The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:08 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Sâm Iul 06, 2013 3:38 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Va prezint un proiect complet original la a carui parte teoretica care lucrez de circa doi ani .
Incep cu schema de baza :



Transformatoarele de iesire sunt realizate de LMO , folosind un miez de 24 cm cu tole tip E20 avand particule de siliciu orientate prin laminare la rece .
Toate componentele sunt supradimensionate iar lampile ( prefinala si cele doua finale ) sunt doar de fabricatie militara URSS , avand peste 5.000 de ore de functionare la regimul stabilit in schema de mai sus .

Pe masura ce proiectul va mai evolua , va voi tine la curent .
Din pacate nu dispun de timp si materiale de inalta calitate pentru a-l finaliza prea repede ...


Fişiere ataşate:
GU50 PARALEL SE 35W .png
GU50 PARALEL SE 35W .png [ 69.47 KiB | Vizualizat de 13992 ori ]

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 9:17 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Nu contrazic, nu fac în contra, doar îmi zic părerea.

Amplificatoarele pe tuburi introduc distorsiuni armonice de ordin par.
Acestea sunt agreate de materia cenușie a omului.

In opinia mea, din ce știu cât și ca țel personal, un amplificator pentru audiții, hi-fi etc,
trebuie sa ia un semnal audio și sa îl paseze cât mai nealterat spre incinte
care la rândul lor, ar trebui sa facă același lucru...

Ori un amplificator cu lămpi nu face asta.

Sunt ok de folosit în producție, dau un sound plăcut !
Acolo se utilizează în obținerea efectului dorit apoi întreg procesul de producție.
Rezulta un produs audio finit, asa cum a considerat cel care l-a făcut, ca e bine !

Eu ca ascultător, în respect pentru creația omului, dacă îmi place, vreau sa o aud asa cum a făcut-o el !
Introducând un amplificator pe tuburi, schimb acest lucru... suna frumos, nu zic nu, dar... unde e hi-fi-ul ?
In alta ordine însăși termenul "high fidelity" - fidelitate înalta !
Presupune reproducerea materialului audio cât mai fidel, nu înfrumusețat cu armonici de ordin par !
Distorsiunile armonice de ordin par sunt totuși distorsiuni !
Faptul ca acestea sunt plăcute si nu deranjaza ca cele de ordin impar de la amplificatoatele pe tranzistoare, nu înseamnă ca e hi-fi !

Asta este logica mea proprie și personala și nu am nimic cu împătimiții amplificatoarelor sau preamplificatoarelor pe tuburi !

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 8:24 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
De obicei nu contrazic userii care nu au cunostiinte temeinice intr-un anumit domeniu in discutie , deoarece orice raspuns la subiect va genera o alta intrebare intrebatoare iar scopul vietii mele nu este sa-mi pierd timpul cu explicatii pe forumuri .
In acest caz voi face o exceptie , pentru a nu ramane cu falsa impresie ca ai avea dreptate daca nu ti-as raspunde .
Ma bucur ca subiectul meu pe teme HiFi ti-a trezit interesul si sper ca realizarea practica te va incanta .
Din pacate , faci o groaznica eroare intre analiza FFT si THD .
Analiza FFT se refera la posibilitatea redarii a intregii structuri armonice ce este aplicata amplificatorului iar THD se refera doar la componentele nedorite care apar la ierirea amplificatorului , aceste nefiind prezente in semnalul din intrare .
Raspunsul armonic ce rezulta in urma analizei FFT adica pe romaneste Transformata Fourier Rapida ,este total interdependent de majoritatea factorilor evidentiati in urma analizei comportarii amplificatorului la semnal mic , la semnal mare , functionare tranzitorie , este dependent de tipul sarcinii si defazajul intre curentul si tensiunea de la bornele sarcinii , buna functionare a sursei de alimentare etc .
Daca avem un semnal sinusoidal de 1kHz ( amplificat pana la nivelul necesar pentru a obtine o excursie maxima ) totul va fi perfect . Desigur , conteaza statistic vorbind , nivelul distorsiunilor adica THD-ul .
Dar daca avem un semnal audio complex adica spre exemplu amplificam sunetul unui flaut , la intrarea amplificatorului nostru vom introduce si sunetul fundamental al flautului ( spre exemplu nota LA , adica 440 Hz ) dar si armonicele ce sunt produse simultan cu fundamentala , armonice care pot fi ( in functie de instrument si tehnica de interpretare ) peste 40 iar spectrul de frecventa poate ajunge la 100 kHz !
Cu un nivel mult mai mic , dar totusi masurabile .
Eeee , abia acum vine greul !
Acele armonice ofera un timbru unic , care face diferenta intre un LA produs cu chitara si un alt LA , produs cu trompeta .
Problema este cum se comporta amplificatorul in redarea acestor armonice , care insotesc semnalul aplicat la intrare .
Urechea umana poate discerne diferenta intre sursele de semnal daca sunt redate minim primele 7 armonice , pentru a putea conserva parametrii auditiei cum ar fi naturaletea si inteligibilitatea .
Evident ca nu conteaza doar amplitudinea acestor armonice , ci si faza lor !
De altfel tocmai in asta consta diferenta intre " sunetul " unui amplificator sau alt amplificator diferit .
In teorie , orice amplificator ar trebui sa nu aiba o anumita amprenta acustica , ci doar sa amplifice si atat .
Din pacate acest lucru ramane un tel indepartat din viata proiectantilor , deoarece perfectiunea nu exista in lumea reala !
In functie de topologia schemei folosite , de calitatea componentelor etc se pot obtine unele rezultate mai mult sau mai putin bune , dar anumiti proiectanti pot face din acest lucru un avantaj .
Prin alegerea adecvata a unei anume topologii , poti influenta raportul amplitudinii redarii armonicelor pare fata de cele impare ! Spre exemplu , topologia clasica Push Pull nu poate reda cu amplitudine egala armonicele pare si cele impare , armonicele pare fiind redate mai slab .
De aia amplificatoarele lui Nelson Pass nu sunt Push Pull , pentru ca raspunsul armonic conteaza mai mult decat valoarea distorisunilor .
Ca sa precizez punctual , distorsiunile armonice totale pot fi tolerate de catre ureche daca sunt sub 3% pentru amplificatoare PP si sub 8% pentru SE .
De altfel , majoritatea incintelor acustice au distorsiuni peste aceste valori si nu se mai plange nimeni ...

Acum sper ca ai inteles de am optat pentru un amplificator SE si de ce nu ma intereseaza valoarea ( strict comerciala :) adica pentru fraieri ) THD , atat timp cat aceasta valoare se incadreaza lejer in batranul standard HiFi DIN45500 .
Pentru ca raspunsul armonic al amplificatorului favorizeaza redarea armonicelor pare ( care la randul lor sunt redate deficitar de difuzoare in configuratie clasica , cu exceptia incintelor tip Push Pull unde fenomenul este complementar , adica favorizeaza redarea armonicelor pare ) .

Despre sunetul incintelor Push Pull poate ne vor relata cateva impresii Dnul Dan Nita sau Mircea Bartic , dansii au folosit amplificatoare clasice cu tranzistori Push Pull impreuna cu asemenea incinte 2x15" , deci per total sistemul ar fi trebuit sa fie perfect neutru !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 8:59 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
P Victor scrie:
De obicei nu contrazic userii care nu au cunostiinte temeinice intr-un anumit domeniu in discutie , deoarece orice raspuns la subiect va genera o alta intrebare intrebatoare iar scopul vietii mele nu este sa-mi pierd timpul cu explicatii pe forumuri .
In acest caz voi face o exceptie , pentru a nu ramane cu falsa impresie ca ai avea dreptate daca nu ti-as raspunde .


Numai pana aici am citit si simt deja nevoia sa iti zic sa mai citesti inca o data !
E experienta, logica si parerea si mea proprie si personala, si nu ma bat pe nici o dreptate !
Ma apuc de citit in continuare de pura curiozitate, nu o sa comentez nimic , pt ca nu am de ce... mi-am zis parerea !
Dar ai tinut sa mentionezi ca nu am cunostinte temeinice... parerea ta, ai si tu dreptul la ea cu am si eu !

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Lun Iul 08, 2013 12:13 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Nici o problema , fiecare are dreptul la opinie separata !
FFT adica Transformata Fourier Rapida spune clar cine are dreptate .
Probabil ca faci confuzie intre FFT si THD , desi e clar ca sunt diferite , chiar si prin simplul fapt ca au denumiri diferite :) !
Pacat ca prin postul de mai sus ai incercat manipularea unor useri nestiutori ( ca si alta data ) , chiar daca nu ti-ai propus acest lucru .
Orice om este supus greselii ...

Mai invata , eu fac acest lucru permanent si nu imi este rusine sa recunosc !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Lun Iul 08, 2013 12:57 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Dar cine a zis ca eu nu mai invat ? :)
Toata viata invatam... ma rog cine vrea !
Stiu foarte bine de unde diferentele intre aceeasi nota de la instrumente diferite.
Oricum e o informatie utila pentru cine nu stie, dar greu de asimilat fara alte cunostinte elementare !
In fine... am impresia ca ai impresia ca sunt praf !
Inca o data nu ma luptam aici sa demonstrez ca am dreptate !

Dar poate imi spui de ce un monitor de studio de 5000 euro + nu are amplificatoare pe lampi in el.
De ex Genelec 1038 B...

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 10:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Despre Genelec si alte KKT-uri pentru studio-uri si discotecarie te rog sa discuti la sectiunea ta .
Subiectul de fata trateaza amplificatoare cu lampi pentru auditii HiFi !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 10:21 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Am inteles...

Tuburi = high fidelity
Studioul unde se face muzica care o asculti pe tuburi = KKT

Cum am zis si in subiectul celalt... cu tot respectu, te las sa domnesti aici cu pseudostiinta !

Toate cele bune !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 10:29 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Devii prea offtopic cu interventia ta .
Pasteaza-ti rautacismele pentru Dj-ii tai !
Care este legatura intre lampi si Genelec ?

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 10:32 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Eu nu vad legatura intre hi-fi si lampi !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 10:52 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ei si ...pe tine nu te-a intrebat nimeni :) .
PAREREA TA NU CONTEAZA , NU A CONTAT NICIODATA SI NICI NU VA CONTA IN ACEST SUBIECT !
Hai , dispari cu offtopicul de aici .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 11:26 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
E ok sa ai preferinte, dar sa iti intre orgoliul asa in actiune ca altii au alte preferinte, nu e ok !

Am disparut !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Mar Iul 09, 2013 11:30 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Asa este .
Orgoliul e una , offtopicul e alta :) .

Probabil ca ai perfecta dreptate , dar subiectul este doar despre amplificatoare cu lampi !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator pentru auditii HiFi cu lampi
MesajScris: Sâm Iul 20, 2013 2:44 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
In paralel cu proiectul prezentat mai sus , mai am in lucru un alt proiect de amplificator SE cu EL84 si EF86 in etajul de intrare ( de fapt cu varianta sovietica 6P14P ca finala si 6J32P ca etaj de intrare ) , este un proiect clasic , de origine Mullard " 3W " , de putere relativ mica din pacate , dar poate fi considerat ca un " amplificator de referinta " in acest domeniu al amplificatoarelor " First Watt " de inalta calitate :


Fişiere ataşate:
SE EL84 LOW DISTORSION.png
SE EL84 LOW DISTORSION.png [ 31.27 KiB | Vizualizat de 13993 ori ]
Bode SE EL84 low distorsion.png
Bode SE EL84 low distorsion.png [ 31 KiB | Vizualizat de 13993 ori ]
THD la 3W.png
THD la 3W.png [ 20.31 KiB | Vizualizat de 13993 ori ]
FFT LOW DISTORSION.png
FFT LOW DISTORSION.png [ 21.96 KiB | Vizualizat de 13993 ori ]

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România