The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:43 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: probleme cu ipa 400
MesajScris: Mar Ian 19, 2010 1:09 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
am luat de la cineva 2 module de amplificare ipa 400 unu e bun dar celalalt nu pot sa-mi dau seama ce are! am verificat finalii ,am schimbat toti electrolitici de pe placa si am verificat rezistente tot si nu i.am dat de capat oricat de mic ar fi volumul se aprinde ledul de pe placa si se aude cam aiurea,curentul de mers in gol e zero nu.l pot regle,posibil sa fie stricat butonul ala?am pus un video pentru a intelege mai bine
View My Video

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 19, 2010 7:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 10, 2006 5:21 pm
Mesaje: 111
Localitate: ZALAU
ala distorsioneaza de-l iau dracii :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 19, 2010 10:01 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
sunetul vine din mixer...nu are probleme la celalalt modul nu am treaba merge

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 19, 2010 10:26 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Sep 10, 2006 5:21 pm
Mesaje: 111
Localitate: ZALAU
ala e de la curentul de mers in gol


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 20, 2010 8:27 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 30, 2005 9:39 am
Mesaje: 204
Localitate: Botosani
sa pui si aici cum ai rezolvat problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 20, 2010 8:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
up nimeni? :roll:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 20, 2010 10:33 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
vad ca ai un modul comercializat de Vasile Petreus

poti sa dai de el la id vasilecelrau

el ar fi persoana cea mai in masura sa-ti raspunda la intrebari legate de IPA 400 :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 12:13 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
am rezolvat problema era de la semireglabilul ala de reglat biasul!

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 20, 2010 9:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
pun si eu o intrebare aici.Am un modul fet400 si la alimentare se ard sigurantele.Am masura toti tranzistori si toate diodele si par ok(finali par ok masurati asa la rece).In schimb pare dus tranzistorul cu rol de superdioda MJE340.Poate sa imi sara sigurante de la superdioda ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 17, 2010 1:20 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Da, daca curentul de mers in gol este mult prea mare...

Vezi ca mosfetii trebuie sa arate pe instrumentul de masura, ca o dioda intre picioarele D-S doar intr-un singur sens!

O greseala IMENSA de proiectare este accea se a folosi semireglabilul de ajustare a curentului de mers in gol intre baza si colectorul superdiodei, avind rezistenta fixa intre baza si emitor.

Intreruperea semireglabilului sau un contact imperfect, ar duce curentul de mers in gol la valoarea maxima...

Trebuie o mare atentie acordata proiectarii acestui ciruit!

Iar la amplificatoarele cu tranzistori mosfet in final, trebuiesc 2 rinduri de alimentare a modulului, alimentarea de FORTA pt etajul final propriu zis (FINALII) si alimentare suplimentara pentru partea de comanda cu un curent de circa 1Amper care sa fie cu 10-15 volti MAI MARE pe fiecare ramura fata de alimentarea finalilor, altfel mosfeii finali NU se deschid cum trebuie.

Asta este o alta greseala GRAVA de proiectare, la care din pacate, cam toate modulele gen IPA sau cum am mai fost ele denumite, nu s-a tinut cont...

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 17, 2010 2:11 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
parerea mea :roll: nu se merita sa iti faci amplificare home made!mai pui 100-200lei si o cumperi noua si macar ai o baza ca nu te lasa cu ochii in soare in mijlocul sonorizarii!! eu am vandut tot ce am avut.. am mai pus ceva banuti si mi.am luat t-amp2400 la mana a2a si nu am avut treaba cu ea de aproape 8 luni si sper sa nu am nici in continuare!

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 17, 2010 11:26 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
tzibo da-mi voie sa te contrazic un pic ,am ipa 400 de ceva ani si sincer m-a lasat o singura data cand am pus pe niste chestii de boxe si am pus vreo 4 pe un canal,in 3 ore s-a dus canalul.Asta s-a intamplat pentru ca eram in lumea alcoolului si nu aveam boxele mele.S-au dus 2 finali i-am schimbat si de atunci nu am avut nici o problema .Nu zic ca nu ar fi mai bun un amplificator gata cumparat , arata mult mai bine ,nu ai batai de cap cum sa il faci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme cu ipa 400
MesajScris: Mie Mar 09, 2011 3:23 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Tot un drac , si IPA sau AV sau cum doriti sa ii spuneti , dar si T-amp 2400 , nu sunt proiectate de profesionisti.......

Watti manelistici , doar atata produc , care nu au legatura cu calitatea . De ce credeti ca exista Crown , Crest , Ecler sau Dynacord si Peavey , LabGrupen etc ? Cat dai , atata face . De ce nu recunoasteti si pagubele produse de asemenea amplificatoare : difuzoare arse , descentrate , filtre prajite , bani platiti pe reparatii , pe drumuri , pe piese de calitate , renume de " inginer de sunet " iremediabil distrus , timp pierdut . Pacat...........dar voi stiti mai bine ce va trebuie !

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme cu ipa 400
MesajScris: Mie Mar 09, 2011 1:07 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 8:32 am
Mesaje: 629
Localitate: timisoara
Eu cel putin nu sonorizez,nu am sonorizat niciodata si nu cred ca voi sonoriza.Este doar un hobby.Cred ca la nivel de hobby sunt ok si modulele astea,mai mesteresti mai te joci cu ele.De obicei un hobby manaca bani si nu produce.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: probleme cu ipa 400
MesajScris: Mie Mar 09, 2011 5:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
P Victor / hpavictor ai ascultat vreodata un amplificator cu ipa400? te rog sa nu vorbesti prostii. Eu am un asemenea amplificator de 4-5 ani si sunt extrem de multumit de el.CROWN e pentru cine are bani!!!!
Am multi oameni care au zis cu mana pe inima ca ipa400 suna mai bine ca 2,3 amplificatoare ,,de firma''.gen ma-600


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România