The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:53 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 11:40 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Eu nu am contestat cunostintele tale ! Tot respectul pentru asta.
Dar asta nu inseamna ca eu sunt prost si pe dinafara cum m-ai facut sa par aici !
Oricine mai greseste, sau nu e atent...
Dar uite ca dintr-o neatentie, m-ai luat la 11m cu jigniri !
Asta m-a deranjat !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 11:54 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Eu am contestat negarea solutiei tehnice de catre tine si am argumentat cu solutia de paralel cu ajutorul rezistentelor de echilibrare ( BPA-200 ) , nu a fost atac la persoana si nici nu am intentionat asta .
Daca s-a inteles asa ceva , imi cer scuze .
Oricum majoritatea userilor au inteles cum sta treaba cu " paralelitul " integratelor ...totul este explicat clar :) mai jos .


Fişiere ataşate:
National semiconductor overture2 BPA200.pdf [3.86 MiB]
Descărcat de 347 ori
National Semiconductor AN_1192_LM3886.pdf [548.88 KiB]
Descărcat de 317 ori

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 12:51 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Da, vorbim impreuna si ne intelegem separat !

Pai tu si zis ca se poate folosi 94 in schema care am pus-o si eu am zis ca nu.
Eu nu am zis ca nu exista o alta modalitate de conectare in paralel a 7294 !!!

Mare atentie ! Nu ma mai arde cu negarea solutie tehnice ca nu am negat nimic !
Am negat ca se poate folosi 7294 in schema postata de mine, dupa ce tu ai afirmat ca se poate !

Tu tot incerci sa zici ca eu am negat deci sunt un nestiutor si nu am cunostinte, asta se intelege si vrei nu vrei ma ataci iar !

Inca o data: Am negat ca se poate folosi 7294 in schema postata de mine, dupa ce tu ai afirmat ca se poate !

Mama lui de orgoliu ! :roll: Recunoaste domne ca vorbeam de una si tu ai inteles altceva.
Nu mai tot zice aici ca eu am negat modalitatea de legare a amplificatoarelor prin rezistente !
Am negat ca se poate folosi 7294 in schema postata de mine, dupa ce tu ai afirmat ca se poate !
Atata tot !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 1:08 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Uite iti fac pe plac : tu nu poti avea dreptate decat daca ma aprobi .
Asa e bine ?
Sper ca stii de gluma !



Nu am spus niciodata ca nu ai cunostiinte , ci doar ca exista mai multe metode diferite de a conecta in paralel amplificatoare audio .
Tu ii tot dadeai inainte cu folosirea etajului de iesire la 7294 folosit ca slave si 7293 folosit ca master , iar eu am spus ca se poate si altfel , ca este o facatura de marketing .
De ce ?
Pentru ca altii au dovedit ca se poate si fara master si slave , prin folosirea unor simple rezistente de echilibrare , montate in iesire .
Repet , asta este sensul celor afirmate de mine mai sus .
Daca s-a inteles altceva acum este cazul sa se lamureasca totul .
Ca de obicei , poti intepreta totul cum doresti :) .
Dar sper ca e limpede .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 1:36 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
P Victor scrie:
Tu ii tot dadeai inainte cu folosirea etajului de iesire la 7294 folosit ca slave si 7293 folosit ca master


E doar 7293, nici un 94...

Eu am prezentat o modalitate, tu de ce nu ai prezentat-o pe a ta fara sa ma ataci, apoi fiecare e liber sa aleaga dintre modalitatile prezentate !

Nu, tu ai vrut... nici nu stiu ce ai vrut, probabil ca te plictiseai !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 2:34 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Tema pentru acasa : verifica singur care integrat poate fi folosit ca slave...si care poate fi folosit ca master ...dintre TDA7293 si TDA7294 .
Macar atat sa fie contributia ta la acest subiect care sa nu fie " disturbata " de mine :) ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mie Iul 10, 2013 10:37 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Ok... cedez eu primul !

PS: sper ca sti de gluma !

Succes la facut amplificatoare cu 7294 in schema pusa de mine, ca master sau slave, cum vrei tu !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Sâm Aug 03, 2013 3:19 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 09, 2010 5:04 am
Mesaje: 16
Localitate: IASI
Ok baieti. Am inteles ce trebuia citind pe diagonala. Nu trebuia sa va certati pe un topic ridicat pe baza unui integrat. Daca ar fi costat sute de euro , as mai fi zis sa revizuiesc zeci sau sute de topicuri si datasheet-uri in toate limbile de circulatie. Momentan , ridicasem intrebarea ca intr-un viitor apropiat sa ma apuc cu tatal meu , cand va fi timp , sa fac un experiment cu 4x7294. Si am inteles clar si concis , tda7294 se poate lega in paralel doar o data , restul facandu-se cu tda 7293. Inca nu am intrebat la Alfa&Omega (Iasi) daca au tda 7293 , dar sunt destule magazine online romanesti de electronice.
Bun. Acum ma confrunt cu o mica problema.
Am achizionat si al doilea kit de la adelaida de 200W (2xtda 7294) si merge brici la fel ca celalat vechi. Am 2 surse de redresare si un traff torr de 300 VA (2x24V). Am legat amandoua sursele la traff si fiecare sursa isi alimenta amplificatorul. Testul l-am facut noaptea (pe la 12~01 am) si functiona (ca sunet). Dimineata , cand sa-i fac proba la o putere acceptabila - imi baraia in boxe. Am schimbat boxele , apoi le-am pus in serie (facand 16 ohmi) .. tot degeaba. Vorbisem cu taica-miu si mi-a zis ca probabil sursele puse amandoua limiteaza curentul traff-ului si astfel kiturile nu mai ajung sa traga curent. Am alimentat apoi kiturile amandoua la o singura sursa si se comporta ok. Dar tot mai baraie cand ajung la nivelul maxim de semnal.
Ideea e ca semnalul l-am luat direct din placa de sunet a calculatorului. Cand am pus mixerul in functiune , s-a cam schimbat treaba. Se auzea mai bine. Teoretic , ar fi trebuit sa se auda un pic mai incet, dar fara distorsiuni. Practic , aveam distorsiuni si limitare de putere. Din mixer nu.
Ar mai o varianta. Trafful e de 300 VA , iar in schema zice ca un singur kit ar avea nevoie de un traff de 250 VA. Ar fi cazul sa comand un traff de 300 VA pt al doilea kit ?
Eu detin un traff de 400VA (2x24V) dar de curand am realizat ca are o sarma rupta care iese din bobinaj. Discutasem cu taica-miu si mi-a zis ca poate de acolo a fost buba cand mi-a pocnit unul din kituri acum 3 ani , din cauza ca a mers kitul cu o infasurare a traffului si in loc de 24 V i-a bagat dublu plus puntea si l-a facut terci. N-am apucat sa merg la Petra dar o voi face in curand sa vad daca pot rezolva problema la el.
Acum nah - daca le aveti si in transformatoare - se poate repara ? si 2 ... se poate rebobina , sa scot tot 2x24 ... dar de putere mai mare ? 500VA... 550 ... 600 VA ?
Multumesc !

_________________
[url]soundcloud.com/dj-weedn-k[/url]
Basically, we're tired of hearing about being in love or falling out, tired of the R&B system, so a new progressive sound has emerged. We call it Techno!
-- Juan Atkins, 1988 --


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Dum Aug 04, 2013 8:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Laurentiu M.G. scrie:
Ok baieti. Am inteles ce trebuia citind pe diagonala. Nu trebuia sa va certati pe un topic ridicat pe baza unui integrat. Daca ar fi costat sute de euro , as mai fi zis sa revizuiesc zeci sau sute de topicuri si datasheet-uri in toate limbile de circulatie. Momentan , ridicasem intrebarea ca intr-un viitor apropiat sa ma apuc cu tatal meu , cand va fi timp , sa fac un experiment cu 4x7294. Si am inteles clar si concis , tda7294 se poate lega in paralel doar o data , restul facandu-se cu tda 7293. Inca nu am intrebat la Alfa&Omega (Iasi) daca au tda 7293 , dar sunt destule magazine online romanesti de electronice.
Bun. Acum ma confrunt cu o mica problema.
Am achizionat si al doilea kit de la adelaida de 200W (2xtda 7294) si merge brici la fel ca celalat vechi. Am 2 surse de redresare si un traff torr de 300 VA (2x24V). Am legat amandoua sursele la traff si fiecare sursa isi alimenta amplificatorul. Testul l-am facut noaptea (pe la 12~01 am) si functiona (ca sunet). Dimineata , cand sa-i fac proba la o putere acceptabila - imi baraia in boxe. Am schimbat boxele , apoi le-am pus in serie (facand 16 ohmi) .. tot degeaba. Vorbisem cu taica-miu si mi-a zis ca probabil sursele puse amandoua limiteaza curentul traff-ului si astfel kiturile nu mai ajung sa traga curent. Am alimentat apoi kiturile amandoua la o singura sursa si se comporta ok. Dar tot mai baraie cand ajung la nivelul maxim de semnal.
Ideea e ca semnalul l-am luat direct din placa de sunet a calculatorului. Cand am pus mixerul in functiune , s-a cam schimbat treaba. Se auzea mai bine. Teoretic , ar fi trebuit sa se auda un pic mai incet, dar fara distorsiuni. Practic , aveam distorsiuni si limitare de putere. Din mixer nu.
Ar mai o varianta. Trafful e de 300 VA , iar in schema zice ca un singur kit ar avea nevoie de un traff de 250 VA. Ar fi cazul sa comand un traff de 300 VA pt al doilea kit ?
Eu detin un traff de 400VA (2x24V) dar de curand am realizat ca are o sarma rupta care iese din bobinaj. Discutasem cu taica-miu si mi-a zis ca poate de acolo a fost buba cand mi-a pocnit unul din kituri acum 3 ani , din cauza ca a mers kitul cu o infasurare a traffului si in loc de 24 V i-a bagat dublu plus puntea si l-a facut terci. N-am apucat sa merg la Petra dar o voi face in curand sa vad daca pot rezolva problema la el.
Acum nah - daca le aveti si in transformatoare - se poate repara ? si 2 ... se poate rebobina , sa scot tot 2x24 ... dar de putere mai mare ? 500VA... 550 ... 600 VA ?
Multumesc !

Ai inteles complet gresit .
Mai citeste inca o data , iar pentru faptul ca esti in ceata poti sa-i multumesti si colegului Ionut .
Spor la ars circuite integrate scumpe !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Lun Aug 05, 2013 8:57 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Cu placere, mergi pe mana lui Victor, pune 7294 in loc de 7293 in schema pusa de mine si o sa bubui mai multe integrate !
Laurentiu, in schema postata de mine nu se pot folosi decat 7293 !
Daca vrei sa pui in paralel 7294 foloseste schema cu rezistente pe iesire !

Cat despre traf, incerca sa ii scoti izolatia, tatal tau daca se pricepe intr-adevar, ar trebui sa stie asta,
si apoi sa lipesti firul pe capatul de bobinaj care e intrerupt !
Transformatoarele toroidale nu sunt asa usor de bobinat ca si cele pe tole, dar nu imposibil !
Formula de calcul e aceeasi, dar daca torul nu suporta, nu ai cum sa scoti o putere mai mare !

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: KIT Amplificator 2 x TDA7294 Bridge & 4 x TDA7294 Bridge
MesajScris: Mar Aug 06, 2013 9:59 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Iordache Ionut scrie:
Cu placere, mergi pe mana lui Victor, pune 7294 in loc de 7293 in schema pusa de mine si o sa bubui mai multe integrate !
Laurentiu, in schema postata de mine nu se pot folosi decat 7293!
Daca vrei sa pui in paralel 7294 foloseste schema cu rezistente pe iesire !


Cat despre traf, incerca sa ii scoti izolatia, tatal tau daca se pricepe intr-adevar, ar trebui sa stie asta,
si apoi sa lipesti firul pe capatul de bobinaj care e intrerupt !
Transformatoarele toroidale nu sunt asa usor de bobinat ca si cele pe tole, dar nu imposibil !
Formula de calcul e aceeasi, dar daca torul nu suporta, nu ai cum sa scoti o putere mai mare !

Toate cele bune !

Absolut corect !
Daca ai TDA 7293 poti folosi varianta lui Ionut , daca nu , poti folosi varianta cu rezistente de insumare pe iesire cu TDA7294 .
Pe banii tai poti sa te joci cum doresti .
Mai reciteste inca o data , ocolind rautacismele ...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România