The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:41 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am calificare electronica si automatizari
MesajScris: Dum Mai 01, 2016 8:25 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mai 01, 2016 8:20 pm
Mesaje: 2
Am calificare electronica si automatizari si nu stiu cu ce se mananca.Am urmat profilul acesta dupa criteriile romanesti din invatamant.Nu am inteles ce e cu montajele si ma intrebam mai mereu de ce trebuie sa desenezi o schema daca tu nu stii ce se intampla in momentul actual cu piesele respective.Am trecut ca gasca prin apa la scoala si nu am stiut de ce am ales acest profil.Poate e din cauza denumirii sofisticate.Va intreb pe voi daca ma angajeaza cineva cu diploma dar fara cunostinte practice,adica scrii formule matematice si calculezi ce ai de calculat fara sa tii cont de a pune in functiune ceva.Partea proasta e ca nu avem sectia electronica la palatul copiilor la noi in oras ci doar sectia de electricitate.Tot ce stiu e ca manuiesc formulele de la kirchoff,legii lui ohm si ale intens+tensiunii.De asemena,diriginta noastra ne-a explicat la ora dansei ca tot ce trebuie sa stim e sa completam CV-ul si cam atat.Diriginta noastra fiind o profesoara de lb.romana.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Am calificare electronica si automatizari
MesajScris: Dum Mai 01, 2016 9:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Mar 15, 2013 8:48 pm
Mesaje: 86
Localitate: Arad
Bine ai venit si felicitari pentru diploma. E bine ca sti legea lui Ohm si ca te descurci cu teoremele lui Kirchhoff dar ce te faci cu circuitele de automentinere PLC? In automotive daca vrei sa profesezi te rog sa studiezi si sa fi capabil de intretinerea utilajelor automate comandabile, sau poate mergi pe proiectare unde se cere Katia, Solid Works etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Am calificare electronica si automatizari
MesajScris: Dum Mai 01, 2016 11:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Mai 01, 2016 8:20 pm
Mesaje: 2
As vrea sa ma incadrez in domeniul laptop-ului si a pc-ului,fara tv sau cine stie ce fel de chestie.La pc si la laptop nu e asa de greu de dezasamblat dar la tv este.Acum sincer sa fiu am vazut cat de mare e placa la un tv si la un casetofon si nu prea m-a captivat.
Nivelul meu de practica e novice.Nu sunt foarte bun la pune piesa aia dupa circuit daca profesorii mei pe tot parcursul liceului m-au invatat cum sa presez piulitele pe placa metalica si cum sa o asez pe o foaie milimetrica ca sa-i marchez punctele x dar si sa-i fac conturul.Dupa cum ti-am mai precizat eu la practica sunt novice si nu sunt 100% sigur daca voi reusi sa alcatuiesc un montaj din cateva piese.Vestea trista a mea e ca mi-a murit profesorul indrumator inginer electronist.In afara de asta eu nu stiu cum sa lipesc piesele cu un letcon sau cu un piston electric.De cumparat imi pot cumpara piese dar de realizat sunt 80% sigur de mine.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România