The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:06 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplif welleman 100w
MesajScris: Lun Feb 08, 2010 2:09 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 20, 2006 8:32 pm
Mesaje: 111
Localitate: UK
Tocmai am terminat noul meu amplificator pt calculator
Kituri Welleman 100w cu finali TIP142 TIP147 (parca) darlingtoni
Alimentare todoidal 200w 2x33 ca, 2x45 cc, filtraj 2x3300mfd pe fiecare canal
Soft start de la Vasile (mereu am avut probleme cu condensatorul de 1000 mfd...discutam dupa ce fac poze detaliate)
Protectie la scurt si overload pe placa, la cc,temperatura si delay speakers cu kituri de la PSC (un releu era defect)
Ventilator controlat termic
Carcasa poate va este cunoscuta :D ...se vand prin romania ampuri liquidpower (de toata jena...eu l-am cumparat gata ars pt carcasa, traf si vu-metru). Amplificatorul original avea (poate) 2x 60 w 4 ohm cu un semn mare de intrebare :twisted: filtraj 4x1000 mfd superlol :lol:
Website link
http://www.velleman.eu/distributor/prod ... ?id=360356
Schema
Imagine

Ca sunet sunt foarte multumit de cum suna, initial am avut 2 module cu TDA 7294 in carcasa....dar nu se poate face comparatie...tdaurile sunau infundat si fara claritate.
Am fost nevoit sa schimb traful original pt ca facea prea mult zgomot....nu in boxe ci in carcasa. Ampul il tin pe birou si orice zgomot de la traf se aude suparator de tare. Sper ca traful nou nu va deveni zgomotos in timp (fiind un traf de la petra lol).
VU-metrele originale merg f bine si ochiometric sunt reglate pt amplificator de 80-100 w...la mine cand sunt aprinse toate ledurile amplificatorul nu intra in distorsiuni......nu sesizabil urechiometric oricum. Merg numai alimentate comun cu amplificatoarele...nu din sursa separata...chiar daca pui masa comuna

poze
Imagine

mufe din belsug si o vopsea surprinzator de buna pe aceasta carcasa
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
In poza urmatoare se vede condensatorul umflat de 1000 mfd de pe soft start....planuiesc sa il schimb in curand
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Amplificatorul il folosesc cu 2 boxe vintage Marantz 8", basii schimbati cu ceva mai modern....poze cat de curand

_________________
d(-.-)b


Ultima oară modificat de Vlad Ionel pe Lun Feb 15, 2010 4:00 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplif welleman 100w
MesajScris: Joi Aug 18, 2011 7:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 14, 2009 12:38 am
Mesaje: 87
Localitate: Blaj,jud. Alba
Chiar daca-i vechi topicul te intreb daca nu ai probleme in legatura cu sunetul,adica sa ai brum sau alte zgomote..?Te intreb ptr ca am studiat pdf-ul cu amplificatorul si cei de la Welleman spuneau ca nu-i recomandat sa se alimenteze 2 kituri din acelasi traf ptr ca apare brum si etc...daca am inteles bine din pdf :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplif welleman 100w
MesajScris: Joi Aug 18, 2011 8:31 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Aug 13, 2011 5:29 pm
Mesaje: 54
Lansez si eu o intrebare: se inatampla cumva sa mai ai schema circuitului de control termic al ventilatorului?.
Si eu observ ca e foarte vechi postul, dar sa speram ca poate inca mai e activ pe forum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplif welleman 100w
MesajScris: Joi Aug 18, 2011 9:40 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Andronescu Florin scrie:
Lansez si eu o intrebare: se inatampla cumva sa mai ai schema circuitului de control termic al ventilatorului?.
Si eu observ ca e foarte vechi postul, dar sa speram ca poate inca mai e activ pe forum.



Propun urmatorul montaj care comanda ventilatorul ( la fel ca cele de PC ) in functie de nivelul de pe iesirea amplificatorului.......
Este evident ca atunci cand ai putere mare pe iesire , amplificatorul se incalzeste , deci atunci trebuie racit .....turatia ventilatorului se mareste proportional cu semnalul de pe iesire .
Poate ajuta.......BD902 il poti inlocui cu succes cu orice tranzistor de medie putere PNP , spre exemplu BD244


Fişiere ataşate:
Signal Fan Control.jpg
Signal Fan Control.jpg [ 55.2 KiB | Vizualizat de 8314 ori ]

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplif welleman 100w
MesajScris: Vin Aug 19, 2011 7:31 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Aug 13, 2011 5:29 pm
Mesaje: 54
1) Observ ca montajul se alimenteaza la +/- 15Vcc.
Eu mai am o infasurate secundara la transformator, dar este de 9Vca. Asta inseamna ca dupa redresare ar veni aproximativ 12Vcc, ceea ce este cam putin pentru montaj. Trebuie sa ii pun o sursa separata de teniune.
2) Din schema se observa ca, se culeg semnalele de iesire ale amplificatorului de pe ambele canale si se conecteaza la R1 prin acea dioda. Sa inteleg ca acele diode protejeaza amplificatorul sa nu se faca scurt intre canale?
3) In carcasa la mine, din pacate nu am reusit sa asez placile cu componente, astfel incat sa realizez un tunel intre radiatoarele finalilor. Drept urmare, am care un radiator pe fiecare parte a carcasei. Aici intervine intrebarea mea, pentru ca voi fi nevoit sa pun cate un ventilator pe fiecare canal (ambele in paralele la iesirea circuitului): ca sa pot controla separat fiecare ventilator, ar trebui sa realizez doua astfel de circuite? (e un pic cam logic, dar na.... :oops: )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplif welleman 100w
MesajScris: Vin Aug 19, 2011 9:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 14, 2009 12:38 am
Mesaje: 87
Localitate: Blaj,jud. Alba
1.Se alimenteaza "normal",nesimetric cu 15V si masa(gnd).Cred ca iti functioneaza si cu 12,13v care o sa-i ai dupa redresare/filtrare..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplif welleman 100w
MesajScris: Vin Aug 19, 2011 9:36 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Aug 13, 2011 5:29 pm
Mesaje: 54
Andronescu Florin scrie:
1) Observ ca montajul se alimenteaza la +/- 15Vcc.


Pfuu...greseala mea :oops: Nu stiu unde mi-a fost capul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplif welleman 100w
MesajScris: Dum Oct 09, 2011 4:56 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 20, 2006 8:32 pm
Mesaje: 111
Localitate: UK
Ref la brum:
nu am nici un fel de problema cu brumul, kiturile merg impecabil
montajul pt ventilator e cumparat, nu am schema la el....vezi ca am pe undeva un topic cu o schema f buna pt ventilatoare

_________________
d(-.-)b


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România