The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:15 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Electrovoice tour-x tx 1181 Pareri ?
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 1:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
As vrea sa imi achizitionez doi basi electrovoice tourx tx 1181 second, detin 4 d lite d 15.3, cum sunt? se pupa bine cu satelitii? pe viitor poate imi mai cumpar doi daca sunt ok ....


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Electrovoice tour-x tx 1181 Pareri ?
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 2:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Albu Gabriel scrie:
As vrea sa imi achizitionez doi basi electrovoice tourx tx 1181 second, detin 4 d lite d 15.3, cum sunt? se pupa bine cu satelitii? pe viitor poate imi mai cumpar doi daca sunt ok ....


Parere personala,
Daca tot ai Dynacord, ramai pe Dynacord

2 BUC SH Dynacord F8-1600-1700 E in stare buna cu roti. Este un bass reflex, nu coboara atata de jos in frecventa ca un band pass si nici nu vibreaza totul in jurul lui ca la un FBT 100SA activ exemplu, dar ,,arunca'' destul de departe si pe folclor/manele (orga electronica) chiar si muzica comerciala straina,latino si asa mai departe, au forta si o claritate foarte buna.

Amplificate ori cu LX2200/LX 3000 cu DSP 244-deoarece au raspuns in frecventa pana la ~ 350 hz si se aude o parte de joase din voce in ei fara procesare.

Se ,,pupa" foarte bine 2 F8 cu 4 D15 fiindca nu vei simti surplus de joase,medii sau de inalte, poti sa mergi cu toate reglajele de pe canal la 0 pe muzica usoara. La 4 F8 va fi foarte mult prezenta partea de joase daca folosesti doar 4 D15 si o sa fie necesar sa mai iei 2 D15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Electrovoice tour-x tx 1181 Pareri ?
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 4:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Multumesc mult pentru sfat ! atunci mai astept sa strang bani, merge prost treaba cu dj-iala , nici nu stiu daca sa mai continui, ma batea gandu la 2 basi ca poate gasesc o trupa serioasa unde sa ma duc sa le inchiriez echipamentele , nu as vrea sa stresez fullrange-urile.... eu ca dj ma duc la 70 80 pers fara probleme cu doua boxe pe stative....
Mi-as lua un CL2000 pt basi si un crossover powermax 230 pe viitor.
Acum sa ma mai gandesc....
Multumesc mult pt ajutor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Electrovoice tour-x tx 1181 Pareri ?
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 9:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Eu merg pe aceasta configuratie lejer la evenimente de 300 cu inca 2 active de control. doar ca am vazut ca tu folosesti cms 1000-3 cu cls 1600, eu dau in sateliti cu pm 1000-3.D liteurile sunt niste boxe foarte bune pentru folclor mai ales, cu 4 duci lejer 150 de persoane in toate genurile.
Cu 4 d15 si 2 f8, mai pui de control 2 active fbt, faci rupere pe folclor si usoara, te apropii de un XA.
XA-ul nu e tocmai recomandat la folclor, am intrebat pe multi care canta populara in Banat si le e foarte greu sa regleze pe voce.Pe manele e alta discutie..

Referitor la faza cu DJ-iala, mai asteapta ca vine vara, dar mai prinzi intre timp una alta cu lautarii.

Daca te bate gandul sa vinzi D-liteurile sa-mi dai PM-sunt primul pe lista!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Electrovoice tour-x tx 1181 Pareri ?
MesajScris: Vin Apr 01, 2016 1:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Da... cms + putere.... powermate-ul are forta dar nu suna la fel de bine ca cl-ul dar se poate corecta din master eq ,
Nu stiu ce voi canta .... daca gasesc o trupa ok ma duc ....
As vinde D-liteurile, mixer si putere ca sa imi iau doua active pt evenimente mici . plec cu consola si doua boxe ..... dar mie mi-a placut boxa pasiva + putere ....
Nu stiu ... vom vedea cum merge treaba .... ti-am dat add pe Fb.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Electrovoice tour-x tx 1181 Pareri ?
MesajScris: Vin Apr 01, 2016 5:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Albu Gabriel scrie:
Da... cms + putere.... powermate-ul are forta dar nu suna la fel de bine ca cl-ul dar se poate corecta din master eq ,
Nu stiu ce voi canta .... daca gasesc o trupa ok ma duc ....
As vinde D-liteurile, mixer si putere ca sa imi iau doua active pt evenimente mici . plec cu consola si doua boxe ..... dar mie mi-a placut boxa pasiva + putere ....
Nu stiu ... vom vedea cum merge treaba .... ti-am dat add pe Fb.


Nu suna la fel de bine pm-u ca e clasa d, pentru sateliti trebuie h.
Nu da d liteurile ca altceva mai bun sa iei este doar vl, in rest nu prea ai ce.
Activele nu vor suna niciodata ca boxele pasive dat in ele cu un amplificator bun


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România