The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:01 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: amplificator Nmos 500
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 11:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
Dupa mai bine de jumate de an de cand m-am apucat de acest amplificator, si cu lipsa de fonduri si lipsa de timp proiectul se apropie de final. numa bine ca de revel va fi folosit :)

Amplificatorul este gata in proportie de 90 %, dupa sarbatori urmeaza vopsirea electrostatica, si dupa ce comand cateva leduri bicolor, voi putea sa-mi fac si indicatoarele de pe fata amplificatorului functionale asa cum vreau.

Alimentare: 2 transformatoare de 60Vac/1000VA
Filtrare: 4*33000uF / 100V

Schema clasica de la Nmos 500 iar ca finalu am pus IRFP260N
Cablajele sunt facute si populate pentru 10 finali pe placa, care la tensiunea asta de alimentare ar trebui sa dea cam 600W in 4 ohmi, dar din cauza ca la reglaje am ars cativa finali, si cumparasem din polonia doar 20 de bucati, am ramas cu 6 finali pe modul cea ce nu ma deranjeaza din moment ce boxele imi sunt de 8 ohmi, asadar ar trebui sa am cam 300W per canal.

Am facut un modul de delay pentru trafuri, amplificatoarele avand pe placa delay la cuplarea boxelor si protectie la cc pe iesire.

Carcasa este din tabla de aluminiu de 2 mm, fata, spate si fundul carcasei fiind dintro bucata indoite la o presa hidraulica :)

Restul de inbinari le-am facut acasa, cu cornier de aluminiu, o bucata profil T si suruburi cap imbux de 4 mm

Ledurile de pe front, cand vor fi toate legate vor indica asa:
primul - power on,
al doilea bicolor rosu verde - stare delay trafuri
a treia linie formata din 2 leduri bicolor - stare protectii amplifuri
a patra linie formata din 2 leduri bicolor - clip amplificatoare.

Mai jos poze de pe durata constructiei.

Sarbatori fericite si un AN Nou plin de impliniri !!!!

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
carcasa :)
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Boxele folosite sunt acestea:

http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=4555

si mixerul acesta :) : http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=6495

Ca si impresi legate de sunet .. suna super. Cu intrarea legata la un mixer dar fara semnal dat in mixer, si ampliful cu potentiometrele date pe maxim, nu dau nici un strop de brum in inalte .... Cu amplificatoarele pe masa si semnal dat din comp se auzea un usor brum in inalta cand nu muzica era oprita.

Cutiuta neagra ce se vede in amplificator este o sursa in comutatie de 24V si vro 2A ce alimenteaza protectile de pe amplificatoare, delay-ul de la trafuri si ventilatoarele.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 12:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 14, 2009 12:38 am
Mesaje: 87
Localitate: Blaj,jud. Alba
Bravo,foarte frumos si ingrijit lucrat :)
Poate daca erau ventilatoarele negre,fara leduri si ledurile din fata de culori mai "profi" nu albastru ala ce sare in ochi,era 101% profi tot amplificatoru :)
Oricum arata foarte bine si asa mai "tunat" :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 12:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
ledurile din fata vin schimbate dupa sarbatori ... cele care sunt acum albastre vor fi bicolor : rosu verde, cele de clip rosii, delay la traf rosu/verde si cel de power probabil ca va ramane albastru

coulerele mi-au placut ca sunt foarte silentioase si au un debit de aer destul de mare ... in 3 computerele de-a mele am couler master de 120mm de carcasa puse pentru hard diskuri si merg perfect de o gramada de timp :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 12:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 29, 2006 1:25 pm
Mesaje: 90
Super lucrare. Imi place! Tine-o tot asa!!! :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 1:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Cate un toroid de 1kva pentru cate un modul de 500w/4ohm , asta da sursa facuta dupa vreo idee furata de rusi :lol: Felicitari , se vede munca depusa in el. 8)
Apropo , esti cumva fostul user ionutz20 de pe forum? Sau e doar o coincidenta? :oops: Ca si coincidenta... si avatarul e la fel :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 1:15 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
trafurile asa s-a nimerit sa cumpar ... chiar daca e supradimensionata sursa asta e :D pe viitor poate mai lucru pe la amplificari, sau le folosesc in 4 ohmi

Pe elforum am ionut20 dar aici am avut ionutz21 de la inceput ... doar ca nu prea am postat.

Acum ar trebui sa am ionutz23 :)):))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 1:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 30, 2009 5:25 pm
Mesaje: 241
Localitate: Sighisoara
Felicitari!
Arata foarte bine pentru un amplificator home made.Se vede ca ai lucrat mult la el.
Sa-l folosesti sanatos.

_________________
aka DeLuX
4 The Love Of Music


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 1:30 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
merci ... aici e impreuna cu restul de jucarii :P

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 5:14 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 16, 2009 12:01 pm
Mesaje: 307
Localitate: iasi
bravo!cel mai mult imi place cum lucrezi :wink: foarte ordonat :roll: eu cand ma apuc sa fac cate cv impanzesc sculele in toata casa ajung cu ele si in baie :lol: glumesc :twisted:

_________________
fostul " tziboo "


<<< YM: tziboo91 >>>>>>
<<< tel: 0753334069 >>>>>



o dau pe soacramea la schimb..de fapt gratis dar nici asa nu cred ca o vrea cineva!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 5:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
asa am ajuns si eu ... .camera, hol am avut ce aspira de aschi de aluminiu .... ferice de cei ce stau la casa sau au un garaj sau un beci incapator :D


Ultima oară modificat de Ionutz21 pe Sâm Dec 26, 2009 8:12 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 5:36 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 27, 2009 3:13 pm
Mesaje: 137
Localitate: Oltenita/Bucuresti
Chiar ti-a iesit perfect, felicitari!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 8:36 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
intradevar o lucare reusita :) cat te-au ajuns toate materialele?

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 26, 2009 9:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
pai toate piesele au fost noi cumparate ... o parte (rezistente, finalii, condensatorii, prefinali) sunt luate de la TME din polonia, conzii mari sunt luati din romania, restul de piese adunate de pe la diferite magazine .... tabla am luat o coala de 1m/2m .... per total, daca pun si pretul tablei si cat ma va costa vopsirea electrostatica, toata lucrarea este undeva in jur de 1100 ... 1200 de lei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 27, 2009 1:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Noi 15, 2007 11:03 pm
Mesaje: 69
Localitate: Constanta
Iti admir sincer lucrarea,arata foarte frumos!Se vede ca ai muncit cu drag la ea :).Felicitari!
Ps: de unde ai cumparat suruburile de tip inbus si la ce pret?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 27, 2009 2:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 07, 2007 2:58 pm
Mesaje: 32
Localitate: Timisoara
secretul este sa te gandesti mult la cum vrei sa iasa ... daca as fi facut statia pentru cineva, o gatam mult mai repede, dar si faceam compromisuri .... daca ai timp sa iti imaginezi pana la ultimul detaliu, orice lucrare va iesi foarte faina :)

Suruburile sunt luate de la ciclop din Timisoara ... cele de 3 mm folosite la module de amplificare au costat cam 16 lei o suta de bucati ... cele de 4 mm folosite la carcasa au fost cam 18 lei o suta de bucati.

Sunt foarte faine, si foarte rezistente ... metalul folosit este unul de duritate mare.

Ca si comparatie .. aceleasi suruburi dar normale, cu cap pentru surubelnita cruce sau cap de cheie, costa cam 2 lei o suta de bucati.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România