fi marca aia... totusi ampu ala are 8 finali pe un canal si asta are 2 sau 4 pe tot cum sa poata duce atat? ...daca e sa facem reclama adevarata nu mincinoasa, nu ziceati voi asa? daca sustii ideea nu sterge mesaju si da raspuns.... sau da-mi un raspuns care sa demonstreze k nu e ca mine


Mai draga tu compari un produs finit cu un kit mono ? :lol:
Stii cum arata statia aia inauntru? :lol:
Pune si tu la kitul ala tot cei tre ( traf sursa, inca un kit, carcasa, radiator etc) si vezi la ce dimensiuni ajungi... :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 01, 2005 6:34 pm 
slew rate 45v?eu stiam ca ca bipolari nu poti atinge un asemea slew rate maximm..20 25 v


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România