The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:22 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 15, 2005 12:27 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 5:43 pm
Mesaje: 708
Localitate: Oradea
Oooo CSL ai si tuh niste idei :lol:
Oricum sper ca sa convins omu de aceste kituri.....dak nu , Doamne iartal.... :P


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 15, 2005 12:36 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
BLK scrie:
nu cumva piesele vin din dezmembrari de alte placi? nu de alta dar am mai avut o oferta de asa piese bune si cand le-am vazut m-am razgandit.
Nu voi incerca sa fiu rau, eu cred ca experienta ta cu "firma din Bucuresti" care face kit-uri cu componente din dezmembrari, te-a facut sa generalizezi foarte tare produsele cu componente de calitate de pe piata din RO.
Este cu adevarat imposibil sa crezi ca se poate si de calitate si foarte ieftin ?
Ma intreb ce vei zice la urmatoarele produse care vor avea in componenta foarte multe componente SMD, si care vor fi si mai ieftine decat cele deja existente pe piata, iar D.P.D.V al design-ului si al calitati componentelor vor fi mult mai ambitioase decat proiectele de pe site.
Politica noastra este "batuta in cuie", preturi mici si calitate mare, pentru asta ma cert de 10 ori pe luna cu partenerul meu care nu este de acord cu mine, va asigur ca nu voi ceda :wink: .

Si nexus are perfecta dreptate, asa este Romanul, cum apare unul cu marfa ieftina si de calitate trebuie sa ganditi ca este tzeapa sau este prea dubios si trebuie sa ne luam de el, de ce naiba nu va luati si de cei care vand produse de KKT si foarte scumpe la pret ? ... pe alea preferati domnule BLK sa le cumparati si sa va bucurati de tzeapa luata :D

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 20, 2005 12:20 am 
nexus3 scrie:
se pare ca din nou ni se dovedeste ca romanii sunt f ingusti la minte...... :roll:

Daca e scump atunci e bun, daca e ieftin e prost.

ma bate gandul sa triplez toate preturile pe site , si apoi sa vezi cum vor sari romanii sa cumpere p-audio si selenium :lol:

DIYAUDIO, cred ca nu ar fi o idee rea sa mai bagi si tu acolo vreo 300% la pretul kiturilor, asa ii multumim pe toti :wink:
Se pare a nu va place daca va contreaza omu un pic , ce nu va place stergeti sa nu vada ceilalti . Vedeti , asta este romanul si de aia nu are ursu coada!V credeti destepti? aiurea ! daca aveti curaj intrati in dialog cu lumea sa vedeti ce parere are lumea de marfa voastra nu va mai laudati atat!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 20, 2005 7:00 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
nelucriste-zalau scrie:
Se pare a nu va place daca va contreaza omu un pic , ce nu va place stergeti sa nu vada ceilalti . Vedeti , asta este romanul si de aia nu are ursu coada!V credeti destepti? aiurea ! daca aveti curaj intrati in dialog cu lumea sa vedeti ce parere are lumea de marfa voastra nu va mai laudati atat!

by the way nu cred ca a sters nimeni nimic....... poate daca erai mai atent ai fi observat ca s-a splitat topicul.... http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=178
acuma sunt curios de ce apar remarcile jignitoare la un anumit produs mai ales daca nu esti in cunostinta de cauza..... personal am cumparat un kit preamplificator de la elprod si se observa de departe calitatea produsului (piesele si montajul arata foarte bine) dar se si aude foarte bine (preamplificare la ipa400) la fel si produsele de la power audio (am achizitionat un hp18W si mi-a placut starea produsului... constructie, mod de realizare, etc. (am fost impresionat de calitatea difuzorului comparativ cu multe alte difuzoare) si se aude totodata si foarte bine

probabil cei ce au achizitionat produse de la cei mai sus amintiti nu au reprosuri fata de acele produse si sunt indiferenti atata timp cat producatorul lauda calitatea....
sunt sigur ca daca cineva ar veni cu argumente privind calitatea proasta a acestor produse nu s-ar sterge topicul asa cum le place unora sa creada

sory pentru OFF TOPIC


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 20, 2005 4:08 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nelucriste-zalau scrie:
nexus3 scrie:
se pare ca din nou ni se dovedeste ca romanii sunt f ingusti la minte...... :roll:

Daca e scump atunci e bun, daca e ieftin e prost.

ma bate gandul sa triplez toate preturile pe site , si apoi sa vezi cum vor sari romanii sa cumpere p-audio si selenium :lol:

DIYAUDIO, cred ca nu ar fi o idee rea sa mai bagi si tu acolo vreo 300% la pretul kiturilor, asa ii multumim pe toti :wink:
Se pare a nu va place daca va contreaza omu un pic , ce nu va place stergeti sa nu vada ceilalti . Vedeti , asta este romanul si de aia nu are ursu coada!V credeti destepti? aiurea ! daca aveti curaj intrati in dialog cu lumea sa vedeti ce parere are lumea de marfa voastra nu va mai laudati atat!


nu mi se pare normal ca la acest topic sa discutam altceva decat constructia si performantele kitului oferit de Elprod.ro

Discutia oftopic a fost mutata la diverse deoarece nu se incadra in restul sectiunilor

Nu ma ascund dupa deget, daca cineva are de comentat ceva la adresa produselor noastre poate sa scrie liber (cu argumente !!), daca am fi sters orice comentariu care nu ne avantaja, forumul nu ar mai fi avut nici un rost.

VA ROG SA CONTINUATI DISCUTIA PE LANGA SUBIECT PE TOPICUL NOU CREAT DE MINE LA SECTIUNEA DIVERSE !

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 30, 2005 4:44 pm 
Zet scrie:
Pot folosi acest kit(vers. 1) pt amplificarea unui sub cu hp-15w ? Mentionez ca nu cred sa am nevoie de mai mult de 120w intr-o camera de 4/4 deci imi ajunge unul. Amplificator complet cu acest kit nu faceti ? (is afon in electronica) :oops:
La 2,5 milioane te rezolv eu cu cutie si protectii , amplificator complet. apeleaza cu incredere-http://www.nelucriste@yahoo.com


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 31, 2005 10:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
DiyAudio scrie:
Nu voi incerca sa fiu rau, eu cred ca experienta ta cu "firma din Bucuresti" care face kit-uri cu componente din dezmembrari, te-a facut sa generalizezi foarte tare produsele cu componente de calitate de pe piata din RO.


Sunt curios la care firma din Bucuresti te referi?

In alta ordine de idei, nu-mi permit sa comentez asupra calitatii kiturilor de la Elprod fiindca nu am cumparat nici unul pana acuma (sau mai bine zis nu am avut curajul sa cumpar vreunul :lol: ) Ceea ce pot sa spun este ca eu consider aceasta firma, Elprod, FOARTE NESERIOASA. Nu raspunde aproape niciodata la mailuri. Intr-un timp am vrut sa cumpar si eu niste kituri de la ei (prin vara) si am trimis ceva mailuri in care am cerut niste informatii (date tehnice despre produse, etc). Pot sa spun ca nici in ziua de azi nu am primit raspuns la ele.
Singurul mail la care am primit raspuns a fost unul in care am intrebat cand va fi disponibil modulul C&S-0002 (vers. 3). Mi-au spus ca nu au finalii pentru acest kit, si nu stiu cand va fi disponibil, in fine. Raspunsul a venit dupa vreo LUNA de zile si dupa ce am retrimis mailul de vreo 3 ori.
Cu mailul ala am fost mai norocos fiindca am primit raspunsul la el, dar am mai trimis altele vreo 7 cred, in care am cerut niste date tehnice la C&S-0002 (vers. 1), si nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns. Ba am avut prieteni care au vrut sa comande produse de la ei si nici macar la comenzi nu raspundeau (cateodata, nu intotdeauna, aveau ei perioade).
SI VA ROG FOARTE MULT SA NU-MI SPUNETI CA NU AM TRIMIS MAILURILE UNDE TREBUIA FIINDCA AM FOLOSIT TOATE ADRESELE CARE LE-AM GASIT PE SITE (TOATE email-urile @elprod, despre care se zicea ca erau cazute intr-un timp, inclusiv elprod_ro@yahoo.com ), DAR IN ZADAR RASPUNSUL NU A VENIT DE NICAIERI. Poate pe viitor :lol:
Deci ce incredere sa am eu ca aceasta firma vinde produse de calitate daca nici macar la mailuri nu raspunde. Si daca se intampla numai o data sau de 2 ori nu ziceam nimic, da aia o fost prea de tot.
Pe prima pagina a sitului Elprod scrie Site aflat momentan in dezvoltare. Va rugam sa ne transmiteti eventualele probleme s-au sugestii cu privire la acest site Poi va sfatuiesc sa incepeti sa raspundeti la mailuri si sa va tratati potentialii clienti cu mai mult respect, fiindca e in interesul vostru!!

In alta ordine de idei, oricum acuma nu prea ma intereseaza, dar sunt totusi curios care este THD al acestui amplificator la puterea maxima de 120W? Ca THD care-l dati acolo http://www.elprod.ro/cs0002.html din cate stiu eu este masurat la o putere de 10W si este media dintre 6 module testate (asa mi-a zis odata sorteh, ca i-am dat privat pe forumul hi-end).

Am vazut ca acest kit se alimenteaza la +/- 50V (deci 100V) si o intensitate minima a curentului de 3A. Asta inseamna 100V x 3A = 300W.
Mi se pare ca ia destul de mult curent pentru a scoate 120W! S-au nu face parte din clasa AB? Pentru clasa AB ar trebui sa absoarba vreo 200W max ca sa scoata 120W. Un astfel de consum este caracteristic clasei A.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 01, 2006 11:27 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Pentru 120w/8ohm un amplificator in clasa AB consuma 3.87A in mod efectiv(Ief) si are un consum maxim de 5,48A ( Imax).

Nu comentez aspectele privitoare la neintelegerile privind comunicarea dar in ceea ce priveste datele tehnice pot sa spun ca afirmatia :
"minim 3A pentru un modul , 6A pentru doua module" este corecta .

Sebi , te rog sa nu-mi consider interventia ca o pozitie in favoarea celor de la DiY Audio. Nu cred ca au nevoie de serviciile mele in calitate de avocat .

As vrea sa iti spun ca nu se calculeaza curentul consumat de un amplificator de audiofrecventa dupa formula folosita de tine.

Iti las placerea sa descoperi singur unde ai gresit :
http://sound.westhost.com/amp-basics.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 3:24 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:04 pm
Mesaje: 91
Localitate: http://www.hiendaudio.ro
Raspunsuri pentru Sebi, nu am mai citat pentru a nu lungi forumul inutil.
----------------------------

In primul rand doresc sa-mi cer scuze de raspunsul intarziat, asta presupune ca acel email(al meu) colector de la poweraudio.ro a fost citit cu o intarziere de 6-7 zile.
Nu voi incerca nici pe departe sa imprastii prea tare vina ce ne apartine in ceea ce priveste raspunsurile intarziate sau chiar neonorate, probleme au fost, sunt, si se pare ca inevitabil vor mai fi, speram ca luna aceasta sa avem posibilitatea unui altfel de internet in care sa nu mai fie problemele de rutare pe care le-am avut si la care am pierdut foarte multe email-uri.
Mentionez ca pe langa pierderi(de email-uri) am mai avut probleme cu distribuitorul de internet care ne-a oferit IP public abia acum 2 saptamani, spun asta deoarece eram nevoiti sa descarcam numai email-urile de comenzi din pricina Balancing-ului serverelor provider-ului de net, lucru ce ducea la delogarea repetata de pe server, in cateva cuvinte trebuie sa intelege-ti ca asta presupunea o pierdere de timp si extrem de multi nervi, daca trebuia sa raspundem la e-mail o faceam de pe alt email(alt client de e-mail) care nu era pe serverul de la HORDE.
O alta problema este faptul ca numai un om(eu) se ocupa de aceasta "zona" si trebuie sa fac fata la mult mai multe email-uri decat iti poti imagina, asta pe langa o multime de alte activitati, sunt useri care stiu foarte bine la ce ore vb cu ei pe net ... 2-3-4-5 noaptea, sa nu mai spun de o multime de email-uri in care ni se cer lucruri atat de stupide si de multe ori aceste informatii le pot lua singuri de pe web sau chiar de pe situl ELPROD, cereri de informatii precum: cum comand, ce tensiune maxima are, este putere sinus sau muzical ....... sa fim seriosi, nu pot raspunde la aceste cereri din moment ce pe site exista aceste informatii.

Doresc sa nu ma "disculp" neaparat de "acuzatiile" ce se aduc, doar vreau sa se inteleaga ca este foarte greu sa oferi la un singur "pachet" calitate mare, pret mic, dinamism, seriozitate maxima, promptidudine, asta in conditiile in care suntem o firma atat de mica, sunt ele firme mult mai mari care au appx aceleasi probleme si nu se plange nimeni pe forumuri ca nu sunt luati in seama.

Pe viitor vom incerca sa nu mai existe asemenea probleme in relatiile cu clientii, sper sa si reusim.

Nu am avut curiozitatea sa masuram THD la puterea maxima la nici un Kit C&S-XXXX.

Doresc sa-mi cer scuze DNA, pentru ca nu am avut inca timp sa fac calcule clare cu privire la proiectul MOTOROLA, sper ca in cateva zile sa deschid un topic nou cu raspunsuri clare.
As dori sa stiu daca doresti ca amplificatoarele sa fie PRO sau HI-END si daca va trebui sa punem noi radiatorul(poate realizam un radiator personalizat).

_________________
www.hiendaudio.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 4:31 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Nu trebuie sa iti ceri scuze .

Cind ai timp putem vorbi la telefon despre schema Motorola .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 9:16 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
DiyAudio scrie:
sunt ele firme mult mai mari care au appx aceleasi probleme si nu se plange nimeni pe forumuri ca nu sunt luati in seama.

Pe viitor vom incerca sa nu mai existe asemenea probleme in relatiile cu clientii, sper sa si reusim.
Nu am avut curiozitatea sa masuram THD la puterea maxima la nici un Kit C&S-XXXX.


Daca te referi la mine, nu m-am plans la nimeni. Mi-am spus numai parerea despre aceasta firma (cred ca am dreptul), si am motivat de ce consider asta. Atata tot.

PS: totusi pe viitor, daca aveti timp ar fi bine sa masurati THD si la puterea maxima, la kiturile care le comercializati. Ca sa stie omul care le cumpara daca le poate folosi la puterea maxima, care o dati acolo. Ca degeaba scoate amplifu 120W daca are THD 10% (SA ZICEM) la aceasta putere. Sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

Dar totusi de ce ati fost curiosi sa masurati THD la aceste kituri numai la puterea de 10W, si nu ati fost niciodata curiosi sa masurati si la puterea maxima care spuneti ca o scot? Eu cred ca THD ar trebui dat pentru puterea maxima. Sau cel putin pentru jumate din putere. Ca sa stie omu ce cumpara. Ca am cumparat si eu de la alte firme kituri de 300-400W care nu se puteau folosi la mai mult de 100W (MAXIM) din cauza distorsiunilor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 07, 2006 11:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Nu sunt avocatul firmei elprod, dar ma tem ca sebi vb prostii.

Cum definesti tu puterea maxima?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 08, 2006 8:00 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
sebi se refera la puterea care o specifica producatorul
deci sebi eu am amplificatorul acela pe mos fet de 100W acasa
la puterea de 100W distorsiunile se afla sub limita de sesizare a urechii umane deci sub 2-3% unii aud chiar si 1%THD
consider ca ma aflu in acea categorie... pt ca lucrez si in procesare de sunet si mi s-a mai format urechea
pe vu-metru la puterea de 100W nu sunt sesizabile distorsiuni, decat in unele pasaje in care varfurile depasesc cu sigurantza 120-130W
deci stai linistit ca domul sorin nu da aiurea puterea
te poti baza pe acea putere specificata de el :wink:
nu am facut teste pe sinus pt ca nu ma intereseaza, deocamdata ascult muzica... cand ma voi apuca de ascultat sinusuri voi face test si cu sinusuri :lol:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 08, 2006 1:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
Sharky scrie:
Nu sunt avocatul firmei elprod, dar ma tem ca sebi vb prostii.

Cum definesti tu puterea maxima?


Poi cum a zis si ICEMAN ma refeream la puterea specificata de producator. Ca am avut neplacerea sa cumpar kituri de la alte firme pe care erau trecute puteri de sute de W si nu puteai sa dai mai mult de 100W din cauza distorsiunilor. Si aveau trecute si alea THD 0,...%. Probabil masurate la vreo 5-10W :lol: De aia ziceam ca ar fi bine sa se masoare THD la puterea aceea specificata de producator, si nu la 10% din putere. Ca sa nu ai surprize dupa ce cumperi kitul.

Dupa cum am spus si la inceput eu nu comentez asupra calit kiturilor Elprod, fiindca inca nu am cump nimik de la ei. Dar daca ziceti voi ca sunt asa bune, si mai au si preturile care le au, atunci jos palaria in fata acestei firme. :D

Oricum dupa sesiuni o sa-mi termin amplifu cu 2xIPA400 si poate o sa am nevoie de un preamp la el. Poate o sa cumpar preamp ala de la elprod sa vad si eu ce produse au. Asta bineinteles daca-si rezova problemele cu emailurile pana atunci :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România