The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:55 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poate sunt eu mai prost dar oricum trebuie sa intreb
MesajScris: Joi Mai 03, 2007 10:51 pm 
Care stie dintre voi daca exista -in lume-un dif de 18 sau 21 care are pana in 15 W?


Stiu ca este o intrebare tampita dar stiu eu de ce intreb.In functie de raspunsul vostru o sa va raspund si eu.


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 03, 2007 11:00 pm 
nu cred, ar fii o tampenie, parerea mea. Cu 15W rms nu cred ca poti misca o membrana de 21" oricat de subtire ii.

Odata am vazut un RFT super antic de 15" ce avea 30 de VA (nu fac misto de donpetru !!! )


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 03, 2007 11:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
Trebuie sa existe ceva antichitati, dar in ziua de azi iti dai cu firma in cap daca te apuci sa produci asa ceva.
Poate ceva ciudatenii in serie limitata, dar la sonorizari...no way!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 03, 2007 11:05 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Imagine

asta e printre cele mai ciudate pe care le cunosc

30" (76 cm diametru) 30W RMS

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Poate sunt eu mai prost dar oricum trebuie sa intreb
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 9:18 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Parakiosu2 scrie:
Care stie dintre voi daca exista -in lume-un dif de 18 sau 21 care are pana in 15 W?
Stiu ca este o intrebare tampita dar stiu eu de ce intreb.In functie de raspunsul vostru o sa va raspund si eu.


Eu as fi curios sa stiu motivul pentru care intrebi :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 9:45 am 
DNA uite iti zic de ce am intrebat.Dar sa nu radeti de mine ca eram mic si prostut.



Cand aveam vrea 17 ani -prin 1997-am fost la o discoteca in aer liber la AMARA.Ala de acolo avea doua boxe bass feflex ,cu un singur difuzor sus si topogan (la bass reflex avea topogan-am vazut un model si pe aici pe forum).Diful nu avea mai mult de 35 cm.

Toate bune si frumoase.Problema este ca omul nu mai avea alte boxe si mai mult:nu avea amplif.dadea in ele dintr-un casetofon dublu.Celebrul INTERNATIONAL-tine il mai tine minte.

Omu sustinea ca boxele au vreo 8w si merg de 40 hz la 18khz.Si ca conteaza dimensiunea difului nu watt-ii.

Ieri mi-am adus aminte cat ma chinuit pe mine omul asta si cat m-am gandit -atunci-cum dracu e posibil.

Nu de alta da am si eu un walkman si as putea sa fac sonorizari cu el sa nu mai car fonicul :evil:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 10:04 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
Parakiosu2 scrie:
Nu de alta da am si eu un walkman si as putea sa fac sonorizari cu el sa nu mai car fonicul :evil:

asta e tare :)))
ca sa faci asa ceva.. ar trebui sa ai un dif.. cu SPL enorm.. ceva Hornuri..., daca ai avea vreo 4 hornuri pe basi si vreo 4 topuri, tot horn, faci sonorizare lejer cu 10Win fiecare :D , ca ai SPL f mare cu 10W.

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 10:14 am 
Imagine

Uite asa arata dar era mai lata putin.Dar tot bassreflex gen topogan-poate gresesc cu ceva dar asta e-era incinta.

Oricum rupea.Se auzeau super tare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 10:37 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Parakiosu2 scrie:
DNA uite iti zic de ce am intrebat.Dar sa nu radeti de mine ca eram mic si prostut.



Cand aveam vrea 17 ani -prin 1997-am fost la o discoteca in aer liber la AMARA.Ala de acolo avea doua boxe bass feflex ,cu un singur difuzor sus si topogan (la bass reflex avea topogan-am vazut un model si pe aici pe forum).Diful nu avea mai mult de 35 cm.

Toate bune si frumoase.Problema este ca omul nu mai avea alte boxe si mai mult:nu avea amplif.dadea in ele dintr-un casetofon dublu.Celebrul INTERNATIONAL-tine il mai tine minte.

Omu sustinea ca boxele au vreo 8w si merg de 40 hz la 18khz.Si ca conteaza dimensiunea difului nu watt-ii.

Ieri mi-am adus aminte cat ma chinuit pe mine omul asta si cat m-am gandit -atunci-cum dracu e posibil.

Nu de alta da am si eu un walkman si as putea sa fac sonorizari cu el sa nu mai car fonicul :evil:


Romanii faceau niste diofuzoare de 13" care aveau twin cone si urcau destul de sus

puterea era de 12.5 W/ 6.3 ohmi

eu imi aduc aminte cum se mandrea tatal meu cum faceau ei petreceri cu boxe de 10W (asta fiind o putere nemaintalnita) :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 10:43 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Parakiosu2 scrie:
Imagine

Uite asa arata dar era mai lata putin.Dar tot bassreflex gen topogan-poate gresesc cu ceva dar asta e-era incinta.

Oricum rupea.Se auzeau super tare.

Back loaded horn :wink: astea intr-adevar se aud bine , dar la puterea aia...nu stiu ce sa zic :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 11:00 am 
nexus3 scrie:
Romanii faceau niste diofuzoare de 13" care aveau twin cone si urcau destul de sus


Mai erau ceva boxe cu 2 difuzoare de 12" tot cu twicone ccp din cehoslovachia :lol: sau ceva tara comunista ce aveau 40 de w. Stiu ca si parakiosu are cateva.

Le-am ascultat odata la o deschidere de scoala si aveau 2 boxe use pe cate o masa, un amplituner stereo delia, un mixer Sonor suuuper antic si un microfon. Efectiv simteai "lovitura" mediei.

Oare ce spl aveau difuzoarele respective?


@nexuse.

Difuzoarele de care zici tu cele de 12W, sa le vezi cum suna intr-o LADA 1600 cu o statie de 2 x 40 de w pe ele plus un woofer facut cu 2 tesla-uri de 15W in portbagaj si culmea...2 tweetere Infinity cap de serie ce valoreaza vreo 4 sau 5 milioane :lol: De omori la propriu de ras cand vezi cum suna si ce difuzoare sunt


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 12:45 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Cred ca stiu despre ce este vorba.

Exista niste difuzoare folosite in cinematografele din anii 60, cu niste boxe tobogan imense. Cred ca erau DDR-iste sau cehoslovace.
Tin minte ca aveau putere mica, ceva de genul 20 ~ 30w, dar parca nu erau mai mari de 21".

Le-am vazut acum vreo 10 ani, in clipa cand se transforma un cinematograf in discoteca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 12:55 pm 
si ce parere ai dna? de treaba asta

boxe masive, horn loaded, spl mare, si 30 de w :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 1:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
adircf scrie:
boxe masive, horn loaded, spl mare, si 30 de w :lol:

Economie de curent :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 04, 2007 1:15 pm 
iti dai seama ca poti sa faci nunta in aer liber cu 2 boxe din alea legate la un cdplayer de pe o coaja de dacie :lol: :lol: :lol: si sa puta muzica :lol: :lol: :lol: .


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România