The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Joi Noi 14, 2019 9:02 am 
Neconectat
User

Membru din: Joi Noi 14, 2019 8:53 am
Mesaje: 3
Buna ziua! As dori sa va intreb ce parere aveti de setul asta facut de mine? Este bun,sunt compatibile cele 3 produse intre ele??? M-ar interesa sa se auda clar fara zgomot de fond :) :lol: :D


Fişiere ataşate:
SET.png
SET.png [ 129.45 KiB | Vizualizat de 5656 ori ]
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Joi Noi 14, 2019 12:24 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
snakedemange scrie:
Buna ziua! As dori sa va intreb ce parere aveti de setul asta facut de mine? Este bun,sunt compatibile cele 3 produse intre ele??? M-ar interesa sa se auda clar fara zgomot de fond :) :lol: :D


Compatibile sunt, dar chestia cu zgomotul de fond... ne poti spune tu dupa ce le incerci.
Cam umflate specificatiile...de cateva ori. :mrgreen:
Trebuia sa citesti review-uri daca tot vroiai sa le cumperi. Acum poti scrie tu review daca le-ai cumparat deja, sa stim si noi cum sta treaba.
Ca idee, la pretul asta pe pentru ambele boxe active - €239 x 2, nici ampliful nu il poti cumpara pentru puterea specificata. Concluzia este evidenta, dar depinde si care este destinatia acestor echipamente.

Active Full-Range Speaker
Speaker is equipped with: 15" woofer and 1" compression driver with a 1.75" voice coil
Power: 1400 W
Class D amplifier
Built-in DSP with 4 presets and low cut
2x XLR / Jack inputs
1x XLR output
Maximum SPL (sound pressure level): 136 dB
Dispersion pattern: 90° x 60°
Dimensions: (W x H x D) 420 x 695 x 395 mm
Weight: 20 kg
Optional cover available under Article Nr 410590 (not included)

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Joi Noi 14, 2019 12:57 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Noi 14, 2019 8:53 am
Mesaje: 3
Multumesc pt raspuns! Eu tot am citit de cateva zile si m-am interesat de aceste boxe pe diferite site-uri straine si am vazut cateva pareri destul de OK. Nu pot scrie un review momentan acuma pentru ca nu le-am comandat :)) le voi comanda in cateva zile :)
Si ''chestia'' cu specificatiile umflate ,crezi ca nu suunt de calitate sau ca nu scot atata putere cat scrie in specificatii??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Joi Noi 14, 2019 1:12 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
La pretul asta, clar ca sunt low cost. Daca cumperi componente bunicele, depasesti pretul lor de achizitie( 1' driver + horn 400RON & 15' 600Ron), fara sa iei in calcul cutia, filtre, amplificator etc. Ar fi fost mai OK sa le auzi inainte sa le cumperi, dupa specificatii nu te poti lua.

Puterea, SPL lor este cel mult un sfert din ce scrie in specificatii, sa zicem un 400w maxim cu ~10% distorsiuni; Am reparat boxe similare si aveau TDA8950TH in bridge mode(~300W); ulterior i-am facut upgrade la TDA8954TH => 420W.
Oricum, nici asta nu are relevanta, important este ca tu sa fii fericit si multumit.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Joi Noi 14, 2019 1:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Noi 14, 2019 8:53 am
Mesaje: 3
Bunn,multumesc pt sfat! Voi lua in considerare si aceasta optiune:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Joi Noi 14, 2019 10:02 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:02 am
Mesaje: 88
Nu ne-ai spus totuși unde ai vrea sa folosești aceste “scule”. La nivel de amator is ok, un chef sau un revelion de 50 persoane își vor face treaba cât de cât . Dar dacă intrebi de zgomot de fond , ma duce la gândul ca vrei ceva de calitate unde calitatea sunetului e pe primul loc . Eu zic ca cu cabluri bine ecranate (balansate)aceste echipamente nu vor avea zgomot de fond .DAR contează ce sunet “bagi” in mixer. Dacă bagi piese de pe YouTube sau MP3-URI de calitate slaba, vei avea distorsiuni și zgomot de fond cu orice echipament profi.
Hai sa îți zic părerea mea : eu cred ca tu pana acum ai avut ceva pocnitori de amplificatoare și boxe care bazaiau. Acum ai ceva bănuți și ai zis “i-a sa-mi cumpăr niște boxe ca lumea care nu bâzâie “.
Sculele alese de tine nu vor bazai și nu vor distorsiona cât timp nu vei “băga” in ele muzica de calitate slabă (aici ma refer la semnal) și distorsionată. Dacă bagi muzică de calitate bună (măcar 320kbs) atunci ele vor suna frumos și fără zgomot de fond ( sa nu uiți de cabluri ecranate). Eu zic ca la banii aia sunt niște scule ok pentru un începător.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Vin Noi 15, 2019 7:47 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Ca o paranteza, cam toate amplificatoarele in clasa D au un zgomot specific cauzat de modul de functionare al amplificatorului - cum aceasta clasa este parte din multe sisteme active, rezultatul este evident.
Alta diferenta contestata de multi audiofili/muzicanti este ca reproduc partea de "inalte" diferit fata de amplificatoarele in clasa AB/G/H, mai exact mult se plang fie ca sunt inalte infecte fie nu sunt suficiente inalte.

Din experienta, cam tot ce am testat pana acum, toate boxele active au zgomot de fond mult mai mare decat amplificatoarele clasice, chiar si fara cablul de semnal conectat; un fel de zgomot roz, la fel cu al unui radio fara sa fie un post receptionat. Care este cauza exacta nu stiu, dar am remarcat de asemenea ca nu au nici intrari balansate mare parte din ele, lucru care ar imbunatati sunetul. Probabil unul dintre motive este ca ampliuficatoarele din boxele active nu sunt ecranate ca cele normal, fiind montate in "cusca gauss", iar plasticul nu are rol de ecranare.

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Sâm Noi 16, 2019 8:49 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
Majoritatea boxelor active folosesc module de proasta calitate cu multe conpromisiri.

Zgomotul de fond si inaltele dubioase sunt eliminate complet la amplificatoarele in clasa D de calitate ce folosesc rate mari de comutatie (peste 300Khz) exista un model de la PKN care are 1 Mhz!!!!!
Amplificatoarele adevarate folosesc etaje de iesire BTL pt a anula artefactele.

Pocnitorile active ce reprezinta 95% din piata sunt proaste pt ca sunt construite sa fie proaste.
Exista boxe active bune dar incep de pe la 2000 de euro Bucata! La 2-300 de euro ce pretentii poti sa ai? Zi mersi ca nu iau foc :))

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Mar Noi 19, 2019 12:17 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Mai 27, 2013 10:33 pm
Mesaje: 132
Localitate: brasov
buna ,daca nu cer prea mult as vrea sa stiu .
citez : exista un model de la PKN care are 1 Mhz!!!!!
Care ar fi acel model unic de PKN cu etaj BTL ?

_________________
BRASOV ,HARMANULUI 156 ,0744756533


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Mie Noi 20, 2019 3:39 pm 
Neconectat
User

Membru din: Joi Iun 27, 2019 10:36 am
Mesaje: 11
Localitate: bucuresti
@Ungureanu Daniel xenia2

Din cate stiu eu (ca le-am invatat deja pe de rost :D ), PKN H8, varful de gama, are frecventa de comutatie la 1MHz.
Seriile XD/XE au la 500KHz, iar seria LC la 250Khz. Nu stiu seria 3PHASE cum este.

Ei denumesc KHz ca fiind KS/s, kilo-sample per second, care cred ca este acelasi lucru.

Toate modelele PKN, cu exceptia celor din seria LC, au etajul final in configuratie BTL.

Daca am zis gresit ceva, are cine sa ma corecteze. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PARERE SET BOXE!
MesajScris: Mie Noi 20, 2019 4:23 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19816
Localitate: La sediu
PKN H8 are 1Mhz
Seria XE, XD = 500khz
Seria LC = 250KHz

Seria xe si xd sunt BTL
H8 e mult mai ciudat si nu se incadreaza in tipare. E o tehnologie nou
Seria LC este fara BTL insa cu o frecventa de comutatie de 250Khz , este suficient de sus incat sa fie irelevant faptul ca este BTL sau nu. Acolo mai este implementat si un filtru mai complex pt a asigura calitatea maxima a sunetului.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România