The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:44 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 21, 2007 10:49 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:37 pm
Mesaje: 373
Localitate: Cluj
asa e sharky , in cluj e o problema cu nivelu de spl...cel putin la concerte.
la majoritatea li se impune o ora pana la care pot da sunet dupa care time-out, undeva pana la ora 11 noaptea. exceptie de la aceasta regula facand concertele mari (unde si primaria/prefectura este organizator), aici se prelungeste treaba inca cateva ore....dar mai rar cu astea..
de exmplu, luna aceasta la sala sportuilor a fost 3 zile de concert (Napoca Music Event - organizat de studcard). ei au avut astfel de probleme, undeva dupa 11 trebuia sa lase sunetul jos. nasola treaba.
la delahoya ma prezin si eu....dar in interes de servici :cry: :evil: din pacate
dar macar o sa pot furniza ceva imagini de calitate de acolo poate chiar un filmulet.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 21, 2007 10:54 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
ia zi

ce lucrezi pe acolo 8)

cine sonorizeaza?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 21, 2007 11:06 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:37 pm
Mesaje: 373
Localitate: Cluj
acum lucrez la o televiziune ca cameraman/ tehnician sunet (daca clujenii stiu de one tv atunci acolo lucrez)
nu stiu cine va venii cu sunetul dar inclin spre cei de la open sky (care au facut sunetul la aquasky) sau danysound (cei prezenti anul trecut). din cate stiu eu ei au pretul ceva mai mic fata de cei de la showmaster (care cred ca detin cea mai puternica linie pt outdoor din cluj, sper sa nu ma insel).
chiar azi merg cu un reporter la organizatori pentru un interviu inainte de eveniment si o sa arunc si eu o intrebare 8) ca nu moare nimeni.

eu voi fi acolo (nu numai la aeroport ci la tot evenimantul) pentru ca voi avea de filmat pentru un material pt televizune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 21, 2007 11:24 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
super
sper sa-mi aminteasca de partyurile trecute in care imi fluturau hainele pe mine de la bass :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 21, 2007 11:35 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:37 pm
Mesaje: 373
Localitate: Cluj
mei mircea cu fluturatu nush ce sa zic.....am avut ocazia sa aud de mai multe ori liniile celor 3 firme...pe outdoor si singura care mi-a facutr sa-mi vibreze hainutele fu aia de la showmaster...pe outdoor, cu celelalte nush ce sa zic..
ramane de vazut care va face sunetul si apoi vom putea decide la ce sa ne asteptam.
cei de la danysound mno...au uneori ceva probleme la setari ( la trasilvania summit nu stiu ce dreaq au facut dar era un delay la bass de foifoi -gandeste ca aveau niste reactii de toata fericirea- ...ceva preseturi de la porcesoare puse aiurea - user error ca mackie-urile alea suna al naiba de bine daca sunt procesat bine si corect). cat despre open sky sunt destul de seriosi si ei...la aquasky au avut ceva basi facuti diy dar care sunau destul de bine...si avand in vedere ca pe cateva boxe am vazut gadget store si eminence nu credeam ca va suna asa bine....si aquasky a zis ca a fost ok chiar, sunetul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 21, 2007 9:34 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Hai ca poate ajung si eu pe acolo :D
Poate avem "onoarea" de a ne vedea face 2 face , adi si nexus , si ceilalti care mai vin 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 21, 2007 9:41 pm 
mnoah. Spune-ti cine vine sigur fara mambo jumbo. :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 8:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Oct 13, 2006 7:22 am
Mesaje: 804
Localitate: cluj-napoca romania
Deci..
va fii sonorizare la fel ca anul trecut doar ca vor aduce in plus inca cateva topuri si basi..MAKIE full acrive..la fel ca anul trecut sunet mizerabil..
tinand cont ca sunt din cj si cunosc ceva dj care o sa bage muzica mi s-a oferit posibilitatea sa ofer sonorizarea pe camion si in after party din roland gaross...dar.. cu 15S+PAD ,2 planare si un TAPCO J2500 2x575W 8 ohm( in drum din germania spre romania) nu m-am putut baga..
problema cu SPL nu exista pe aeroport..aeroportul e departe de orice casa ... nu cred ca ar putea fii aeroport international unde sa aterizeze avioane cu reactzie aproape de locuinte.
anul trecut suna oribil..DJ-ii dadeau mai tare gainu intra in distors tot..se aprindeau ledurile de clip de la boxele active..se uitau dj la tipu a cui erau sculele si ridica din umeri..
e un sistem makie full bass reflex care in exterior e cam jalnic.. practic la cativa metrii in fata lui poti sta de vorba cu cineva fara sa urlii
@light_man never ever nu vor suna makiurile ce vor fii pe aeroport precum linia HLA de la JBL..asa ceva folosesc cei de al showmaster..nici macar pe aproape


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 9:39 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
aha, deci showmaster a fost in 2001 de au nivelat dealul :twisted:

p.s

HLA e bassreflex pe bass :lol:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 9:41 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
deci in vreo cateva ore voi fi in drum spre Cj

ne vedem acolo :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 9:42 am 
Neconectat
User

Membru din: Lun Aug 28, 2006 2:18 pm
Mesaje: 288
Localitate: Sf.gheorghe/ Timisoara
Nu stiu ce va place asa de mult la Showmaster dar eu nu am o parere prea buna despre ei, anul acesta ei sonorizau la Zilele de Sf. Gheorghe astfel am avut onoarea sa ascult linia JBL . Cam pana 5 m suna bine dupa ce te indepartai nu auzeai altceva decat bas mediile si inaltele erau aproape moarte. La vioara nu auzieai toata gama.Cred ca problema era ori din cauza setarilor ori din cauza ca incintele nu erau asezate ca line array ci au fost puse numai una peste alta.
La noi pana acuma Albiter a facut cea mai buna treaba parca acum 2-3 ani cand era un SPL ft mare de la 70 m simteai ca te rupe, de atunci nu prea am auzit un sistem bun pe la noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 9:58 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu stiu cum suna acum linia aia, dar in 2001 matura pe jos cu publicul, probabil au mai stricat din drivere , cinestie

Albiter a sonorizat in 2002, cu 2 planare cu 2x18 push/pull, 4x planare simple, 8x F17-PWH si 8 F12-CVH (horn coaxial)

suna bine , si iti vibra imaginea de la bass 8)

cel mai mult mi-au placut cum au sunat pe System F - Dance Valley theme 2001

http://www.emp3world.com/mp3/68043/Syst ... 202001%20*

redenumiti in mp3 direct, nu este arhiva, chiar daca are extensia rar 8)

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 11:37 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
normal ca e pe bass reflex basul, ca trebui sa mai poata fi carata. :lol:

Suna naspa ca rareori o regleaza calumea.
In general pun topurile unul langa altul, pe aceeasi directie. E ok cand aduc numai 4 bucati, dar cand aduc tot arsenalul iese galagie mare, calitate 0. Nu inteleg ce ii costa sa le aranjeze calumea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 2:24 pm 
sZIZI, acum vreo 6 ani au fost cu scena la baia mare la sarbatoarea castanelor. La 50 de metrii fata de scena simteai hainele pe tine cum vibrau si basul cum te lovea in piept. Ei au pus ceva garduri la vreo 4 metrii fata de boxe dar s-a facut liber vreo 10 metrii in fata boxelor din cauza spl-ului.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 26, 2007 6:22 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iun 25, 2006 10:33 pm
Mesaje: 1337
Localitate: Iasi
:lol: :lol: spl - mai eficient ca un gard...ce reclama faina se poate face cu ideea asta la un sistem de sonorizari :evil:

ps: misto melodia de la semnatura ta adi ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România