The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:22 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 10:46 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
scarface scrie:
Controler-ele midi in genul BCD 2000 ( zilele astea trebuie sa imi ajunga si mie una) mi se par cele mai nasoale, dar pt evenimente ca nunti, botezuri, majorate sunt cele mai ok. Nu ai atata stres pe cap sa gasesti cd-ul cutare si chestii de genul, si da mai bine la imagine decat daca ai merge doar cu un laptop.


De mixat ... dupa atatia ani m-am lamurit cum sta treaba. Poti avea si mama sculelor atata timp cand in sala ai niste necunoscatori , asta fiind pentru club. Am ajuns la 1000 MK3 dar imi doresc sa pun mana pe 2 viniluri.
http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.ph ... highlight=

Pentru nunti (ca din astea ies sume mai frumoase :roll: ) merg cu BCD-ul 2000
Imagine
Imagine

Daca ai ceva neclaritati cu ea, la ce cunostinte am dobandit de pe la altii care m-au ajutat, poti apela ... Eu am testato si pana acum este OK.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Ultima oară modificat de Ionel Mares pe Mar Ian 26, 2010 11:24 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 10:53 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
George(sb) scrie:
acum vre-o 8 ani daca nu mai mult imi amintesc ca am pus mana si eu prima oare pe niste cdj500, erau un vis pentru mine, nu mai stiu parca aveau ceva functii in plus fata de cdj100 dar la presiune sonora foarte mare sareau


Da, asa este , sensibile cand vibra pupitrul de la basul din sala.
Functii in plus fata de CDJ 100S:
-la 500II :arrow: LOOP + RELOOP
-la 500II-Unlimited :arrow: LOOP+RELOOP+ADJUST LOOP
...dar nu aveau efectele de la 100s.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 26, 2010 11:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Ah. Mersi. Eu prima data am pus mana pe 1000 mk3 apoi pe vinyl si in loc sa urc eu cobor :lol:
Nu sunt expert, dar cat de cat ma descurc. De acum incepe perfectionarea. Pana acum nu m-a interesat dj-iala.
Sper sa nu am probleme cu consola, adica stiu ca nu voi avea. E destul de simpla.

LE: Ce casti folosesti?

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 27, 2010 10:23 am 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
cele din poza (daca asta si foloseste) sunt HPX2000 de la Behringer.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 29, 2010 8:35 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
scarface scrie:
LE: Ce casti folosesti?


In prima foto sunt Gembird wireless luate de la un centru IT. Sunt multumit de ele. In a 2-a poza (cea de jos care este mai recenta) sunt ,cum a spus si stefanev, HPX2000.

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 06, 2010 4:43 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Revin cu cateva fotografii de la finalizare (scuze pemtru calitate,sunt facute cu telefonul mobil). Nu l-am mai vopsit , doar am adaugat ialele pe laterale. L-am cantarit cu toata aparatura in el si a ajuns la "frumoasa greutate" de 28,5kg :shock: :roll: O sa tina loc de tras de fiare la sala.
Enjoy!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 09, 2010 11:57 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Salutare deejaymarco!
De cand caut si eu pe un forum un proiect pentru un case DJ ;
Am vazut in mare ce ai facut tu . Eu vreu totusi sa fac cutia un pic mai usoara si o sa incerc sa folosesc ceva mai usor ca PAL-ul ; Cred ca ar merge si niste parchet laminat negru sau un material din plastic dur dar trebuie sa mai caut .
Profile din aluminiu am gasit dar imi trebuie acele colturi rotunde ! Am gasit dupa nenumarate cautari pe un site http://www.magazinuldemuzica.ro/Flightc ... c1594.html

Apropo tu cum ai nitut placajul de profilul de aluminiu ? Banuiesc ca este o masina de nituit, trebuie date gaurile si apoi nituite ?

bafta !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 09, 2010 12:32 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
poti folosi PFL

se pune la spatele mobilei din PAL 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 09, 2010 3:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
Am fost la Dedeman si am vazut si PFL insa coala era cam subtire . O sa incerc sa caut ceva PFL mai gros sau un material gen pexiglas . Oricum am studiat piata si cred ca pot sa-mi fac un case mai ieftin decat unul nou insa vreau sa arate exact la fel ca si aspect pentru ca asta conteaza cel mai mult .
Trebuie sa aflu ce material este folosit la dj case professionale sa vad de unde pot face rost . profil de aluminu am gasit mai multe variante ; cel mai rigide am vazut ca sunt marginile de aluminiu pentru trepte dar sunt o gramada de variante ;

Multan de sfaturi !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 09, 2010 8:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Se foloseste Plywood.
Tu poti folosi OSB, daca nu gasesti plywood, iar ca finisaj poti folosi musama. Gasesti osb de 8mm, iar in locurile de separare dintre mixer si playere pui ranforsari. Sa folosesti mult adeziv, iar inainte sa pui holzshurubele neaparat sa dai gaura(am vazut si cativa care nu dau).

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 12, 2010 5:53 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Salut gabi_fundacescu ! Eu am costruit , dupa cum spuneam la inceput de topic, cu ceea ce am avut insa acum cand am efectuat cautari prin magazine pentru a face unul si mai usor am gasit mai multe variante:
- PFL (cum a scis si Mircea mai sus) - carton presat.
- Placaj - cum este cel pentru traforaj :D
M-am mai gandit si la altele mai rezistente insa nu stiu cat scade in greutate:
- cel mai subtire parchet laminat
- cea mai subtire tabla de aluminiu (ma uitam la Dedeman ca este ieftina o foaie de 2m x 1 m)
Baniuesc ca materialul dedicat este textolit (cum sunt placutele de montaje electronice) insa nu stiu unde se gaseste
Pe interior sa ii pui poliester extrudat lipit cu silicon (am facut test cu prenadez si se dizolva poliesterul) sau folie cea mai groasa care se aseaza pe sub parchet. Pentru nituire am gaurit cu spiral si nituit cu cleste special pentru asa ceva. De retinut ca la niturile care sunt pentru rezistenta am folosit saiba pe interior pentru ca nitul sa nu se incastreze in grosimea parchetului. Se observa mai bine la prinderea manerului.
Trebuie sa il gandesti bine pentru ca in momentul transportarii sa nu se dezintegreze din acest motiv am folosit pe mijloc cele doua bucati de pal inclusiv la partea de jos fara maner. Pentru mai multe detalii , te pot ajuta, poate arunci si o privire la acesta al lui ICEMAN poate mai iti da vre-o idee in plus :
:arrow: http://forumpoweraudio.ro/viewtopic.ph ... highlight=

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 12, 2010 7:04 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Am pus in el CDJ800 MKII si nu are nevoie de modificare pentru introducerea CD-urilor in aparate.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Urmeaza sa ii fac probe si cu CDJ 1000 MKIII

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 18, 2010 4:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mai 26, 2010 5:05 pm
Mesaje: 90
Localitate: roman
oki baieti ! mersi de sfaturi . Am gasit si cleste de nituit si o sa iau si saibe ca sa nu se incastreze in placaj nitul .
Oricum eu vreau sa pun in el un mixer greu PmP 3000 care are 10 KG si laptopurile ; vreau ceva suuper rezistent si care sa arate bine ; am la Dedeman un placaj mai gros care de foloseste in constructii la cofragat deci e rezistent si este si usor ;)

O zi faina !

PS : de unde ai luat muchiile alea de metal rotunjite care vin la colturi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 18, 2010 11:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
gabi_fundacescu scrie:
PS : de unde ai luat muchiile alea de metal rotunjite care vin la colturi ?


Daca te referi la coltarele acelea nichelate ,sunt recuperate de la un case mai vechi... Cele noi aparute sunt mai finute asa cum l-ai gasit pe site-ul de la magazinuldemuzica.ro

Sa faci poze in timpul constructiei sa il vedem si noi! :wink:

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Update - suport consola
MesajScris: Sâm Iun 26, 2010 8:47 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 5:30 pm
Mesaje: 589
Localitate: Urziceni
Am reusit sa ii adaug un suport pentru laptop (consola, EFX) pe care l-am confectionat dintr-un suport pentru televizor. Prima lui proba a fost la un majorat.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Marco , Deejay Marco !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România