The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:59 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Exista kit de reparatie pentru E12-250N?
MesajScris: Sâm Mar 31, 2007 3:18 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 14, 2007 5:44 pm
Mesaje: 89
Localitate: tg.mures
M-ar interesa si pe mine 2 bucati kit de reparatie pentru E12-250N. In oferta de kituri nu am vazut (dar aia este din Aug 18, 2006), sper ca au aparut de atuncea.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 11:10 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
deocamdata nu sunt kituri de reparatie pt E12-250N

ai reusit sa distrugi difuzoarele?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 11:34 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 14, 2007 5:44 pm
Mesaje: 89
Localitate: tg.mures
nu stiu dar is prea laudata, 60-75w timp de 5 ore si au crapat. cu aceeasi statie am dat in niste tonsil-uri de 60w timp de 24 ore si nici macar nu sau incalzit. In fine vreau si eu sfaturi daca nu este kit, pe unde as putea sa le repar?. Mie tirsa sa dau din nou 4 mil ca mi le-am luat de 3 luni si asta a fost primul chef la care au participat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 11:39 am 
poate ai dat tu cu 60 de W in E12 dar sigur nu i-ai dat fara distorsiuni SAU
poate o avut ceva defect de fabricatie... nu esti primul care pateste.
Cum iti explici ca DNA a dat in difuzorul ala cu 500 W muzica ? Sper ca nu o sa zici ca s-au facut ceva smecherii :?

P.S. Difurile Tonsil, Tesla, RFT, Tenko din cate am vazut si probat au o rezistenta foarte buna la abuzuri... adica dat in ele cu o putere peste cea specificata inclusiv cu thd :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 11:45 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
gadget_1981 scrie:
nu stiu dar is prea laudata, 60-75w timp de 5 ore si au crapat. cu aceeasi statie am dat in niste tonsil-uri de 60w timp de 24 ore si nici macar nu sau incalzit. In fine vreau si eu sfaturi daca nu este kit, pe unde as putea sa le repar?. Mie tirsa sa dau din nou 4 mil ca mi le-am luat de 3 luni si asta a fost primul chef la care au participat.


ai avut distorsiuni mai mult ca sigur :?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 11:46 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 14, 2007 5:44 pm
Mesaje: 89
Localitate: tg.mures
eu nu zic ca au fost minarii la testul ala, dar pentru statie bag eu mina in foc Mitsubishi DA-U680 dintr-un studio de inregistrari. Cit despre defect din fabricatie "defect de fabricatie... nu esti primul care pateste" nu este o treaba laudabila. Tonsil-urile alea nu sunt din generatia veche, sunt din loturile noi, din 2005-2006 asa ca bravo lor ca fac chestii bune


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 11:51 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
1. degeaba ai avut amplificator Hi-Fi din studio de inregistrati

legile fizicii se aplica pentru toate, fara exceptii

2. adircf, spune-mi si mie despre ce defecte este vorba , pt ca eu nu am auzit de vreun E12 defect pana acum

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 11:52 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 14, 2007 5:44 pm
Mesaje: 89
Localitate: tg.mures
apropo unul dintre difuri a si fost prin service in prima zi dupa ce l-am cumparat (si era alta statie atunci), dupa 5 min a inceput sa fumege. Cei de la service mi-au trimis inapoi acelasi dif si au zis ca e de la noul lac, cu standardele noi RoHs, etc, si ca nu are nimic dupa ce se arde lacul e OK. Pai atuncea frate de ce nu ard lacul aia in fabrica, de ce sa imputa casa oamenilor. Imi pare rau ca de atunci le-am tinut in casa, nu au fost puse la lucru


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 1:09 pm 
nexus3 scrie:
2. adircf, spune-mi si mie despre ce defecte este vorba , pt ca eu nu am auzit de vreun E12 defect pana acum


nu ziceam de E-12 , ziceam in general, ca pot aparea defecte de fabricatie. Cel mai evident e la Eminence. Eu unul am cumparat un difuzor odata cu bobina dezlipita :lol: . Ziceam ca poate a avut difuzorul un defect de fabricatie. Nu imi zice ca nu e posibil.... :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 6:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 02, 2005 1:17 am
Mesaje: 830
Localitate: Oradea
gadget_1981 scrie:
nu stiu dar is prea laudata, 60-75w timp de 5 ore si au crapat. cu aceeasi statie am dat in niste tonsil-uri de 60w timp de 24 ore si nici macar nu sau incalzit. In fine vreau si eu sfaturi daca nu este kit, pe unde as putea sa le repar?. Mie tirsa sa dau din nou 4 mil ca mi le-am luat de 3 luni si asta a fost primul chef la care au participat.


Daca au crapat la 60W ii grav. Sigur nu ai dat cu distorsiuni? :?
Defect de fabricatie... la amandoua? :shock: Nu prea are cum... Daca zici ca le ai de 3 luni, inseamna ca inca sunt in garantie, nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 8:21 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 14, 2007 5:44 pm
Mesaje: 89
Localitate: tg.mures
nu cred sa dea cineva garantie pe un dif ars, iti vor spune ca lai bagat in priza. In astea 3 luni le-am folosit la filme intro camera de camin, deci iti poti inchipui ca nu mam dus mai mult de 20% cu ele. Ce mi se pare foarte suparator este ca au mirosit a ars inca de noi si chestia aia ca "asa e normal", defapt numai unul a mirosit, daca "asa era normal" nu trebuiau amindoua?????
Atita problema sa fie, ca am vorbit cu importatorul Tonsil din Romania si pe luni am "good shit", la greutate sunt intradevar mai grele de vreo 7-8 ori, dar si la fidelitate la fel. Initial am luat PA ca cei din Polonia erau inrestructurari si lumea de pe forum a laudat PA, dar sincer lasa de dorit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 8:33 pm 
gadget_1981 scrie:
lumea de pe forum a laudat PA, dar sincer lasa de dorit


Multi lauda difuzoare pe care nu au pus deloc mana pe ele sau nu le-au auzit macar. Lauda ca si alti lauda. Se face un lant...daca ma intelegi ce vreau sa zic, DAR nu poti sa faci afirmatia asta doar pe baza ca ai avut un model de la ei.

sa iti dau un exemplu.

Am un Acer aspire 3004Wlmi
Mi s-a stricat modemul, controlerele de la touch pad, tastatura, wi-fi-ul.... astea din cauza bateriei. Drept urmare ar trebui sa spun ca Acer-ul ii de un rahat total? NU, nu poti face o afirmatie doar pe baza unui produs. Stiu ca acuma esti revoltat ca ai patit treaba asta dar nu ai ce face...

Din cate stiu eu nu se da garantie pe bobine arse.. :roll:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 9:11 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 09, 2005 2:59 pm
Mesaje: 1764
Localitate: Cluj-Napoca
N-ai cum sa compari la greutate un difuzor pe neo cu unu cu magnet pe ferita. :shock:


Ultima oară modificat de Sharky pe Mie Apr 08, 2009 1:53 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 9:23 pm 
Nu vreau sa fiu rau dar ce s-a intamplat cu difuzorul pe care a fost facut testul? :roll: . de testul cu e12 neo pe ecler ma refer


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 02, 2007 9:38 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
pai, daca chiar ai intrebat.... testul acela a fost facut pe un difuzor care a mirosit a ars la un client :twisted: si l-a trimis la noi pentru garantie.

Cred ca s-a vazut cat de functional era :wink:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România