The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:05 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sursa in comutatie smps audio 300w putin ajutor
MesajScris: Mie Feb 29, 2012 8:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 05, 2011 12:55 am
Mesaje: 16
Localitate: bucuresti
acum lam terminat cred ca am probleme cu traful ... sursa functioneaza in parametri normali adica testata pe aparat scoate 2x 53v cc si +- 106 vcc da problema cand o bag in sarcina cu un bec de 75w ramane in jur de 5,7 v si se incalzesc tranzistori spunetimi si mie va rog unde am gresit


Fişiere ataşate:
IMG_2241.JPG
IMG_2241.JPG [ 294.78 KiB | Vizualizat de 4215 ori ]
IMG_2240.JPG
IMG_2240.JPG [ 301.54 KiB | Vizualizat de 4215 ori ]
IMG_2239.JPG
IMG_2239.JPG [ 291.18 KiB | Vizualizat de 4215 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: sursa in comutatie smps audio 300w putin ajutor
MesajScris: Vin Mar 02, 2012 9:25 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 05, 2011 12:55 am
Mesaje: 16
Localitate: bucuresti
nu stie nimeni despre ce e vorba ............


NICI MACAR .. DJ LECO CARE ESTE TATAL LOR CARE ESTE EL


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sursa in comutatie smps audio 300w putin ajutor
MesajScris: Dum Mar 04, 2012 7:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 12, 2012 10:46 am
Mesaje: 12
Localitate: Cluj-Napoca
Am reusit sa pun in functiune si eu sursa cu pricina si intr-adevar functioneaza dar am descoperit urmatoarele probleme: La sarcina de 60w tensiunea la iesire scade cu aprox 10v. La mers in gol (fara sarcina) tensiunea creste de la +/-80v in cateva secunde pana la aprox 118-119v. Cu cat am marit sarcina mai mult cu atat scade tensiunea pe iesire. Am incercat sa alimentez un etaj final de 600w, fara semnal pe intrare tensiunea de alim s-a stabilizat undeva la +/-70v dar in momentul in care am aplicat semnal pe intrarea amplifului tensiunea a scazut pana la +/-30v. Vreau sa specific,ca nu am pus tranzistorii pe radiatoare si cu toate astea pe durata testelor au ramas aproape reci. In concluzie cred ca acest montaj nu functioneaza corespunzator cu sarcini variabile ca de ex amplificatoarele audio.
Citez un user de pe diyAudio:This circuit does not work well for variable loads like audio amplifiers because base current is not proportional to primary current and self oscillating frequency relies on transformer saturation.
Cred ca se pot obtine rezultate mult superioare modificand o sursa AT sau ATX de calculator: rebobinare chopper, schimbare diode, bobina de iesire, condensatori de iesire si circuitul de feedback.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sursa in comutatie smps audio 300w putin ajutor
MesajScris: Dum Iun 17, 2012 4:26 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 21, 2007 7:30 pm
Mesaje: 224
Localitate: Bucuresti
Asta nu e o schema care sa o folosesti pentru alimentarea unui amplificator. Am vazut un transformator bobinat pe pagina anterioara care nu este realizat corect, merge cel mult pentru o proba. La sursele SMPS se folosesc sarme cat mai subtiri cat mai multe in paralel, datorita efectului pelicular care apare la frecventa mare. Gasiti mau multe detalii despre asta pe forumul vecin de electronica.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România