The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 26, 2024 11:32 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Sâm Apr 28, 2012 3:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
am ajuns sa lucrez o saptamana in discoteca din costinesti ,o saptamana pentru ca nu m-au mai suportat ...eram prea pretentios ... am cerut sa pot sa dorm macar 6 ore pe noapte ,apa calda si echipamente de protectie a muncii.
Normal ca asa ceva in discoteca aia nu se poate ....primeam apa calda pe la ora 9 si tinea 20-30 min si mai primeam dupa miezul noptii ... pe la 1..2noaptea ...La ora 9 nu apucam sa facem baie pentru ca munca se termina cam tot pe la ora aia ..si pana adunam scule ...normal ...majoritar ale mele ...si le numaram sa nu pierd nik se termina si apa calda ....solutie -dus cu apa rece ...sau astepti pana la 1 noaptea ...solutie nu tocmai buna pentru ca programul incepe la 6 dimineata ...
normal ca manageri si-au gasit o echipa minunata pentru treaba care trebuie facuta ...adica o gramada de efort fizic .... dupa chipul si asemanarea lor ...unul dintre ei e slab ca pana si din zodia taur (adica lenes si guraliv)...si nu a reusit nici macar sa isi termine liceul si celalalt e patron de ceva crajma prin oradea ...normal daca te uiti la un porc si te uiti la el la domnul patron de crajma o sa vezi multe asemanari .....si astia 2 veneau de fiecare data sa vada cum merge treaba si sa ne impuna sa nu stam nici o clipa in 14 ore ....
dintre toti cei care eram in echipa eu am ajuns sa pun mana la aproape tot ce s-a transportat si ridicat ... restu faceau cu schimbul si tot de mine se luau ca de ce stau ....
nici unul din ei nu are nici o ora de lucru cu carte de munca intr-o fabrica ..sau oriunde s-ar lucra organizat ...

am sa atasez niste poze sa vedeti si sa v-a dati si voi cu parerea despre cat e de sigura instalatia electrica :) si despre felul in care se lucreaza acolo ....si poate ulterior o sa v-a atasez cateva poze cu locurile unde am lucrat eu inainte si am montat echipamente ,vreau sa face-ti o comparatie si sa v-a spuneti liberi opiniile


Fişiere ataşate:
Photo0099.jpg
Photo0099.jpg [ 488.9 KiB | Vizualizat de 11420 ori ]
Photo0106.jpg
Photo0106.jpg [ 505.74 KiB | Vizualizat de 11420 ori ]
Photo0115.jpg
Photo0115.jpg [ 383.21 KiB | Vizualizat de 11420 ori ]
Photo0179.jpg
Photo0179.jpg [ 657.89 KiB | Vizualizat de 11420 ori ]
Photo0097.jpg
Photo0097.jpg [ 573.03 KiB | Vizualizat de 11420 ori ]


Ultima oară modificat de ionzugravu pe Dum Apr 29, 2012 9:37 pm, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Sâm Apr 28, 2012 3:44 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
si inca cateva poze ...tre sa mai mentionez ca mancarea era oribila ...dar nu m-am plans de asta ...desi restu se plangeau ...si ii inteleg ....si dormeam cate 4 intr-o camera ...si din 4 sansele sunt destul de mari ca 1 sa sforaie ...asa ca ...daca mergeti pe acolo ...si munciti ..duceti-va si un cort cu voi si sac de dormit ..sa dormiti pe plaja ......odihna placuta v-a doresc :) ...


Am uitat sa mentionez ca apa potabila in camerele unde ve-ti fi cazati nu exista ,exista doar intr-o cantina in care sunt o gramada de cuiburi de randunici ...acolo ve-ti manca si aveti toate sansele ca vreo randunica sa v-a lanseze o torpila direct in mancare ....asa sa ii dea gust ..POFTA BUNA !!!


Fişiere ataşate:
Photo0137.jpg
Photo0137.jpg [ 495.68 KiB | Vizualizat de 11419 ori ]
Comentariu fişier: extinctorul ...asa trebuie sa arate ?
Photo0140.jpg
Photo0140.jpg [ 464.32 KiB | Vizualizat de 11419 ori ]
'.jpg
'.jpg [ 562.3 KiB | Vizualizat de 11419 ori ]
Comentariu fişier: cine stie unde duc firele alea si cat de integre sunt izolatiile pe ele ...
Photo0095.jpg
Photo0095.jpg [ 553.12 KiB | Vizualizat de 11419 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Sâm Apr 28, 2012 4:59 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
cam asa arata cateva lucrari mai vechi facute de mine,practic asa lucram la terminarea liceului ... primeam schema de automatizare ,elementele din care este compusa automatizarea ,sculele le aveam eu si ...primeam o durata de timp pentru realizarea lucrarii ....trage-ti voi concluziile


Fişiere ataşate:
IMG_0725.jpg
IMG_0725.jpg [ 544.14 KiB | Vizualizat de 11407 ori ]
IMG_0711.jpg
IMG_0711.jpg [ 606.64 KiB | Vizualizat de 11407 ori ]
IMG_0621.jpg
IMG_0621.jpg [ 609.22 KiB | Vizualizat de 11407 ori ]
IMG_0597.jpg
IMG_0597.jpg [ 659.48 KiB | Vizualizat de 11407 ori ]
IMG_0587.jpg
IMG_0587.jpg [ 605.83 KiB | Vizualizat de 11407 ori ]


Ultima oară modificat de ionzugravu pe Sâm Apr 28, 2012 7:48 pm, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Sâm Apr 28, 2012 6:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
schemele trebuiesc pastrate in minim 2 exemplare pe hartie (una in panou intr-un sertar intern si una in un birou ca copie de siguranta ),si tot asa minim 2 exemplare in format electronic
Brakerele de circuit care au fire legate si la capatul firelor se pot atinge conductorul trebuiesc blocate mecanic pentru a nu putea fi cuplate sub nici o forma cat timp firele mai sunt neizolate ,dupa ce firele care privin din ele sunt conectate la un aparat ,brakerele se vor debloca si doar cand nu e nimeni in apropierea aparatului se v-a cupla brake rul si se v-a constata functionalitatea aparatului... un exemplu e in poza atasata la postarea actuala

mentionez ca in discoteca tineretului nu exista nici o schema pentru panoul de comanda central -pentru sunet si lumini ,nu exista decat brakere pe care scrie ceva .....ce anume nu stiu ...probabil ca cine a scris a mers dupa principiul "eu am invatat sa scriu ,altii sa invete sa citeasca =)) " sa nu ma intrebati daca am vazut vreun blocator de siguranta automata instalat pe undeva ....pur si simplu nu exista ..si nici macar nu s-a auzit de asa ceva pe acolo .....singura chestie era ceva banda pusa pe niste sigurante automate si sigurantele erau in pozitia oprit ...
oare strainii dupa a caror modele lucrez eu fac degeaba asa ?

cand am lucrat in Statele Unite ale Americii pe vase de croaziera daca nu faceam chestia din imagine ,cu mentiunea ca pe foaie scrie ce aparat e ,motivul deconectarii ,numele celui care l-a deconectat cu functia si nr de telefon intern ,a 2 a zi intram in parnaie ...si sincer le dau dreptate ....
in mod regulat verificam cu megaohmetre de inalta tensiune defectele de izolatie ale cablurilor si aparatelor ...oare si asta s-a facut tot degeaba ?


Fişiere ataşate:
Red_Blocking_Bar.jpg
Red_Blocking_Bar.jpg [ 55.62 KiB | Vizualizat de 11394 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Sâm Apr 28, 2012 8:33 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
ce m-ar distra cel mai tare ar fi sa o aud pe solista de la Dj Project cum canta cu curent pe microfon ....banuiesc ca ar suna ca un casetofon cand prinde banda =))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Dum Apr 29, 2012 7:38 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 07, 2008 8:58 am
Mesaje: 648
Localitate: Bucuresti/Berceni
ionzugravu scrie:
ce m-ar distra cel mai tare ar fi sa o aud pe solista de la Dj Project cum canta cu curent pe microfon ....banuiesc ca ar suna ca un casetofon cand prinde banda =))


tinand cont ca se folosesc microfoane wireless, slabe sanse.
daca s-ar folosi microfoane pe fir, probabil ai avea satisfactie :lol:

_________________
Mackie CFX12-MKII - Mixer
Behringer DCX2496 - Procesare
2 x Peeckersound E12-FR
4 x KickBass - HD15 by ( Kappa 15LF )
1 x QSC PLX1804 - Amplificare
1 x Crown XS900 - Amplificare
[ giani_giovani30@yahoo.com] [david.mihaiviorel@gmail.com ]
ID - giani_giovani30
Tel. 0728188493 , 0723547052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Dum Apr 29, 2012 7:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iul 22, 2011 10:32 pm
Mesaje: 182
Localitate: Galati
Asta arata seriozitatea unor romani care prind proiecte de genu asta si nu sunt in stare....dar care au ,in ciuda celor care chiar vor sa faca treabain tara asta de r***t,pile sus puse si prind proiecte de se imbogatesc fara sa tina seama celor care "consuma" dupa lucrarile lor...Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie in cazul ca un cablu neizolat atinge schela...si eventual persoanele care sunt in contact direct cu aceasta
....
Dupa cum zicea o persoana:TRAIM(mai bine zis incercam sa traim) in romania si asta ne ocupa tot timpul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Dum Apr 29, 2012 10:21 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
treaba pur inginereasca in stil romanesc ....... facuta abia sa functioneze

daca tot e asa buleala pe acolo, ceva $$$ se scoate de pe curu lor?

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Lun Apr 30, 2012 4:17 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
se scoate ca vin toti si fac consumatie ,altfel n-ar fi nimic ...dar mai vin si aia pana se intampla ceva ...ceva grav ...dar din faptul ca nu s-a intamplat nimic inca nu pot trage concluzia ca nici nu se v-a intampla de acu in colo


Ultima oară modificat de ionzugravu pe Lun Apr 30, 2012 12:48 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Mie Mai 02, 2012 3:04 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
din pacate va spun din experienta, majoritatea localurilor din Romania si nu numai arata asemanator.

Daca as avea 1 leu pentru fiecare buleala potentiala generatoare de accidente grave am vazut prin localuri de-a lungul timpului, nu as mai avea nevoie sa lucrez tot restul vietii.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Mie Mai 02, 2012 8:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
Domnule Mircea ,am inteles ce aveti de spus insa ,faptul ca se lucreaza inca asa e o problema,o problema pe care intentionez sa o rezolv si stiu ca nu o pot rezolva cu pumnu sau toporul,de aia am recurs la scris .....

Ar fi jalnic sa ia foc o singura jonctiune in discoteca respectiva ,sigur ar fi o adevarata calcare in picioare ,lumea se teme de electricitate foarte tare si ,sincer are toate motivele sa se teama ,de aceea insist sa se lucreze corect .
ca si o mica paranteza ,am lucrat pe vase de croaziera 2 ani in S.U.A. si acolo veneau destul de des inspectii de la sol si verificau aleator diverse lucruri ...

Daca gaseau altceva decat perfectiune in tot ce tine de electricitate acuma probabil ca as fi fost prin ceva inchisoare americana ,dar nu in S.U.A ci in america latina ,unde nu as fi avut nici un drept ....asa ca : De ce sa nu ii ard pe astia de la Megadiscoteca Tineretului ?daca am dreptate .....


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: Asa se duc cablurile de la panourile electrice la celelalte elemente de circuit
DSC00173.JPG
DSC00173.JPG [ 48.1 KiB | Vizualizat de 11026 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Mie Mai 02, 2012 9:03 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
nu ma intelege gresit, sunt perfect de acord cu tine. Chestiile astea trebuie sa fie vizibile pentru ca patronii sa fie si luati la raspundere pentru magariile pe care le trec cu vederea.

Am sa incep sa fac poze de acum la tampeniile pe care le vad.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Lun Mai 07, 2012 7:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
http://forum.infoelectronica.ro/viewtop ... 47bc#p8554

pentru poze mai clare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Mar Mai 22, 2012 1:20 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mar 27, 2011 7:11 pm
Mesaje: 18
vai ...mi s-a zis ca tre sa merg la psiholog ,ca am probleme ....ca ar fi spre binele meu .... hau hau ...si stiti cine mi-a zis asta ?e unul dintre cei mentionati mai sus ... v-a las pe voi sa ghiciti care din cei doi e cel care a facut afirmatia asta ...

apropo voua vi se pare ca eu as avea vreo problema de natura psihica ?sau stiu eu ...chestii de genu .... sa stiu si eu ... pe toti cei care i-am intrebat au zis ca ...cei care imi spun mie asta au probleme ... grave ... voi ce ziceti ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mega Discoteca Tineretului -sau nu ???
MesajScris: Mar Mai 22, 2012 9:01 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
De fapt.....cam are dreptate !
Pai dacă te lași păcălit ca un copil mic , te plimba cu vorba , ai o structura psihica de om naiv .....poate nu ar strica , preventiv un control medical amănuntit !
Sper ca știi de gluma , fac haz de necaz ca alții sa nu pateasca ce suferi tu acum...

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România