The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

www.forum.poweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Dec 13, 2019 1:42 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Active Sound Booster pentru Ford Focus 2 - benzinar de 2L
MesajScris: Dum Dec 01, 2019 7:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator

Va prezint un proiect DIY la un sistem Active Sound Booster (toba de esapament electronica). Nu sunt singurul care a facut asa ceva, un coleg de pe forum a realizat ceva asemanator inaintea mea. Am vazut clipul pe youtube si dupa aceea am schimbat cateva idei.

Din ce m-am documentat eu, Active Sound Booster a fost inventat de Audi pentru modelele lor cu motoare diesel de la 3 litri in sus pentru ca utilizatorul sa nu mai modifice esapamentul. Pe un Audi A7 care l-am studiat in atelier optiunea a costat 5400 euro. Pe piata aftermarket au aparut producatori precum :arrow: https://www.maxhaust.ro/ , https://www.kufatec.com/en ...si multi altii. Aceste instalatii au un singur sunet la care se pot face cateva preseturi. Se pot monta cu o singura boxa sau pentru un sunet mai puternic se adauga si a 2-a boxa pe esapament.
PRO:
- sunt dedicate pe modele de masini
- comunica prin reteaua can pentru preluare turatii
- nu au lag sau deelay
- se poate adauga si al 3-lea difuzor (redare medii / inalte) sub capota la motor (se lipeste pe interiorul capotei).

CONTRA:
- pret foarte mare
- un singur sunet cu preseturi

NU AM VRUT TEAVA DE LA MOTOR PANA IN SPATE....
AM GASIT MAI MULTE OPTIUNI dar am ales ESAPAMENT ELECTRONIC.

Fişiere ataşate:
BOOSTER002.png
BOOSTER002.png [ 1011.48 KiB | Vizualizat de 176 ori ]

Dupa ce am studiat aceste incinte sferice si am gasit aplicatia necesara generarii sunetelor am trecut la o simulare a unei incinte in bass box. Am ales varianta cu 2 difuzoare in incinta inchisa. As fi ales Beyma dar fiind un test am mers pe difuzoare Visaton.
De la poweraudio am luat vopseaua pentru a proteja membranele ...fiind o incinta utilizata la exterior era necesar acest lucru.

Pe masina este montata de aproximativ o luna, prinsa direct de sasiu.... la unele sunete de V8 sau "muscle car" ....vibreaza tot insa se poate controla volumul, aplicatia este pe un android dedicat si turatiile primite prin interfata OBD bluetooth, boxa are 4 ohmi pusa pe un amplif - folosesc 2 canale in bridge, celelalte 2 canale ramase le voi folosi pentru un sub.
PRO:
- cost redus (am ajuns la 2500 lei)
- sunete inregistrate de pe masini .... unele au si rateuri (aplicatia are, contracost, sunete de motociclete, atv-uri, formula 1, GT-uri...etc ) :arrow: http://revheadz.com.au/
- buton ON/OFF si modificare rapida a volumului
- se poate monta pe orice model cu port de diagnoza OBD (...chiar si matiz)
- sunetul se poate reda in interior pe media playerul din dotare prin intrarea AUX (cred ca asa a fost conceputa aplicatia ... este foarte utila celor cu masini full electrice sa le fie redate sunete in interior in functie de accelerare).... eu am ales sa dau sunetul afara asemenea celor de la AUDI :D

CONTRA:
- are deelay la raspuns fata de apasarea pe acceleratie ....in mers nu se simte, doar cand turezi motorul pe loc se observa diferenta. daca reglezi corect turatiile pentru OBD versus bord versus bordul sunetului se percepe mult mai putin acest deelay

Am facut un colaj de foto si urcate pe youtube. O sa urmeze si clipuri cu masina.

PRIMUL TEST:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Active Sound Booster pentru Ford Focus 2 - benzinar de 2
MesajScris: Lun Dec 02, 2019 9:58 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator

Foarte interesant proiectul tau... presupun ca esti tanar si vrei sa impresionezi gagicile. :mrgreen:
Sunt convins ca va functiona...
Eu, insa prefer sa am masina cat mai silentioansa, sa nu auda parintii si vecinii ei cand vin sa o fur de acasa sau sa o aduc inapoi.
In trafic, prefer sa fie tot silentios, ceva de genul ..."a trecut ceva, oare ce-a fost asta?" ca o naluca...
Zgomotul atrage si politia, care se leaga de orice porcarie plus sperii ce ceilalti participanti din trafic - pietoni etc... si nu numai.
Cauta si tu o masina cu 6 cilindri, care sa aibe un look sport si o sa intelegi la ce ma refer... si nu o sa ai nevoie de sunet de toba...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2