The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:06 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sibiu 1 ianuarie 2007
MesajScris: Mar Ian 02, 2007 10:48 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Am fost, in a doua zi de revelion si pot sa spun ca sunetul de acolo a fost superb.
Este vorba despre JBL VerTec, 24 de bucati VT4889: 8 in stanga si 8 in dreapta scenei, si inca 4 in fiecare dintre cele 2 colturi ale scenei, indreptate spre laterale. Partea de subbas a fost sustinuta de catre 12 subwoofere VT4880, atarnate, langa cele 2 coloane de cate 8 VT4889, si puse cate 6 in fiecare parte . Nu stiu ce amplificare au avut.
Cu toate ca am vazut ca aveau rosu in anumite procesoare de sunet de acolo, se simtea puterea si forta sistemului.

VT4880 http://www.jblpro.com/vertec1/new_vertec/vt4880.html
VT4009 http://www.jblpro.com/vertec1/new_vertec/vt4889.html
Nu am pus poze pt ca nu am avut aparat de calitate si din cauza intunericului nu se prea disting bine.


Acum un pic de offtopic: ori percep eu subbasul acela jos ( sub 45 Hz ) ca fiind foarte lung ori intradevar, datorita procesarilor el suna asa ? Pe laterale mi se parea ca suna foarte lung, dar cand ajungeam in fata scenei nu mai era asa ( cred ca din cauza sateltilor care bateau frontal si "acopereau" subbasul si din cauza ca nu batea inspre vre-o cladire ina cea pozitie)...
Totusi, cu toate ca erau cladiri, si cu toate ca si ele contribuiau la cresterea intarzierii, cand am fost la Depeche Mode subbasul suna la fel de jos, si acolo nu prea avea cladiri in asa fel incat sa il lungeasca atat.
M-am jucat si cu WinISD si cu filtrele de acolo si am vazut ca un filtru LR de ordinul 4 aproape dubleaza group delay-uyl in zona in care actioneaza ( mi se pare normal ca sa il creasca, dar sa-l dubleze ? :roll: )

In fine, spectacolul ce l-au facut pirotehnistii din Franta il fac pe Jean Michell Jarre mic copil 8)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 18, 2007 11:58 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Nu am pus poze de atunci pt ca nu am avut poze clare din filmare.
Totusi, uitati aici poze cu acelasi sistem, numai ca subwooferelei nu mai sunt atarnate, ci sunt pusi jos, langa scena.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Enjoy :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 19, 2007 12:02 am 
Ce visez eu la o scena ca si cea din poza... :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 19, 2007 12:07 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Si daca iti zic ca de revelion, pana sa cante Chris Norman si sa vina Base s-a pus muzica de catre un copil de maxim 14 ani nu m-ai crede...asa imi venea sa ma tai cand am vazut aia.. :evil: :evil: :evil:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 19, 2007 12:16 am 
ce zici ca acum 2 ani un copil de 12 ani jumate a inceput sa faca discoteca la tara si acuma de pasti mi-a spus cineva ca i-a venit aproape 500 de persoane? E intr-un camin cultural si ia 5 roni la intrare. Tot timpul e full de "campioni de pe sate" si bineinteles maneauuuuua :lol:



Cum suna cand aveau basii atarnati? ai simtit ceva diferenta? In viata mea nu am ascultat muzica cu basii atarnati :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 19, 2007 1:14 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
unul dintre putinele Line array-uri adevarate e Vertec-ul

Adi, am ascultat eu line array facut din basi, si pot sa spun ca efectul este extrem de vizibil (audibil :lol:) SPL-ul la distanta mare este mult mai mare decat daca aceeasi basi ar fi fost pe pamant intr-un cluster

a fost vorba de 8 suburi puse intr-o linie verticala si ridicata pe o scena pe la 2.5 metri inaltime.


poza aici (suburile din stanga imaginii)
Imagine


am ascultat si o linie orizontala de cateva zeci de suburi de 2x10"(HK Cohedra ) din pacate distanta pana la care puteam sa ma indepartez era prea mica, dar sunt de parere ca efectul se forma si in cazul asta

poze cu linia:
Imagine

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Ultima oară modificat de Mircea Bartic pe Joi Apr 19, 2007 3:26 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 19, 2007 2:05 pm 
misto faza cu basii. Deci se pare ca cupleaza mai bine daca sunt in "J shape" :wink: ?

Vezi ca nu merg pozele (403 - Forbidden)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 19, 2007 2:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 06, 2005 7:29 pm
Mesaje: 1579
Localitate: Cluj
Unde am stat eu nu pot sa spun ca era o difeereta ( la 10-15 m de scena, acolo unde de obicei se ajunge la cel mai serios spl ). Deci nu pot sa-ti spun...Totusi, pot sa spun ca sistemul ala suna de rupe :twisted: Fie ca e pe subbas, fie pe bas,fie pe medii fie pe inalte.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România