The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:49 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme amplificator cu TDA 7294
MesajScris: Joi Mai 01, 2008 11:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 21, 2008 7:49 pm
Mesaje: 36
Localitate: Iasi
Am un amplificator home made, facut din kituri amplif cu TDA-uri 7294. kitul e construit deja in punte(2x7294), cica pe cartea tehnica e de 1x250 w. se alimenteaza la +/- 35V. a, facut si blocul alimentator (aveam 1 traf de 2x24Vca, aprox 10A + 2 condensatori 10000uF la 100V), totul ok. deci am cate 2 kituri respective pe acelasi radiator(bineinteles izolate).
Merge ok la volum cam la jumatate, dupa care daca dau mai tare, un canal imi distorsioneaza, adik mai bine zis imi scoate o paraitura pe boxa.
Alimentarea vine in felul urmator: din condensatori se duce in kit1, iar in paralel cu kit1 este si kit2, am zis ca nu e necasar sa trag fir direct de la condensatori si pt kit 2.
Stie cine de ce imi face asa kit 2?
Deci chestia asta se intampla numai la kit2 cand ridic volumul , kit1 comportandu-se normal la vol maxim.
Scuze ca am scris ditamai povestea, dar sper sa ma ajute cineva[/img]


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 01, 2008 11:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 21, 2008 7:49 pm
Mesaje: 36
Localitate: Iasi
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 01, 2008 11:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 12:14 pm
Mesaje: 109
Localitate: Bacau/Brasov
Salut, ce am patit eu odata cu un kit cuparat cu TDA 7294 este ca nu am montat un intergrat bine pe radiator si la un anumit volum distorsiona . Mi-a luat cateva ore sa imi dau seama pana am pus mana pe tranzistori si unu din ei m-a fript. Daca i-ai pus izolatie pe radiator incearca sa pui pasta termoconductiva de care pui la CPU.
Daca nu e asta problema ne mai gandim! :D
apropo, cat au costat condensatori ide 10.000uF la 100V ca trebuie sa cumpar si eu vre-o 4?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 12:00 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 21, 2008 7:49 pm
Mesaje: 36
Localitate: Iasi
Imagine
nu...izolatiea e facuta bine, bine. in loc de pasta conductoare am pus vaselina, stii ca si ea e f buna conductoare de caldura, izolatiile is facute cu foita de mica si saibe din plastic pt suruburi. sigur nu e pb cu izolarea.
condensatoarele le-am cumparat de aici ...(PM), is cele mai mici preturi de pe piata si iti vin in 2 zile acasa, prin posta adik.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 12:23 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 21, 2008 7:49 pm
Mesaje: 36
Localitate: Iasi
deci ceea ce vedeti in poze e ampliful meu, observati ca e un subwoofer activ cu amplif incorporat pt 2 sateliti(am muncit mult la el ce sa zic...), de asta sunt 2 transf (ala mic pt kit subwoofer si ala mai mare pt 2x Kituri sateliti) si pe blocul alimentare4 condensatoare si 2 punti(cealalta punte si cond cei mici pt o alim de 12V).
in poza a2-a este spatele boxei.pe radiatorul de sus este KIT1 si KIT2, iar pe radiatorul de jos KIT pt subwoofer.
am sa mai pun poze cu schema kitului
Imagine

si astia-s satelitii care-i folosesc

Imagine

si asta-i schema electrica a kitului

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 10:27 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Noi 18, 2005 12:14 pm
Mesaje: 109
Localitate: Bacau/Brasov
salut morpheus89. Ai investit multe ore de munca in proiectul tau, sper sa fi multumit de el dar ca sa fiu si eu fericit poti sa ti mana pe aripioarele de aluminiu ale intergratelor ca nu se stie niciodata daca au facut bine contact termic! Daca nu e asta trebuie sa-ti dea un diagnostic cineva cu mai multa experienta ca mine! Am vazut si eu saitul asta http://www.tehnoelectric.ro
pentru niste amplificatoare chinezesti http://www.tehnoelectric.ro/component/p ... Itemid,34/
care arata identic cu cele de la alte magazine
cum e cel de aici http://www.alfaservice.ro/index.php?mai ... ucts_id=41 de unde a cumpart un coleg si ii merge foarte bine. Ma intreb daca poate sa fie o calitate mai proasta cu toate ca amandoua kituril sunt facute in china si au inscriptia 500w+500W.
Bafta in continuare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Probleme amplificator cu TDA 7294
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 12:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
morpheus89 scrie:
Merge ok la volum cam la jumatate, dupa care daca dau mai tare, un canal imi distorsioneaza, adik mai bine zis imi scoate o paraitura pe boxa.
Alimentarea vine in felul urmator: din condensatori se duce in kit1, iar in paralel cu kit1 este si kit2, am zis ca nu e necasar sa trag fir direct de la condensatori si pt kit 2.


Ia trage alimentarile cum se cade, de la condesator fire separate pentru alimentari si pentru masa.
Ce ai facut tu e inadmisibil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 12:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 21, 2008 7:49 pm
Mesaje: 36
Localitate: Iasi
Da Mircea, ai dreptate, dar kiturile nu sunt cumparate de pe www.tehnoelectric.ro. is cumparate din iasi de la GS. numai condensatoarele is de pe site-ul respectiv, asa k nu-s chiar chinezarii, is produtie proprie a magazinului.
Si cu radiatoarele nu-i pb, deci kiturile nu se incing asa tare, adik ceva normal, pot tine mana si direct pe integrat.
Nush ce sa mai zic...ast si alte pareri...
Sharky - am sa incerc asa, desi e exact aceeasi chestie numai ca pun 3 fire in plus de la condensatoare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 1:32 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 02, 2007 2:57 pm
Mesaje: 219
Localitate: Iasi
cum sa fie aceeasi chestie :?
in primul rand incearca sa le alimentezi ca la carte... daca nu functioneaza asta, lasa numai kit2 activ si vezi ce se intimpla... atata timp cat kiturile sunt identice si boxele AU ACELEASI FILTRE SI DIFUZOARE... ca parca vad ca e o anomalie la una din ele si scade impedanta de nu stii ce-i cu ea pe anumite frecvente, nu ar trebui sa apara probleme... :roll:

si apropos de "aceeasi chestie"... nu poti iriga teren arabil cu apa de la o cismea...

LE: AI MARE GRIJA SA FIE MASA FOARTE BINE DISTRIBUITA...

_________________
Imagine life is worth it...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 1:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
ai incercat sa muti boxele de pe un chit pe altu ? tot asa face ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 3:31 pm 
din cate vad eu din poze , trafurile par cam mici , nici vorba de 10A sau cat ziceai tu mai sus ...... cumpara un toroidal de 500va si alimenteaza toate kiturile din el .... si separat nu cum ai facut tu de la un kit la altul .... legi de la conzi la fiecare kit +, - si GND


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 02, 2008 6:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 21, 2008 7:49 pm
Mesaje: 36
Localitate: Iasi
Nu-i pb cu boxele, sunt identice, au aceeasi impedanta si cum zicea dimisor, am facut o "rocada " cu boxele si tot asa face, deci nu e de la boxe.
Pt dragon: daca traful are sarma de 1.8 mm la +/- 24 V cati amperi zici ca are?
si daca ar fi sa-mi iau un toroidal, cat m-ar ajunge unul la +/- 24 V? filtrat sa-mi iasa +/- 35


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 03, 2008 1:46 am 
tu crezi ca (,) conteaza doar grosimea sarmei ? aia iti da tie puterea la traf ????? use google :D

P.S http://www.electronica.ro/transformator.shtml
spor la citit
calculeaza sectiunea si o sa fi uimit ce putere are :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 03, 2008 11:40 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 02, 2007 2:57 pm
Mesaje: 219
Localitate: Iasi
lasa calculul de trafuri... oricum cred ca la asta ai sa ajungi pana la urma, dar momentan alimenteaza numai kit2 bine... pune cablu grosut... nu te zgarci ca nu ai ce pierde.
vezi daca face probleme, e ceva de la CI...

cel mai probabil este de la alimentare faza... daca nu ai verificat traful de la bun inceput macar ai masurat o tensiune in sarcina?...

ia-ti traf de la petratoroid... il supradimensionezi un pic ca sa ai loc in plaja de putere pentru dinamica

_________________
Imagine life is worth it...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 03, 2008 10:58 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 21, 2008 7:49 pm
Mesaje: 36
Localitate: Iasi
adevaru e k m-am zgarcit la traf. nu mi-am luat toroidal k aveam deja ala de pe alt amplif . oricum e destul de scumpel la cum imi trebuie mie, vreo 220 lei
Iar vb lui dektz, tot aici am sa ajung, adik sa-mi iau alt traf, cred ca alimentarea e de vina. acu ma bag sa incerc sa alimentez numai kit 2 de la traf. mentionez ca kit1 si kit 2 sunt alimentate de la traful ala mai mare, traful ala mai mic fiind pt kit3, adik de la subwooferul intern.
Va anunt cand termin si va dau verdictul ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România