The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:52 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor protect)
MesajScris: Sâm Oct 23, 2010 12:40 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 23, 2010 10:52 am
Mesaje: 5
Salutare, am construit acest amplificator special pentru cei 4 sateliti cu hp15w+pht408 si cele 2 subwoofere cu am-18 din dorinta de a avea o amplificare cat mai compacta.
Astfel, intr-o carcasa de 2U am reusit sa integrez 2xIPA400, 1xAV800 si un crossover stage line, pentru a fi mai usor de transportat si de instalat.
Crossoverul il pot dezactiva de pe panoul frontal. In cazul in care crossoverul este activat, sunt folosite doar primele 2 intrari de semnal, pe ce-a de-a 3-a am iesire semnal sub iar atunci cand crossoverul este dezactivat toate cele 3 intrari sunt folosite, neprocesate.

Am nevoie de ajutorul vostru pentru a realiza o protectie la clip!
Desi am indicator de clip desupra fiecarui potentiometru de volum, peste tot pe unde am inchiriat sculele nimeni nu a tinut cont de ele...
La un eveniment (unde mi s-au si ars o pereche de difuzoare) 3 zile in continu au stat aprinse led-urile de clip...pur si simplu nu aveam cu cine sa ma inteleg :| Am incercat sa dau volumul la amplificator mai jos cat sa nu intre clipingul si m-am trezit cu un semnal distorsionat din mixere de imi intra protectia la curent continu :o nivelul maxim pentru multi e atunci cand aproape nu se mai intelege melodia. Deci, limitterul nu este o solutie...
Ce imi doresc eu, este ca atunci cand led'ul de clip palpaie cat de cat des...sa imi actioneze cumva releul de la protectie care intrerupe iesirea. Astfel "dj-ii" sa fie obligati sa ia in serios indicatoarele de clip, protejand difuzoarele si asigurand un sunet curat.
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Imagine

Uploaded with ImageShack.us


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Sâm Oct 23, 2010 12:46 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
DIY is not DEAD :D :D

Bine ai venit pe forumul nostru

felicitari pentru tot ce ai realizat, nu prea mai vezi in ultima vreme lucrari atat de complexe, mjoritatea preferand sa dea banii chinezilor...

in privinta protectiei..

eventual ai putea sa modifici o protectie de CC de iesire care sa functioneze in felul urmator:

executi un montaj ce incarca un condensator din impulsurile trimise cate led-ul de clip, cand se atinge un anumit prag de incarcare, sa basculeze catre protectia de CC cu releu ce va deconecta iesirile catre boxe.

doar o sugestie...

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Sâm Oct 23, 2010 1:45 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 23, 2010 10:52 am
Mesaje: 5
La ceva de genul asta ma gandisem si eu...insa nu stiu exact ce fel de tensiune am pe led-ul de clip si daca suporta sa pun direct un condensator.
Si nu as vrea sa ma bag in protectia de cc sa nu se intample alte fenomene...

Eu ma gandesc asa...un tranzistor care sa imi citeasca tensiunea de pe led, sa comande incarcarea unui condensator in paralel cu un microreleu...si acel microreleu sa fie inseriat cu protectia termica (termostat care imi comanda intreruperea releului de pe protectie) eventual si un semireglabil pe undeva pt a regla nivelul de clip admis...poate merge chiar in paralel cu cond si bobina releului...nu stiu exact. Rog pe cei care au cunostinte in electronica sa ma ajute


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Dum Oct 24, 2010 8:08 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 28, 2010 8:08 pm
Mesaje: 285
Localitate: Galati
Arat super:).Felicitari.Cate kilograme are?
Boxele arata fenomenal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Dum Oct 24, 2010 9:33 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 23, 2010 10:52 am
Mesaje: 5
Ms, are undeva pe la 19kg

Ar fi trebuit sa aiba muuult mai multe dupa cum spun unii pe forum, adica transformator de 2 ori mai mare

Nu sariti pe mine ca e subdimensionat :D , tensiunea se mentine chiar foarte bine in sarcina maxima. Plus ca la un eveniment 3 zile a stat in continuu in clip cu 6 boxe pe ea, transformatorul s-a mentinut undeva pe la 40 grade.
Imi intrase doar protectia termica la un canal de 400 atunci cand banuiesc ca s'au si ars boxele...dar led'ul de clip statea aprins continu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Lun Oct 25, 2010 5:28 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 28, 2010 8:08 pm
Mesaje: 285
Localitate: Galati
S-au ars boxele?:-?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Lun Oct 25, 2010 5:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 18, 2006 12:01 pm
Mesaje: 221
Localitate: Rasnov
Cum ti se pare fet 800?

_________________
http://www.f64.ro/f421171/
https://picasaweb.google.com/113318970021621653656


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Lun Oct 25, 2010 10:23 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 23, 2010 10:52 am
Mesaje: 5
Bogdi12001 scrie:
Cum ti se pare fet 800?

sincer...ma asteptam la o diferenta mai mare intre canalul de 400 si cel de 800. Dar asa sunt eu, mai greu de impresionat:D cam de toate am fost dezamagit, si de performantele difuzoarelor si a amplificatoarelor

canalul de 800 l'am folosit doar pentru bass, ce am observat este ca dupa cateva minute bune de mers muzica pana in clip, (palpaie scurt si rar led'ul rosu) cele doua AM-uri lucreaza caldute, adica se incalzeste tot magnetul...deci putere trebuie sa fie.

dupa gusturile mele, sunetul este destul de bine echilibrad subwoofer/satelit
dar de cand mi s'au ars 2 sateliti din 4 se simt un pic lipsa mediilor, dar asta nu este o problema chiar asa de grava:P

apropo, cam pe cand vor fi din nou kit-uri de reparatii disponibile?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Mar Oct 26, 2010 8:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 18, 2006 12:01 pm
Mesaje: 221
Localitate: Rasnov
pai vezi ca la fet 800 ai 2 leduri de clip unul iti indica -3dB si cel rosu 0 dB, deci doar cand se aprinde si cel rosu ampliful se apropie de clip.

_________________
http://www.f64.ro/f421171/
https://picasaweb.google.com/113318970021621653656


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Mar Oct 26, 2010 3:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Oct 23, 2010 10:52 am
Mesaje: 5
pai da, conectorii de la cel de -3db nici nu sunt folositi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Mar Oct 26, 2010 11:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Frumoase boxele. Pune mai multe poze cu ele. Felicitari! :wink:

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Joi Ian 20, 2011 8:06 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Dec 28, 2010 11:37 am
Mesaje: 50
Localitate: Ocna Mures
Frumoase boxele si statiea .si eu cat as vrea sa stiu sa imi fac o statie.daca imi cumpar un kit de statie 2*500 de pe net.scoate 2*500?>?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Dum Feb 06, 2011 3:06 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Daca imi cumpar o oala de 10 litrii de pe net, are 10 litrii ?

Cam asa suna intrebarea ta...
Zi si tu ce kit vrei sa iti iei, ce tranzistoare foloseste, etc si apoi putem raspunde...

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Joi Apr 14, 2011 5:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Noi 29, 2006 6:12 pm
Mesaje: 26
Localitate: Satu Mare
limitarea pe care o doresti poate fi fte usor realizata cu ajutorul unui optorezistor inseriat cu circuitul de clip , partea de rezistenta inserata in partea de intrare semnal a amplifului iar cea de opto in circuitul cu LED al Clip-ului.. ca referinta atasez schema urmatoare (QSC)


Fişiere ataşate:
A21-22.pdf [502.11 KiB]
Descărcat de 755 ori

_________________
wally_gatter
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Amplificator 2x400+1x800, crossover integrat(ajutor prot
MesajScris: Mie Apr 27, 2011 1:42 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
In ce stadiu ai ajuns?

Cum lucreaza modulul de la mine pe bass?

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România