The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:52 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sistem XA !!!
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 2:15 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Noi 26, 2011 2:33 pm
Mesaje: 376
Localitate: Bucuresti
Facand abstractie de la genul muzical prezent in videoclipul de mai jos , va rog sa aruncati o privire la sistemul de sunet , clasicul si omniprezentul XA, caracteristic lautarilor ! Un sistem de nota 20 , subiectiv fiind !
Ceea ce urmeaza nu are legatura cu sunetul sau cu formatia ( v-as sfatui sa nu le luati in seama ) , ci are legatura strict cu aspectul sistemului ! Eu unul n-am vazut asa ceva niciodata ! Daca cineva a mai vazut , ne poate impartasi si noua nelacuta experienta ?
" Acest continut poate afecta emotional fanii acestui sistem "

https://www.youtube.com/watch?v=H7RSRcSy5a8


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sistem XA !!!
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 7:50 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
Toma Marian scrie:
Facand abstractie de la genul muzical prezent in videoclipul de mai jos , va rog sa aruncati o privire la sistemul de sunet , clasicul si omniprezentul XA, caracteristic lautarilor ! Un sistem de nota 20 , subiectiv fiind !
Ceea ce urmeaza nu are legatura cu sunetul sau cu formatia ( v-as sfatui sa nu le luati in seama ) , ci are legatura strict cu aspectul sistemului ! Eu unul n-am vazut asa ceva niciodata ! Daca cineva a mai vazut , ne poate impartasi si noua nelacuta experienta ?
" Acest continut poate afecta emotional fanii acestui sistem "

https://www.youtube.com/watch?v=H7RSRcSy5a8


Am mai vazut sisteme asa de rupte,degradate sau cum vrei sa-i spui.
Are cineva din Timisoara vreo 6 XA-uri si 1 il inchiriaza frecvent la o formatie de manelisti. Bine, nu mai sunt XA-uri cu componente originale, toate au inaltele EV ND6 schimbate B&C.

Si acolo e mancat buretele si e tot jerpelit (bine, nu in halul care este in videoclip). La manelisti nu se merita sa le inchiriezi sistem cu aspect de nou, ca oricum daca iti dau 250 E cel mult 300 E si trag de el in bataie de joc.

De aceea e si foarte riscant sa cumperi in XA in Romania, fiindca cel putin 75% din ele sunt in regim de chirie. Foarte putini care si canta au un sistem de genul (XA,Cobra,V System, D&B c4 etc),si doar aceia au grija de el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem XA !!!
MesajScris: Joi Sep 08, 2016 8:25 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 09, 2016 11:38 pm
Mesaje: 144
Localitate: Hunedoara
Manelistii (unii nu toti) ar fi in stare sa rupa buretele de pe FX20 si sa bage inauntru un FX12, doar ca sa incapa mai bine in Dacie. :lol: Ma intreb cum ar fi aratat un XA2-PRO (cel cu plasa metalica) ...

_________________
"Quality reveals reality."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem XA !!!
MesajScris: Lun Sep 12, 2016 4:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
acum vreo... hm.. sa fie 4 ani daca nu chiar mai mult... am fost chemat la o nunta mare de magraoni tigani... sa duc pachet de lumini, ca vazuse ei la alta nunta si au vrut si ei

banii primiti au fost corecti, nunta joi... am zis ca hai s-o facem

la o vreme au inceput sa apara baietii lu Dan Bursuc si sa care 3 sisteme XA in locatie
2 din sistemele alea aratau cam asa cum sunt si cele din clipul de mai sus, dar modul in care manipulau boxele m-au facut sa inteleg rapid de ce arata asa

pur si simplu sculele sunt taraite, izbite, trantite una peste alta cand sunt montate
nu au nici un fel de grija de ele
atat timp cat ajung la locatie si galagizarea are loc... operatiunea e reusita

pacat de ele :roll:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem XA !!!
MesajScris: Lun Sep 19, 2016 4:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
din punctul meu de vedere....in majoritatea cazurilor in care sunt cumparate astfel de sisteme...se iau pentru a fi inchiriate.Si cum se intampla treaba asta..?
A vazut un nene ca se fac bani din treaba asta, ce a zis? Hai sa imi iau si eu ca ma apuc de facut lovele.Un astfel de sistem in conditii normale isi scoate banii in unu-doua sezoane.apoi lucreaza pe plus iar la gata...se poate vinde cu 60% din valoare ( la gata ,adica atunci cand e vai mama lui)
In majoritatea cazurilor cei care cumpara astfel de sisteme,habar nu au sa foloseasca mixerul,sa nu mai spun de puteri si de rahaturi.Si atunci baiatul sa ii mearga treaba se duce il cara cu o duba,il tranteste ca pe dracu ,il cladeste si se duce sa doarma.Apoi vin calaretii....
Foarte putini sunt cei care cumpara un astfel de sistem pentru uz personal.Cine il foloseste pentru uz personal...garantez ca are grija ca de ochii din cap de el,de cum il transporta si monteaza.
Nu de putine ori mi-a fost dat sa vad ca "sunetistii' vin si regleaza instrumentele...cu poza....DA, CU POZA. ca asa a vazut el ca a cantat ala de aseara.


SI ATUNCI DESPRE CE VORBIM? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem XA !!!
MesajScris: Lun Sep 19, 2016 8:24 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Sep 23, 2015 12:51 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta, Judet Constanta
LUCIAN LADARIU scrie:
din punctul meu de vedere....in majoritatea cazurilor in care sunt cumparate astfel de sisteme...se iau pentru a fi inchiriate.Si cum se intampla treaba asta..?
A vazut un nene ca se fac bani din treaba asta, ce a zis? Hai sa imi iau si eu ca ma apuc de facut lovele.Un astfel de sistem in conditii normale isi scoate banii in unu-doua sezoane.apoi lucreaza pe plus iar la gata...se poate vinde cu 60% din valoare ( la gata ,adica atunci cand e vai mama lui)
In majoritatea cazurilor cei care cumpara astfel de sisteme,habar nu au sa foloseasca mixerul,sa nu mai spun de puteri si de rahaturi.Si atunci baiatul sa ii mearga treaba se duce il cara cu o duba,il tranteste ca pe dracu ,il cladeste si se duce sa doarma.Apoi vin calaretii....
Foarte putini sunt cei care cumpara un astfel de sistem pentru uz personal.Cine il foloseste pentru uz personal...garantez ca are grija ca de ochii din cap de el,de cum il transporta si monteaza.
Nu de putine ori mi-a fost dat sa vad ca "sunetistii' vin si regleaza instrumentele...cu poza....DA, CU POZA. ca asa a vazut el ca a cantat ala de aseara.


SI ATUNCI DESPRE CE VORBIM? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Mare dreptate iti dau Luci,
mai vad si eu unii cu poza..ma sparg de ras...le explic ca pana si cablurile influenteaza rezultatul final, orice amanunt...efectiv nu ai cu cine sa discuti
Te contrazic cu o singura chestie...mai nou am vazut baietii ca cer minim 11 si chiar pana la 14 mii de euro second hand..in conditiile in care xa2 pro e 13500 de euro, nou de black friday, cu factura cu garantie si etc..sa mor daca mint... :))))

Si cu toate astea...la un moment dat, ai vazut si tu ca nu se merita sa dai atatea lovele, si asa sunt toti betivanii pe la nunti care habar nu au pe ce lume sunt, darmite de boxe...asta o faci ca te respecti, ca e pasiunea ta.
Vorba aia..cat iasa banul, restul e can-can :)
Te salut, seara faina


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România