The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:59 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sunet digital sau analog?
MesajScris: Dum Dec 28, 2014 11:01 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 09, 2011 8:21 pm
Mesaje: 79
Localitate: CRAIOVA
Vreau sa-mi cumpar un sistem de leaving sh......vreau sa aiba un sunet cat mai ok si cat mai audiofil.....pe forumurile de profil am ajuns cu discutia pana la mag-uri.....
Intrebarea mea ar fi urmatoarea...chiar daca transform foarmatul melodiilor in flac-uri sau wave tot nu reusesc sa scot un sunet foarte bun...la bani putini ma refer....adica cu un amplituner cap de serie la 150_200 euro sh tot nu obtin un sunet bun ?......precizez ca nici boxe nu am dar investitia in ele ar fi tot de aceeasi valoare si tot sh....Sunetul pe banda magnetica este mult mai bun si se simte diferenta la ureche fata de o meldie in format flac?.......eu personal nu cred......voi ce ziceti


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: sunet digital sau analog?
MesajScris: Dum Dec 28, 2014 11:09 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Salut ! Ce e ala sistem de leaving ? :oops:
Daca transformi un mp3 in wav sau flac nu ii maresti calitatea...
In momentul cand s-a facut mp3 s-au pierdut niste informatii !
E ca si cum mototolesti o foaie de hartie, apoi prin simpla intindere
vrei sa fie ca si inainte de mototolire... nu va mai fi !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sunet digital sau analog?
MesajScris: Dum Dec 28, 2014 11:37 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 09, 2011 8:21 pm
Mesaje: 79
Localitate: CRAIOVA
Nu ma int home cinema sau alte sist 5.1 nu-s amator vreau un sistem format din doua boxe si o linie ....sau un magnetofon vintige sau o linie vintage pe tranzistori sa fie de la inceputul anilor 80......am inteles ca acelea ar avea un sunet cald,placut...........

Si atunci daca de pe pc inregistrez pe o banda de magnetofon castig ceva la capitolul calitate....?....ochisem un magnetofon bun zic eu....akai gx-4000d.....dar si benzile de mag mai profi sunt cam 300 lei......deci castig ceva calitate inregistrand pe banda magnetica mp3_uri?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sunet digital sau analog?
MesajScris: Dum Dec 28, 2014 3:07 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Niciodata nu ai sa schimbi calitatea in bine doar prin simpla trecere de pe un suport pe altul a unui mp3. In cazul tau ai sa pierzi din calitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sunet digital sau analog?
MesajScris: Dum Dec 28, 2014 3:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Mar 09, 2011 8:21 pm
Mesaje: 79
Localitate: CRAIOVA
Deci,tot pierd atunci cum rezolv problema...cu cd-uri originale?........dar nu conteaza si player-ul in cazul asta?...-.....si atunci de ce se bate cu ale mag-uri sau pick-uri.....cum iti procuri muzica pentru ele oare nu tot inregistrand?.....altfel cum?......oricum tind sa cred ca in momentul cand inregistrezi pe un suport magnetic trb sa fie ceva programe...altfel ce-i care au mag-uri ce asculta benzile sunt perisabile.......trebuie sa stie cineva.....de pe forum...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sunet digital sau analog?
MesajScris: Dum Dec 28, 2014 4:57 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 14, 2009 4:45 am
Mesaje: 483
Localitate: sibiu
Da, cu cd original sau mp3 de buna calitate cu o placa audio, la fel, de buna calitate. Conteaza si playerul, normal, ca si la magnetofoane, sunt care suna bine si care nu. La vinyl-uri inca se mai pastreaza calitatea si sunetul chiar nu poate fi inlocuit de digital, parerea mea. Pt vinyl nu oricine are acces la un aparat pentru "inregistrat" si calitatea ramane una standard, pe cand la magnetofoane, inregistrezi de pe un mp3 de proasta calitate si dupa aia te miri de ce nu suna banda bine... si da, probabil sunt perisabile pentru ca la fiecare rulare se freaca de capul de redare sau de ac.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sunet digital sau analog?
MesajScris: Dum Dec 28, 2014 5:15 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Deci:
1 - Incearca sa te exprimi corect si organizat.
Nu o sa stea nimeni sa iti inteleaga expresiile de mess si unde incepe o idee si unde se termina !

2 - Inregistrarile pe banda in ziua de azi se fac in studiouri pentru a obtine acel efect de saturatie
specific suportului magnetic si mai multe efecte dinamice in principiu. Ulterior tot pe CD este transpus.
Nu vei gasi benzi originale sa cumperi sa asculti... deci parerea mea e sa uiti de asta !

3 - Ar fi vinyl-ul dar este scump si nu gasesti tot pus pe vinyl.
Apoi degeaba ai vinyl daca aparatul care il reda si tot ce urmeaza e praf.

4 - Trebuie sa pastrezi un balans de calitate in tot lantul.
Decat sa ai boxe de 1000$ (adica bune, cifra e irelevanta), si placa de sunet onboard
pe un ampli undeva intre cele doua (ca si calitate), ceea ce in final va fi doar la nivelul
placii de sunet onboard, mai bine ai totul la un nivel mediu... va suna mai bine !

5 - Poti sa ai mama aparaturii; daca camera in care asculti suna ca curu... degeaba !
Si de cele mai multe opri asa suna camerele noastre. Nu e nici o ingrijorare din aceasta cauza.
Ideea este ca un minim de tratament acustic, intr-o camera dedicata pentru auditii,
cu un echipament decent va suna mult mai bine decat un dormitor cu scule de mii de $ :wink:

Inteleg ca vrei sa asculti muzica decent.
Daca ai un loc unde sa stai sa asculti muzica, trebuie sa il tratezi cat de cat (dpdv acustic) !
Fie ca iti faci studio sau camera de auditii (din cate am inteles ai pretentii de audiofil),
trebuie sa citesti cam aceleasi lucruri despre tratamentul acustic al unei camere !
Apoi ai nevoie de o placa de sunet decenta pe minim 24 biti, externa de preferat,
un amplificator si o pereche de incinte bineinteles tot decente !
Daca ai posibilitate de sistem de boxe activ pe 3 cai cu atat mai bine !

In ziua de azi nu este greu sa gasesti muzica buna (sau ce iti place tie) la calitate buna
(de la 16 la 24 biti / 44-96KHz) in format wav sau flac. dar cel mai bine e sa ai niste cd-uri originale
cu care urechea sa se invete si apoi iti vei da seama cand iei un flac facut din mp3 si suna prost !

Iti recomand sa studiezi pe aici: http://johnlsayers.com/Recmanual
In dreapta ai despre acustica ! Nu e mult de citit si iti vei da seama
de cat ai tu nevoie pentru o camera de auditii !

Si aici: http://tweakheadz.com/guide-to-home-and ... ic-studios
In stanga ai despre aproape orice, selecteaza si citeste despre ce te intereseaza.

De inteles ca ce ti-am dat mai sus e peste ce ai tu nevoie dar, mai bine sti mai mult decat mai putin.
Eu am un mic studio si nu stiu sa iti dau link-uri doar cu ce ai tu nevoie. Eventualii audiofili de pe forum
poate te pot indruma spre ceva mai putina lectura, doar cu ce ai tu nevoie !

Daca erai din Constanta, te invitam la o palavra dar, esti din Craiova !

Succes !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sunet digital sau analog?
MesajScris: Mie Ian 06, 2016 9:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 04, 2016 5:00 pm
Mesaje: 4
Cum s-a mai discutat si mai sus, un MP3 inregistrat pe banda nu o sa sune mai bine. Intre magnetofon si magnetofon exista o distanta ca dela cer la pamant. Un Akai 4000D este ceva foarte slabut. O inregistrare buna se face cu o sursa buna(Vinyl sau Sacd), urmeaza un vablu de preferinta simetric(XLR) pe care nici un magnetofon pe 4 piste nu il are. Deci o inregistrare de calitate se obtine cu un magnetofon pe 2 Piste stereo(nu ZK 120 pe 2 piste mono)adica banda se inregistreaza numai intr-o directie cu o viteza cat mai mare, de ex.38cm/s. Cu un magnetofon bun se obtine calitate si cu viteza de 19cm/s


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România