The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:04 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: modificare amplificator
MesajScris: Joi Apr 16, 2015 12:31 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 11, 2009 2:26 am
Mesaje: 222
Localitate: Slatina
salut,

am facut rost de un tranformator destul de bun ca are la iesire (dupa redresare) doua tensiuni diferentiale adica +- 115v si +- 55v,
problema e ca schema originala dupa care am realizat mai demult acest amplificator se alimenteaza la +- 96v,
transformatorul de e acum are tensiunile mult prea mici fata de normal si vreau sa il schimb cu acesta
intrebarea mea este: pot sa alimentez fara probleme la 115v? sau sa alimentez doar partea de putere adica finalii la 115v iar restul la 55v? tin sa precizez ca in amplificare pe fiecare canal am 12 perechi de finali pentru a nu avea probleme cu temperatura si sa am o putere mai ridicata fata de cel original iar restul tranzistorilor conform specificatiilor ar trebui sa reziste noii tensiuni dar vreau parerile voaste pentru a fi sigur

v am atasat schema originala si schema modificata

va multumesc


Fişiere ataşate:
rotel.jpg
rotel.jpg [ 224.45 KiB | Vizualizat de 6170 ori ]
rotel ORIG.jpg
rotel ORIG.jpg [ 223.65 KiB | Vizualizat de 6170 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: modificare amplificator
MesajScris: Joi Apr 16, 2015 12:41 pm 
Daca alimentezi separat partea de intrare, o sa obtii o putere mai mica de iesire, exact cat ar fi daca ai alimenta toata schema cu +/-55v, bonus o disipatie mai mare de putere pe finali, deci aceasta variant pica. Pe de alta parte, tensiunea max colector-emitor a unui final 2sc5200 este 230v, deci exista pericolul de strapungere al finalilor alimentati la +/-115v. Poti sa te complici cu o clasa H pe partea finala, sau sa bobinezi pe traf o prelungire a primarului, pt a cobora tensiunea la max +/-95v.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare amplificator
MesajScris: Joi Apr 16, 2015 1:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 11, 2009 2:26 am
Mesaje: 222
Localitate: Slatina
Ion Ionut scrie:
Daca alimentezi separat partea de intrare, o sa obtii o putere mai mica de iesire, exact cat ar fi daca ai alimenta toata schema cu +/-55v, bonus o disipatie mai mare de putere pe finali, deci aceasta variant pica. Pe de alta parte, tensiunea max colector-emitor a unui final 2sc5200 este 230v, deci exista pericolul de strapungere al finalilor alimentati la +/-115v. Poti sa te complici cu o clasa H pe partea finala, sau sa bobinezi pe traf o prelungire a primarului, pt a cobora tensiunea la max +/-95v.



pai de ce se strapung finalii la 115V +/- daca iei tin pana la maxim 230V? daca alimentam la 200v +/- atunci da..exista un mare risc..
sunt amplificatoare ce alimenteaza acei tranzistori la 130v +/- nu am acum schema sa iti atat dar sunt..deci?

nu vreau clasa H prefer AB pentru medii inalte deci chiar nu se merita aceasta complicatie

transformatorul are 4 iesiri de 43v/16A cum sa fac acea prelungire?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare amplificator
MesajScris: Joi Apr 16, 2015 1:52 pm 
Cum variaza tensiunea de iesire a unui amplificator? - intre + si - tensiunea de alimentare. In cazul in care sinusoida tinde sa ajunga la plus, o sa avem o diferenta de cativa volti intre colectorul si emitorul tranzistorului de sus, moment in care tranzistorul de jos, chiar si blocat fiind, va vedea intreaga tensiune de alimentare la borne, adica 115+115v. Schemele pe care le-ai vazut alimentate cu +/-130v nu erau cumva in clasa H sau G? Iti dau exemplu amplificatoarele qsc care au finali 2sc5200/2sa1943 - alimentare +/-132v cu prize la +/82v. In cazul cel mai defavorabil, tranzistorul final va vedea 132+82v, fix 214v, cam aproape de pragul celor 230v, dar avand in vedere ca va mai scadea tensiunea de alimentare in sarcina, au marja destula.
Cat despre traf, bobinezi separat o infasurare de circa 40v pe care o inseriezi corespunzator cu primarul pt a creste raportul de transformare, ce va duce la scaderea tensiunii din secundar. Pe un traf toroidal va fi f simplu de facut aceasta modificare, nu uita sa izolezi corespunzator acea infasurare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare amplificator
MesajScris: Joi Apr 16, 2015 5:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 11, 2009 2:26 am
Mesaje: 222
Localitate: Slatina
da..ai avut perfecta dreptate.. e bine sa mai intrebi lumea mai experimentata de pe forumuri...
zi mi te rog mai in detaliu.. poate in desen ceva.. cum pot realiza acea bobina pentru ca transformatorul este toroidal dar partea din interior e umpluta cu un fel de plastic ce formeaza sistemul de prindere deci e imposibil sa mai adaug vreo infasurare..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: modificare amplificator
MesajScris: Joi Apr 16, 2015 6:45 pm 
Este o rasina care se poate sparge cu atentie. Odata eliberat mijlocul trafului, se poate bobina fara probleme o infasurare, care se va inseria cu cea a primarului in asa fel incat tensiunea din secundar sa scada (in sens gresit va creste). Grosimea sarmei va fi egala cu cea a primarului, iar nr de spire pe volt il poti determina bobinand vreo 10-20spire de proba.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România