The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:17 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mini sistem pa
MesajScris: Dum Iul 26, 2020 2:32 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 15, 2019 10:56 am
Mesaje: 4
ziua buna tuturor ! am o intrebare... am doi colegi cu care cantam de placere folk rock. chitara, chitara bas, tobe electronice si voci. folosim drept PA doi basi behringer activi de 500w la 18 toli fiecare si doua topuri behringer de 500w {spun ei} pe 15 toli. bai frate, grele tare si noi am cam imbatranit. intrucat locurile pe unde cantam sunt cam mici , intentionez sa construiesc un minisistem cu basi pasivi de 700w pe 12 toli bucata si doua topuri pasive tot la 12 toli sau eventual la 10 toli. si topurile as vrea sa aiba 500 de wati lejer.... amplificarea sa fie separat . filtre in boxe.... ma puteti ajuta cu un sfat ? ce fel de difuzoare ar fi indicate , ce filtre ? astept un sfat de la dumneavoastra... O zi frumoasa va doresc !


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: mini sistem pa
MesajScris: Dum Iul 26, 2020 7:20 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Trebuie sa incepem cu bugetul. Variante sunt poate mii, insa nu stim cati bani doresti sa investesti in sistemul de boxe.
Vrei ca in buget sa intre si amplificator + procesor?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mini sistem pa
MesajScris: Dum Aug 09, 2020 11:22 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 15, 2019 10:56 am
Mesaje: 4
ziua buna ! referitor la varianta de mini sistem, as fi dorit ca basii sa aiba cel putin 700w , topurile probabil la 500w , si fara amplificator boxele sa se incadreze pe la 1500euro... visam si eu. bineintels am uitat sa pomenesc de filtre. amplificarea as fi dorit sa fie separata, procesorul de care pomeniti , nu stiu ce este... o zi frumoasa va doresc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mini sistem pa
MesajScris: Dum Aug 09, 2020 12:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 15, 2019 10:56 am
Mesaje: 4
revin.... deci concluzie... as investi 1500 de euro doar in boxe. desigur dumneavoastra veti fi cel ce recomanda amplificatorul (si procesorul acela... ) dar asta va fi o alta investitie alta discutie. deocamdata am ars o inalta de la behringer eurolive 215d si as vrea sa le inlocuiesc pe amandoua driverele cu altele de putere mai mare . acestea din ce am citit au 30 de wati...maine le desfac si intru din nou pe pagina dvs pentru a cauta o varianta. toate cele bune !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mini sistem pa
MesajScris: Dum Aug 09, 2020 6:33 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
pt driver, verifica daca este cu prindere pe infiletare sau cu prindere pe suruburi. In functie de asta, o sa-ti recomand ce sa pui in loc.

Pt sistem , pt inceput as recomanda asa:
2 basi de 15" dotati cu:
Celestion FTR15-4080HDX de 4 ohmi - https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/difuzoare_celestion/celestion_ftr_4080hdx_4ohms

2 topuri de 12"+1.5" Driver dotate cu :
Oberton 12NMB35 - https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/difuzor_oberton_12NMB35%20?filter=16
Celestion - CDX14-2420 - https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/difuzoare_celestion/driver_celestion_cdx214-2420?filter=25
horn: P-audio Sc-1496 - https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/horn_P-audio_SC-1496?filter=49
si filtru pasiv la comanda: - https://www.poweraudio.ro/filtru_pasiv_doua_cai?search=filtru%20nexus

poate exista si o varianta de subwoofer cu 12" insa performantele vor fi slabe. Un difuzor de 12" pur si simplu nu are suficienta suprafata radianta sa genereze presiune sonora de nivelul necesar in domeniul PRO.

Uite, ce produce Oberton special pentru aceasta aplicatie. Difuzorul este excelent dar trebuie sa fi constient ca nu se va putea compara niciodata cu un bass sanatos de 15":
Oberton 12B45V - https://www.poweraudio.ro/difuzoare_profesionale/Oberton_difuzoare_profesionale/oberton_12b450v?filter=16

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mini sistem pa
MesajScris: Mar Aug 11, 2020 8:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Sep 15, 2019 10:56 am
Mesaje: 4
buna dimineata ! am desfacut boxele .... driverele sunt cu infiletare , 34T30D8 . nu gasesc nici un detaliu despre filtre , ca sa aflu pe ce frecvente lucreaza driverele... e o problema care ma depaseste. multe probleme ma depasesc. in privinta boxelor vad ca prima varianta e cu 15 toli pe basi... mai cautam ? o zi faina !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mini sistem pa
MesajScris: Mar Aug 11, 2020 8:41 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cunosc driverele. Pot fi upgradate cu acest model: https://www.poweraudio.ro/driver_p-audio_BM-D440S?search=440

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România