The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:34 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: amplificator home made
MesajScris: Lun Noi 28, 2011 11:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 11:03 pm
Mesaje: 181
Localitate: Cluj - Napoca
este un amplificator de prin 1997 ,puterea estimata este undeva la peste 2x300W in 8 omi si nu stiu daca merge si in 4 omi , iar daca aveti habar ce potentiometru trebuie...(cam scartaie cand umblu la volum)

poze
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us


pana imi mai cumpar inca un amplificator sa pot folosi separat basi , as dori sa folosesc basi pe un canal si sateliti pe celalalt canal... si sa tin din balance ...sa le echilibrez. Ar fi ceva probleme?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: amplificator home made
MesajScris: Mar Noi 29, 2011 11:20 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 18, 2009 6:00 pm
Mesaje: 144
Localitate: TM
Puterea unui amplificator nu se estimeaza urechiometric , ea se poate estima doar stiind cateva chestii de baza: clasa de functionare a amplificatorului , tensiunea de alimentare a etajului final , tipul tranzistorilor din etajul final .
Al tau pare sa fie o clasa AB , are ( din ce se vede in poze ) 4 finali pe canal si chiar daca are o tensiune de alimentare mare , +/-80V sa zicem , nu depaseste 250W pe canal in 8 ohm ( asta in cel mai bun caz ).
Daca tensiunea de alimentare e mai mica , atunci cu siguranta e mai slab si atunci ar putea duce si boxe de 4 ohm ,dar cel mai bine masoara tensiunea si uita-te si la finali.
Nu-ti recomand sa-l folosesti in configuratia amintita de tine mai sus. :!:

_________________
Power to the people !
http://tehnotronic.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator home made
MesajScris: Mar Noi 29, 2011 10:15 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 11:03 pm
Mesaje: 181
Localitate: Cluj - Napoca
acum de la cine l-am luat el facea discoteca prin ani 97-99 cam asa, e o ruda de-a mea si mi-a spus ca a fost facut la comanda de cineva si din cate isi aminteste era undeva peste 2x300 W in 8 omi .
acum sa incerc asa pt inceput...sa pun statia asta pe basi si mai am o statie de camera undeva la 2x60 W si daca o fortez pe voce...tai basul de tot...cred ca obtin un balance suficient pt a sonoriza majorate si etc pt inceput
ce parere aveti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator home made
MesajScris: Mie Noi 30, 2011 2:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Mai bine iei o statie de tramvai, si daca pui destui oameni in ea, o sa ai destula voce !!!

In opinia mea, din ce ai scris, esti total pe dinafara... ar fi bine sa iei sa te documentezi, inainte de a face vreo prostie cu echipamentele.
Daca te tine SPL-ul la sateliti poti face treaba si cu 2x60W. Ai crossover ?

Vezi ca trebuie sa scrie pe potentiometru ce valoare are.

Amplifcatorul ala nu ajunge la 2x300W/8ohmi in veci, dupa capsula tranzistoarelor si cei 63 V inscriptionati pe condensatoarele de filtraj.
Ai putea pune si tu niste poze mai de bun simt, sa vedem si noi ce e acolo... sau sa zici dupa cum a cerut si colegul mai sus, ce tranzistoare ai acolo.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator home made
MesajScris: Mie Noi 30, 2011 7:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 13, 2011 11:03 pm
Mesaje: 181
Localitate: Cluj - Napoca
o sa revin cu poze mai clare...
am testat asa cu statia de camera si e ok ....
nu am cross dar din statia de camera am lasta inaltele maxim si mediile 6/10 bas 0 iar asta homemade am taiat medi si inalte de tot si se auzea chiar multumitor .

boxele sunt 2xew1505 + driver (nu stiu exact) gorna 2" 400w buc
2xjbl2226h 600W buc

da sunt la inceput... daca stiam nu postam tampeni :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: amplificator home made
MesajScris: Mie Noi 30, 2011 8:18 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Imi mentin ideea cu "ar trebui sa te documentezi".

Asa crossover... :roll:

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România